ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 156)
يکشنبه 27/5/1392 - 8:55 -0 تشکر 634362
انتقال اطلاعات بدون استفاده از باتری و انتقال سیگنال

 

مهندسان دانشگاه واشنگتن موفق شدند راهی را برای انتقال داده‌ها در فواصل کوتاه بدون نیاز به باتری یا انتقال هر گونه سیگنال بیابند.

خبرگزاری فارس: انتقال اطلاعات بدون استفاده از باتری و انتقال سیگنال

به گزارش فارس به نقل از تک هایو، تاکنون سابقه نداشته که بتوان با استفاده از سیستم‌های بدون باتری یا بدون رد و بدل کردن سیگنال داده‌ای را به مقصدی خاص ارسال کرد.

محققان بدین منظور دو  وسیله خاص طراحی کردند که با موفقیت داده‌های مورد نظر را با سرعت 10 کیلوبیت در ثانیه در فاصله‌ای یک متری منتقل کردند . این دستاورد راه را برای طراحی محصولات الکترونیک پوشیدنی و همین طور ساخت نسل جدیدی از حسگرها هموار می‌سازد.

برای تحقق این هدف از سیگنال‌های پخش تلویزیونی بهره گرفته شده که به طور گسترده در شهرها و روستاها مورد استفاده بوده و بخش مهمی از طیف‌های فرکانسی را به خود اختصاص داده‌اند. این سیگنال‌های قدرتمند بدون انتقال می‌توانند از ساختمانی به ساختمان دیگر تابانده و منعکس شوند و حتی می‌توان آنها را با استفاده از آنتن به یک وسیله در حال حرکت هم منتقل کرد.

این اختراع فناوری خرید و بانکداری الکترونیک را هم متحول می‌کند، زیرا از این طریق برای انتقال پول از یک کارت بانکی به کارت دیگر تنها کافیست آنها را در کنار یکدیگر قرار داد.

فناوری یاد شده بر روی کانال 22 تا 29 باند UHF عمل می‌کند. در ابتدا دهها یا صدها میکرووات از سیگنال‌های مختلف فضای دو سیستمی که قرار است داده‌ها از یکی از آنها به دیگری منتقل شود را پر می‌کنند و در نهایت عملیات انتقال اطلاعات انجام می‌شود. سرعت این فناوری نیز در حد مطلوبی است، با این حال مشخص نیست استفاده عمومی از آن چه زمانی عملی می شود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی