• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 3047)
يکشنبه 7/2/1393 - 23:40 -0 تشکر 688833
سیگار، رفیق پر کلک مدرسه تا خانه

 

انگیزه تهیه این گزارش وقتی در ذهنم ایجاد شد که یک روز در خیابان و جلوی یک مدرسه، چند نوجوان را دیدم که یک دست‌شان به کیف‌شان بود و دست دیگر به سیگار، آن روز خیلی فکر کردم که چه چیز باعث می‌شود برخی افراد در ایام نوجوانی در سن کم به سمت سیگار می‌روند؟

 روی یکی از صندلی‌های پارک نزدیک دبیرستان «…» نشستم، مدرسه تعطیل شده بود، حدود ۱۵ دقیقه گذشت و چند دانش‌آموزی که قبلاً دیده بودم‌شان آمدند داخل پارک و روی سکویی نشستند، با هم بلندبلند حرف می‌زدند، می‌روم کنارشان می‌نشینم و عمداً با صدای بلند برنامه‌ای را اجرای می‌کنم تا نظر آن‌ها را به خودم جلب کنم، همین طور مشغول کار با تبلت بودم که یکی از آن‌ها رو کرد به من و شروع به صحبت کرد، چند جمله‌ای که درباره تبلت با هم صحبت کردیم، من از سن و سال و مقطع تحصیلی‌شان پرسیدم، پسری که سیگار می‌کشید کلاس سوم دبیرستان بود، از وضع ظاهری‌اش مشخص بود که از نظر مالی، خانواده‌ای مرفه دارد، کم‌کم وارد بحث‌ می‌شوم:

روزی چند نخ می‌کشید؟ چقدر پول می‌دهید؟

اولش هر ۲-۱ روز یک نخ، آن هم به صورت تفننی شروع شد و حالا روزی ۴-�زه‌ای می‌روم که در نزدیکی یکی از مدارس به فروش سیگار به نوجوانان و دانش‌آموزان اقدام می‌کند، از مغازه دار می‌پرسم: از این مدرسه نزدیک شما معمولا در طول روز چند دانش‌آموز برای تهیه سیگار به اینجا می‌آیند؟ پاسخ می‌دهد:«از این ۲ مدرسه‌ای که در نزدیکی اینجا هستند روزی حدود۵۰ نفر برای سیگار می‌آیند و همین حدود افراد هم برای خرید ناس» با تعجب می‌گویم: ناس؟! مگر مغازه‌ها هم ناس می‌فروشند؟! مقداری کلماتش را می‌خورد و بعد بریده بریده می‌گوید: «من که ندارم ولی آره! خیلی از مغازه‌ها هستند که دارند!» می‌پرسم مگر تمام دانش‌آموزان زیر ۱۸ سال نیستند و مگر فروش سیگار و مواد دخانی به افراد زیر ۱۸ سال ممنوع نیست؟ می‌گوید: «چرا جرم است، ولی اگر من نفروشم می‌روند از مغازه دیگری می‌خرند، پس چرا من نفروشم؟! همین دیروز فردی که خیلی کم سن و سال بود آمد و از من سیگار خواست، ولی من به او نفروختم، چند دقیقه بعد آمد جلوی مغازه‌ام و با حالتی که مسخره‌ام می‌کرد گفت: «فکر کردی همه علاف تو هستن؟! رفتم از مغازه سر کوچه خریدم.» اگر قانون است باید برای همه باشد، نه این‌که آن کسی که مطیع قانون نیست سود کند و من که قانون‌مند هستم نه!»

به قول فامیل دور من دیگر حرفی برای گفتن نداشتم و همان‌طور که تابلوی «به افراد زیر ۱۸ سال سیگار نمی‌فروشیم» را با چشم دنبال می‌کردم از مغازه بیرون آمدم…

دوشنبه 22/2/1393 - 16:24 - 0 تشکر 689346

دقیقا همینه ممنون از مقاله خوبتون .

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.