• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن مهدویت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
مهدویت (بازدید: 1100)
سه شنبه 8/11/1392 - 21:25 -0 تشکر 682911
تشییع جنازه مردگان ما

در بحار نقل شده است که: «شیعیان نیشابور – در زمان امامت حضرت موسى بن جعفرعلیهما السلام – جمع شدند، و شخصى به نام محمد بن على نیشابورى را انتخاب کردند تا به مدینه برود و حقوق شرعى و هدایاى شیعیان را به خدمت امام زمانشان ببرد، در این میان [یکى از بانوان باایمان به نام]شطیطه یک درهم و یک تکه پارچه پیش آورد و گفت: خداوند از حق خجالت نمى‌کشد (یعنى حقوق امام‌علیه السلام را گرچه کم باشد، باید پرداخت).

آن‌گاه آن جمعیت جزوه‌اى آوردند و سوالاتى نوشتند تا جواب زیر آن نوشته شود. و آن را مهر زدند و گفتند: این جزوه را شب هنگام به خدمت امام‌علیه السلام ببر و فرداى آن باز گیر. مهرها را نگاه کن، اگر نشکسته بود پنج تا از آنها را بشکن و ببین آیا جواب سوال‌ها را داده است یا نه، که اگر بدون شکسته شدن مهرها جواب داده بود، او همان امام است و مستحق این اموال و گرنه اموال را به ما بازگردان.

محمد بن على نیشابورى به مدینه مشرف شد و نزد عبد الله افطح رفت، او را امتحان کرد و دانست که او شایستگى مقام امامت را ندارد، از خانه او بیرون رفت، در حالى که مى‌گفت: «رب اهْدنی الى سوآء الصراط»؛ خدایا مرا به راه راست هدایت فرما. همان‌طور که در حیرت ایستاده بود، کودکى آمد و گفت: کسى را که مى‌خواهى اجابت‌کن. و او را به خانه حضرت موسى بن جعفرعلیهما السلام برد، تا چشم حضرت بر او افتاد، فرمود: «اى ابوجعفر! چرا ناامید مى‌شوى و چرا به سوى یهود و نصارى پناه مى‌برى؟! به من روى کن که حجت و ولى خدا هستم. سوال‌هایى که در جزوه بود، دیروز جواب دادم. آنها را نزدم بیاور و درهم شطیطه را هم که در کیسه است و وزن درهمش یک درهم و دو دانق مى‌باشد، برایم بیاور. و آن کیسه چهارصد درهم مى‌باشد که از آن وى است و پارچه او با جامه دو برادر بلخى یک جا بسته شده».

مى‌گوید: از سخنان آن حضرت عقلم حیران شد، رفتم و آنچه امر فرموده بود، آوردم و در پیشگاهش قرار دادم، درهم و پارچه شطیطه را برگرفت و رو به من کرد و فرمود: «ان الله لا یسْتحْیی من الحق. اى ابوجعفر! سلام مرا به شطیطه برسان و این کیسه پول را – در آن کیسه چهل درهم بود – به او بده».

آن‌گاه فرمود: «قطعه‌اى از کفن‌هایم را نیز به او هدیه کردم، پنبه این کفن از روستاى ما صیدا است، قریه فاطمه‌علیها السلام که خواهرم حلیمه آن را رشته است. به شطیطه بگو: تو از هنگام رسیدن ابوجعفر و پول و قطعه کفن، تا نوزده روز بیشتر زنده نمى‌مانى. پس شانزده درهم از این پول را براى خودت خرج کن و بیست و چهار درهم آن را صدقه و لوازم تجهیز براى خودت قرار بده و من بر جنازه تو نماز خواهم خواند. اى ابوجعفر هرگاه [در آن وقت]مرا دیدى، مطلب را مخفى بدار که براى حفظ جانت بهتر است».

سپس فرمود: «این اموال را به صاحبانشان برگردان و مهر از این جزوه بگشاى و ببین آیا جواب سوال‌ها را پیش از آنکه جزوه را بیاورى، داده‌ایم یا نه؟»
مى‌گوید: به مهرها نگاه کردم، دیدم دست نخورده است، یکى از مهرها را از وسطشان شکستم، دیدم حضرت جواب آن را نوشته. مهر دومى را گشودم دیدم جواب آن را هم نوشته‌اند. سومین مهر را گشودم دیدم جواب نوشته‌اند، تا پنجمین مهر.

هنگامى که ابوجعفر محمد بن على نیشابورى به خراسان بازگشت، دید کسانى که آن حضرت اموالشان را رد کرده به مذهب فطحیه وارد شده‌اند، ولى شطیطه بر همان مذهب حق باقى مانده، سلام حضرت کاظم‌علیه السلام را به او رساند و کیسه پول و قطعه کفن را به او داد. پس همان‌طور که حضرت فرموده بود، به مدت نوزده روز شطیطه زنده ماند و چون از دنیا رفت، امام‌علیه السلام سوار بر شترى آمد. پس از پایان مراسم او بر شتر خود سوار شد و راه بیابان پیش گرفت و فرمود: «به اصحاب خودت مطلب را در میان بگذار و سلام مرا به آنها برسان و به ایشان بگو: من و امامان نظیر من باید که پاى جنازه‌هاى شما حاضر شویم در هر جا که از دنیا بروید، پس تقواى خدا را در خود حفظ کنید».(۵۳)

منبع : تشییع جنازه مردگان ما « پرتال پایگاه تخصصی تبیان مهدویت پرتال پایگاه تخصصی تبیان مهدویت 

اللهم عجل لولیک الفرج
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.