دانش و فن آوری (بازدید: 847)
دوشنبه 12/3/1393 - 10:12 -0 تشکر 689630
نجات گونه‌های در معرض انقراض با فناوری‌های هوشمند

دانش و فناوری

نجات گونه‌های در معرض انقراض با فناوری‌های هوشمند
محققان می گویند: مردم می توانند با استفاده از فناوری های هوشمند و نقشه های آنلاین که به طور مداوم به روز می شوند، به حفظ گونه های در معرض انقراض کمک کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، روند کنونی انقراض گونه های در خطر جهان که عمدتا ناشی از فعالیت های انسانی است حدود یک هزار برابر بیشتر از روند طبیعی انقراض تخمین زده می شود که این رقم هشدار دهنده در حال افزایش است.

دانشمندان می گویند برای ریشه یابی انقراض گونه های در معرض خطر، دنیا به ابزارهای جدیدی نیاز دارد تا اطلاعات موجود در این زمینه را جمع آوری کرده و به مشارکت بگذارد.

"استوارت پیم" مجری تحقیقات این حوزه از دانشگاه دوک در آمریکا گفت: پایگاه داده های آنلاین، اپلیکیشن های تلفن هوشمند، منابع اجتماعی و سخت افزارهای جدید، جمع آوری داده در مورد گونه های در معرض خطر انقراض را آسان تر می کند.

وی افزود: این داده ها با داده های به دست آمده از تغییر استفاده انسان از زمین و رصد گونه های گیاهی و جانوری توسط میلیون های شهروند دانشمند آماتور ترکیب می شود و امکان نظارت بر تنوع زیستی سیاره و تهدیدات آن را آسان تر می کند.

به گفته "جان گیتلمن" رئیس دانشکده اکولوژی دانشگاه جورجیا، با تلفیق پایگاه داده ها و دسترسی بیشتر سیاست گذاران به اطلاعات، موفقیت های واقعی و رو به رشدی برای علم بقای محیط زیست به دست می آید.

البته هنوز اطلاعات کاملی از تعداد گونه ها، مکان زندگی و میزان خطر انقراض آنها وجود ندارد و در حال حاضر تنها 13 درصد از مناطق خشکی جهان و به سختی دو درصد از مناطق اقیانوسی  تحت حفاظت های قانونی قرار دارند. برای گونه های آبی خطر انقراض معمولا ناشی از فعالیت هایی است که در خشکی و بسیار دورتر از جایی که آنها زندگی می کنند، وجود دارد و در این میان مدیریت استفاده از زمین و خشکی می تواند در حفاظت از زیستگاه های آنها بسیار مهم باشد.

مجری تحقیقات این حوزه از دانشگاه دوک در آمریکا نیز در ادامه می گوید: یکی از هیجان انگیز ترین فرصت هایی که به واسطه فناوری جدید فراهم شده است این است که می توانیم اطلاعات پایگاه داده هایی مانند فهرست قرمز را با نقشه های زیستگاهی این گونه ها که به طور مداوم به روز می شوند، نقشه های مناطق حفاظت شده، نقشه های تغییرات استفاده از خشکی، تاثیر انسان و اطلاعات آماتورهایی که گونه ها را رصد می کنند، ترکیب کنیم.

نویسندگان این مقاله، مطالعات اخیر در علم حفاظت از محیط زیست را بررسی کرده و به روند انقراض، توزیع و حفاظت از گونه های جانوری و گیاهی پرداخته تا دریابند نقص اطلاعات در کجا وجود دارد، در چه مناطقی تهدیدات انقراضی رو به گسترش است و میزان موفقیت تلاش های حفاظتی چقدر بوده است.

اتحادیه بین المللی حفاظت از فهرست قرمز گونه های در خطر طبیعت، یکی از سازمان های اصلی در تهیه اطلاعات تنوع زیستی است که امروزه حدود 71 هزار گونه را پوشش می دهد ولی با سرمایه گذاری های بیشتر می تواند 160 هزار گونه را هدف خود قرار دهد.

آنها می گویند برای آنکه موفقیت هایشان ادامه یابد، باید از گسترش این نوع فناوری ها و حتی فناوری های قدرتمندتر برای آینده حمایت شود.

نتایج این تحقیقات در نشریه ساینس منتشر شده است.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.