انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 927)
يکشنبه 21/7/1392 - 2:41 -0 تشکر 666400
نصب پیشرفته ترین سیستم برداشت انرژی خورشیدی در فضا تا سال ۲۰۳۰

  برداشت انرژی خورشیدی بر روی زمین محدود به ساعات روز می­شود و تحت تاثیر شرایط آب و هوایی و فصول سال قرار دارد. اما در فضا، این محدودیت­ها وجود ندارد، و انرژی خورشیدی که منبع دریافت آن در فضا قرار داشته باشد، می­تواند ذخیره­ی بی­پایانی از انرژی پاک و تجدیدپذیر را علی­رغم فصول سال یا شرایط نامساعد جوی بر روی زمین تامین کند.

Japan to launch space based solar power system by 2030 ecogeek نصب پیشرفته ترین سیستم برداشت انرژی خورشیدی در فضا تا سال 2030

   در راستای تلاش جهت افزایش امکانات برای تامین انرژی ژاپن، آژانس فضایی این کشور (JAXA)، در حال توسعه­ی روشی برای استحصال انرژی خورشیدی از ماهواره­های ثابتی است که در ۳۶۰۰۰ کیلومتری بالای جو زمین قرار دارند، و انرژی را به شکل امواج مایکروویو یا پرتوهای لیزر به سطح زمین منتقل می­کنند. هدف آژانس فضایی ژاپن تا سال ۲۰۳۰ دستیابی موفقیت­آمیز به یک سیستم انرژی خورشیدی است که منبع دریافت آن در فضا واقع شده باشد، و فعلا در حال انجام آزمایشات بخش زمینی این پروژه است تا موثرترین روش را برای انتقال انرژی از چنین فواصل دوری بیابد.

   یاسویوکی فوکومورو از آژانس فضایی ژاپن در این­باره اظهار می­دارد: “چالش­های فنی فراوانی قبل از اینکه این سیستم انرژی خورشیدی فضایی (SSPS) بتواند تحقق پیدا کند، وجود دارد که باید حل شود. با این حال اصولا، به مرحله­ای که بتوانیم آن را عملی کنیم، بسیار نزدیک شده­ایم، و اخیرا از فاز مطالعاتی به فاز عملیات فنی وارد شده­ایم. محققان آمادگی آن را پیدا کرده­اند که اولین عملیات فناوری انتقال بیسیم انرژی در مقیاس ۱ کیلووات را آغاز کنند، و هدفشان این است که در دهه­ی ۲۰۳۰ بتوانند آن را عملی کنند.”

   ارسال انرژی از فاصله­ی ده­ها هزار کیلومتری بدون اتلاف قابل توجه آن و بدون به مخاطره انداختن جان افراد بر روی زمین، چالش­های مهم حال حاضر هستند که لازم است برای تحقق یک سیستم انرژی خورشیدی فضایی بر آنها غلبه کرد. لازم است پرتوهای انرژی ۳۶۰۰۰ کیلومتر را طی کنند و به ایستگاه­های زمینی که قطر آنها بر روی زمین سه کیلومتر است، برسند، اما فوکومورو که مدیر طرح تحقیقاتی پروژه­ی انرژی خورشیدی فضایی است، معتقد است که “ژاپن در حال حاضر، پیشرفته­ترین فناوری را برای انجام این پروژه در اختیار دارد.”

 فرزاد محمودزاده

 

http://ecogeek.ir/1392/07/japan-to-launch-space-based-solar-power-system-by-2030

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.