• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 1922)
پنج شنبه 8/12/1392 - 10:28 -0 تشکر 686384
مد تابستان ۹۳؛ خداحافظ مانتو!

بهمن‌ماه سال قبل بود که در متنی با عنوان «ساپورت بدن نما؛ سلاح نامرئی تهاجم فرهنگی» تذکر دادم که تابستان ۹۲ فصل مانتوهای بدون دکمه است. فصلی که در آن بدون هیچ مقاومتی عریانی پوشیده شده‌ زنان و دختران به نمایش گذاشته خواهد شد. و شد آنچه که نباید می‌شد. در آن پست عرض کرده بودم که یک سیر کاملاً هدفمند و هوشیارانه برای تغییر سبک پوششی ما تدوین شده است که بدون کم و کاست و با حداکثر موفقیت در حال پیاده سازی است. اکنون این سوال مطرح است، با توجه به سابقه‌ مدل ها و روند تغییر سبک پوشش مردم، برای تابستان ۹۳ باید منتظر چه چیز بود؟ و چه مدل و طرحی برای زنان و دختران در نظر گرفته شده است؟

برای پاسخ دادن به این سوال باید چند سوال را پاسخ داد:

۱٫ آخرین نوع پوشش یا همان مد چه بود؟
۲٫ آیا سابقه‌ تغییر مد این امکان را بوجود می‌آورد که تغییر ناگهانی در مد داشته باشیم؟
۳٫ مد سال آینده چیست؟

پنج شنبه 8/12/1392 - 10:29 - 0 تشکر 686385


۱٫ در مطلب سابق گفته شد که روند جا اندازی مد جدید از پاییز به تابستان است. عرض شد که عموم مردم فکر می کنند که پاییز و زمستان بواسطه سرمای بیشتر پوشیدگی بیشتر خواهد شد و این تفکر متاسفانه در بین مسئولان هم وجود دارد، از این رو مقاومت (چه از جانب متدینین و چه از جانب مسئولین) در برابر مدها و پوشش‌های جدید در این فصل به صفر می‌رسد. شروع تبلیغ مد جدید از اواسط آبان تا اواخر اسفند است. با شروع فصل بهار و آغاز افزایش دما، مدهای جدیدی که در طول پاییز و زمستان تبلیغ می‌شدند بطور وسیع و در فرم بهاره و تابستانه روانه‌ بازار می‌گردند. از این رو آخرین مد پذیرفته شده در جامعه مدی است که در شهریور ماه مشاهده کرده‌ایم و آن چیزی نیست بجز مانتوهای بدون دکمه و ساپورت های زنگی.


۲٫ واضح ترین مد شکست خورده‌ ارائه شده در ایران، مدل شلوارهای نخی گشاد بود. اشتباه محاسباتی عقبه‌ فکری تهاجم فرهنگی در این بود که تبلیغ نمایش اندام و لاغری را در این مد شکست خورده لحاظ نکرده بودند. از همین رو بود که استقبالی از طرف جامعه‌ هدف (یعنی همان خانم‌هایی که با سخت‌ترین رژیم‌ها خود را به حدی از لاغری رسانده بودند و تمایل داشتند که اندام به روز خود را به نمایش بگذارند) صورت نپذیرفت، اما مدل ساپورت و مانتوی بدون دکمه نه تنها با این مشکل مواجه نشد، بلکه مورد استقبال هم قرار گرفت و متحیرانه‌تر اینکه زنان و دخترانی که اضافه وزن و گاهی چاقی هم داشتند نیز از این لباس ها استقبال کردند.


با این توضیح امکان اینکه عقبه‌ فکری تهاجم فرهنگی دستور عقب نشینی از این مد را صادر کند، وجود ندارد.


پنج شنبه 8/12/1392 - 10:29 - 0 تشکر 686386


۳٫ سوال سوم به دو دلیل طرح شده است. دلیل اول توضیحی است که در پاسخ به سوال اول آوردیم. (یعنی اینکه شروع تبلیغ مد جدید از اواسط آبان تا اواخر اسفند است.) دلیل دوم هم پاسخی است که به سوال دوم داده شد (یعنی اینکه مد جدید در راستای آخرین مد پذیرفته شده خواهد بود). قبل از پاسخ به سوال سوم باید یک سوال اساسی (ولی فرع بر موضوع مد نظر مطلب) پاسخ داده شود: مدهای جدید به چه صورت در جامعه تبلیغ می‌شوند؟ یا به عبارت دیگر چه کسانی مروجین ابتدایی مدهای جدید هستند و از کجا با این مدها آشنا می‌شوند؟


جواب این سوال بسیار تاسف‌بار است. آستانه‌ تحمل فرهنگی کشور به حدی پایین آمده است که هر مدلی بتواند بازی تبلیغات را ببرد، در آن پذیرفته خواهد شد و تاسف‌بارتر اینکه عطش دانش آموزان و دانش آموختگان در پذیرش هر چیزی که اسمش را مد بگذارند بسیار بالاست. از آنجا که این قشر بیشترین کاربران فضای مجازی و مخاطبان برنامه‌های ماهواره‌ای هستند، مدهای جدید را از طریق این دو رسانه دریافت می‌کنند. تبلیغات مدهای جدید هم از مدل «به مرگ می گیرند که به تب راضی شوند» پیروی می کند، یعنی تبلیغات بین یک مُدِ سقف و یک مُدِ کف صورت می‌پذیرد؛ مُدِ سقف در ماهواره‌ها و مُدِ کف در تبلیغات اینترنتی.


با توضیحات ارائه شده و با نگاهی گذرا به تبلیغات مدهای زمستانه، ست لباس های «پالتو-تونیک-ساپورت- چکمه» بیشترین حجم تبلیغاتی را به خود اختصاص داده است. دقیق‌تر آن که ما از مانتوهای بلند بدون دکمه به پالتوهای کوتاه بدون دکمه و تونیک‌های متفاوت از مدل های سابق رسیده‌ایم. تونیک‌هایی که متفاوت از گذشته بلند و پوشیده نیستند، بلکه کوتاهند و حداکثر تا سر فاق را می‌پوشانند. اگر این مد بعنوان مد لباسی زمستانه در جامعه پذیرفته شود باید گفت که در فصل گرما (که دیگر نیازی به پوشش پالتو نیست) باید با مانتو (ولو بدون دکمه‌اش) خداحافظی کرد.


تابستان ۹۳ نقطه‌ عطف تغییر جامعه‌ پوشیده‌ ایرانی به جامعه‌ برهنه‌ غربی و چه بسا بدتر خواهد بود. اگر تا تابستان ۹۳ روند تغییر پوشش اصیل ایرانی به کندی صورت می‌پذیرفت، بعد از آن با شیب غیرقابل مهاری به سمت انحطاط اخلاقی (نه در حد کلام، بلکه به معنی آنچه در غرب بوقوع پیوسته) مواجه خواهیم بود.

شنبه 10/12/1392 - 10:38 - 0 تشکر 686500

خدا رحم کنه انشالله


خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 11/12/1392 - 12:22 - 0 تشکر 686632:(


تو را نادیدن ما غم نباشد  که در خیلت به از ما  کم نباشد
يکشنبه 17/1/1393 - 15:52 - 0 تشکر 688316

گاه قبل از آمدن سیل، خبر وقوع سیل همه را شناگر می کند!!!!

این یک تکنیک پیشرفته است که مدسازان هم از آن بهره می برند. اینکه قبل از اجرایی و عملیاتی کردن یک مد جدید با استفاده از بمب های خبری ، خبر آمدن آنرا به گوش همگان می رسانند و بازخورد کاربران را می بینند و به عبارتی جامعه را برای پذیرش آن آماده می کنند اینگونه جامعه راحتتر آنرا می پذیرد

و آنکس که خبر را می پراکند باید به هوش باشد

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

دوشنبه 18/1/1393 - 20:56 - 0 تشکر 688351

nayyeri1982 گفته است :
[quote=nayyeri1982;434716;688316]گاه قبل از آمدن سیل، خبر وقوع سیل همه را شناگر می کند!!!!

این یک تکنیک پیشرفته است که مدسازان هم از آن بهره می برند. اینکه قبل از اجرایی و عملیاتی کردن یک مد جدید با استفاده از بمب های خبری ، خبر آمدن آنرا به گوش همگان می رسانند و بازخورد کاربران را می بینند و به عبارتی جامعه را برای پذیرش آن آماده می کنند اینگونه جامعه راحتتر آنرا می پذیرد

و آنکس که خبر را می پراکند باید به هوش باشد

خبری که پخش شده نقل و قول این خبر توسط بنده چه تاثیری میتونه داشته باشه

دوشنبه 9/4/1393 - 3:14 - 0 تشکر 690161

وقتی می گن تهاجم فرهنگی همه ذهنشون میره به ماهواره دیگه نمیگن خیابونای شهر ما صحنه هایی بد تر از ماهواره داره پس بیدار شیم اول یه سوزن به خودمون و اطرافیانمون بزنیم

دوشنبه 23/4/1393 - 16:22 - 0 تشکر 690330

سلام   خانه ازپایه ویران است.  خواجه در فكر طرح ایوان است.  تا وقتى كه بى ارزش ترین چیز بین مسئولان عمل به قران در شیعه خانه امام زمان باشد بأید هم اسلام رامانند پوستین واژگون پوشید وربا (محاربه باخدا)،ظلم به مردم توسط اشرافى گری،خوردن پول مردم توسط زورمندان،وقارون هاى زمانه،ودر نتیجه فقر مادى وفرهنگى مردم را نادیده گرفت وبه فكر معلول های مثل بدحجابى باشیم.       بأید دیوارى فرو افتاده بر دوش مولایمان باشىم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.