انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 313)
شنبه 2/6/1392 - 14:32 -0 تشکر 636879
۱۰ راه برای شاد کردن روح رفتگان

10 راه برای شاد کردن روح رفتگان


هر كار خیرى كه انجام دهید و ثوابش را به روح میت هدیه بكنید، براى او مفید است؛ چه ذكر و قرآن و نماز مستحبى و طلب مغفرت باشد، و چه صدقه، و اما در باره نماز و روزه و كارهاى واجب ـ كه از ایشان قضا شده ـ در مرحله اول بر عهده فرزند بزرگتر است و اگر او انجام ندهد، بر فرزندان دیگر واجب نیست. اگر پسر بزرگتر نتواند نماز و روزه و سایر كارهاى پدر، مثل حج را (اگر پدر مستطیع بوده و نرفته است) انجام دهد، مى‏تواند كسى را اجیر نماید؛ یعنى پول بدهد انجام دهند، ولى اگر برادران و خواهران و مادرتان می خواهند خودشان نماز و روزه پدر را انجام دهند، اشكال ندارد.
 
كسى كه براى میت عملى را انجام مى‏دهد، گرچه در نیت باید قصد نیابت نماید، ولى قسمت عمده ثواب آن طبق روایات ـ در نامه عمل او نیز نوشته مى‏شود. البته باعث برى‏ءالذمه شدن میّت نیز شده و او از عذاب و گرفتارى نجات پیدا مى‏كند.
 
مرحوم حاج شیخ عباس قمى در مفاتیح‏الجنان، ص ۳۱۷ حدیث صحیحى را از امام صادق(ع) نقل فرموده كه در ضمن آن حدیث این طور آمده «میت شاد و مسرور مى‏شود و گشایش پیدا مى‏كند به دعا و استغفارى كه براى او مى‏كنند چنانچه زنده شاد مى‏شود به هدیه كه براى او مى‏برند و فرمود كه ثواب نماز، روزه، حج، صدقه و سایر اعمال خیر و دعا در قبر میت بر او وارد مى‏شود و ثواب آن براى مرده و كسى كه آنها را انجام داده نوشته مى‏شود». روایات دیگرى نیز در آنجا نقل شده كه مى‏توانید مطالعه كنید، بنابراین یقین كنید كه آنچه براى اموات خودتان هدیه مى‏كنید در صورتى كه اخلاص داشته باشید به آنها مى‏رسد و ثوابش در نامه عمل خودتان هم ضبط مى‏شود.
 
در زمینه آداب و مستحبات زیارت اهل قبور، توجهتان را به نكات زیر جلب می كنیم:

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 2/6/1392 - 14:33 - 0 تشکر 636880

۱-مستحب است در نزد قبر میت خواندن سوره حمد و ناس و فلق و توحید و آیه الکرسی هر کدام سه مرتبه و سوره قدر هفت مرتبه 


۲-از رسول خدا(ص) چنین نقل شده است: هر که بر قبرستان عبور کند و ۱۱ مرتبه سوره توحید را بخواند و ثوابش را به اموات آن قبرستان هدیه کند به تعداد آن مردگان اجر و پاداش می یابد. 


۳-در روایات معتبر آمده است که اگر کسی به نزد قبر برادر مومن خود برود و رو به قبله دستش را بر روی قبر بگذارد و ۱۱ مرتبه سوره قدر را بخواند از ترس بزرگ روز قیامت در امان خواهد بود . و در روایت دیگر آمده است که خداوند او و صاحب قبر هر دو را بیامرزد. 


۴-در روایت آمده که حضرت باقر(ع) نزد قبر یکی از شیعیان ایستادند و این دعا را خواندند: اللهم ارحم غربته و صل وحدته و آنس وحشته و آمن روعته و اسکن الیه من رحمتک ما یستغنی بها عن رحمه من سواک و الحقه بمن کان یتولاه

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 2/6/1392 - 14:34 - 0 تشکر 636881


۵- طبق روایاتی كه از حضرات معصومین(ع) وارد شده است زیارت اهل قبور مؤمنین در روزهای دوشنبه و پنج شنبه و جمعه مستحب مؤكد است و سنت پیامبر اسلام(ص) و سیره اهل بیت(ع) نیز چنین بوده است و فعل معصوم نیز برای ما حجت است و در روایتی از رسول خدا(ص) آمده است كه حضرت فرمود: ((هدیه بفرستید برای مردگان خود)) پس سوال شد چیست هدیه مرده ها؟ فرمود: صدقه و دعا و نیز فرمود ارواح مؤمنین هر جمعه به آسمان دنیا مقابل خانه ها و منزل های خود فریاد می كنند هر یك از ایشان به آواز حزین با گریه ای اهل من و اولاد من ای پدر من و مادر من و خویشان من مهربانی كنید بر ما...)). برای آگاهی بیشتر ر.ك : ۱- مفاتیح الجنان, مرحوم حاج شیخ عباس قمی، قسمت قبور زیارت مؤمنین, ص ۱۰۱۴ ۲- اصول كافی , ج ۳, باب ۱۳ از ابواب المزار ۳- كامل الزیارات, ابن قولویه, ص ۳۲۰ ۴- وسائل الشیعه, ج ۳, باب ۵۵, ص ۲۲۳, انتشارات آل البیت


۶- کتاب سیاحت غرب تالیف آقا نجفی قوچانی و کتاب معاد شهید دستغیب در این رابطه مفید و قابل استفاده است . 


۷- انسانى كه از دنیا مى‏رود تا هنگامى كه در عالم برزخ است و هنوز قیامت بر پا نشده باشد، كارهاى خیرى كه براى او انجام مى‏دهند به صورت هدیه به او مى‏رسد و چه بسا مورد غفران و بخشش نیز واقع شده و یا موجب تعالى و تكامل روح او مى‏شود. در این باره روایات و احادیث زیادى نقل شده است. به عنوان نمونه چند مورد اشاره مى‏شود. امام صادق(ع) فرموده است: «یدخل على المیت فى قبره الصلاة والصوم والحج والصدقة والبر والدعاء و یكتب اجره للذى یفعله و للمیت؛ نماز و روزه و حج و صدقه و نیكى و دعا در قبر میت داخل مى‏گرددو پاداش آن اعمال علاوه بر این كه براى كسانى كه آنها را انجام مى‏دهد هست براى میت نیز خواهد بود»، (المحجة‏البیضاء، ج ۳، ص ۴۲).


پیامبر اكرم(ص) مى‏فرماید: «... لیدخل على قبور الاموات من دعاء الاحیاء من الانوار مثل الجبال؛ دعاى زندگان به صورت كوه‏هاى نور بر قبرهاى مردگان داخل مى‏گردد»، (المحجة‏البیضاء، ج ۳، ص ۳۴۱). علاوه بر این اعمالى كه براى او انجام مى‏دهند نتایج و ثمرات اعمال و كارهایى را نیز كه خودش انجام داده بعد از مرگش به او مى‏رسد.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 2/6/1392 - 14:35 - 0 تشکر 636883


۸- امام صادق(ع) فرموده است: «ستّ خصال ینتفع بها المؤمن من بعد موته: ولد صالح یستغفر له و مصحف یقرأ فیه و قلیب یحفره و غرس یغرسه و صدقة ماء یجریه و سنة حسنة یؤخذ بها بعده؛ شش چیز است كه بعد از مرگ مؤمن به او سود مى‏رساند. فرزند صالح و شایسته‏اى كه براى او دعا و طلب آمرزش كند. قرآنى كه تلاوت شود. چاهى كه حفر كرده و درختى كه غرس نموده و آبى را كه جارى ساخته و روش و سنت پسندیده‏اى كه پس از او مورد عمل قرار گیرد»، (بحارالانوار، ج ۶، ص ۲۹۳). براى آگاهى بیشتر ر.ك: ۱- منازل الاخره، شیخ عباس قمى ۲- حیات پس از مرگ، على محمد اسدی


۹- هر كار خیرى كه انجام دهید و ثوابش را به روح میت هدیه بكنید، براى او مفید است؛ چه ذكر و قرآن و نماز مستحبى و طلب مغفرت باشد، و چه صدقه،بهترین کمک به پدر و مادرتان این است که اگر حق واجبی مانند نماز و روزه و حج و حق الناس بر ذمه آنهاست آن را از طرف آنها ادا نمایید و سپس انجام امور مستحب و خیرات و مبرات برای ام بسیار مفید و نافع است .


یكى از ویژگى‏هاى عالم برزخ همین است كه میت تا هنگامى كه در برزخ بسر مى‏برد. به كلى از دنیا بریده نمى‏شود بلكه گاه گاهى با آن ارتباط برقرار مى‏كند و در روایات به این مسأله تصریح شده چنان كه مرحوم كلینى در كافى (ج ۳،ص ۲۳۰) بابى با عنوان «ان المیت یزور اهله» مطرح كرده و روایاتى نیز نقل كرده است. از آن روایات معلوم مى‏شود كه مردگان اعم از افراد با ایمان و حتى افراد بى‏ایمان نیز گاه گاهى به دیدار خانواده خود مى‏آیند. در این كه هر چند وقتی كه بار به دیدار آنها مى‏آیند طبق روایت بستگى به مقام و منزلت شخص میت دارد.


امام صادق(ع) مى‏فرماید: «ان المؤمن لیزور اهله فیرى ما یحب و یستر عنه ما یكره و ان الكافر لیزور اهله فیرى ما یكرهو یستر عنه ما یحب؛ میت مؤمن هر آینه به دیدار خانواده‏اش مى‏آید پس هر چه را كه خوشایند باشد مى‏بیند و آنچه را كه خوشایند نباشد از او پوشیده مى‏شود و كافر نیز به دیدن خانواده خود مى‏آید پس مى‏بیند هر آنچه را كه ناخوشایند است و هر چه پسندیده و خوب باشد از او پوشیده مى‏شود». در روایات آمده است كه معمولاً روزهاى جمعه و به شكل پرنده‏اى به دیدار خانواده خود مى‏آیند، (همان، ح۵). اما این كه از خانواده و بازماندگان توقع و انتظار دارند، آرى چنین است. چنان كه پیامبر اكرم(ص) فرموده‏اند: «ان ارواح المؤمنین تأتى كل جمعه الى السماء الدنیا بعذاء دورهم و بیوتهم ینادى كل واحد منهم بصوت حزین باكین: یا اهلى و یاولدى و یا ابى و یا امى و اقربائى اعطفوا علینا یرحمكم اللّه‏... اعطفوا علینا بدرهم او برغیف او بكسوه یكسوكم اللّه‏ من لباسىالجنه...؛ ارواح مؤمنان هر جمعه به آسمان دنیا مى‏آیند و روبروى خانه‏ها می ایستند و هر یك با آواى حزین در حالى كه مى‏گریدمى‏گوید اى كسان من اى فرزندانم، پدرم، مادرم، نزدیكانم به ما عطوفت كنید. خداى شما را بیامرزد... با درهم پولى یا گرده نانى و یا لباسى در حقما رحم كنید كه خدا به شما از لباس‏هاى بهشتى بپوشاند».


در روایات زیادى به مردم سفارش شده كه مردگان را فراموش نكنند. چنان كه پیامبر اكرم(ص) مى‏فرماید: «لاتنسوا موتاكم فى قبورهم و موتاكم یرجون احسانكم و موتاكم محبوسون یرغبون فى اعمالكم البر و هم لایقدرون. اهدوا الى موتاكم الصدق والدعا؛ مردگان خود را در قبرهایشان فراموش نكنید و آنها امید به احسان شما دارند و مردگان شما محبوسند رغبت ومیل در كارهاى نیك شما دارند و خود قدرت بر انجام آن ندارند.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 2/6/1392 - 14:35 - 0 تشکر 636884

براى مردگان خود صدقه و دعا هدیه كنید» (آثارالصادقین، ج ۲۱، ص۲۷۴). براى آگاهى بیشتر ر.ك: ۱- منازل الاخره، شیخ عباس قمى. ۲- حیات پس از مرگ، على محمد اسدی. از بعضی روایات استفاده می شود كه صدقه و كارهای خیر و یا اعمال مستحبی مانند دعا و زیارات كه هدیه اموات می شود به آنها می رسد. از جمله مرحوم حاج شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان , ص ۳۱۷ حدیث صحیحی را از امام صادق (ع ) نقل فرموده كه در ضمن آن حدیث این طور آمده «میت شاد و مسرور می شود و گشایش پیدا می كند به دعا و استغفاری كه برای او می كنند چنانچه زنده شاد می شود به هدیه كه برای او می برند و فرمود كه ثواب نماز, روزه , حج , صدقه و سایر اعمال خیر و دعا در قبر میت بر او وارد می شود و ثواب آن برای مرده و كسی كه آنها را انجام داده نوشته می شود» البته آنچه نقل شد, عین عبارت مفاتیح نیست بلكه با تصرف در عبارت , لكن همان مضمون است . روایات دیگری نیز در آنجا نقل شده كه می توانید مطالعه كنید, بنابراین یقین كنید كه آنچه برای اموات خودتان هدیه می كنید در صورتی كه اخلاص داشته باشید به آنها می رسد وثوابش در نامه عمل خودتان هم ضبط می شود.


۱۰- بر اساس آیات و روایات، ارتباط خاصى میان قبر برزخى و قبر خاكى، یعنى بین روح انسان در برزخ و بدن مادى او در قبر خاكى وجود دارد. این ارتباط، در اصل از ارتباط روح و بدن مادى كه در طول زندگى دنیوى با یكدیگر یك نوع اتحاد داشته‏اند، سرچشمه مى‏گیرد كه با قطع تعلق روح از بدن پس از مرگ به كلى از میان نمى‏رود، بلكه یك نوع ارتباط در حدّ پایین‏ترى میان روح برزخى و بدن مادى و خاكى وجود دارد، البته نه در حد و اندازه‏اى كه در زندگى دنیوى و در دوران تعلق روح به بدن وجود داشت و نه با آن كیفیت و كمیت، بلكه در میزانى ضعیف‏تر و با كم و كیفى دیگر. از همین رو، قبر خاكى با قبر و عالم برزخى روح ارتباطى دارد كه نقاط دیگر این ارتباط را ندارند، و به همین جهت است كه على رغم حضور روح در عالمى فوق ماده، زمان و مكان [برزخ] توجه خاصى به بدن مادى و نقطه‏اى كه بدن خاكى در آن است، دارد و بر اساس همین ارتباط میان قبر خاكى و قبر برزخى است كه دستورات و احكام خاصى در باب قبر، تشییع جنازه، كفن، دفن، حرمت قبر، استحباب زیارت قبور، دعا، طلب رحمت و مغفرت بر سر قبور و نظایر آنها در شریعت اسلامى وجود دارد.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 2/6/1392 - 14:36 - 0 تشکر 636886

این ارتباط روح با قبر خاكى موجب مى‏شود كه بتوان از این طریق بهتر با روح رابطه برقرار و به او توجه كرده و نیز توجه او را جلب كرد، بدین جهت در روایات تأكید فراوانى بر زیارت قبور، دعا، طلب رحمت و مغفرت و تلاوت قرآن كریم بر سر قبرها شده است، هر چنداین آداب در هر جایى براى مردگان خوب است، ولى به دلیل ارتباط قبر برزخى با قبر خاكى بر انجام این آداب بر سر قبرها تأكید بیشترى شده و از استحباب بیشترى برخوردار است. از طرفى ارواح نیز بر اساس این ارتباط با بدن مادى و قبر خود از حضور مؤمنان مسرور و مبتهج مى‏شوند. امام صادق(ع) مى‏فرماید: «قسم به خداى متعال، مردگان رفتن شما را [بر سر قبورشان] مى‏دانند و با حضور شما مسرور مى‏شوند و با شما اُنس مى‏گیرند و بهره‏مند مى‏شوند»، (وسائل الشیعه، ج ۲، ص ۸۷۸ و نیز در این باب نگا: عروج روح، استاد محمد شجاعى، مقدمه و تدوین محمدرضا كاشفى، تهران، كانون اندیشه جوان، چاپ اوّل، ۱۳۷۹ ش، ص ۷۱ ـ ۷۶). امّا مهم‏ترین اثر دنیوى زیارت اهل قبور براى انسان، تذكر مرگ و یادآورى این رخداد مهمّ است و این خود، موجب باز داشتن انسان از بازى‏هاى دنیوى، (نگا: نهج‏البلاغة، ترجمه دكتر سید جعفر شهیدى، خطبه ۸۴، ص۶۶)، مانع انجام كارهاى زشت و ناروا، (همان خطبه ۹۹، ص ۹۲) باعث انجام اعمال و كردار نیك، (همان، كلمات قصار، ۳۱، ص ۳۶۴) سبب بى رغبتى و كم خشنودى از دنیا، (همان،كلمات قصار ۳۴۹، ص ۴۲۳) و زمینه‏ساز عبرت آموزى است، (همان، خطبه ۲۲۱، ص ۲۵۲).


رو به گورستان دمى خامش نشین .. آن خموشان سخن‏گو را ببین


لیك اگر یك رنگ بینى خاكشان .. نیست یكسان حالت چالاكشان


شحم و لحم زندگان یكسان بود .. آن یكى غمگین، دگر شادان بود


تو چه دانى تا ننوشى قالشان .. ز آنكه پنهان است بر تو حالشان


بشنوى از قال‏هاى و هوى را .. كى ببینى حالت صد توى را


مثنوى / ۳ / ۴۷۶۴ ـ ۴۷۶۸

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی