مقاومت اسلامی (بازدید: 1321)
شنبه 26/5/1392 - 9:37 -0 تشکر 633958
مردانی که در چنگال دشمن سرود آزادی نواختند/ استقامت مردانی از جنس سنگ و فولاد

 
به بهانه سالروز بازگشت آزادگان

مردانی که در چنگال دشمن سرود آزادی نواختند

استقامت مردانی از جنس سنگ و فولاد

26 مرداد سال 1369، ایران اسلامی شاهد بازگشت آزادگان سرافرازی بود که پس از تحمل سال‌های اسارت خود در اردوگاه‌های عراق پا به میهن اسلامی گذاشته و به ‌آغوش خانواده‌های خود بازگشتند.

خبرگزاری فارس: مردانی که در چنگال دشمن سرود آزادی نواختند/ استقامت مردانی از جنس سنگ و فولاد

26 مرداد 1369، میهن اسلامی شاهد حضور عزیزانی بود که پس از سال‌ها اسارت در زندان‌های مخوف رژیم بعثی صدام، قدم به خاک پاک میهن اسلامی خود گذاشتند.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج

این روز یکی از خاطره‌انگیز‌ترین روزهای تاریخ انقلاب اسلامی است که شاهد حضور و آزادی مردانی بود که در راه عهد و پیمانی که با خدا بسته بودند، مجاهدت و استقامت ورزیدند و آنها توانستند در سال‌های زجر و شکنجه، با وجود درد و بیماری جسمی، روح و روان خود را حفظ کنند و تقوا و مردانگی خود را مضاعف کنند تا در بازگشت به ایران اسلامی در صحنه‌های مختلف اجتماعی، سرمشق و نمونه‌ای از صلابت و استقامت مردان و زنان ایران اسلامی باشند.

امام خمینی(ره) بنیانگذار عظیم‌الشان انقلاب اسلامی در مورد آزادگان می‌فرمایند: اگر روزی اسرا برگشتند و من نبودم، سلام مرا به آنها برسانید و بگویید خمینی در فکرتان بود.

ایشان در جای دیگری می‌فرمایند: آزادگان عزیز در چنگال اسارت دشمن سرود آزادی سردادند و بعد از بازگشت به میهن اسلامی، این مردان صبور و خدمتگزار به نظام مقدس اسلامی در جای جای این میهن پهناور منشا خیر و خدمت به اسلام و نظام مقدس اسلامی هستند.

مقام معظم رهبری نیز درباره آزادگان چنین گفته‌اند: یکی از چیزهایی که دلهایتان را در دوران اسارت زنده و ‌پر امید نگه می‌داشت، یاد آن چهره و روحیه پرصلابت امام عزیزمان بود. آن بزرگوار هم خیلی به یاد اسرا بودند. حال پدری که فرزندانش به این شکل از او دور شده باشند را می‌توان درک کرد.

رهبر معظم انقلاب همچنین در جای دیگری می‌فرمایند: مسئله اسارت طولانی فرزندان این ملت به نوبه خود امتحان دیگری بود که ملت ما با موفقیت آن را به انجام رسانده و اسرای ما همانند ملت ایران از خود آزادمردی نشان دادند و سرانجام با موفقیت و سرافرازی به وطن بازگشتند.

ایشان در جای دیگر در مورد آزادگان فرمود‌اند: شما در دوران اسارت شرایط سختی را گذراندید، اما در عین حال با حفظ دین و اعتقادات و دلبستگی خود به اسلام، امام و انقلاب موجب افتخار و آبرومندی ملت خود در برابر دشمن شدید.

شنبه 26/5/1392 - 9:40 - 0 تشکر 633959

یوسف زمانه‌هایی که به کنعان بازگشتندمدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با گرامیداشت 26 مرداد ماه سالروز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی گفت: تمام دوران اسارت و مشقت آزادگان سرافراز کشورمان و به تبع آن در استان کردستان را که بهترین دوران عمر خویش را در اردوگاه‌های رژیم بعث عراق سپری کردند را گرامی می‌داریم.


محمد سلیمانی افزود: آزادگان سرافراز میهن اسلامی در دوران اسارت دشمن از حقانیت اسلام و ارزش‌های دینی دفاع کردند بدون اینکه خم به ابرو بیاورند.


وی اضافه کرد: 26 مرداد ماه هر سال یادآور بازگشت اولین کاروان آزادگان عزیز به میهن اسلامی در سال 1369 است، رادمردانی که غالبا با تنی خونین و پس از دفاع تا آخرین توان و امکان به اسارت دشمن درآمدند و به گواهی خود این آزادگان تعداد زیادی از آنها قبل از رسیدن به اردوگاه و ثبت‌نام در لیست اسرا بر اثر فرط تشنگی و عدم توجه نیروهای رژیم بعث، شربت گوارای شهادت را نوشیدند.


به گفته مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران کردستان، بسیاری از اسرای ایرانی بر اثر شرایط نامناسب اردوگاه‌های رژیم بعث عراق و سوءتغذیه و عدم امکانات بهداشتی و درمانی در زمان اسارت به شهادت رسیدند.
سلیمانی اضافه کرد: آزادگان سرافراز کشورمان که نمادی از اسوه‌های صبر و استقامند در دوران اسارت سخت‌ترین شکنجه‌ها را به جان خریدند و یک بار هم اظهار ندامت و پشیمانی نکردند.


وی وجود آزادگان را یکی دیگر از برگ‌های زرین در تاریخ انقلاب اسلامی خواند و عنوان کرد: بسیاری از آزادگان با تنی زخمی و مجروح به اسارت دشمن بعثی درآمده بودند و تعدادی هم در اثر شکنجه به شهادت رسیدند.


مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران کردستان تصریح کرد: آزادگان بخشی از تاریخ افتخارآمیز دفاع مقدس را تشکیل می‌دهند که در اسارت ثابت کردند که تا آخرین لحظه وفادار به امام و رهبری بودند.


این مسئول تصریح کرد: بسیاری از آزادگان در بهترین شرایط زندگی خود و در سنین جوانی به اسارت دشمن درآمدند و به واسطه اسیر بودنشان سختی‌ها و رنج‌های بسیاری را متحمل شدند.


سلیمانی یادآور شد: آزادگان کسانی بودند که با لبیک به فرمان امام راحل (ره) به جبهه‌های حق علیه باطل رفتند تا از ناموس و شرف و عزت ملت ایران و نظام اسلامی دفاع کنند.


مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران کردستان به نقل از گفته‌های یکی از آزادگان کردستان می‌گوید: بدترین و تلخ‌ترین روز در دوران اسارت ما روزی بود که خبر رحلت امام راحل (ره) را به ما اعلام کردند که ناخودآگاه اشک از چشمان اسرا جاری شد و در فقدان امام و مراد خویش عزاداری کردیم.


سلیمانی افزود: امروز جامعه اسلامی به وجود آزادگان سرافراز کشورمان افتخار می‌کند چرا که وجود آنان سرمایه‌های معنوی نظام مقدس اسلامی هستند.

شنبه 26/5/1392 - 9:41 - 0 تشکر 633960

805 آزاده در کردستان وجود دارد


وی ابراز داشت: طبق ضوابط قانون و مقررات گذشته کسانی که حداقل شش ماه در رژیم ستم‌شاهی به دلیل فعالیت‌های انقلابی در زندان بودند و یا در اسارت گروهک‌‌های ضد انقلاب و یا رژیم بعث عراق بودند به عنوان آزاده شناخته می‌شدند.


سلیمانی ادامه داد: طبق قانون و ضوابط جدید کسانی که سه ماه در اسارت رژیم بعث عراق بودند به عنوان اسیر شناخته می‌شوند.


این مسئول با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 45 هزار آزاده سرافراز در سطح کشور زیر پوشش سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران هستند، افزود: از این تعداد بیش از 805 آزاده مختص به استان کردستان است که غالبا علاوه بر آزادگی، دارای درصد جانبازی نیز هستند.


مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران کردستان تصریح کرد: شهرستان بانه دارای 95 آزاده، بیجار 62 آزاده، دیواندره 44 آزاده، سروآباد پنج آزاده، سقز 135 آزاده، سنندج 283 آزاده، قروه 90 آزاده، کامیاران 35 آزاده و مریوان 56 آزاده سرافراز است.


سلیمانی درباره خدمات بنیاد شهید و امور ایثارگران استان به آزادگان سرافراز متذکر شد: بر اساس ضوابط و مقررات جدید و درصد جانبازی آنان به آزادگان و همسران و فرزندانشان خدمات فرهنگی، اجتماعی و معیشتی و امتیازاتی که در قانون برای آنها پیش بینی شده توسط دستگاه‌های اجرایی محل خدمتشان اعمال می‌شود.


وی در مورد اشتغال آزادگان استان نیز بیان کرد: آزادگان استان غالباً پس از بازگشت به میهن اسلامی در دستگاه‌های دولتی و اجرایی استخدام شدند و فرزندان آنها نیز به موجب قانون و بر اساس درصد جانبازی پدرانشان از امتیاز سهمیه استخدامی بهره‌مند هستند.

شنبه 26/5/1392 - 9:47 - 0 تشکر 633961

بازگشت همه آزادگان سرافراز دفاع مقدس به میهن اسلامی


نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور گفت: هیچ یک از رزمندگان دوران دفاع مقدس اکنون به عنوان اسیر در زندان های کشور عراق وجود ندارند.
بازگشت همه آزادگان سرافراز دفاع مقدس به میهن اسلامی

به گزارش خبرگزاری دفاع مقدس، حجت الاسلام و المسلمین رحیمیان با اشاره به سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی گفت : 40 هزار نفر از رزمندگان دوران دفاع مقدس که در چنگال دشمنان اسلام اسیر بودند به میهن اسلامی بازگشته اند.
وی افزود: اگر وجود افرادی مانند ابوترابیها در بین آزادگان نبود به طور قطع ما شاهد بازگشت همه آزادگان به میهن اسلامی نبودیم.

نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور اضافه کرد: هزاران نفر از رزمندگان اسلام به علت مجروحیت و شکنجه بعثیان عراقی بدور از چشم سازمان ملل در اسارتگاه ها مظلومانه به شهادت رسیدند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی نیز گفت: 3 هزار و 350 نفر از 40 هزار آزاده دوران هشت سال دفاع مقدس از استان خراسان رضوی هستند.


آقای عابدین مقدم افزود: به مناسبت ورود سرافرازانه آزادگان به میهن اسلامی امروز طی مراسمی با حضور این آزادگان و خانواده هایشان در حرم مطهر رضوی برگزار می شود.

شنبه 26/5/1392 - 9:47 - 0 تشکر 633962

حجت الاسلام موسوی اعظم:

آزادگان اسوه مقاومت و صبر

آزادگان اسوه مقاومت و صبر

امام جمعه موقت یاسوج گفت: آزادگان اسوه مقاومت و صبر هستند.

به گزارش خبرگزاری دفاع مقدس، حجت الاسلام موسوی اعظم با گرامیداشت 26 مرداد سالروز بازگشت صفیران صبر و استقامت به ایران اسلامی افزود: این روز یادآور ورود کسانی است که برای دفاع از ارزشهای اسلامی از تمام وجود خود مایه گذاشتند.وی عظمت و افتخار کشورمان را مدیون ایثارگران هشت سال دفاع مقدس خواند.


خطیب جمعه یاسوج با محکوم کردن کشتار بی رحمانه مردم بی دفاع مصر گفت: کشتار مسلمان این سرزمین به دست ارتش نشان از دخالت استعمار جهانی با ایجاد آشوب و بلوا در بلاد اسلامی به منظور ایجاد تفرقه و تضعیف مسلمانان است که برای مبارزه با این مهم و حدت جهان اسلام ضروریست.

شنبه 26/5/1392 - 9:51 - 0 تشکر 633963

نامه‌نگاری آزادگان با آیت‌الله خامنه‌ای در طول اسارت!


ما نامه‌هایى از بعضى از آزادگان در طول این دو سالِ بعد از آتش‌بس تا امروز داشته‌ایم كه به خانواده‌هایشان مى‌نوشتند. وقتى خانواده‌ها مى‌فهمیدند كه ما مخاطب هستیم، نامه‌ها را مى‌آوردند و به ما مى‌دادند. من هم براى خیلى از این نامه‌ها جواب مى‌نوشتم. مى‌نوشتند كه شما براى آزادى ما، به دشمن باج ندهید. این را اسیر مى‌نوشت. این، براى یك ملت، خیلى مهم است كه اسیرش در دست دشمن، به‌جاى این‌كه مثل انسانهاى بى‌ایمان، مرتب التماس كند كه بیایید من را آزاد كنید، نامه بنویسد كه من مى‌خواهم با سربلندى آزاد بشوم؛ نمى‌خواهد به خاطر آزادى من، پیش دشمن كوچك بشوید. اینها را ما داشتیم. اینها جزو اسناد شرف ملى ماست و تا ابد محفوظ خواهد بود.
از طرف خانواده‌ها و ملت هم همین‌طور بود. با این‌كه پدران، مادران، همسران و فرزندان سخت مى‌گذراندند، اما هرگز مشكلى براى مسؤولان درست نكردند و فشار نیاوردند. مى‌فهمیدند كه مسؤولان تلاش مى‌كنند، تا اسرایشان با سربلندى و افتخار آزاد بشوند؛ همین كارى كه خداى متعال پیش آورد، كمك كرد و شد. این هم كار خدا بود. هرچه ما پیشرفت داریم، كار خدا و تدبیر و اراده‌ى الهى است. ماها هیچكاره‌ایم. البته برادران عزیز ما در دولت، خیلى زحمت كشیدند و تلاش كردند؛ اما لطف خدا، اشاره و اراده‌ى الهى، همه‌ى كارها را روبه‌راه كرد و جاده‌ها را هموار نمود. كار خدا بود، بعد از این هم همین‌طور است.

سخنرانى در دیدار با گروه كثیرى از آزادگان 4/6/69

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.