• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 2784)
شنبه 7/4/1393 - 18:44 -0 تشکر 690122
ماه مبارک رمضان فرصتی مغتنم برای تغییر زندگی

حجت الاسلام سید جواد بهشتی در گفتگو با «فردا»

/ماه رمضان مصداق سبک زندگی اسلامی است

هر فرد روزه داری می تواند با کمی تامل و تلاش در روابط زندگی فردی اش در این ماه ـ چه در بُعد فردی و چه در بُعد اجتماعی امیدوار به ایجاد یک زندگی جدید در مسیر پاکی باشد. مدیریت زمان، شب زنده داری، صله و رحم، تقویت اراده و اصلاح الگوی تغذیه از مواردی است که فرد روزه دار برای تزکیه نفس خود باید روی آنها کار کند.
سرویس فرهنگی «فردا»- مفهوم سبک زندگی، از جمله مفاهیم علوم اجتماعی و علم جامعه شناسی و مردم شناسی است که اخیراً و در دهه اخیر بسیار مورد ‏توجه عالمان علوم اجتماعی و مدیران فرهنگی قرار گرفته است‎. در این باب ماه رمضان نیز می تواند سبک زندگی خاص اسلامی را در میان افراد خصوصا جوانان ترویج دهد.

در این باره حجت الاسلام سید جواد بهشتی در گفتگو با «فردا»، با اشاره به ترویج سبک زندگی اسلامی گفت: زندگی اسلامی و قرآنی و ترویج این ‏نوع سبک زندگی در زندگی انسانها همواره مورد توجه و تأکید علما و مراجع دینی ما بوده است و رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز تأکید ‏زیادی در ترویج سبک زندگی اسلامی و قرآنی در میان افراد جامعه دارند‎. ماه مبارک رمضان؛ بهترین بستر و فرصت برای تغییر سبک زندگی افراد جامعه و گرایش به سبک زندگی قرآنی و اسلامی است و ‏یکی از شاخصه های مهم سبک زندگی در ماه رمضان، خودسازی، قرائت قرآن و تدبر و عمل به دستورات کتاب آسمانی است‎.‎

وی معتقد است: ‎سبک زندگی در ماه مبارک رمضان را می توان به پنج فصل تقسیم کرد. یکی رابطه ما با خدا، با خودمان، با نظامی که در آن زندگی می کنیم و پنجم رابطه ما با محیط زیست.

این کارشناس مذهبی همچنین با بیان اینکه روزه داری در ماه رمضان در مناسبات ما با خدا تاثیر می گذارد گفت: ماه رمضان مصداق سبک زندگی دینی است.خدایی که ما را از روی رحمت آفریده در ماه رمضان فضایی را ایجاد می کند که با او راز و نیاز کنیم و حرف دلمان را بزنیم و از او راه بخواهیم. 

حجت الاسلام بهشتی همچنین درباره مناسبات با نفس خودمان نیز گفت: ما انسان هستیم و موجود برتر عالم. خصلت های زیادی در نهاد ما به ودیعه گذاشته شده که از آنها غافل هستیم. ماه رمضان فرصتی است که به خودمان بیاییم که چه ظرفیت هایی داریم و از چه توانایی هایی استفاده نکردیم و چه چشم اندازی را پیش روی خودمان ترسیم کردیم. کوتاهی هایی که انجام دادیم و جبران هایی که می توانیم بکنیم. در سبک زندگی مسلمانان در ماه رمضان بخشی از آن رابطه با خود است در همین رابطه به یاری خداوند نیاز دارد. ماه رمضان سبک زندگی تغییر می کند تا انسان از یک سال غفلت خارج شود.

وی یادآور شد: ماه رمضان در سبک زندگی مسلمانان تغییر کرده است و از این رو این سبک زندگی باید با قصد غربت همراه باشد. در فضایی که جامعه پر شده از وسائل ارتباط جمعی اینترنت ماهواره و.... که بسیاری از آنها  تاثیرات مخربی روی روح و روان دارد ماه رمضان می تواند به دور شدن از گناه و نزدیک شدن به خدا کمک کند. به طوریکه در پایان ماه رمضان فرد تغییر اساسی در خودش احساس می کند. 

وی ادامه داد: ماه مبارک ماهی است هم در بعد مادی و هم در بعد معنوی، ‏سبک صحیح زندگی اسلامی را به ما انسانها تعلیم می دهد و در حقیقت ماه رمضان یک دوره آموزشی است که مسلمانان سبک زندگی ‏معنوی و مادی را فرا گیرند‎ .‎

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم در این ماه روی افراد برای ترک دادن آنها از گناه تاثیر گذار باشیم ما ابتدا باید آثار سوء سبک زندگی غربی و سبک زندگی انتقادی را برای مردم خوب تبیین کنیم و به مردم بگوییم که سبک زندگی ‏غربی چه آثار سوئی در زندگی دارد و چه زشتی هایی را در جامعه ایجاد می کند‎ .‎
 
وی یادآور شد: در نقطه مقابل نیز باید زیبایی های سبک صحیح زندگی اسلامی در میان مردم به خوبی تبیین شود؛ اگر زشتی ها به خوبی عیان شود و ‏زیبایی ها خوب درمیان افراد جامعه جلوه پیدا کند، فطرت پاک انسانها تشخیص می دهد که باید به کدام سمت گرایش یابد. در این باره مسئولین نیز باری بزرگ بر دوش دارند. مسئولین باید هم دارای تخصص و تعهد باشند و از هوای نفس خود دوری کنند. این روزه باعث می شود با تعهد بیشتر و بهره وری بالاتر کار کنند. 

حجت الاسلام سید جواد بهشتی در پایان اظهار کرد: هر فرد روزه داری می تواند با کمی تامل و تلاش در روابط زندگی فردی اش در این ماه ـ چه در بُعد فردی و چه در بُعد اجتماعی امیدوار به ایجاد یک زندگی جدید در مسیر پاکی باشد. مدیریت زمان، شب زنده داری، صله و رحم، تقویت اراده و اصلاح الگوی تغذیه از مواردی است که فرد روزه دار برای تزکیه نفس خود باید روی آنها کار کند

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.