• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
کتاب و کتابخوانی (بازدید: 4924)
شنبه 5/11/1392 - 19:33 -0 تشکر 682453
پرفروش ترین كتاب های ایرانی

باوجود انتقادهایی كه از وضع نشر می شود، كتاب های پرفروش كه چند ده بار تجدید چاپ شده اند هم كم نیستدرباره کتاب های ایرانی یک نظر تقریبا سیاه وجود دارد و آن این که، کتاب های ایرانی معمولادر وضعیت خوب، شمارگان دو یا سه هزار نسخه ای دارند و تبلیغ تجدید چاپ شدن، یک کتاب فریبی بیش نیست. زیرا مثلاناشر آنقدر شمارگان را پایین می آورد که برای هر هزار نسخه، عنوان تجدید چاپ می آورد یا حتی افزایش چاپ ها را به دروغ می نویسد! درست است برخی موارد اینگونه است، اما یادمان باشد اگر عینک بدبینی به چاپ و نشر کشورمان را برداریم، می بینیم نقاط سفید زیادی هم وجود دارد. ناشران ما چندین کتاب به چاپ رسانده اند که بیش از صد بار تجدید چاپ شده است و بعضی از کتاب ها در راه رسیدن به این رقم بالاو بعضی در آغاز راه یعنی زیر 50 بار تجدید چاپ هستند.
در این گزارش قصد داریم پرفروش ترین کتاب های ایرانی را معرفی کنیم؛ به تعداد چاپ های قرآن، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه و همچنین دیوان اشعار حافظ و سعدی و حتی شاعران مطرح و مهم معاصر مانند سهراب سپهری، اخوان ثالث، فریدون مشیری، شاملو و... و نویسندگان معروف مانند: صادق هدایت و جلال آل احمد و... و کتاب های کمک آموزشی و دانشگاهی هیچ اشاره ای نکرده ایم. معیار را بر کتاب های پرفروش دو دهه اخیر و البته صرفا کتاب های تالیف ایرانیان گذاشته ایم. لازم است یادمان بیاید ما نویسنده های خوبی در کشور داریم و مردم هم کتاب های خوب را می شناسند و خریداری می کنند و می خوانند. و یادمان باشد بعضی از این کتاب ها اگر به چاپ های بالاتر نرسیده اند به این دلیل است که دست به دست میان دوست و همکار گشته و مهم این است متن بسیاری از این کتاب ها در حافظه مخاطبان بیش از تعداد تیراژ ها ثبت شده است.

منبع:www.magiran.com

شاید تقدیر قابل تغییرنباشد،اما تغییر قابل تقدیر است.
شنبه 5/11/1392 - 19:34 - 0 تشکر 682454

تجدید چاپ های سه رقمی
سه کتاب مهم در این چند سال اخیر توانسته است بیش از صد بار به چاپ برسد که عبارتند از مفاتیح الحیاه، دا و مساله حجاب. این نشان می دهد کتاب های دینی و کتاب های رئالیستی در زمینه تاریخ بخصوص درباره دفاع مقدس هنوز مخاطب دارد و انگشت اتهام کتابخوان نبودن و هزینه نکردن برای خرید کتاب را از سمت مخاطبان عام و خاص برمی دارد.

شاید تقدیر قابل تغییرنباشد،اما تغییر قابل تقدیر است.
شنبه 5/11/1392 - 19:36 - 0 تشکر 682455

مفاتیح الحیاه
این کتاب که نوشته آیت الله جوادی آملی است، از سوی انتشارات اسراء به چاپ رسیده. مفاتیح الحیاه در هر فصل و بخش دارای توضیحات بسیار کوتاهی بوده که پس از آن احادیث مختلف در باب آن موضوع آورده شده است. این احادیث کاربردی در متن اصلی کتاب به صورت فارسی آمده و در زیرنویس با فونت کوچک تر به صورت عربی بیان شده است. منبع هر حدیث نیز مشخص شده تا هم عموم و هم محققان بهره کافی ببرند. پنج فصل این کتاب عبارت است از: تعامل انسان با خود، تعامل انسان با همنوعان، تعامل مردم و نظام اسلامی، تعامل انسان با حیوان و تعامل انسان با خلقت زیست محیطی. جالب است بدانید قیمت این کتاب از ابتدا تاکنون 14500 تومان بوده و هیچ گاه افزایش نیافته است.

شاید تقدیر قابل تغییرنباشد،اما تغییر قابل تقدیر است.
شنبه 5/11/1392 - 19:38 - 0 تشکر 682456

دا
آنقدر درباره این کتاب به روش های مختلف گفته و نوشته شده است که همه می دانند دا به معنی مادر بوده و این کتاب خاطرات سیده زهرا حسینی درباره جنگ ایران و عراق است؛ زمانی که حسینی دختری هفده ساله بوده و شاهد محاصره خرمشهر به دست عراقی ها بوده است. البته همیشه بر این کتاب انگشت اتهامی بوده است، مبنی بر این که در بسیاری از مراسم و جلسات و... دا را به مهمانان هدیه داده اند و همین عامل فروش بالای آن شده است، ولی خرید زیاد مردم در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و حتی در کتابفروشی ها نشان می دهد مخاطبان زیادی از این کتاب استقبال کرده اند تا جایی که پرمخاطب ترین کتاب سال 88 اعلام شد

شاید تقدیر قابل تغییرنباشد،اما تغییر قابل تقدیر است.
شنبه 5/11/1392 - 19:41 - 0 تشکر 682457

مساله حجاب
تعریف حجاب و حدود آن از مسائل داغ روز است که موجب شده کتاب مساله حجاب تاکنون 104 بار تجدید چاپ شود. شهید مطهری در این کتاب به بررسی حجاب در قوم یهود و ایران باستان و جاهلیت عرب و هند پرداخته است و عوامل مختلف گرایش به حجاب را از نظر اسلام بررسی کرده است. این کتاب شامل پنج بخش می شود که عبارت است از: تاریخچه حجاب، علت پیدا شدن حجاب، فلسفه پوشش در اسلام، ایرادها و اشکال ها و حجاب اسلامی. در انتها شهید مطهری مباحث فقهی مربوط به حجاب را مفصل بیان کرده اند.

شاید تقدیر قابل تغییرنباشد،اما تغییر قابل تقدیر است.
شنبه 5/11/1392 - 19:42 - 0 تشکر 682458

دورقمی های درخشان
شاید شما هم فکر می کردید که در این فهرست بالای صد بار تجدید چاپ، کتاب های بیشتری قرار بگیرد؛ ازجمله رمان ها، داستان ها ، شعرها و...، ولی راستش این که بعضی از کتاب ها در بین مردم شهرت پیدا کرده است، بعضی از کتاب ها تعداد تجدید چاپ هایشان کم است، ولی شمارگان زیادی دارد. مثلاده هزار جلد کتاب را می توان فقط دوبار تجدید چاپ کرد یا پنج بار. در هر صورت آمارها می گوید کتاب های زیادی وجود دارد که طرفداران فراوانی داشته و تعداد چاپ هایشان حداقل از 20 مرتبه به بالاست.

شاید تقدیر قابل تغییرنباشد،اما تغییر قابل تقدیر است.
شنبه 5/11/1392 - 19:44 - 0 تشکر 682459

بامداد خمار
فتانه حاج سیدجوادی، نویسنده رمان بامداد خمار از انتشارات البرز است. کتاب درباره دختر جوان و تحصیلکرده و ثروتمند به نام سودابه است که می خواهد با مردی متفاوت از خودش (به لحاظ فرهنگی و اقتصادی) ازدواج کند و البته این کار را می کند، ولی بعد با زندگی تلخی مواجه می شود. این رمان تاکنون 54 بار تجدید چاپ شده است.

شاید تقدیر قابل تغییرنباشد،اما تغییر قابل تقدیر است.
شنبه 5/11/1392 - 19:47 - 0 تشکر 682460

همخونه
این رمان (فارغ از نام رمان عامه پسند و...) آنقدر مخاطب دارد که تاکنون 49 بار تجدید چاپ شده باشد. مریم ریاحی این رمان را درباره دختری به اسم یلدا نوشته که پدر و مادرش از دنیا می روند. از همین جاست که ماجرای زندگی او و ازدواج خاص و متفاوتی که باید به آن تن بدهد.

شاید تقدیر قابل تغییرنباشد،اما تغییر قابل تقدیر است.
شنبه 5/11/1392 - 19:49 - 0 تشکر 682462

لطفا گوسفند نباشید
همیشه رمان نویس ها و داستان نویس های ایرانی نیستند که بالاترین آمار فروش کتاب را دارند. محمود نامنی، نویسنده کتابی است که تاکنون بیش از 49 بار از سوی انتشارات نامن به فروش رسیده است. این کتاب در زمینه خودشناسی و روان شناسی است. نام متفاوت این کتاب موجب شده خوب در ذهن ها ثبت شود.

شاید تقدیر قابل تغییرنباشد،اما تغییر قابل تقدیر است.
شنبه 5/11/1392 - 19:50 - 0 تشکر 682465

چراغ ها را من خاموش می کنم
زویا پیرزاد را قشر رمان خوان خوب می شناسند و البته استقبال مردم از کتاب او موجب شد حداقل 46 بار تجدید چاپ شود.
راوی این رمان، زنی ارمنی است که در دهه 40 در آبادان زندگی می کند و از یکنواختی احوالات خودش می گوید و روابط خانوادگی و فرزندان دوقلویش و بعد ماجرای عاشق شدنش و.... جایزه های ادبی یلدا، بهترین رمان سال بنیاد گلشیری و جایزه کتاب سال، همگی نشانی بر موفقیت این رمان دارد. دیگر کتاب این نویسنده با نام «عادت می کنیم» تاکنون 29 بار تجدید چاپ شده است.

شاید تقدیر قابل تغییرنباشد،اما تغییر قابل تقدیر است.
شنبه 5/11/1392 - 19:52 - 0 تشکر 682466

دالان بهشت
نازی صفوی، نویسنده این رمان از انتشارات ققنوس است. این کتاب که تاکنون 45 بار تجدید چاپ شده است، درباره دختری است که به اصرار والدینش به ازدواجی ناخواسته تن می دهد و بعد از مدتی در زندگی خود شکست را تجربه می کند.

شاید تقدیر قابل تغییرنباشد،اما تغییر قابل تقدیر است.
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.