انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 228)
سه شنبه 29/5/1392 - 16:7 -0 تشکر 635349
اهمیت استعاذه


اهمیت استعاذه :


« أعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشّیطانِ الرَّجیم ، به خداوند متعال پناه مى برم ، از شرّ شیطان رانده شده »

یكى از چیزهائى كه در قرآن مجید و اخبار اهلبیت عصمت و طهارت صلوات اللّه علیهم عنایت زیادى به آن شده موضوع « استعاذه » است یعنى پناهنده شدن به خدا از شر شیطان .

البتّه باید حال استعاذه یعنى پناه بردن به حق پیدا شود تا استعاذه حقیقى باشد یعنى از صدق دل زیر چتر خدا برود و لقلقه زبان نباشد. براى اثبات اهمیّتش در قرآن مجید مى فرماید: « فَاِذا قَرَاءْتَ القرآن فاستعذ باللّه من الشیطان الرجیم» ، هنگامیكه مى خواهى قرآن بخوانى اول به خدا پناه ببر از شیطان رانده شده.

در نماز هم پس از تكبیره الاحرام امر شده كه استعاذه كنند لكن در نماز باید آهسته خواند. چون بعضى از مفسرین راز آهسته خواندنش را چنین گفته اند : مثل كسى كه از دشمن سر سختى دارد فرار مى كند خودش را چطور در حال فرار پنهان مى كند ، اشاره به این است كه تو در حال فرار از دشمن سرسخت خودت هستى كه در كمین و مراقب توست .

در تمام عبادتها هم اول استعاذه كن ، مثلاً مى خواهى وضو بگیرى اول به خدا پناه ببر ، بعد وضو بگیر، مكرر دیده اید كه همین وضو گرفتن ملعبه شیطان یا وسوسه هاى او قرار گرفته شده است . حتى در امور مباح مثل خوردن و لباس پوشیدن و دستشویى رفتن و در همه جا « اعوذ باللّه من الشیطان الرجیم » بگو و به خدا پناه ببر . وقتى كه از خانه هم بیرون مى آیى بگو « اعوذ باللّه من الشیطان الرجیم » ، در امور مستحب نیز باید به خدا پناه برد حتى موقع رفتن به مسجد .

یكى از اهل ایمان و تقوى نقل مى كرد: در حال مكاشفه دیدم  شیطانى درب مسجد ایستاده . گفتم : اى ملعون اینجا چه مى كنى ؟ گفت : رفقا فرار كرده اند و منتظرشان هستم . فهمیدم مردان رشیدى بوده اند كه استعاذه حقیقى و قلبى كرده اند و شیطان نتوانسته با آنها به مسجد برود. البتّه اینها هم نوبرند كه لااقل درب مسجد براستى استعاذه حقیقى كرده اند .

 

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی