• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
سينما و تلویزیون (بازدید: 4503)
سه شنبه 23/2/1393 - 1:34 -0 تشکر 689371
خداحافظی مجری و کارشناس برنامه «سمت خدا»

 
نجم الدین شریعتی: تا وقتی که تهیه کننده نیاید من هم دیگر به این برنامه نمی‌آیم

رسایی: قطعا موضوع توقف برنامه «سمت خدا» را پیگیری می‌کنیم

رجانیوز: بعد از انتشار مطالبی در مورد برکناری تهیه‌کننده برنامه «سمت خدا»، پربیننده‌ترین برنامه مذهبی رسانه‌ی ملی، به دلیل انتقاد کارشناسان این برنامه از سیاست‌های مدیران صداوسیما و شکل‌گیری جریانی در رسانه‌ها و افکار عمومی در انتقاد به اخراج نیروهای مومن از رسانه‌ی ملی، امروز(دوشنبه) نجم‌الدین شریعتی مجری برنامه «سمت خدا»- و یکی از سه مجری محبوب تاریخ شبکه سه به انتخاب مردم- نیز روی آنتن زنده به برکناری سیدعبدالمجید رکنی تهیه‌کننده این برنامه اشاره و تأکید کرد: «اگر تهیه‌کننده برنگردد من هم این برنامه را اجرا نمی‌کنم».

به گزارش "رجانیوز"، شریعتی در برنامه امروز «سمت خدا» با صراحت به این مسئله اشاره کرد که: «من همین جا اعلام می‌کنم تهیه کننده ما را از این برنامه برداشته‌اند و تا وقتی که او نیاید من هم دیگر به این برنامه نمی‌آیم.»


دانلود

 جز نجم‌الدین شریعتی حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد نیز که به عنوان یکی از کارشناسان این برنامه روزهای دوشنبه در این برنامه حضور دارد در برنامه امروز اعلام کرد که در صورت حذف تهیه‌کننده‌ی برنامه، کارشناسان حاضر در برنامه نیز دیگر روی آنتن نخواهند آمد: «باید این را بگویم که حتی به رکنی اجازه نمی‌دهند پایش را به استودیو بگذارد. تنشی در بین مسئولان صدا و سیما و تهیه‌کننده برنامه بوده و هر چه ما به مسئولان رو انداختیم آنها روی ما را زمین زدند. بنابراین اگر تهیه کننده و مجری برنامه برنگردد، ما کارشناس‌ها هم دیگر به این برنامه نخواهیم آمد.»
 
 
 
این درحالی‌ست که بعد از انتشار اخبار برکناری تهیه‌کننده برنامه پرمخاطب «سمت خدا» و ایجاد انتقادات فراوان در رسانه‌ها و افکار عمومی، محمودرضا منتظری مدیر روابط عمومی شبکه3 در گفتگو با یکی از سایت‌ها، تمام این اتفاقات را تکذیب و اعلام کرده بود که: «درباره روند این برنامه اتفاق خاصی نیفتاده و اصلا دلیل برخی حواشی را نمی‌دانم. قرارداد رکنی به عنوان تهیه‌کننده برنامه با «سمت خدا» تمام شده و مدیریت نیز پذیرفته است. از طرفی خود آقای رکنی استعفایش را برای ادامه همکاری نوشته؛ در حالی که اکنون ادعا کرده که شبکه قصد برکناری یا اخراجش را دارد. این ادعا با این 2 دلیلی که من عرض کردم دیگر محل اعراب ندارد. برگه استعفا او هم موجود است، رکنی اخراج نشده و باز هم برای مناسبت‌های دیگری مثل ماه رمضان به او برنامه خواهند داد. به هرحال هر مجموعه‌ای دنبال فکر و کار جدید با نیروهای تازه است.»
 
اما جز خداحافظی مجری و کارشناسان برنامه «سمت خدا» امروز حجت‌الاسلام رسایی از پیگیری تعطیلی این برنامه در مجلس شورای اسلامی خبر داد. رسایی در گفتگو با خبرگزاری دانشجو گفته است که: «قطعاً این موضوع را در کمیسیون اصل90 پیگیری خواهیم کرد. صدا و سیما مِلک شخصی آقای ضرغامی و دیگر آقایان نیست که هر چه دلشان خواست بکنند. این که برنامه محبوب و مردمی مانند «سمت خدا» تنها به دلیل انتقادات حجت الاسلام و المسلمین ماندگاری به صدا و سیما تعطیل شود، این موضوع قابل بررسی و پیگیری است.»
 
این نماینده مجلس همچنین با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در حمایت از جریانات فرهنگی مومن و انقلابی به این نکته اشاره کرده است که: «برنامه «سمت خدا» برنامه ای بود که با فرمایش رهبر حکیم انقلاب مطابقت داشته و نمونه ای از یک برنامه جریان ساز اسلامی و انقلابی است و نمی بایست کار به اینجا کشیده می شد که برنامه به تعطیلی کشیده می شد.»
 
با این اوصاف به نظر می‌رسد در روزهای آینده باید منتظر اتفاقات بیشتری در مورد برنامه پرمخاطب و تاثیرگذار «سمت خدا» باشیم. چرا که قاعدتا بدون حضور رکنی- تهیه‌کننده برنامه- و همچنین مجری و کارشناسان دیگر این برنامه به روی آنتن نخواهد رفت و این موضوع اعتراضات بیشتر مردم، رسانه‌های جبهه انقلاب و نمایندگان مجلس را در پی خواهد داشت.


لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

سه شنبه 23/2/1393 - 1:37 - 0 تشکر 689372


واکنش صدا و سیما به تعطیلی «سمت خدا»


مدیر گروه معارف شبکه سه سیما گفت: مدت قرارداد تهیه‌کننده برنامه «سمت خدا» به پایان رسیده بود و این برنامه با گروه جدید و با قوت ادامه می‌یابد.

«محمدرضا تورنگ» در گفت‌وگو با فارس درباره خداحافظی «نجم‌الدین شریعتی» مجری برنامه «سمت خدا» روی آنتن زنده این برنامه و همچنین تغییر تهیه‌کننده برنامه گفت: آقای رکنی پیش از این استعفای خود را روز ۲۱ اسفند ماه سال گذشته ارائه کرده بودند و پس از ۲ ماه با این استعفا موافقت شد.

وی ادامه داد: علی‌رغم خداحافظی مجری؛ این برنامه تعطیل نخواهد شد و با قوت و طراحی و ساختار جدید روانه آنتن خواهد شد. عوامل برنامه نیز در همین راستا تغییر خواهند کرد.

در پی اتفاقاتی که طی روزهای اخیر پیرامون برنامه سمت خدا روی داد، روابط عمومی شبکه سه نیز اعلام کرد: با پایان قرارداد تهیه کننده سابق این برنامه، تهیه کنندگان جدید برنامه سمت خدا تعیین و کار خود را آغاز کردند و پخش زنده این برنامه اثر گذار دینی مطابق روال معمول، از شنبه تا چهار شنبه هر هفته از ساعت ۱۳:۳۰ روی آنتن شبکه سه سیما خواهد رفت. برنامه سمت خدا زیر نظر گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه سیما تولید می شود.

طرح اولیه این برنامه در سال ۱۳۸۳ توسط محمد صالح علاء به شبکه سه ارائه شده است و تا کنون محمد صالح علاء، محمد رضا ماندگاران و سید عبدالمجید رکنی به ترتیب تهیه کنندگان این برنامه بوده اند. محسن مناجاتی و مجید حسینی تهیه کنندگان جدید برنامه سمت خدا هستند که از سوی مدیر گروه معارف شبکه تعیین شده اند .مناجاتی تهیه کننده برنامه "معرفت" و حسینی پیش از این مدیر کل اداره نغمات مذهبی رادیو بوده اند.

خبر فارسی

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

سه شنبه 23/2/1393 - 1:38 - 0 تشکر 689373


تهیه‌کننده «سمت خدا»: برای نهی از منکر مدیران صداوسیما برکنار شدم

برکناری تهیه‌کننده‌ برنامه‌ «سمت خدا» به عنوان پرمخاطب‌ترین برنامه‌ مذهبی تلویزیون، در حالی صورت پذیرفت که تهیه کننده این برنامه علت وقوع این اتفاق و تغییرات بنیانی که در این برنامه در حال وقوع است را امر به معروف و نهی از منکرِ مدیران رسانه ملی عنوان کرد که ضرغامی و دارابی برنتابیده‌اند و برخی مدیران سازمان راساً پیگیر تغییر این برنامه بوده است.


به گزارش «تابناک»، اگر پیگیر برنامه‌های شبکه سوم سیما شده باشید، در چند سال اخیر دست‌کم یک بار هنگام ظهر شاهد برنامه مذهبی متفاوتی بوده‌اید؛ برنامه‌ای که لحن نرمی در این حوزه دارد و مخاطبانش نیز آهسته و پیوسته افزایش یافته‌اند، به گونه‌ای که هم‌اکنون به عنوان پرمخاطب‌ترین برنامه مذهبی تلویزیون در چند سال اخیر شناخته می‌شود؛ اما نقدی که از زبان یکی از کارشناسانِ روحانی این برنامه مطرح شد، فضا را تغییر داد و منجر به برکناری تهیه‌کننده و کناره‌گیری مجری و کار‌شناسان سمت خدا شد، ولی این اتفاق چگونه روی داده است؟

سید عبدالمجید رکنی، تهیه کننده‌ برنامه در گفت‌وگو با «تابناک» با اشاره به جایگاه این برنامه گفت: برنامه سمت خدا به عنوان پرمخاطب‌ترین برنامه مذهبی تلویزیون در جشنواره جام جم حضور داشت و بنا بر آمار ارائه شده در صداوسیما، یک‌ششم مخاطبان تلویزیون ‌این برنامه را می‌بینند. از آغاز این برنامه تاکنون که‌ حدود ۱۱۵۰ قسمت پخش شده نیز بنده به عنوان تهیه کننده حضور داشته‌ام و این برنامه نیز عین همه برنامه‌های صداوسیما ۹۰ قسمت، ۹۰ قسمت به درخواست صداوسیما تمدید شده و رضایت بالایی نسبت به «سمت خدا» وجود داشته است.


تهیه کننده «سمت خدا»: برای نهی از منکر مدیران صداوسیما برکنار شدم


وی در پاسخ به اینکه چرا با وجود این رضایت بالا، شاهد تغییر تهیه‌کننده بودیم، تأ‌کید نمود: برکناری بنده به واسطه نهی از منکر آقای ماندگاری در چهاردهم اسفند بود که این تذکرات را در ۲۷ فروردین ماه در قالب نامه‌ای که ایشان در برنامه خواند، به آقای ضرغامی در قالب امر به معروف و نهی از منکر بیان کرد؛ تذکرات نیز به دو موضوع معطوف بود.

رکنی ادامه داد: تذکر نخست درباره پخش آگهی در برنامه کودک بود که خلاف نص صریح آیین نامه ۷۰-۲۵ صداوسیماست که تاکید دارد هرگونه تبلیغ در قبل، حین و بعد از برنامه کودک ممنوع است؛ اما متأسفانه در صداوسیما به بهانه کسری بودجه شاهد این تبلیغات هستیم که کودکان را هدف گرفته است. تذکر دوم نیز درباره برگزاری مسابقات با جوایز غیرمتعارف است که مقام معظم رهبری در یازده آذر ۸۳ در دیدار با مسئولان صداوسیما صراحتاً فرمودند این‌ها بی‌منطقی است و منطقی نیست بابت پاسخ به یک پرسش یک جایزه بزرگ بدهند. این روحیه تلاش را می‌کشد و متأسفانه صداوسیما خلاف نص صریح سخنان رهبری همچنان این مورد خاص را انجام می‌دهد.

تهیه کننده سمت خدا یادآور شد: این تذکرات، بیان برخی ‌انتظارات حداقلی از مدیران رسانه ملی بود. آقای ضرغامی نیز دستور دادند که تبلیغات در برنامه کودک قطع شود اما رویه مسابقات مورد اشاره که تبلیغ برنج و نظایر این‌ها هم است، ادامه دارد. در مقابل دستور داده شد که تهیه کننده برنامه «سمت خدا» هم تغییر کند و این کمترین تاوان نهی از منکر است.

کار‌شناسان برنامه و آقای شریعتی مجری برنامه نیز تأکید کردند ‌در صورت تغییر تهیه کننده ادامه نمی‌دهد. تهیه کنندگان همکار در شبکه سوم سیما نیز هر یک به یکی از دو دلیل غیرحرفه‌ای بودن چنین عملی و هم عقیده بودن و عرق دینی حاضر به پذیرش تهیه کنندگی سمت خدا نشدند و از خارج از شبکه تهیه کننده آوردند!


تهیه کننده «سمت خدا»: برای نهی از منکر مدیران صداوسیما برکنار شدم


وی درباره علت مطرح‌ برای برکناری‌اش گفت: گفته‌اند تمرد سازمانی انجام شده و پیش از انتقاد از صداوسیما در برنامه، باید با مدیران مکاتبه می‌کردید. مگر تلویزیون پیش از آنکه از دیگر دستگاه‌ها انتقاد کند، با آن‌ها مکاتبه می‌کند؟ نهی از منکر نباید در کشور ما هزینه داشته باشد، مگر آنکه دروغ باشد که در موارد فوق یکی مخالف نص صریح قانون ‌و دیگری نیز با نص صریح کلام رهبری در تضاد بوده و بنابراین کاملاً مشروع است. زمانی در رسانه ملی با آمر به معروف و ناهی منکر که انتقادی بسیار نرم را مطرح کرده، چنین برخوردی می‌شود، در دیگر نهاد‌ها و سطح جامعه چه انتظاری می‌توان داشت؟

رکنی در پاسخ به این پرسش «تابناک» که آیا این عمل خلاف قوانین صداوسیما بوده که مستوجب چنین برخوردی بوده، تصریح نمود: تنها اعتراضی که درباره غیرقانونی بودن شد، پیرامون پخش سخنان رهبری درباره مسابقات بود که ‌به مجوز نیاز داشت و اتفاقاً ما مجوز پخش این سخنان را نیز داشتیم، ولی مدیران دقیق‌ نمی‌دانستند این سخنان قرار است در چه بستری پخش شود. شاید بتوانم بگویم که برنامه «سمت خدا» قربانی تقابل رسانه برای سرگرمیِ صرف و رسانه در خدمت ارزش‌ها شد که ظاهراً نگاه اول د‌ر حال حاضر ارجحیت دارد.

وی درباره اینکه زمزمه شده که استعفا‌ داده‌اید، گفت: بله ممکن است بگویند استعفا‌ دادم. بنده چهاردهم اسفندماه که دستور عزلم را دادند و پشیمان شدند و دیدم چه نقشه‌هایی می‌کشند، استعفا‌ دادم و استعفایم را هم نه به مدیران شبکه که برای شخص آقای ضرغامی نوشتم و دلیلی هم ننوشتم. تصورم این بود که ایشان بنده را می‌خواهد و علت را جویا می‌شود؛ اما ایشان کوچک‌ترین واکنشی نداشتند. تصور کنید مثلاً آقای سیروس مقدم استعفا‌ دهد و بگوید پایتخت ۴ را نمی‌سازم، آیا آقای ضرغامی تماس نخواهند گرفت که چه شده است؟ این حداقل انتظار بود که درباره پربیننده‌ترین برنامه مذهبی رسانه ملی برآورده نشد.

رکنی درباره نقش معاونت سیما در وقوع این تغییرات تصریح نمود: پررنگ‌ترین نقش را این معاونت داشتند و بقیه پیاده نظام هستند. آقای دارابی روزی چند بار تماس می‌گرفتند که‌ «این رکنی را برداشتید یا نه؟» ایشان با آزادگی مخالف هستند و هیچ برنامه‌ای نباید حریت داشته باشد و لذا برنامه شهیدی فر به همین دلیل قطع می‌شود و این روند خوبی نیست که ایشان در رسانه ملی پی می‌گیرد.


فیلم دقایق جنجال برانگیز این برنامه را در «تابناک» تماشا کنید
لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

سه شنبه 23/2/1393 - 2:12 - 0 تشکر 689380

قرعه برکناری به‌نام «سمت خدا» افتاد/ یک بیانیه بدون امضابه بهانه حذف تهیه‌کننده برنامه معارفی «سمت خدا» که در چند روز گذشته خبرساز شده است، مروری به سابقه این اتفاق و همچنین برکناری‌های اخیر در شبکه سه داشته‌ایم.


به گزارش خبرنگار مهر، با وجود تاسیس شبکه‌های مختلف در سیمای جمهوری اسلامی ایران هنوز شبکه سه سیما به عنوان یکی از پربیننده‌ترین شبکه‌ها شناخته می‌شود. با این حال بروز برخی اتفاقات در این شبکه، سیر صعودی آن را با ناهمواری‌هایی روبرو می‌کند. نخستین اتفاق برکناری علی اصغر پورمحمدی مدیر موفق شبکه سه سیما توسط علی دارابی معاون سیما بود.


در فهرست افرادی که از او حمایت و دستور برکناری‌اش را محکوم کردند، تقریبا نام تمام هنرمندان محبوب سالهای اخیر تلویزیون به چشم می‌خورد و حتی این افراد به صورت خودجوش مراسم تقدیر مفصلی را نیز برای او برگزار کردند؛ مدیری که به حمایت از برنامه‌هایش در شرایط حساس معروف بود و حضور او دلیلی برای تجمع همه برنامه و سریال سازان موفق در شبکه سه سیما به حساب می‌آمد.


اما این اتفاق که حتی در گزارش‌های خبرنگاران از مهم‌ترین رویدادهای سال 91 تلویزیون در صدر قرار داشت، خاتمه اتفاقاتی از این دست در شبکه سه سیما نبود. از میان برخی رویدادهایی که به حال حاضر نزدیک‌تر هستند می‌توان به توقف پخش سریال «سرزمین کهن» و در ادامه برکناری محمودرضا تخشید مدیر گروه مجموعه‌های تلویزیونی شبکه سه اشاره کرد. این تصمیم‌گیری از سوی معاون سیما نیز با واکنش‌ هنرمندان مواجه شد و حتی بنا بود مراسم تقدیری از تخشید نیز همانند مدیر مافوق برکنارشده‌اش برگزار شود که به یک مجلس خودمانی ختم شد.


انتقاد کارشناس برنامه، تهیه‌کننده را برکنار کرد


این بار و برای غافلگیری سال 93 اهالی و مخاطبان تلویزیون، خبر رسید سید عبدالمجید رکنی از تهیه کنندگی برنامه تلویزیونی «سمت خدا» برکنار شده است.


رکنی خود دلیل این اتفاق را چنین بیان کرده است: «دلیل اصلی برکناری من، تمرد از رویه‌ سازمانی و نامه‌ انتقاد حاج آقای ماندگاری خطاب به ضرغامی است. ماجرا از این قرار است که صداوسیما در دو موضوع خلاف قانون و نظر رهبری عمل می‌کرد و آقای ماندگاری طی نامه‌ای این دو موضوع را به آقای ضرغامی تذکر دادند. ولی ظاهرا این انتقاد برای برنامه‌ «سمت خدا» بسیار گران تمام شد. برکناری بنده به واسطه نهی از منکر آقای ماندگاری در چهاردهم اسفند بود که این تذکرات را در ۲۷ فروردین ماه در قالب نامه‌ای که ایشان در برنامه خواند، به آقای ضرغامی در قالب امر به معروف و نهی از منکر بیان کرد؛ تذکرات نیز به دو موضوع معطوف بود. تذکر نخست درباره پخش آگهی در برنامه کودک بود که خلاف نص صریح آیین نامه ۷۰-۲۵ صداوسیماست که تاکید دارد هرگونه تبلیغ در قبل، حین و بعد از برنامه کودک ممنوع است اما متأسفانه در صداوسیما به بهانه کسری بودجه شاهد این تبلیغات هستیم که کودکان را هدف گرفته است. تذکر دوم نیز درباره برگزاری مسابقات با جوایز غیرمتعارف است که مقام معظم رهبری در یازده آذر ۸۳ در دیدار با مسئولان صداوسیما صراحتاً فرمودند این‌ها بی‌منطقی است و منطقی نیست بابت پاسخ به یک پرسش یک جایزه بزرگ بدهند. این روحیه تلاش را می‌کشد و متأسفانه صداوسیما خلاف نص صریح سخنان رهبری همچنان این مورد خاص را انجام می‌دهد.»


رکنی تهیه‌کننده‌ای است که موفق شده این برنامه معارفی را به یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های نه تنها شبکه سه بلکه تلویزیون تبدیل کند و بیش از 1200 قسمت آن را تهیه کرده است.


یک گواه دیگر بر محبوبیت و موفقیت این برنامه آنکه نجم الدین شریعتی مجری آن توانست در میان سه مجری برتر 20 سال اخیر شبکه سیما در برنامه سال تحویل در کنار احسان علیخانی و سیدعلی ضیاء قرار بگیرد. البته در همان برنامه هم نسبت به رکنی ظلم شد و علیخانی گفته‌ای را که در راهروهای شبکه سه شنیده بود، با بیان آن در پربیننده‌ترین آنتن، تبدیل به موضوعی ملی کرد.


واکنش مردم چیست


یک موضوع جالب‌تر که پیش از این کمتر سابقه داشته، ورود مردم و مخاطبان برنامه به این موضوع است. به این ترتیب که در روزهای گذشته پیامکی بین مردم عادی رد و بدل می‌شد که نظارت آنها بر روند تولید برنامه‌های مورد علاقه‌شان و جدیت آنها در پیگیری مطالباتشان را نشان می‌دهد و حاکی از محبوبیت «سمت خدا» برای آن‌ها است. در این پیامک که شاید به تلفن همراه برخی از مخاطبان این گزارش هم ارسال شده باشد، آمده است: «نهی از منکر فوری/ آقای رکنی تهیه کننده برنامه «سمت خدا» توسط آقای دارابی برکنار شد. (به دلیل پخش اعتراض حاج آقا ماندگاری به حضور خانم‌ها در تبلیغات تلویزیونی) مردم به شماره 162 اعتراض خود را اعلام کنند. لطفا نشر دهید»


از آنجایی که گویا زمزمه این اعتراض‌ها به گوش مدیران سیما نیز رسیده، شبکه سه شب گذشته یکشنبه 21 اردیبهشت پس از اتمام پخش مسابقه فوتبال خارجی، برای اولین بار قسمتی از برنامه «سمت خدا» را ساعت 21:30 روانه آنتن کرد؛ انگار بخواهند روی این فرضیه که این برنامه تعطیل شده خط بطلان بکشند.


متن بیانیه بی امضا پس از آخرین بند این گزارش می‌آید. با این امید که به زودی تحولی در ساختار مدیریتی سازمان صدا و سیما به ویژه در تلویزیون رخ بدهد و لااقل مدیران با مصلحت اندیشی برنامه‌ها و برنامه‌سازان محبوب مردم را به راحتی از کار بیکار نکنند...


و اما به تازگی بیانیه‌ای در حمایت از تهیه‌کننده «سمت خدا» به دست رسانه مهر رسیده که پای آن امضای هیچ مجری یا تهیه‌کننده‌ای به چشم نمی‌خورد.


یک بیانیه بی امضاء...


«بسم الله الرحمن الرحیم


بیانیه جمعی از تهیه کنندگان حوزه معارف سیما


اصلا برنامه «سمت خدا» و زحمت‌هایی که برایش کشیده شده به کنار! اما واقعا ساز و کار کنار گذاشتن یک تیم برنامه ساز یا یک مجری از تلویزیون چگونه تعریف می‌شود؟ ماجرا وقتی به برنامه‌هایی می‌رسد که قرار است درباره  مضامین دینی و انقلابی صحبت کنند، حتما متفاوت است و  باید درباره این دسته از برنامه‌ها حساسسیت ویژه‌ای به خرج داد. آدم‌هایی که برای تولید این نوع برنامه‌ها انتخاب می‌شوند علاوه بر آنکه از نظر فنی و تکنیکی باید افراد درجه یکی باشند، باید خودشان دغدغه مند باشند و حتما باید نسبت درستی با این مضامین داشته باشند.


در این سال ها هر از گاهی برخی عوامل تولید و اجرای برنامه‌های دینی و انقلابی تغییر کرده‌اند که کسی در توانایی فنی و دغدغه مندی آنها تردیدی نداشته است. اغلب هم بعد از این تغییرات کیفیت برنامه‌ها به شدت نزول کرده است. فصل مشترک این اتفاق‌ها اما انتقادها یا اتفاق‌هایی بوده که در برنامه‌ای مطرح شده و به مذاق برخی از مسئولان تلویزیون خوش نیامده است.


بسامد بالای اتفاقاتی از این دست به گونه‌ای است که گویی این ماجراها در حال تبدیل شدن به یک روند قابل پیش بینی است. یعنی تقریبا امروز دیگر برای همه برنامه‌سازان دغدغه مند روشن است که اگر در برنامه آنها انتقادی از تلویزیون صورت گیرد باید با آنتن خداحافظی کنند.


این روند نامبارکی است که علاوه بر محافظه‌کار کردن برنامه سازان، ساز و کارهای فنی برنامه سازی را هم  به چالش کشیده و مخاطب را از رسانه ملی دور می‌کند. رسانه‌ای که انتظار می‌رود متناسب با نام و شأن خود سعه صدر بیشتری به خرج دهد و با منطق رسانه درباره رسانه تصمیم بگیرد.


نمونه‌هایی مثل پورمحمدی، شهیدی‌فرد و  یامین پور و ... از همین جمله‌اند. اگر چه این سه نمونه با هم تفاوت‌های زیادی دارند و  علی رغم انتقاداتی که به هر کدام می تواند وارد باشد اما این سه حداقل یک فصل مشترک دارند که کمتر کسی درباره آن تردید دارد. دغدغه مندی و پایبندی آنها به ارزش‌های اصلی انقلاب برای همه ثابت شده است و باز هر سه در یک اتفاق دیگر هم با هم به نقطه اشتراک می‌رسند؛ اینکه هر سه در مقاطعی از فعالیت خود نسبت به برخی اتفاقات در تلویزیون منتقد بوده‌اند.


آیا باید دوباره شاهد چنین اتفاقی درباره برنامه «سمت خدا» باشیم؟  برنامه‌ای که همه دست اندرکاران تولیدات تلویزیونی از میزان موفقیت و محبوبیت آن مطلعند و بر آن صحه می‌گذارند. برنامه‌ای که اگر چه ساختاری ساده دارد اما از این طرف صفحه تلویزیون هم می‌شود حس خوب و انگیزه ستودنی عوامل تولید برنامه را حس کرد...»

مهر


لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

چهارشنبه 24/2/1393 - 3:5 - 0 تشکر 689385


توضیح ضرغامی درباره حاشیه های «سمت خدا»در پی حاشیه‌های پیش آمده برای برنامه‌ی «سمت خدا»، شبکه سه سیما اعلام کرد: با پایان قرارداد تهیه‌کننده سابق برنامه «سمت خدا»، تهیه‌کنندگان جدید این برنامه تعیین شدند و کار خود را آغاز کردند.در پی حاشیه‌های پیش آمده برای برنامه‌ی «سمت خدا»، شبکه سه سیما اعلام کرد: با پایان قرارداد تهیه‌کننده سابق برنامه «سمت خدا»، تهیه‌کنندگان جدید این برنامه تعیین شدند و کار خود را آغاز کردند.

همچنین رییس سازمان صداوسیما که شامگاه گذشته در جمع خبرنگاران حاضر شده بود، با پرسشی درباره‌ی برنامه «سمت خدا» مواجه شد که توضیح داد، تغییر عوامل «سمت خدا» به دلیل آنچه از سوی برخی انتقاد از رسانه ملی عنوان می‌شود، نبوده است.

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام شبکه سه، برنامه زنده دینی «سمت خدا» که زیر نظر گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه سیما تولید می‌شود، مطابق روال معمول، از شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 13:30 روی آنتن شبکه سه سیما خواهد رفت.

سید عزت‌الله ضرغامی درخصوص تغییر تهیه‌کننده برنامه «سمت خدا» و در پی آن خداحافظی مجری برنامه روی آنتن زنده، توضیح داد: خداحافظی مجری برنامه «سمت خدا» مساله تهیه‌کننده با مدیر گروه است؛ چرا که مدیر گروه در هر شبکه‌ای مسئولیت دارد که تهیه‌کننده مجری و سایر عوامل یک برنامه را انتخاب کند؛ بنابراین اگر لازم به توضیحی باشد قاعدتا باید او پاسخگو باشد.

رییس سازمان صداوسیما به این پرسش که آیا تغییر تهیه‌کننده «سمت خدا» به خواندن نامه‌ی انتقادی ماندگاری از صداوسیما در این برنامه مربوط می‌شود پاسخ منفی داد و گفت: این مساله اصلا ربطی به خواندن نامه آقای ماندگاری ندارد. اولا در مورد نامه‌ای که ایشان نوشتند بعدها من از او تشکر کردم و وی هم پاسخ تشکر مرا داد؛ هر چند که ممکن است در ان نامه نکته‌ای باشد که به لحاظ کارشناسی احتیاج به توضیح داشته باشد اما در کل ما از هرگونه نقد نسبت به برنامه‌هایمان استقبال می‌کنیم؛ ضمن اینکه بسیاری از افراد هستند که از برنامه‌های رادیو و تلویزیون انتقاد می‌کنند و به نوعی منتقد حرفه‌ای صداوسیما هستند که ما با آنها هم مشکلی نداریم.

سید عزت الله ضرغامی سپس در تکمیل این مطلب اظهار کرد: رییس گروه مربوط به برنامه «سمت خدا» وظیفه دارد تهیه‌کننده مورد نظر خود را انتخاب کند و بنده اظهار نظری در این باره نمی‌کنم. در نهایت رییس گروه می‌تواند تصمیم بگیرد و هیچکس هم نمی‌تواند در کارش دخالت کند. در حال حاضر ما 1200 برنامه به همراه 1200 تهیه‌کننده داریم که باید با توجه به وضعیتی که در هر مقطعی دارند، توسط روسای گروه‌ها انتخاب شوند و من در این باره هیچ قضاوتی نمی‌کنم.

طرح اولیه «سمت خدا» برنامه در سال 1383 توسط محمد صالح علاء به شبکه سه ارائه شده است و تاکنون محمد صالح علاء، محمدرضا ماندگاران و سید عبدالمجید رکنی به ترتیب تهیه‌کنندگان این برنامه بوده‌اند.

محسن مناجاتی و مجید حسینی تهیه‌کنندگان جدید برنامه «سمت خدا» هستند که از سوی مدیر گروه معارف شبکه تعیین شده‌اند.

مناجاتی تهیه‌کننده برنامه «معرفت» و حسینی پیش از این مدیر کل اداره نغمات مذهبی رادیو بوده‌اند.

نجم‌الدین شریعتی، مجری برنامه «سمت خدا» هم روی آنتن زنده به برکناری سیدعبدالمجید رکنی، تهیه‌کننده این برنامه اشاره و تأکید کرد: «اگر تهیه‌کننده برنگردد من هم این برنامه را اجرا نمی‌کنم».

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

پنج شنبه 25/2/1393 - 17:12 - 0 تشکر 689414

به نام خدا و سلام
هردم از این باغ بری می رسد

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

پنج شنبه 25/2/1393 - 18:2 - 0 تشکر 689415

«سمت خدا» با مجری جدید روی آنتن رفت

تأکید کارشناس برنامه بر حل اختلافات
برنامه «سمت خدا» با اجرای ناصر براتی و به تهیه‌کنندگی محسن مناجاتی و مجید حسینی با حضور حجت‌الاسلام ماندگاری روی آنتن شبکه سه سیما رفت.


به گزارش خبرنگار مهر، در حالی که سیدمجید رکنی دیگر تهیه‌کنندگی «سمت خدا» را برعهده ندارد و نجم‌الدین شریعتی مجری نیز در برنامه روز دوشنبه 22 اردیبهشت با مردم خداحافظی کرد، این برنامه امروز چهارشنبه 24 اردیبهشت با اجرای ناصر براتی مجری میانسالی که از سال 74 در تلویزیون فعالیت می‌کند روی آنتن رفت.


‫وی در ابتدای برنامه گفت: از تهیه‌کننده سابق برنامه مجید رکنی و همچنین مجری خوب برنامه سیدنجم الدین شریعتی که پنج سال با متانت و آرامش در برنامه حضور داشتند، تشکر می‌کنم.‬

نکته جالب اینکه حجت‌الاسلام ماندگاری که رکنی معتقد بود به خاطر نامه انتقادی وی درباره تبلیغات تلویزیونی به ضرغامی، شبکه سه او را از تهیه‌کنندگی برکنار کرده است در برنامه امروز که با عوامل جدید روی آنتن می‌رفت، حضور داشت. البته شبکه سه، شب گذشته با پخش زیرنویسی این موضوع را خبر داده بود.


کارشناسی که خواستار حل اختلافات شد


ماندگاری در بخش‌های پایانی برنامه در سخنانی با اشاره به اختلافات سازمان صدا و سیما با رکنی اظهار کرد: همه ما در یک خانواده هستیم. همین رسانه ملی که خود من به آن انتقاد کردم در قضایای فتنه، جهاد سیاسی یا 9 دی سنگ تمام گذاشت.


وی افزود: امسال که توسط آقا سال فرهنگ اعلام شده باید جریان سازی درستی در این زمینه انجام دهیم. مسائلی که در برنامه پیش آمده به منزله اختلاف نظرهای داخل خانواده است. کارشناسان و دست اندرکاران هم این ماجرا را دنبال می‌کنند تا به بهترین وجه آنطور که مورد خشنودی مقام معظم رهبری است، آن را حل کنند.ماندگاری تصریح کرد: کارشناسان برنامه و همچنین عزیزانی مثل شریعتی و رکنی که در خدمتشان نیستیم، هرگز اجازه نخواهند داد که دشمن از این اختلاف سلیقه سوءاستفاده کند. این مسائل در خانواده صدا و سیما است و من قول می‌دهم که حل می‌شود. همانطور که همگی اعتقاد داریم رسانه ملی قطعا دانشگاه است و همه عزیزانی که بودند و هستند دلسوز انقلاب، مکتب و ولایت هستند.


وی ادامه داد: امیدواریم اختلاف‌ها، سوءتفاهم‌ها و کم کاری‌ها حل شود. در نزدیک به 1200 برنامه‌ای که از «سمت خدا» روی آنتن رفته، من تقریبا پیشکسوت‌تر از دیگر کارشناسان هستم و چند تا دکور بیشتر خراب کرده‌ام! نباید بگذاریم اختلاف ایجاد شود چون بستر سوءاستفاده دشمنان خواهد بود بلکه باید دور هم بنشینیم و مباحثه طلبگی داشته باشیم. آخر هم صورت هم را ببوسیم. یا قانع می شویم یا قانع می‌کنیم. الهی که به خیر بگذرد.


بر «سمت خدا» چه گذشت


به گزارش مهر، در برنامه 22 اردیبهشت پس از اینکه شریعتی با اشاره به عملکرد پنج ساله این برنامه اعلام کرد این آخرین برنامه‌ای است که رکنی تهیه‌کنندگی آن را برعهده دارد و او هم از مردم خداحافظی می‌کند، حجت‌الاسلام فرحزاد کارشناس برنامه با بیان اینکه با حرف‌های شریعتی شوکه شده، سخنانی را بازگو کرد که می‌گفت نمی‌خواسته روی آنتن زنده بگوید.


او از اختلافی گفت که چند وقتی است بین سازمان صدا و سیما و عوامل برنامه «سمت خدا» وجود دارد و با اینکه آنها در جلسات چهار،‌ پنج ساعته با مدیران در تلاش برای رفع آن بودند، روی آنها زمین زده شده و ماجرا فیصله پیدا نکرده است.


فرحزاد همچنین به صراحت اعلام کرد اگر این مشکل تا جمعه هفته جاری یعنی 26 اردیبهشت حل نشود، او و دیگر کارشناسان با برنامه همکاری نخواهند داشت.


همچنین تهیه‌کنندگان حوزه معارف سازمان صدا و سیما نیز بیانیه‌ای در حمایت از رکنی نوشته بودند که علاقه داشتند امضایشان بر این نامه محفوظ بماند و رسانه‌ای نشود. خبرگزاری مهر در گزارشی این بیانیه را منتشر کرد.


لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.