انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 299)
يکشنبه 27/5/1392 - 14:37 -0 تشکر 634499
دلیل ترس از تغییر در زندگی


اگر دوست دارید عنان سرنوشت خود را در دست گیرید، در این جا راهكارهایی به شما ارائه می‌كنیم تا بر ترس های خود غلبه كرده و در خود تغییر ایجاد كنید.

1. ترس از ناشناخته‌ها:ترس از ناشناخته‌ها باعث می‌شود افراد نتوانند از فرصت‌ها استفاده كرده و در موقعیت‌هایی كه چندان خوشایندشان نیست باقی بمانند. هر موقع صحبت از تغییر پیش می‌آید، مردم به گفتن چه پیش خواهد آمد می‌افتند.با خودتان فكر می‌كنید موقعیتی كه الان دارید بهتر است و به همین خاطر همه ایده‌ها و افكار تازه برای تغییر را در ذهنتان دفن می‌كنید و فكر می‌كنید باید همین جایی كه هستید باقی بمانید. اما باید بدانید ترس از ناشناخته‌ها یكی از مهم‌ترین دلایلی است كه افراد را از ایجاد هر نوع تغییر مثبت در زندگیشان باز می‌دارد.
به‌نظر من هیچ انتخابی نادرست نیست، فقط فرصت‌هایی كه به واسطه آن انتخاب برای ما پیش می‌آید با هم متفاوت هستند. اگر انتخاب‌های خود را مهیج و باارزش بدانید، تجربه ناشناخته‌ها برایتان ساده‌تر خواهد شد. فقط باید تصمیم بگیرید كه چه كاری را می‌خواهید در حال حاضر انجام دهید.
2. عدم‌اطمینان به‌خود:وقتی در نظر دارید كه تغییری در زندگیتان ایجاد كنید، تردید دارید كه آیا واقعاً از عهده آن برمی‌آیید یا نه. در این موقعیت‌ها همه چیز بزرگتر و دشوارتر از آنچه هست به‌نظر می‌رسد و وقتی به آن نگاه می‌كنید به‌نظرتان كار بسیار سختی می‌آید. معمولاً از خودتان می‌پرسید، چه كسی می‌تواند این كار را انجام دهد؟ من كه نمی‌توانم كار خیلی دشواری است.اگر بخواهید چیزهای بزرگ به دست آورید یا حتی فقط به آرامش درونی برسید، باید بتوانید از آن قلمرو آرامش خود بیرون آمده و چیزهای جدید را امتحان كنید. اگر موفق هم نشوید، حداقل تلاشتان را كرده‌اید و تا آخر عمرتان افسوس نمی‌خورید كه چرا آن قدم را در زندگی برنداشتید.
3. تنها حس كردن خود و تقلا برای تصمیم‌گیری:گاهی اوقات وقتی موقعیت‌های دشوار در زندگی پیش می‌آید، احساس می‌كنید كه تنها آدم روی زمین هستید كه باید این تصمیم را بگیرید. فكر می‌كنید برای اطمینان از اینكه كار درستی را انجام می‌دهید نیاز به حمایت و اطمینان افراد دیگر دارید. نظر همه را می‌پرسید تا مجبور نباشید به تنهایی تصمیم بگیرید. از تجربه شخصی خودم می‌گویم كه همیشه سخت‌ترین قسمت گرفتن تصمیم، تقلا و عذاب دادن خود برای گرفتن آن است.
آنقدر به‌خودمان فشار می‌آوریم كه هم خودمان و هم افراد دور و برمان را حسابی خسته و بیمار می‌كنیم و وقتی با هزار زور و تقلا تصمیم نهایی را می‌گیریم، احساس می‌كنیم كه باری سنگین از روی دوشمان برداشته شده و از تصمیمی كه گرفته‌ایم احساس آزادی و هیجان می‌كنیم. اما آن بخش تقلا برای تصمیم‌گیری است كه ممكن است از ادامه راه دلسردتان كند. به این خاطر به نفعتان است كه هرچه سریعتر تصمیمتان را گرفته و كارتان را جلو ببرید.
4. تصور اینكه فقط یك انتخاب دارید: گاهی اوقات وقتی برای گرفتن یك تصمیم بزرگ و مهم تلاش می‌كنید، اگر نخواهید كه وضعیت موجود را قبول كنید فكر می‌كنید كه فقط یك انتخاب پیش رویتان است؛ مثلاً یا باید در شغلی كه از آن متنفرید باقی بمانید، یا اینكه از آن بیرون بیایید و بیكار باشید. اما واقعیت این است كه انتخاب‌های دیگری هم برایتان وجود دارد. فقط كافی است كمی فكر كنید تا لیستی از راه حل‌ها جلوی رویتان سبز شود.
5. توجه به مسائل ظاهری: مشكل دیگری كه برای ایجاد تغییر برای اكثر افراد پیش می‌آید این است كه برای تعریف هویت و ارزششان، به مسائل ظاهری و بیرونی توجه می‌كنند (اینكه كارمان چیست، دارایی‌هایمان چقدر است، درآمد ماهانه مان چقدر است و...).اما چیز دیگری كه بیشتر باید به آن توجه كنیم، ارزش روابط‌مان با دیگران است و اینكه چطور می‌توانیم به آنها كمك كنیم. وقتی به بقیه كمك می‌كنید .
6 . لازم نیست خودتان را با هر اتفاقی كه می‌افتد، تطبیق دهید: بدترین قسمت ترس از تغییر آنجاست كه می‌توانید برای هر چه كه اتفاق بیفتد، خودتان را هماهنگ كنید. این‌طوری كمی از ترس آن هم ریخته می‌شود. واقعیت این است كه این راه زندگی بسیار وحشت‌آورتر است چون احساس نمی‌كنید كه اتفاقاتی كه برایتان می‌افتد در اختیار و كنترل شماست، و همیشه از این می‌ترسید كه چه اتفاقی خواهد افتاد. اگر این جرات را داشته باشید كه در مواقع لزوم تغییری به زندگیتان وارد كنید، نه تنها باعث می‌شود كنترل زندگیتان را در دست گیرید، بلكه زندگیتان را سرشار از لذت و هدف خواهد كرد. آیا این واقعاً آن چیزی نیست كه همه ما دنبالش هستیم.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی