دانش و فن آوری (بازدید: 2011)
جمعه 19/7/1392 - 1:57 -0 تشکر 666025
از نمایشگاه نانو سال 92 چه خبر؟

همانطور که مطلع هستید
ششمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو 
در روزهای 13 تا 17 مهر ماه سال 92
در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد.

در ادامه برگزیده ای از خبرهای این 5روز نمایشگاه بیان شده است

قابل ذکره که منبع تمامی خبرها سایت ستاد نانو است
اگر خواستید میتونید جزئیات بیشتر از این نمایشگاه رو 
در سایت ستاد نانو جستجو کنید

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

جمعه 19/7/1392 - 1:59 - 0 تشکر 666026
ارائه دستاوردهای دانشجویی فناوری نانو در غرفه انجمن‌های علمی امسال 15 نهاد ترویجی در غرفه انجمن‌های علمی حضور دارند که به نمایندگی از یکی از دانشگاه‌ها و مراکز فعال خدمات خود در حوزه نانو را عرضه کرده‌اند.


نهادهای ترویجی در قالب انجمن‌های علمی با حضور در ششمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو ضمن ارائه فعالیت‌های دانشجویی خود در زمینه فناوری نانو، بستری را جهت انتقال مطالب در حوزه نانو فراهم کرده‌اند. در این نمایشگاه ۱۵انجمن علمی از دانشگاه‌های مختلف حضور دارند.ستاد توسعه فناوری نانو در قالب نهادهای ترویجی فناوری نانو هرساله غرفه‌ای را به صورت رایگان در اختیار این نهادهای فعال  قرار می‌دهد تا آنها بتوانند با استفاده از حمایت‌های ستاد نانو و فضای جشنواره به ارائه و معرفی دستاوردها و فعالیت‌های خود بپردازند.در واقع در این غرفه تعاملی بین فضاهای علمی و مخاطب‌های عمومی ایجاد شده است. در غرفه انجمن‌های علمی دانشجویان تلاش می‌کنند ترویج و آموزش نانو رانیز داشته باشند.گفتنی است غرفه انجمن‌های علمی فضایی کاملا شاداب و فعال است که می‌توان لذت انتقال فناوری نانو به جامعه را در آن مشاهده کرد.در غرفه انجمن‌های علمی جشنواره امسال ثبت‌نام از متقاضیان شرکت در پنجمین دوره مسابقات نانو با تخفیف 50 درصدی انجام می‌گیرد. هریک از نهادهای ترویجی دوره‌های آموزشی مختلفی را برگزار می‌کنند و هر فرد با هر توان مالی می‌تواند در دوره‌های مختلف آموزشی ثبت‌نام و شرکت کند.


لازم به ذکر است افرادی می‌توانند در دوره‌های برگزارشده از سوی نهادهای ترویجی شرکت کنند که متقاضی شرکت در مسابقه ملی نانو باشند.باتوجه به اینکه تعداد برگزیدگان نهایی مسابقه از هر نهاد یکی از معیارهای ارزیابی نهادهاست و افرادی که گواهی تدریس دریافت کنند برای آن نهاد امتیاز محسوب می‌شوند، نهادها کیفیت دوره‌های خود را جهت آموزش افراد توانمندتر برای مسابقات ملی نانو با استفاده از اساتید و آموزش‌های بهتر افزایش می‌دهند.انجمن نانوپزشکی دانشگاه علوم پزشکی دزفول، انجمن‌های نانو دانشگاه مشهد، دانشگاه شیراز، دانشگاه زنجان، دانشگاه خوارزمی، دانشگاه خواجه نصیر طوسی، دانشگاه همدان و دانشگاه‌های آزاد اسلامی واحدهای ورامین – پیشوا، اراک، زنجان، گچساران، رشت، دانشگاه علمی کاربردی آباده، سازمان بسیج علمی پژوهش و فناوری استان البرز و شرکت دانش بنیان نانوفناوران 15 نهاد شرکت کننده در غرفه انجمن‌های علمی ششمین جشنواره فناوری نانو را تشکیل می‌دهند.


 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

جمعه 19/7/1392 - 2:1 - 0 تشکر 666027


ساخت تجهیزات در حوزه نانو کلید پیشرفت صنعت نانو


بخش تجهیزات از دیگر بخش‌های ششمین جشنواره فناوری نانو است. صنعت نانو پیشرفت نخواهد داشت مگر اینکه بتوان تجهیزات مورد نیاز را در داخل کشور تولید و تأمین نمود.


بخش تجهیزات، بخش ویژه و یکی از زیرمجموعه‌های کارگروه صنعت و بازار ستاد توسعه فناوری نانو است. شرکت‌های فعال در این بخش توانسته‌اند بسیاری از دستگاه‌های مرتبط و مورد نیاز با صنعت در حوزه فناوری‌نانو را تولید کنند. همچنین در این راستا تجهیزات‌سازان حاضر در این بخش بیش از 50 نمونه دستگاه خارجی را به کشور وارد و به تولید رسانده‌اند.در بخش تجهیزات نمایشگاه امسال 29 شرکت با رویکرد اصلی صنعتی‌سازی و ارتقاء محصولات حضور پیدا کرده‌اند.


یکی از شرکت‌های فعال در زمینه تجهیزات در زمینه نانو در جشنواره ششم یارنیکان صالح است که دستگاه ARC PVD را که محصولی جدید در زمینه سیستم‌های لایه نشانی است را عرضه کرده است.شرکت تجهیزسازان پیشتاز، سیستم خشک‌کن انجماد پاششی جهت تولید نانوذرات دارویی را با خود به جشنواره فناوری نانو 2013 آورده است.سیستم‌های AFM وکیوم و دستگاه نانوکاویتاسیون نیمه‌صنعتی برای دی‌سولفوره کردن گازوئیل توسط شرکت آراپژوهش و همچنین دستگاه تصفیه آب نیز توسط شرکت پیام‌آوران نانوفناوری فردانگر ارائه شده‌ است.در نمایشگاه امسال 6 شرکت جدید نیز حضور دارند که به ارائه تجهیزات خود در حوزه فناوری نانو می‌پردازند.


بسا فن‌آوران نصیر یکی از این شرکت‌هاست که مولدهای پلاسماییRF و DC را که در تمامی سیستم‌های لایه نشانی CVD و PVD استفاده می‌شوند را به بازدیدکنندگان غرفه خود معرفی می‌کند.شرکت سامانه تجهیز دانش نیز دستگاه‌های لیتوگرافی چرخشی که از تجهیزاتی است که در صنایع میکروالکترونیک و الکترونیک کاربرد وسیعی دارد را ارائه کرده است.شرکت فناوری تجهیزات نانو آزما دستگاه الکتروریسی ساید‌بای‌ساید جهت تولید نانو الیاف، شرکت فراذوب خلا دستگاه ذوب‌ریسی در خلا و سیستم‌های لایه‌نشانی برای تولید نوارهای فلزی و مغناطیسی نانومقیاس مورد استفاده در نیروگاه‌ها و پزشکی و شرکت تسنیم کیمیا سیستم‌های لایه‌نشانی و پلاسما نیترایدینگ و همچنین کوره‌های القایی ذوب شیشه را هر یک در غرفه‌های خود به نمایش گذاشته‌اند.در این نمایشگاه همچنین شرکت مهندسی تجهیزات پیشرفته آدیکو نیز به عنوان نماینده چند شرکت تجهیزاتی پوشش‌های نانوساختار، توسعه فناوری مافوق صوت، تجهیز آفرینان نوری پارسه، کیما شرنگرف پارس و فناوران نانو مقیاس در ششمین جشنواره فناوری نانو شرکت کرده است و تعدادی از دستگاه‌ها و تجهیزات مربوط با حوزه نانو این شرکت‌ها را در غرفه خود عرضه داشته است.

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

جمعه 19/7/1392 - 2:2 - 0 تشکر 666028
حضور هفت مجله در بخش نشریات ششمین جشنواره نانو


در ششمین جشنواره فناوری نانو علاوه بر ماهنامه فناوری نانو شش مجله معتبر دیگر نیز در حوزه نانو، در بخش نشریات نمایشگاه حضور دارند.


در ششمین  جشنواره فناوری نانو علاوه بر ماهنامه فناوری نانو شش مجله Nanomededicine journal ،IJBI HNT Terannsport phenomena in nano and micro scales ،International Nano letter ،IJNN و Nano Structure in chemistry در بخش نشریات نمایشگاه حضور دارند.ماهنامه فناوری نانو با 12 سال سابقه انتشار، شماره 192 ماهنامه خود را ویژه ششمین جشنواره فناوری نانو به چاپ رسانده و در این نمایشگاه به صورت رایگان عرضه داشته است.همچنین آرشیو شماره‌های پیشین ماهنامه نیز برای متقاضیان در ایام نمایشگاه قابل تهیه است.


این ماهنامه با هدف بازتاب دستاوردهای داخلی و خارجی در حوزه نانو به انتشار مطالب در قالب اخبار و مقالات، گفت‌وگو و گزارش می‌پردازد.


لازم به ذکر است مقالات پیش از انتشار توسط یک تیم داوری از دانشگاه شریف و یک گروه از کارشناسان ستاد نانو داوری می‌شوند. از بخش‌های گفت و گو محور این ماهنامه می‌توان به گفت وگو با کارآفرینان برتر اشاره داشت.Nanomedicine journal مجله‌ای در حوزه نانو پزشکی است که هر سه‌ماه یکبار بار به صورت آنلاین توسط دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد منتشر می‌شود. این مجله شامل مقالات معتبر در زمینه‌های نانوپزشکی، نانودارورسانی، نانوبیوتکنولوژی و کاربردهای آن در پزشکی است.فصل‌نامه IJBI HN با چهار محور اصلی نانومواد هیبریدی، کاربردهای نانومواد، سنتز و شناسایی نانومواد و نانو محاسباتی از سوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین-پیشوا چاپ و به صورت الکترونیکی نیز عرضه می‌شود.


گفتنی است تاکنون 6 جلد از این فصل‌نامه به چاپ رسیده است. همچنین این مجله علاوه بر ستاد توسعه فناوری نانو از سوی وزارت علوم و تحقیقات مورد تائید قرار گرفته است.مجله Terannsport phenomena in nano and micro scales یک نشریه تخصصی در زمینه مهندسی مکانیک و شیمی است که در پژوهشکده فناوری نانو دانشگاه سیستان و بلوچستان به صورت نیم‌سالانه به چاب می‌رسد.مجله International Nano letters که مجموعه مقالات انتشارات اشپرینگر را در حوزه نانو منتشر می‌کند، توسط دانشگاه آزاد کرمانشاه از سال 2011 به صورت فصل‌نامه به چاپ می‌رسد‌.IJNN نیز در تمام زمینه‌های نانو از سال 2005 توسط انجمن نانوفناوری ایران منتشر می‌شود. همچنین فصل‌نامه Nano Structure in chemistry نیز از سال 2011 در زمینه‌های شیمی، نانوساختارها، مهندسی، پزشکی و غیره به همت دانشگاه آزاد شهر قدس به صورت open source در سایت (JNanochemistry .com) قرار دارد.در ششمین جشنواره فناوری نانو در بخش نشریات نانو مجله پیام‌نمای فناوری نانو نیز حضور دارد. این مجله از سال 88 با همکاری ستاد توسعه نانو بر روی پیام‌نمای شبکه دو سیما قرار گرفته است و به صورت هفتگی به روز می‌شود. باتوجه به مخاطبان عمومی این پیام‌نما مطالب آن به زبان ساده و کاربردی بیان می‌شود. همچنین مسابقه‌ای نیز به صورت پیامکی در پایان هر هفته در خصوص مطالب ارائه شده برگزار می‌شود. 

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

جمعه 19/7/1392 - 2:4 - 0 تشکر 666029


ارائه 100 عنوان کتاب تخصصی فناوری نانو در جشنواره ششم


در ششمین نمایشگاه فناوری نانو 100 عنوان از کتاب‌های مرجع و علوم روز در زمینه‌هایی چون‌، نانوفیزیک‌، نانو شیمی، نانومواد، نانو مکانیک، نانوالکترونیک و نانوبیولوژی برای پژوهشگران و محققان نانو ارائه شد است.


اولین حضور کتاب‌های معتبر خارجی در حوزه نانو با کتاب‌های انتشارات اشپرینگر جهت فروش به پژوهشگران و دانشجویان در ششمین نمایشگاه فناوری نانو با همکاری نانوسان آغاز شد.اشپرینگر(Springer) یکی از معتبرترین ناشرهای بین‌المللی در زمینه کتب آکادمیک و ژورنال‌های تخصصی علمی است، که پس از الزویر (Elsevier) دومین ناشر بزرگ مجلات تخصصی دنیا محسوب می‌شود.در ششمین نمایشگاه فناوری نانو 100 عنوان از کتاب‌های مرجع و علوم روز در زمینه‌هایی چون‌، نانوفیزیک‌، نانو شیمی، نانومواد، نانو مکانیک، نانوالکترونیک و نانوبیولوژی که سال انتشار آنها از 2010 به بعد است با هماهنگی پایگاه اینترنتی فروش کتاب نانوسان جهت فروش عرضه شده است. این کتاب‌ها با تخفیف 10درصدی در نمایشگاه به فروش می‌رسند.بگفته مسئولین غرفه نانوسان بسته به میزان توجه‌، علاقمندی و استقبال مشتریان از کتب خارجی، جهت عرضه کتاب‌های خارجی از دیگر انتشارات خارجی در برنامه‌های بعدی نانوسان اقدام خواهد شد.شایان ذکر است مجموعه نانوسان با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو اقدام به جمع‌آوری کتب منتشر شده در حوزه نانو کرده و با تخفیف 40 درصدی این کتاب‌ها را از طریق سیستم فروش اینترنتی خود در اختیار دانشجویان، پژوهشگران و محققین این حوزه قرار می‌دهد.دربازه زمانی نمایشگاه نانو نیز نانوسان در غرفه خود که در فضای بیرون سالن خلیج فارس در نزدیکی در ورودی سالن قرار دارد، تمامی کتاب‌های معتبر و تایید شده از سوی ستاد نانو را با تخفیف 40 درصدی به متقاضیان و علاقمندان کتاب در حوزه نانو جهت خرید عرضه کرده است.همچنین گفتنی است نانوسان به خریداران کتاب با توجه به نوع خرید و زمینه کاری برخی از نرم افزارهای ارائه شده در غرفه را به صورت رایگان در نمایشگاه نانو اهدا می‌کند.از جمله نرم‌افزارهای ارائه شده در نمایشگاه می‌توان به نرم‌افزار میلیاردیم و نانوکاوش اشاره کرد. نرم‌افزار تخصصی میلیاردیم توسط کارگروه ترویج و آموزش عمومی جهت پاسخ‌گویی دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا که در حوزه نانو به طور تخصصی نیازمند اطلاعات‌اند طراحی و در نمایشگاه جهت فروش با تخفیف 10 درصدی در غرفه نانوسان عرضه شده است.


افق این نرم‌افزار 12 بخش است که تاکنون 6 بخش آن شامل آموزش میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM)، آموزش میکروسکوپ پروپ روبشی (SPM)، آموزش کاربردهای فناوری نانودر پزشکی و داروسازی، آموزش نانوساختارهای کربنی، آموزش نانوکمپوزیت‌های پلیمری و آموزش ثبت اختراعات بین‌المللی، آماده شده است.نرم افزارهای تخصصی میلیاردیم شامل بخش‌هایی چون حدود 4 ساعت کلاس مجازی، مقالات آموزشی، چندرسانه‌ای‌ها، اسلایدها، جزوه‌های آموزشی و معرفی منابع علمی معتبر مربوطه است.نرم‌افزار نانوکاوش که نرم‌افزار جمع و کاملی در فاز عمومی حوزه نانو است نیز در این نمایشگاه توسط نانوسان عرضه شده است.به گفته مدیر غرفه نانوسان حضور مراجعه‌کنندگان و خرید محصولات نسبت به سال‌های گذشته افزایش تقریبا 30 درصدی داشته است.علاقمندان به کتاب‌ها و نرم‌افزارهای حوزه نانو در طول برگزاری نمایشگاه می‌توانند با حضور در غرفه نانوسان، کتاب‌های داخلی را با تخفیف 40 درصدی، کتب انتشارات اشپرینگر را با 10 درصد تخفیف و نرم‌افزارها را با 3 تا 50 درصد تخفیف همراه با هدایای خرید دریافت کنند.

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

جمعه 19/7/1392 - 2:5 - 0 تشکر 666030
اداره غرفه باشگاه نانو توسط دانش آموزان


یکی از غرفه‌های جذاب و شلوغ ششمین نمایشگاه فناوری نانو باشگاه دانش‌آموزی فناوری نانو است که با حضور بسیار پویای دانش‌آموزان فعال در حوزه نانو هیجان و شادابی خاصی به نمایشگاه ششم داده است.


یکی از غرفه‌های جذاب و شلوغ ششمین نمایشگاه فناوری نانو باشگاه دانش‌آموزی فناوری نانو است. امسال نیز این غرفه همچون پنج دوره گذشته با حضور بسیار پویای دانش‌آموزان فعال در حوزه نانو و دستاوردهای آنها هیجان و شادابی خاصی به نمایشگاه ششم داده است.باشگاه دانش‌آموزی نانو با بخش‌های اصلی چون «پروژه‌های دانش‌آموزی»، «آزمایش‌های نانو»، «انتشارات نانو» و «معرفی فعالیت‌های باشگاه» در نمایشگاه ششم حضور دارد.به گفته فائزه اسلامی‌پور؛ مدیر غرفه باشگاه نانو، در این دوره 70 درصد غرفه باشگاه نانو را دانش‌آموزان اداره می‌کنند. یکی از عمده تفاوت‌های این غرفه با دوره‌های قبل ارائه و به معرض نمایش قرار دادن پروژه‌های دانش‌آموزی تولید شده است.از دیگر بخش‌های باشگاه نانو می‌توان به آزمایشگاه‌های دانش‌آموزی اشاره کرد که در این نمایشگاه علاوه بر روند انجام آزمایش، مکانیزم تولید، محصول نهایی و همچنین موارد کاربرد محصول نیز به دانش‌آموزان بیان و نشان داده می‌شود.مدیر باشگاه نانو از ادامه این روند آزمایشگاهی در نمایشگاه‌های استانی نیز خبرداد. به گفته وی تا به امر‌وز در 19 استان کشور نمایشگاه‌های نانو برگزار شده است و باقی استان‌ها نیز در برنامه امسال قرار دارند.همچنین تاکنون 7 آزمایشگاه در 7 استان در زمینه فناوری نانو تجهیز و خروجی آنها در ششمین نمایشگاه فناوری نانو ارائه شده‌اند.


در مجموع در این دوره 44 طرح و دستاورد دانش‌آموزی معرفی شده که 22 طرح متعلق به تهران است که در دو روز اول و 22 طرح برای دیگر استان‌هاست که در روزهای سوم تا پنجم در باشگاه نانو به نمایش درمی‌آیند.برخی از طرح‌های ارائه شده در غرفه باشگاه عبارتند از:


دستگاه الکترولیز آزمایشگاهی


از جمله دستاوردهای دانش آموزی ارائه شده در نمایشگاه ششم دستگاه الکترولیز است. این دستگاه که توسط یک گروه شش نفره از دانش‌آموزان دبیرستان دخترانه شاهد اصفهان طراحی و ساخته شده تمام اتوماتیک بوده و محصول نهایی آن نانوالیاف است. نانوالیاف تولید شده با این سیستم نسبت به الیاف معمولی اصطکاک کششی، سختی و انعطاف‌پذیری بسیار بالاتری دارد. همچنین نانو الیاف تولیدی با این سیستم پیوسته‌اند. گفتنی است بهترین روش جهت تولید نانو‌الیاف روش الکترولیز است.لایه نشانی نانونقره بر روی استیل


از دیگر طرح‌های دانش‌آموزی باشگاه نانو، بررسی اثر آنتی باکتریال نانونقره لایه نشانی شده بر روی استیل است که جهت به کارگیری در دستگیره‌های مترو و اتوبوس انجام شده است.افزایش مقاومت بتن با نانو ماده و نانولوله‌های کربنی


بتن ساخته شده با نانو ماده و CNT توسط گروه سه نفره دبیرستان مفید 1، 12/5 درصد نسبت به بتن مقاوم شده تنها با CNT و30 درصد نسبت به بتن‌های معمولی افزایش مقاومت داشته است. تست‌های بررسی مقاومت این بتن در دانشگاه امیرکبیر انجام شده و در مرحله ثبت اختراع قرار دارد.سنتز نقاط کوانتومی کادمیوم سولفید، ساخت سلول‌های خورشیدی با لایه نازک TiO2، پوشش TiO2  و SiO2بر رویه پارچه و پنبه نیز از دیگر طرح‌های دانش‌آموزی ارائه شده در ششمین جشنواره فناوری نانو هستند.در باشگاه نانو امسال برای دانش آموزان و کلیه افرادی که در خصوص فناوری نانو اطلاعاتی ندارند نیز جهت آشنایی اولیه این افراد با کلیات این فناوری آموزش‌هایی به صورت مسابقه انجام می‌گیرد. بگفته مدیر باشگاه نانو رشد آگاهی دانش‌آموزان در حوزه فناوری نانو بسیار زیادتر از دوره‌های پیش بوده و قابل تحسین است.از دیگر فعالیت‌های ارائه شده در غرفه باشگاه نانوالمپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری‌ نانو است که تاکنون چهار دوره از آن در کشور برگزار شده است و ثبت نام پنجمین دوره نیز آغاز شده است. علاقه مندان به شرکت در پنجمین المپیاد دانش آموزی نانو می‌توانند با مراجعه به غرفه باشگاه نانو در ایام جشنواره در المپیاد پنجم ثبت نام کنند.شایان ذکر است در روز آخر نمایشگاه طرح‌های برتر که توسط داوران ارزیابی علمی شده است معرفی و مورد تقدیر قرار می‌گیرند.


 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

جمعه 19/7/1392 - 2:7 - 0 تشکر 666031
ارائه محصولات تجاری‌سازی شده در صنعت ساختمان در نمایشگاه نانو


کاربرد فناوری نانو در صنعت ساختمان، غرفه‌ای است که در ششمین جشنواره فناوری نانو نمونه محصولات نانویی مربوط به صنعت ساختمان که مورد تأیید ستاد نانو بوده و تجاری‌سازی شده‌اند را به نمایش گذاشته است


بر خلاف سال‌های گذشته که در بخش ساختمان خانه نانویی (خانه‌ای با تمامی تاثیرات فناوری نانو بر بخش‌های یک ساختمان از جمله دوام، مقاومت، طراحی نما و طراحی داخلی) به معرفی محصولات و دستاوردهای جدید این بخش می‌پرداخت که البته گفتنی است خانه نانویی جذابیت خاصی برای مخاطبین داشت، اثری از آن در جشنواره فناوری نانو2013 دیده نمی‌شود‌.فناوری نانو بر بخش‌های یک ساختمان از جمله دوام، مقاومت، طراحی نما و طراحی داخلی تاثیرات بسیاری دارد که این امر بسیار قابل توجه بوده و استفاده از نانو در صنعت ساختمان را توجیه می‌کند.


کاربرد فناوری نانو در صنعت ساختمان، غرفه‌ای است که در ششمین جشنواره فناوری نانو نمونه محصولات نانویی مربوط به صنعت ساختمان که مورد تأیید ستاد نانو بوده و تجاری‌سازی شده‌اند را به نمایش گذاشته است.از نمونه‌ محصولات ارائه شده در این غرفه می‌توان به رنگ عایق حرارت، رنگ ترک تزیینی، پوشش‌های خود تمیز شونده، شیشه‌های دوجداره کم گسیل و دستگاه تصفیه هوا با استفاده از فتوکاتالیست‌ها و دو نوع بتن فوق سبک و بتن پر مقاومت و لوله‌های pvc مقاوم شده با نانو سیلیکا و لوله‌های بی‌صدا اشاره کرد‌.شریف نانوپارس با پوشش نانویی خود تمیز شونده که قابل استفاده بر روی پارچه، شیشه، آینه و دیگر سطوح است در بخش ساختمان این نمایشگاه حضور پیدا کرده است.شرکت شیشه کاوه فلوت نیز با هدف معرفی و عرضه محصولات گسترده خود نظیر، شیشه‌های کنترل‌کننده انرژی (Low E) که نوعی عایق حرارت بوده و در پنجره‌های دوجداره به کار می‌روند و شیشه‌های رفلکس در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف جهت استفاده در نمای ساختمانی و تزئینات، در ششمین جشنواره فناوری نانو شرکت دارد.گفتنی است این شرکت نمونه اولیه‌ای از محصولاتی چون شیشه‌های هوشمند، شیشه‌های ضدبخار و شیشه‌های خود تمیز شونده با استفاده از فناوری نانو را نیز در این نمایشگاه ارائه کرده است. البته این سه محصول برخلاف محصولات دیگر این شرکت تجاری‌سازی نشده‌اند.به گفته کارشناس حاضر در غرفه شیشه کاوه فلوت، دلیل تجاری نشدن این سه محصول عدم وجود زیرساخت‌ها و نیاز بازار تاکنون بوده است.همچنین شرکت‌های بازرگانی عرفان نانوگستر ایریا (با ارائه محصولاتی چون رنگ‌های نانوعایق، کوتینگ‌ها، سنگ‌های طبیعی با پوشش نانو)، شریف سولار(سلول‌های خورشیدی)، پوشش صنعت نانوفن، پیشگامان فناوری آسیا، مجتمع صنایع شمیایی ریف ایران، رنگ ترک تزئینی آسیا و کیلوپیکو آرین نیز به صورت غرفه‌های مجزا به عرضه محصولات ساختمانی با استفاده از فناوری نانو در این نمایشگاه پرداخته‌اند.


 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

جمعه 19/7/1392 - 2:8 - 0 تشکر 666032
نگاهی بر حضور کشورهای مختلف در ششمین جشنواره نانو


بخش بین الملل نمایشگاه فناوری نانو امسال شاهد حضور 4 کشور کره جنوبی، رومانی، لبنان و روسیه بود و دستاوردهای پژوهشگران این کشورها در حوزه فناوری نانو مهمان غرفه‌های نمایشگاه بودند.


باتوجه به اینکه جایگاه ایران در حوزه فناوری نانو در میان کشورهای مهم و فعال در این حوزه به رسمیت شناخته شده است، هدف از برگزاری بخش بین الملل این نمایشگاه ارتباط بیشتر ایران با دیگر کشورهای جهان در حوزه فناوری نانو بوده است.کشور رومانی که برای اولین بار مهمان ایران در نمایشگاه فناوری نانو بود، دستاوردهای خود را در حوزه مواد نانوساختار مغناطیسی به نمایش گذاشت. مسئولین این غرفه علاوه بر ارائه دستاوردهای خود در زمان برگزاری نمایشگاه با حضور در غرفه‌های مختلف نمایشگاه با پژوهشگران کشور گفتگو کردند و از نزدیک با پیشرفت‌های کشور در حوزه فناوری نانو آشنا شدند.کشور روسیه از دیگر کشورهای مستقر در نمایشگاه فناوری بود که دستاوردهای خود در زمینه سرامیک‌های پیشرفته و نانوساختار را در این نمایشگاه ارائه کرد.کره جنوبی دیگر مهمان نمایشگاه فناوری نانو بود که این کشور نیز محصولات و دستاوردهای خود در حوزه نانو مواد و نانوساختارها را در معرض دید شرکت کنندگان قرار داد.مهمان دیگر بخش بین‌الملل نمایشگاه فناوری نانو کشور لبنان بود که در غرفه این کشور کنسرسیومی از دانشگاه‌های مختلف لبنان حضور داشتند و یافته‌های علمی خود را در حوزه فناوری نانو به نمایش گذاشتند.گفتنی است طی برگزاری نمایشگاه فناوری نانو سفرای کشورهای متعددی از جمله برزیل، اکوادور و بولیوی و بیش از 14 کاردار کشورهای مختلف از این نمایشگاه بازدید کردند.


 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

جمعه 19/7/1392 - 2:9 - 0 تشکر 666033
نگاهی بر حضور مراکز علمی در ششمین جشنواره نانودانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها به عنوان مهم‌ترین مراکز توسعه علوم و منابع متخصص انسانی در IranNano2013 شرکت و به ارائه دستاوردها، مقالات و تحقیقات علمی پژوهشی خود می‌پردازند.
از آنجا که دستاورد مراکز آموزشی حاصل مستندات مقالات علمی است این مراکز در ششمین جشنواره فناوری نانو بیشتر به ارائه مقالات و پایان نامه‌های حوزه نانو خود پرداخته‌اند.

تعدادی از دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های حاضر در جشنواره نانو امسال و دستاوردهایشان به شرح زیر است:

•    دانشگاه کاشان؛ 150 پایان‌نامه کارشناسی ارشد، حدود 700 مقاله و نمونه سلول خورشیدی SiGS و حسگر رطوبت. 
•    دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛ 8 پایان‌نامه، 10پوستر، 4 عنوان کتاب و 13 نمونه از نانومواد (قابل استفاده در صنایع نساجی، پزشکی و ...) و دستگاهی جهت ایجاد خاصیت پیزوالکتریکی بصری.
•    دانشگاه تربیت مدرس؛ 10پوستر و محصولاتی چون گرافن اکساید، پوشش TiO2 به روش ELD و پودرهای نانوساختار MGF،LIF  و CaF2.
•    دانشگاه علم و صنعت؛ 7 پوستر و 6 محصول، الیاف کربن پوشیده شده با نانولوله کربنی، کربن فرومتخلخل و... .
•    دانشگاه شیراز؛ با 63 محصول نانویی از جمله نانوذرات مغناطیسی پوششی پلیمری، سرامیک‌های آلومینای نانوساختار، غشاهای سرامیکی نانو فیلتراسیون و 5 پوستر.
•    دانشگاه الزهرا (س)؛ 18 پوستر تخصصی در حوزه نانو. 
•    دانشگاه مازندران؛ 33 عنوان پایان نامه (91-92)، 5 عنوان کتاب و 6 پوستر.
•    دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای علوم تحقیقات، علوم دریایی تهران، نراق، قوچان، تهران جنوب، تهران شرق، شاهرود و لاهیجان با عرضه محصولاتی چون دستگاه فیلتراسیون پساب صنعتی، سانتریفوژ و هموژنانیر، نانوسیالات و ... .
•    همچنین مرکز پژوهشی علوم و فناوری نانو دانشگاه تهران با ارائه 10 عنوان کتاب، 12پوستر، دستگاه طیف سنجی BET، 5 نمونه کاشی آنتی‌باکتریال.
گفتنی است این مرکز مجموعه مقالاتISI دانشجویان در حوزه نانو را در قالب یک CD جهت عرضه به بازدید کنندگان ارائه کرده است.
•    پژوهشگاه صنعت نفت؛ نانولوله‌های کربنی و اکسید کربنی در مقیاس صنعتی
•    پژوهشکده نانو جهاد دانشگاهی خواجه نصیر؛ شیشه‌های هوشمند، سلول‌های خورشیدی رنگدانه‌ای و پلیمری، دیود نور گسیل آلی و... .
•    پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران؛ پوشش‌های اپکسی برپایه نانوذرات، سه نوع پوشش نانویی (نانوکامپوزیت پلی‌استر غیر اشباع، ابرجاذب پلیمری و پوشش دریایی نچسب) و... 

گفتنی است پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران با هدف اعلام آمادگی جهت انجام کارهای تحقیقاتی وپژوهشی در این نمایشگاه حضور پیدا کرده‌ است.
همچنین پژوهشکده‌ نیرو با محصولاتی چون پوشش FTO، سلول‌های خورشیدی رنگدانه‌ای، انواع ماژول‌های خورشیدی، و... که موفق به تدوین دانش فنی این محصولات شده است در این جشنواره حضور پیدا کرده است.

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

جمعه 19/7/1392 - 2:10 - 0 تشکر 666034
Edu.Nano.ir سایتی در راستای ترویج و آموزش فناوری نانو


اعضای سایت آموزش فناوری نانو با حضور در ششمین جشنواره نانو به معرفی سایت آموزش به علاقمندان می‌پردازند.

به منظور ارتقا سطح علمی دانش‌آموزان و دانشجویان و دسترسی ساده‌تر افراد به منابع علمی، کارگروه ترویج ستاد توسعه فناوری نانو اقدام به راه‌اندازی پایگاه اینترنتی آموزشی فناوری نانو نموده است. سایت آموزش فناوری نانو (Edu.Nano.ir) با هدف ترویج و آموزش نانو به مخاطبان در سطوح مختلف به ارائه مطالب علمی در دو بخش دانشجویی و دانش‌آموزی می‌پردازد.

علاوه بر ارائه مطالب و مقالات علمی، آزمون‌های آزمایشی المپیاد دانش‌آموزی و آزمون‌های آمادگی مسابقه فناوری نانو نیز در سایت آموزش برگزار می‌گردد.

گفتنی است، تاکنون 7 آزمون (5 آزمون موضوعی و2 آزمون جامع) مربوط به مسابقه ملی فناوری نانو و3 آزمون آزمایشی المپیاد دانش‌آموزی در این پایگاه برگزار شده است. این آزمون‌ها با اعلام قبلی و طبق برنامه پیش از مسابقه و المپیاد دانش‌آموزی برگزار شده و در دوره‌های بعد نیز برگزار می‌شوند.

به گفته یکی از سردبیران سایت آموزش نانو جهت مشارکت هرچه بیشتر مخاطبان با سایت آموزش، یکی از راه‌های در نظر گرفته شده، امکان نگارش و ارسال مقاله توسط متخصصان و علاقمندان و ارسال آن برای سایت آموزش است. همچنین علاقمندان و متخصصان فناوری نانو می‌توانند جهت ارتقا سایت آموزش از طریق پست الکترونیکی edu@nano.ir  نظرات و ایده‌های خود را ارسال کنند.


 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

جمعه 19/7/1392 - 2:11 - 0 تشکر 666035ایجاد بورس تحصیلی برای برگزیدگان مسابقات سراسری نانو

ثبت‌نام در مسابقه ملی فناوری نانو در ایام ششمین جشنواره نانو در غرفه انجمن‌های علمی توسط نهادهای ترویجی با تخفیف 50 درصدی صورت می‌گیرد.
ثبت‌نام در مسابقه ملی فناوری نانو در ایام ششمین جشنواره نانو در غرفه انجمن‌های علمی توسط نهادهای ترویجی با تخفیف 50 درصدی صورت می‌گیرد.

گفتنی است، دوره سوم مسابقه با حضور سه هزار و چهارصد نفر در اردیبهشت‌ماه سال جاری برگزار گردید. ثبت نام چهارمین مسابقه فناوری نانو نیز از اول مهرماه آغاز شده است. این آزمون در اوایل اردیبهشت ماه سال آینده به صورت سراسری برگزار خواهد شد.

به گفته مسئول نهادهای ترویجی، ستاد توسعه فناوری نانو در راستای جهت‌دهی به برگزیدگان درصدد ایجاد بورس تحصیلی و معرفی برگزیده‌ها به دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها است.

گفتنی است ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در راستای اهداف ترویجی و آموزشی تدوین شده در سند راهبرد 10 ساله فناوری نانو، و در پی برگزاری موفقیت آمیز سه دوره مسابقه ملی فناوری نانو، اقدام به برگزاری چهارمین  مسابقه ملی فناوری نانو نموده است. 
پیش‌بینی این ستاد در خصوص تعداد شرکت‌کنندگان در چهارمین مسابقه ملی فناوری نانو 5 تا 6 هزار نفر است.

علاقمندان به فناوری نانو می‌توانند با شرکت در این آزمون، میزان آشنایی خود با فناوری نانو را مورد ارزیابی قرار دهند و برای ارتقاء سطح آگاهی خود برنامه‌ریزی و تلاش نمایند.

لازم به ذکر است که ثبت نام از طریق 48 نهاد ترویجی عضو ستاد فناوری نانو با تخفیف 50 درصدی انجام می‌گیرد. همچنین دوره‌های آموزشی جهت آمادگی در آزمون نیز در سطوح و موضوعات مختلف توسط نهادهای ترویجی برگزار می‌شود.

هدف از برگزاری این مسابقه که بزرگترین رقابت علمی کشور در زمینه فناوری نانو است، ایجاد فضای رقابتی سالم به منظور افزایش آشنایی افراد با فناوری نانو، گسترش آموزش فناوری نانو در دانشگاه‌ها و دیگر مراکز علمی و آموزشی و جهت‌دهی به فعالیت‌های آموزشی و حمایت‌های تشویقی صورت گرفته از سوی ستاد توسعه فناوری نانو است.

داوطلبانی که  حد نصاب نمره آزمون تستی را کسب کنند و به سوالات بخش آموزش پاسخ مناسب دهند، گواهی توانمندی تدریس فناوری نانو به آنها اعطا می‌گردد. گفتنی است منبع پیشنهادی جهت مسابقه فناوری نانو سایت آموزش نانو به آدرس Edu.nano.ir معرفی شده است.

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.