انجمن ها > انجمن عکس و عکاسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عکس و عکاسي (بازدید: 212)
شنبه 2/6/1392 - 23:45 -0 تشکر 637087
اصول عکاسی از دود

امروزه عکاسانی که تعدادشان هم کم نیست به عکس گرفتن از دود و اشکال مختلف آن و ایجاد جلوه‌های زیبا به کمک دود روی آورده اند لذا در این مقاله نکاتی را از زبان یکی از عکاسان حرفه ای که در این زمینه بسیار موفق بوده است برای شما ارائه می‌کنیم به امید اینکه مورد توجه علاقه مندان آموزش‌های عکاسی ما قرار گیرد .


شنبه 2/6/1392 - 23:46 - 0 تشکر 637088

بهترین توصیه ای که به شما می‌توانم بکنم این است که نور خود را کنترل نمایید.


نور پردازی در عکاسی کاری مهم است و در عکاسی از دود واجب و اجتناب ناپذیر است. وقتی از نور صحبت می‌کنیم باید به هر دو جنبه آن توجه نماییم یعنی جهت و شدت نور


شنبه 2/6/1392 - 23:47 - 0 تشکر 637089

جهت نور


یکی از اصول نور پردازی دود این است که خود دود را نور پردازی کنید و نه پشت زمینه آن را. و درست به همین دلیل است که نمی‌توانید از فلاش دوربین خود یا نور محیط برای این منظور استفاده نمایید. چون این منابع نور پشت زمینه را بیش از خود دود نمایان می‌کنند و حال آنکه باید برعکس عمل کنید. و به خصوص وقتی که یک سطح صاف در پشت زمینه دود قرار دارد اگر از نور فلاش استفاده نمایید این پشت زمینه نور بیشتری بازتابش می‌کند تا خود دود و بیشتر در عکس نمایان خواهد بود.


شنبه 2/6/1392 - 23:48 - 0 تشکر 637090

کلید عکاسی از دود این است که فقط به خود دود نور بدهید و نه چیز دیگر. برای این منظور من از یک فلاش مجزا ( که روی دوربین سوار نمی‌شود) استفاده می‌کنم  و آنرا در زاویه ۹۰ درجه نسبت به دوربین قرار می‌دهم و با استفاده از رفلکتور‌هایی جهت تابش نور را محدود می‌کنم تا نور به پشت زمینه نتابد. شما می‌تواند نور را در زوایای مختلف امتحان کنید ، می‌توانید آنرا بالا یا پایین بگذارید تا زمانیکه اصول کار را رعایت می کنید قانون سفت و سختی وجود ندارد و به راحتی می توانید موقعیت‌ها را امتحان نمایید و از تجربه خود لذت ببرید.


شنبه 2/6/1392 - 23:49 - 0 تشکر 637091

شدت نور


همانطور که ما معمولاً می‌خواهیم عکسی واضح و همراه با جزئیات از دود بگیریم، باید از سرعت شاتر بالاتر استفاده کنیم ( در لحظه از دود عکس بگیرید یا به عبارت دیگر زمان را متوقف کنید)، و عمق میدان را افزایش دهید، ISO را کاهش دهید ( تا نویز تصویر را کاهش دهید و تمام جزئیات را داشته باشید.) همه اینها نوری را که به سنسور‌ها می‌رسد کاهش می‌دهند بنابراین باید یک منبع نور قوی و با شدت بالا داشته باشید تا همه اینها را جبران کند.
اینکه از چه لنزی استفاده می‌کنید یا اینکه چه فاصله با دود دارید بستگی به شما دارد. اما اگر بتوانید از لنزی با سرعت زوم بالا و با کیفیت زیاد استفاده کنید ، بهترین نتیجه رامی‌گیرید به این ترتیب می‌توانید لحظه‌ها را شکار کنید و در کمترین زمان زوم کرده از اشکال جالب یا زیبایی که تشکیل می‌شود و خیلی دوام ندارند عکس بگیرید . من حتی قبل از اینکه نور را تنظیم کنم زوم دوربین را در ناحیه ای که دود وجود خواهد داشت تنظیم  می‌کنم تا با روشن کردن نور در کمترین زمان ممکن لحظه‌ها را شکار کنم. در این حالت بهتر است فوکاس دوربین را از حالت اتومات خارج کرده باشید.

شنبه 2/6/1392 - 23:51 - 0 تشکر 637092

خوب برای عکس گرفتن آماده هستید؟! من از یک شاتر دستی استفاده می‌کنم و حتی گاه پیش می‌آید که برای نگاه کردن به سوژه از داخل چشمی‌دوربین، خود را اذیت نمی‌کنم. البته بعضی مواقع پشت دوربین زانو می‌زنم و از آنجا تنظیمات لازم را برای دوربین انجام می‌دهم. ولی معمولا در پشت فلاش می‌ایستم به دود نگاه می‌کنم و در بهترین زمان عکس می‌گیرم فقط گاهی پیش می‌آید تنظیمات کوچکی انجام دهم.در هنگام عکاسی باید دوربین شما روی سه پایه باشد چون دود خود به تصویر شما نویز اضافه می‌کند و اگر دوربین ثابت نباشد تصویر شما کیفیت لازم را نخواهد داشت. این نوع عکاسی مانند عکاسی از افراد و حیوانات جانداری است که در حال حرکت هستند و شما باید کاملا روی هدف خود تمرکز داشته باشید و آنگاه که زمانش فرا رسید عکس بگیرید.


                                                                                                                                                                                                                                                                      نوشته: چز الیوت


                                                                                                                                                                                                                                                                    ترجمه: علی یزدی مقدم

نشریه اینترنتی نوجوان ها

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی