• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 1190)
دوشنبه 22/7/1387 - 14:8 -0 تشکر 64936
جلوه هائى از نور قرآن

با عرض سلام و خسته نباشد خدمت دوستان عزیز قرآنی

من در این تایپیك می خواهم شما عزیزان را با داستان ها و قصه های شیرین قرآن كه هر كدام از آن ها درس جدیدی به ما می آموزد را آشنا كنم تا شما دوستان عزیز داستان ها را در زندگیتان به كار ببرید و در آن دنیا با بهشتیان مشهور شوید

به امید موفقیت

دوشنبه 22/7/1387 - 14:20 - 0 تشکر 64938

((بهترین تحیّت ))

انس بن مالك مى گوید: كنیزى از امام حسن علیه السّلام شاخه گلى را به حضور آن حضرت هدیه نمود، امام حسن علیه السّلام آن شاخه گل را گرفت و به او فرمودب ((تو را در راه خدا آزاد كردم .)) من به حضرت عرض كردم : ((در مقابل اهداء یك شاخه گل ناچیز، او را آزاد كردى ؟))
امام در پاسخ فرمود: ((خداوند ما را در قرآنش چنین ادب كرده و فرموده : (اِذا حُیّیتُمْ بِتَحیّهٍ فَحَیُّوا بِاَحْسَنَ مِنْها)
(27) ((هرگاه كسى به شما تَحیّت گوید، پاسخ آن را بطور بهتر بدهید.)) سپس فرمود: ((تحیت بهتر، همان آزاد كردن اوست .

دوشنبه 22/7/1387 - 14:20 - 0 تشکر 64939

((فاطمه علیهاالسّلام و استدلال قرآنى ))

پس از رحلت رسول خداصلّى اللّه علیه و آله وقتى كه ابوبكر بر مسند خلافت نشست ؛ منافقین باغ فدك را كه از مِلك پیامبرصلّى اللّه علیه و آله بود و به فاطمه علیهاالسّلام مى رسید؛ غصب كرده و عامل آنحضرت را از فدك ، بیرون راندند.
على علیه السّلام به فاطمه علیهاالسّلام فرمود: ((برو نزد ابوبكر، ارِث خودت را از او بگیر.))
فاطمه علیهاالسّلام نزد ابوبكر آمد و فرمود: ((ارثى كه از ناحیه پدرم (رسول خداصلّى اللّه علیه و آله رسیده ، به من برگردانید.)) ابوبكر گفت : ((پیامبرن ارث نمى گذراند)) فاطمه علیهاالسّلام فرمود: ((آیا سلیمان از پدرش داوود ارث نبرد؟ كه خداوند مى فرماید: (وَ وَرِثَ سُلَیْمانُ داودَ) ))
(29) ابوبكر خشگمین شد و گفت : ((پیامبر ارث نمى گذارد.)) فاطمه علیهاالسّلام فرمود: ((آیا زكریّاى پیغمبر عرض ‍ نكرد: (فَهَبْ لى مِنْ لَدُنْكَ وَلِیّاً وَ یَرِثُنى وَ یَرِثُ مِنْ آلِ یَعْقُوب ):(30) ((خدایا از پیشگاهت به من جانشینى ببخش ، كه وارث من و آل یعقوب باشد.)
ابوبكر باز همان سخن قبل را تكرار كرد كه پیامبر ارث نمى گذارد. فاطمه علیهاالسّلام فرمود: ((آیا خداوند در قرآن نفرموده است كه : (یُوصیكُمُ اللّهُ فى اَوْلادِكُمْ لِلذَّكَرِ مِثْلُ حَظِّ الاُنْثَیَیْنِ):
(31) ((شما را در مورد فرزندانتان ، سفارش ‍ مى كنم كه براى فرزند پسر، مطابق نصیب دو دختر بدهید.)) ابوبكر باز همان جواب را داد و گفت : ((پیامبر از خود ارث نمى گذارد)). به این ترتیب ، فاطمه علیهاالسّلام با استدلال قرآنى ، حق ارث خود را ثابت نمود، ولى جواب درستى نشنید و در برابر چنین منطق الهى او را مظلوم كردند.

دوشنبه 22/7/1387 - 14:20 - 0 تشکر 64940

((شاءن خداوند))

یكى از اُمراء، از وزیر خود راجع به معنى و مفهوم این آیه (كل یوم هو فى شاءن )؛(33) ((خداوند در هر روز داراى شاءنى است )) سؤ ال كرد، وزیر اظهار بى اطلاعى كرد و معنى آیه را نتوانست بگوید و از این جهت اندوهگین و ناراحت به خانه آمد.
غلامى داشت كه آگاه و با معرفت بود، از مولایش پرسید: ((چرا اندوهگین هستى ؟)) وزیر جریان را گفت . غلام گفت : ((من تفسیر آیه را مى دانم و براى امیر بازگو مى كنم .)) با هم نزد امیر رفتند و غلام اظهار داشت : ((معنى آیه این است : شاءن خداوند است كه شب و روز را یكى بعد از دیگرى مى آورد و مى برد، از دلِ مرده ، زنده خارج مى كند و از زنده ، مرده بیرون مى اورد، بیمارى را شفا مى دهد و گرفتارى را نجات مى بخشد، عزیزى را ذلیل و ذلیلى را عزیز مى كند، ثروتمندى را فقیر و فقیرى را ثروتمند مى نماید.)) امیر از این پاسخ ، خوشحال شده و گفت : ((مشكلى را برایم گشودى خداوند مشكلت را بگشاید و بعد به او جایزه داد.))

دوشنبه 22/7/1387 - 14:20 - 0 تشکر 64941

((هشام بن حكم و یك سؤ ال قرآنى ))

روزى ، ابن ابى العوجاء، یكى از دانشمندان مخالف اسلام ، پرسشى درباره تعدد زوجات ، مطرح كرد و گفت : ((قرآن از سویى در آیه سومِ سوره نساء، مى فرماید: (فَانْكِحُوا ما طابَ لَكُمْ مِنَ النّساءِ مَثْنى وَ ثُلاثَ وَ رُباع فَاِنْ خِفْتُمْ اَلاّ تَعْدِلُوا فَواحِدة ) (یعنى با زنان پاك مسلمان ازدواج كنید، با دو یا سه و یا چهار زن ؛ و اگر مى ترسید میان آنها به عدالت رفتار نكنید، پس به یك همسر اكتفا كنید.) و از سوئى دیگر در آیه 129 همین سوره مى گوید: (وَ لَنْ تَسْتَطیعُوا اَنْ تَعْدِلُوا بَیْنَ النِّساءِ وَ لَوْ حَرَصْتُمْ) یعنى : (هرگز نمى توانید، میان زنان به عدالت رفتار كنید؛ هر چند در این راه بكوشید). با ضمیمه كردن آیه دوم ، به آیه اول در میابیم كه تعدد زوجات در اسلام ممنوع است ؛ زیرا تعدد زوجات مشروط به عدالت است و عدالت هم ممكن نیست . پس تعدد زوجات در اسلام حرام است .))
هشام از پاسخ باز ماند و از ابن ابى العوجاء فرصت خواسته و براى گرفتن پاسخ به مدینه شتافت . هشام سخن ابن ابى العوجاء را براى حضرت امام صادق علیه السّلام باز گفت . امام فرمود: ((منظور از عدالت در آیه سومِ سوره نساء، عدالت در نفقه و رعایت حقوق همسرى و طرز رفتار و كردار است ؛ و مراد از آیه 129 همین سوره ، عدالت در تمایلات قلبى است . بنابراین تعدد زوجات در اسلام حرام نیست و با شرایطى جایز است .))
هشام از سفر برگشت و پاسخ را در اختیار ابن ابى العوجاء قرار داد. او سوگند یاد كرد كه این پاسخ از تو (هشام ) نیست .

دوشنبه 22/7/1387 - 14:20 - 0 تشکر 64942

((در محضر خداوند))

شخصى ، به حضور یكى از بزرگانِ دین آمد و گفت : ((اى بزرگوار! مرا راهنمائى كرده و موعظه كن .)) آن عالم فرمود: ((اى عزیز! اگر در جاى خلوتى ، قصدِ معصیت نمائى و به گناه مبادرت ورزى و گمان كنى كه ، خداوند ترا مى بیند و مراقب اعمال توست ، به امر خیلى مهم و بزرگ جرئت كرده و در حضور مقام با عظمتى ، حرمت شكسته اى و اگر فكر كنى كه خدا تو را نمى بیند؛ به سخن خداوند متعال ، كافر شده اى كه مى فرماید: (اِنَّ اللّهَ كانَ عَلَیْكُمْ رَقیباً):(10)(خداوند، مراقب اعمال شماست ).

دوشنبه 22/7/1387 - 14:20 - 0 تشکر 64943

((سلمان فارسى و استدلال به قرآن ))

حضرت صادق علیه السّلام مى فرماید؛ روزى پیامبر اكرم صلّى اللّه علیه و آله رو به اصحاب خود كرده و فرمود: ((كدام یك از شما، دوره سال را روزه مى گیرید؟)) سلمان عرض كرد: ((من )).
پیامبرصلّى اللّه علیه و آله دوباره سؤ ال كرد: ((كدامیك از شما تمام شب را عبادت مى كنید؟)) سلمان گفت : ((من ))، فرمود: ((كدام یك از شما روزى ، یك ختم قرآن مى خوانید؟)) سلمان عرض كرد: ((من )). یكى از منافقین كه در آن مجلس حضور داشت ، وقتى این جوابها را شنید و در حالى كه خشم خود را نمى توانست پنهان كند، اظهار داشت : ((یا رسول الله ! این شخص عجمى مى خواهد بر ما فخر كند، والاّ دروغ مى گوید؛ غالبِ روزها من دیده ام كه چیزى مى خورد و روزه نیست و غالِب شبها را مى خوابد و بسیارى از اوقات ساكت است ؛ با این حال چطور ممكن است ، روزى یك ختم قرآن بخواند؛ حضرت فرمودند: ((مَثَل سلمان مَثَل لقمان است در حكمت ؛ از خودش ‍ علت این ادّعا را سؤ ال كنید.))
سلمان ، در توضیح مدّعاى خود گفت : ((من در هر ماهى ، سه روز، روزه مى گیریم و خداوند در قرآنش فرموده : (مَنْ جاءَ بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ عَشْرُ اَمْثالُها):
(15) ((یعنى كسى كه كار خیرى انجام دهد، در برابرش ده اجر، به او داده مى شود.)) پس ، سه روز روزه هر ماه ، به منزله آنستكه تمام ماه را روزه گرفته باشم ، به علاوه اینكه ، من روزه ماه شعبان را همیشه به رمضان متصل مى كنم .
امّا عبادتِ شبهاى من ، از پیغمبرِ خداصلّى اللّه علیه و آله شنیدم ، كه فرمودند: ((هر كس با وضو بخوابد، مثل آنست كه ، تا صبح به عبادت بسر برده است .)) و من هر شب با وضو مى خوابم ؛ و امّا اینكه گفتم ، روزى یك ختم قرآن مى خوانم ، آن هم بر اساس فرموده پیامبر عظیم الشان اسلام صلاى اللّه علیه و آله ست ، كه فرمودند: ((هر كس ، یك مرتبه (قُلْ هُوَ اللّهُ اَحَدٌ) را بخواند، مثل آنستكه دو ثلث قرآن را خوانده باشد و هر كس سه مرتبه بخواند مثل آنستكه تمام قرآن را خوانده باشد و از من خواندن روزى ، سه مرتبه (قُلْ هُوَ اللّهُ اَحَدٌ) فوت نمى شود.
و همچنین از پیامبر بزرگوارصلّى اللّه علیه و آله شنیدم كه به على علیه السّلام فرمودند: ((یا على ! مَثَل تو ما بین امت من همانند (قُلْ هُوَ اللّهُ اَحَدٌ) است ، هر كس ترا به زبان دوست دارد، یك ثلث ایمان را داراست و هر كس تو را به زبان و دل ، دوست داشته باشد داراى دو ثلث ایمانست و هر كس ترا علاوه بر دل و زبان ، در عمل هم موافقت نماید داراى تمام ایمانست .

دوشنبه 22/7/1387 - 14:38 - 0 تشکر 64944

به نام خدا

ســلام

كاربر گرامی moffline عزیز

یكم منطقی فكر كنید به نظر شما بهتر نبود به جای صرف وقت و هزینه خود و دیگران و  ذكر مطالب به اینگونه،  لینك وبلاگ دوست گرامی drmgangineh   رو همینجا قرار می دادین؟ تا لقمه دور سر بچه ها چرخونده نشه و زحمات دوستان بی اعتبار ؟!؟

لینك وبلاگ گنجیه رویاها 

http://www.tebyan.net/Weblog/drmgangineh/index.aspx

لینك صفحات مربوط به این مطالب

http://www.tebyan.net/Weblog/drmgangineh/index.aspx?TopicID=673

اللَّهُــــــــمّے صَــــــلٌے  و سَلّـــــمّے علَےَ مُحمَّــــــــدْ وَ آلِےَ مُحمَّـــــــــدْ و عجِّـــــــلْ فرَجَهُــــــمّے
 
 
سه شنبه 23/7/1387 - 15:24 - 0 تشکر 65136

كاربر گرامی saeidan چرا شما همش عجولانه تصمیم می گرید و زود قضاوت هستید و فقط می خواهید یك انتقاد علكی كنید وبلاگ آقای drmgangineh حدود ده تا مطلب گذاشته از جلوه هایط نور در قرآن ولی من حدود 200 پست می خواهم بزنم و همه ی این داستانها را بنویسم

نكته ی مهم این است كه شما واقعا زود قضاوت هستید

با امید موفقیت

سه شنبه 23/7/1387 - 16:32 - 0 تشکر 65147

به نام خدا

ســلام

یه لطفی بفرمایید و باقی صفحات وبلاگ را هم با چشمانی باز تر یه نگاه كوچولو بیندازید.

من حرفی ندارم.

ادامه دهید.

اللَّهُــــــــمّے صَــــــلٌے  و سَلّـــــمّے علَےَ مُحمَّــــــــدْ وَ آلِےَ مُحمَّـــــــــدْ و عجِّـــــــلْ فرَجَهُــــــمّے
 
 
سه شنبه 23/7/1387 - 17:48 - 0 تشکر 65160

به نام او که آرام قلب من است

به نام او که زندگیم برای او و هستیم فدای او

به نام او که بخشنده و مهربان است

سلام دوستان.

کاربران محترم دوستان گرامی، moffline و saeidan.

دیگه نمیخوام ادامه بدید به این بحثتون.... حق با هر کسی هم هست بزرگواری کنه

و کوتاه بیاد. 

دوست گرامی moffline عزیز شما هم محبت کنید من بعد حتما منبع مطالب رو ذکر کنید.

ممنون میشم...از هر جایی که مینویسید منبع رو بنویسید...

دیگه مشکلی هم پیش نمیاد...saeidan هم قصد و غرضی مسلما نداشته....مسلما کسی

اینجا با کسی دشمنی نداره و قصد قضاوت نا عادلانه هم نداریم.

هدف همه ی ما پیشرفت انجمن و به دنبالش رشد و تعالی خودمون هست.... 

دوستان خوبی برای هم باشیم و برای رشد انجمن ها به هم کمک کنیم.

saeidan  عزیز از شما هم با توجه به شناخت نسبیی که دارم

انتظار دارم با لحن آروم تری حرف بزنید که سوء تفاهم و کدورتی پیش نیاد.

با تشکر از هر دو نفرتون.

جانشین انجمن قرآن و عترت

anjoman.qoran@tebyan.org

بگذار سرنوشت هر راهي که ميخواهد برود،راه ه من جداست
بگذار اين ابرها تا ميتوانند ببارند.... چتر من خداست
 

----------------------------------------------------------------
مسئول انجمن خانواده و صندلي داغ
 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.