• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن دانشجویی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
دانشجویی (بازدید: 3851)
يکشنبه 27/11/1392 - 17:37 -0 تشکر 685145
سوالات ارشد لو رفته بود؟

آیا سئوالات آزمون کارشناسی ارشد لو رفته بود؟ هر سئوال 1850 تومان!

یکی از روزنامه‌های زنجیره‌ای حامی دولت یازدهم، از احتمال لو رفتن سئوالات آزمون کارشناسی ارشد
سال93 خبر داد!


خبر كوتاه بود. سوالات آزمون كارشناسی ارشد لو رفت. این خبر دست به دست در فضای مجازی چرخید. منبع خبر دانشجویان یكی از دانشگاه‌های دولتی كشور بودند كه شب قبل مانده به كنكور عنوان «نمونه سوالات كارشناسی ارشد» را در گوگل سرچ می‌كنند.


 نتایج سرچ اینترنتی آنها را به سایت‌ و وبلاگی هدایت می‌كند كه نمونه سوالات كنكور كارشناسی ارشد 93 را به قیمت 1850 تومان به فروش می‌رساند. یعنی سوالات آزمونی كه قرار است با یك هفته تاخیر به دلیل بارش برف و سرما صبح روز بعد برگزار شود. سایت ارسال‌كننده سوالات بعد از ارسال وجه فایل پی دی اف سوالات را برای ثبت نام‌كنندگان ارسال می‌كند و دانشجویان صبح روز بعد از آزمون متوجه می‌شوند سوالات ارسال شده مشابه سوالات كنكور است.

ابراهیم خدایی، رییس سازمان سنجش در نخستین ساعات انتشار این خبر در گفت‌وگو با «اعتماد» می‌گوید: ما با این اقدامات بیگانه نیستیم. این وبلاگ‌ها و سایت‌ها كلاهبردار هستند كه سال‌ها پیش هم سعی كردند به نحوی اختلال ایجاد و كلاهبرداری كنند. خدایی تاكید دارد انتشار سوالات بعد از پایان برگزاری كنكور صورت گرفته و این موضوع عادی است چون عده‌یی فقط به قصد خروج دفترچه آزمون سر جلسه كنكور حاضر می‌شوند. با این وجود داوطلبان در تماس با «اعتماد» تاكید دارند فایل‌های پی دی اف شده سوالات قبل از روز 25 بهمن ماه یعنی آخرین روز برگزاری كنكور برای آنها ارسال شده است.

در حال حاضر اطلاعات و اسنادی از لو رفتن سوالات 2 رشته كامپیوتر، معماری موجود است؛ متن ایمیلی كه تاریخ ارسال فایل‌های پی‌دی‌اف سوالات و زمان دقیق آن را نشان می‌دهد و همچنین تصویر فیش واریز وجه كه موفقیت‌آمیز بودن عملیات انتقال وجه را نشان می‌دهد. عنوان درگاه صادر‌كننده فیش تایید واریز «پورتال سوالات كاردانی تا دكترا» كه مربوط به یك وبلاگ است در حال حاضر با انتشار پیغامی نشان می‌دهد این وبلاگ به یكی از سه دلیل تخطی از قوانین و توافقنامه، دستور مراجع قضایی و انتشار محتوای غیر اخلاقی مسدود شده است.

 تاریخ تایید فیش واریز این وجه از سوی درگاه صادر‌كننده نشان می‌دهد این فیش در تاریخ 24 بهمن ماه صادر و فایل پی دی اف در همین تاریخ ارسال شده است. اسناد دیگر مربوط به متن ایمیلی به همراه فایل‌های پی دی اف سوالات دو رشته كامپیوتر و معماری است كه این ایمیل نیز در تاریخ 13 فوریه 2014 میلادی یعنی پنجشنبه 24 بهمن ماه ساعت 21: 11 دقیقه صادر شده است. شماره تلفن ثبت شده در این سایت نیز بعد از یك بار تماس تلفنی از سوی خبرنگار «اعتماد» و توضیح در مورد فروش سوالات خاموش شد.

 اما علاوه بر این سایت‌های دیگری هم در سرچ‌های اینترنتی هستند كه با عناوین مشابه لینك دانلود سوالات آزمون كارشناسی ارشد از سال 93- 86 را بارگذاری كرده‌اند. مسوولان سازمان سنجش این موضوع را غیرممكن می‌دانند و تاكید دارند آزمون كارشناسی ارشد در امنیت كامل برگزار شده است. سازمان سنجش بعد از انتشار این خبر در فضای مجازی اطلاعیه‌یی روی سایت خود قرار داد كه در آن نوشته بود: «با توجه به سودجویی و كلاهبرداری برخی از سایت‌ها و وبلاگ‌ها در فروش كلید و دفترچه سوالات، پس از برگزاری آزمون و بدون تایید و مجوز این سازمان، سوالات تمامی رشته‌های امتحانی آزمون مذكور بعدازظهر روز شنبه مورخ 92/11/26 و كلید اولیه سوالات حداكثر تا روز پنجشنبه مورخ 92/12/1 از طریق سایت اینترنتی این سازمان به نشانی www. sanjesh. org قابل دریافت خواهد بود.»

يکشنبه 27/11/1392 - 17:38 - 0 تشکر 685146بعد از ظهر روز گذشته نیز سازمان سنجش لینك دانلود كلیه سوالات كنكور كارشناسی ارشد 93 را روی سایت خود قرار داد. نمونه سوالات كامپیوتر و معماری بارگذاری شده در سایت سازمان سنجش مشابه نمونه سوالاتی است كه داوطلبان مدعی هستند شب قبل از آزمون دانلود كردند. یكی از این دانشجویان رشته معماری در گفت‌وگو با «اعتماد» می‌گوید: «آزمون ما قرار بود صبح روز جمعه 25 بهمن ماه برگزار شود. شب قبل برای آشنایی با نمونه سوالات گرایش‌های مشابه عنوان نمونه سوالات كارشناسی ارشد معماری را سرچ كردم و موفق شدم از یك سایت فایل پی دی اف سوالات را به قیمت 1850 تومان خریداری كنم.»

دانشجوی دیگری كه داوطلب كارشناسی ارشد كامپیوتر است نیز می‌گوید: موقع خریداری سوالات سایت ارسال‌كننده پیغام داد كه 24 ساعت بعد سوالات را می‌فرستد اما شب قبل از كنكور سوالات به ایمیلم ارسال شده بود كه دقیقا مشابه سوالات آزمون بود. یكی دیگر از دانشجویانی كه شب قبل از كنكور سوالات را تهیه كرده است، می‌گوید: شب قبل از كنكور اگر در گوگل درباره «دانلود سوالات ارشد 93» جست‌وجو می‌كردید، كلی سایت باز می‌شد كه همه به لینك مقصدی می‌رسید كه سوالات را می‌توانستید با قیمت 1850 تومان خریداری كنید.

او ادامه می‌دهد: در حال حاضر لینك سایت‌های مربوطه فیلتر شده است اما شب قبل از كنكور بعد از انتخاب لینك، به قسمت درگاه بانكی وصل می‌شدیم كه بعد از پرداخت پیام سایت مبدا به ایمیل ارسال می‌شد. دانشجوی رشته MBA نیز می‌گوید: دریكی از شعبه‌ها آزمون با تاخیر بیش از یك ساعت شروع شد و زودتر هم سوالات جمع شد. این دانشجو می‌گوید مسوولان علت این تاخیر را «گم شدن سوالات» عنوان كردند.

يکشنبه 27/11/1392 - 17:38 - 0 تشکر 685147دانشجوی دیگری می‌گوید: سه متن داده شده برای رشته MBA دقیقا مشابه نمونه سوالات سال‌های قبل بود كه از اینترنت خوانده بودم و گزینه‌ها را از حفظ می‎زدم. آزمون كارشناسی ارشد امسال قرار بود بر اساس برنامه‌ریزی قبلی صبح و بعدازظهر روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه 16، 17 و 18 بهمن ماه در 62 شهرستان كشور برگزار شود. اما این آزمون با توجه به شرایط بد جوی در شمال كشور یك هفته به تعویق افتاد و به روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه، 23، 24 و 25 بهمن ماه منتقل شد و سازمان سنجش مجبور شد دوباره برای داوطلبان كارت ورود به جلسه صادر كند. خبر تعویق آزمون كارشناسی ارشد بعدازظهر 15 بهمن ماه یعنی روز قبل از آزمون از سوی مسوولان وزارت علوم و سازمان سنجش اطلاع‌رسانی شد یعنی زمانی كه سوالات كنكور به حوزه‌های امتحانی ارسال شده بود.

یكی از مسوولان وزارت علوم در پاسخ به این سوال «اعتماد» كه آیا تاخیر یك هفته‌یی برگزاری آزمون در شرایطی كه سوالات به حوزه‌ها ارسال شده بود، زمینه لو رفتن سوالات را به وجود نیاورده است، می‌گوید: تمام دست اندركاران آزمون در این مدت در قرنطینه به سر می‌بردند و حتی خود ما هم كه از طرف وزارت علوم رفته بودیم، اجازه ورود پیدا نكردیم و جو امنیتی در حوزه‌های امتحانی برای امنیت هر چه بیشتر برگزاری كنكور حاكم بود.

در حال حاضر رییس سازمان سنجش می‌گوید پرونده برای پیگیری به وزارت اطلاعات فرستاده شده و از دست ما خارج است. صحت و سقم ادعای تعدادی از داوطلبان مبنی بر لو رفتن سوالات همچنان از سوی این سازمان در حال بررسی است. «اعتماد» نیز تنها برای روشن شدن اصل قضیه و دفاع از حقوق داوطلبان در حال پیگیری این موضوع است. در این زمینه دو پیش‌فرض مطرح است. یكی اینكه سوالات كنكور كارشناسی ارشد با تاخیر یك هفته‌یی برگزاری آزمون لو رفته و توسط افراد كلاهبردار و سودجو منتشر شده باشد. فرضیه‌یی كه رییس سازمان سنجش آن را رد می‌كند و می‌گوید منطقی نیست كه كسی به سوالات كنكور دسترسی داشته باشد و آن را با هزینه اندك در اینترنت به فروش برساند.

 فرضیه دوم فرضیه‌یی است كه انتشار این اخبار را برنامه‌ریزی شده و دستاویزی برای انتقاد و ضربه زدن به وزارت علوم و مسوولان سازمان سنجش می‌داند. روز گذشته حسین توكلی در گفت‌وگو با آنا، تاكید كرد كنكور كارشناسی ارشد با كیفیت مطلوب و در نهایت نظم و آرامش برگزار و قرنطینه دفتر فناوری اطلاعات سازمان سنجش برای قرائت پاسخنامه‌های امتحانی قبل از زمان شروع فرآیند آزمون یعنی صبح چهارشنبه 23 بهمن ماه آغاز شد. توكلی شایعات منتشر شده در برخی شبكه‌های اجتماعی در خصوص سوءاستفاده‌های احتمالی و لو رفتن سوالات را رد كرد و گفت: داوطلبانی كه شكایتی دارند، می‌توانند برای پیگیری به سازمان سنجش مراجعه كنند.
منبع: اعتماد

چهارشنبه 30/11/1392 - 10:29 - 0 تشکر 685636

عجب داستانی 
حالا این وسط کی راست میگه الله اعلم!

خدا در همین نزدیکی است
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.