انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 875)
جمعه 26/7/1392 - 16:15 -0 تشکر 667069
رخ "ماه" خواهد گرفت!

عضو ستاد استهلال مقام معظم رهبری گفت: بامداد روز شنبه بیست و هفتم مهرماه سال جاری ساعت 1:20 بامداد، میتوانیم شاهد آغاز گرفتگی ماه یا "خسوف" باشیم.
موحدنژاد،عضو ستاد استهلال مقام معظم رهبری در گفتگو با خبرنگار فناوری های نوین باشگاه خبرنگاران گفت: هنگامی که "زمین" میان "ماه "و "خورشید" قرار می گیرد، به گونه ای که سایه زمین بر سطح ماه می افتد و مانع از رسیدن نور خورشید به سطح ماه می شود می گوییم ماه گرفتگی یا خسوف اتفاق افتاده است. 
 
وی افزود: گرفت ماه می تواند از یک درصد آغاز و تا صددرصد یعنی "خسوف" کامل ادامه یابد. 
 
موحدنژاد عنوان کرد: زمانی که ماه گرفتگی رخ می دهد، رخ ماه به رنگ سرخ و برافروخته ظاهر می شود که در ماه گرفتگی های جزئی رصد آن بسیار دشوار است. 
 
وی در خصوص ماه گرفتگی بامداد روز شنبه عنوان کرد: این گرفت به صورت جزئی است که از ساعت 1:21 دقیقه بامداد آغاز و تا 5:20 صبحگاه ادامه می یابد و اوج گرفت ساعت 3:20 دقیقه خواهد بود که زمان اوج این گرفت با ماه بدر یا کامل حدود 12 دقیقه فاصله دارد، یعنی ماه کامل ساعت 3:08 دقیقه رخ خواهد داد. 
 
وی تصریح کرد: بدلیل بدر بودن (کامل بودن ماه) و جزئی بودن گرفت، این رخداد با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست و علاوه بر آن این گرفت را حتی نمی توان با دوربین دوچشمی یا تلسکوپ نیز رصد کرد و برای رصد آن باید از برنامه کامپیوتری نورسنجی سطح ماه استفاده کرد. 
 
موحدنژاد تاکید کرد: این گرفت به دلیل اینکه با چشم دیده نمی شود، "نماز آیات" ندارد و نیاز به خواندن نماز آیات نیست. 
 
عضو ستاد استهلال بیت رهبری خاطرنشان کرد: در این ماه گرفتگی جزئی، می توان گفت؛ تقریبا 76.5 درصد سطح ماه روشن است و میزان گرفت به حدی ضعیف است که نمی توان آن را رصد کرد، به همین دلیل افراد نباید به امید دیدن این گرفت به آسمان خیره شده و انتظار رصد این گرفت را داشته باشند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.