ورزش و تندرستی (بازدید: 306)
سه شنبه 29/5/1392 - 16:13 -0 تشکر 635372
ورزش عجیب و پرطرفدار افغان‌ ها! +عکس

«بزکشی» ورزش ملی و سنتی افغانستان است که در آن سوارکاران ماهر و جسور، رقابتی نفس گیر را به نمایش می گذارند.

 

ورزش بزکشی علاوه بر افغانستان، در آسیای مرکزی و در بین مردم سرزمین های تاجیکستان، قرقیزستان، ازبکستان و ترکمنستان نیز رواج دارد.

 

در برخی نوشته های تاریخی آمده است که مسابقات بزکشی در افغانستان به قرن یازدهم و دوره «چنگیزخان» باز می گردد.

 

برخی نیز تاریخ بزکشی را به زمان لشکرکشی های «اسکندر مقدونی» نسبت می دهند؛ زمانی که پهلوانان «آریایی» به لشکر دشمن شبیخون می زدند و افراد دشمن را زنده از اردوگاه هایشان با خود می آوردند.

 

بعدها این مهارت های جنگی شکل ورزش به خود گرفت و برای سرگرمی و نمایش انجام  شد. در اوایل از لاشه بز برای بازی استفاده می شد، اما بخاطر کم وزن بودن آن، گوساله مورد استفاده قرار گرفت.

سه شنبه 29/5/1392 - 16:13 - 0 تشکر 635374


ورزش عجیب و پرطرفدار افغان  ها! +عکس

روش انجام مسابقهنحوه انجام این بازی به شکلی است عده ای از سوارکاران که «چاپ انداز» نام دارند، برای بدست آوری لاشه بز یا گوساله با هم به رقابت می پردازند.میدان بز کشی محدود نیست اما ریاست المپیک افغانستان حدود این میدان را برای زمین مربع شکل 350*350 متر مربع و حدود میدان مستطیل شکل را 300*350 متر مربع تعیین کرده است.در میدان بزکشی 2 محل بارز وجود دارد، که یکی «دایره حلال» و دومی «بیرق» نام دارد، که بیرق در یک فاصله معین در مقابل دایره حلال در سمت دیگر میدان بزکشی قرار داده می شود.در شروع بازی، بز یا گوساله در وسط دایره حلال قرار داده می شود و چاپ اندازان سوار بر اسب در اطراف آن حلقه می زنند و لاشه را از روی زمین برداشته و آن را از بیرق عبور می دهند؛ سپس باید دوباره آن را به دایره حلال پرتاب کنند.ارزش اسب های مخصوص مسابقات بزکشی بسیار زیاد بوده و صاحبان آن حاضر نیستند آنها را با لوکس ترین خودروها عوض کنند.پیش از برگزاری مسابقات تمرینات بسیار سختی به این اسب ها می دهند تا بتوانند شرایط سخت مسابقه را تحمل کنند.مسابقات بز کشی بیشتر برای مناسبت ها و روزهای ملی، جشن سال نو، جشن های عروسی و غیره برگزار می شود. این مسابقه بیشتر در فصل های زمستان، بهار و پاییز انجام می شود.یکی از شهرهایی که در زمستان شاهد برگزاری این مسابقات است شهر «هرات» افغانستان است که هر جمعه در میدان بزکشی هرات این مسابقه با حضور پرشور مردم برگزار می شود.

سه شنبه 29/5/1392 - 16:14 - 0 تشکر 635376


تصاویر ذیل، روایت گر یکی از مسابقات بزکشی در شهر هرات است:
ورزش عجیب و پرطرفدار افغان  ها! +عکس


ورزش عجیب و پرطرفدار افغان  ها! +عکسورزش عجیب و پرطرفدار افغان  ها! +عکسورزش عجیب و پرطرفدار افغان  ها! +عکسورزش عجیب و پرطرفدار افغان  ها! +عکسورزش عجیب و پرطرفدار افغان  ها! +عکسورزش عجیب و پرطرفدار افغان  ها! +عکسzigil.ir 

سه شنبه 29/5/1392 - 16:39 - 0 تشکر 635406

ممنونم از زدن این مبحث جذاب و جالب

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی