انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 123)
جمعه 25/5/1392 - 19:36 -0 تشکر 633752
پدر علم تلاوت مصر


پدر علم تلاوت مصر - Bitrin.com

استاد «محمد محمود رفعت» ملقب به امیرالقرّاء از ستارگان پرفروغ علم قرائت و از نوابغ كم‌نظیر تلاوت قرآن كریم است كه مسلط به انواع قرائات و مبتكر در خلق الحان و اصوات زیبای قرآنی است، گزارش زیر به بررسی شخصیت وی و ابعاد فنی تلاوت‌های این استاد می‌پردازد. 

بی‌شك «محمد محمود رفعت» را باید عالم و دانشمند فن قرائت قرآن كریم دانست، قاری نابینایی كه توانایی شگرفی در خلق الحان مختلف به طور بداهه و همراه با روح تحزن و تصویر معانی دارد و این افتخار نصیب او شد تا نخستین قاری باشد كه تلاوت او در تاریخ قرائت ضبط شد و به ابدیت پیوست.

زائرى كه سال‌هـا قبل به شوق زیارت «‌بیت‌الله الحرام‌» به حجّ مشرف شده بود، نقل مى‌كند كه هنگام بیتوته در منا ناگهـان خیل عظیمى از زائران شهـرهـاى مختلف را مشاهـده كردم كه در این مسجد گرد آمده و به تلاوت قارى نابینایى كه با صدایى زیبا و ملكوتى قرآن را قرائت مى‌كرد، گوش می‌كردند، در آن لحظه از نواى قرائت استادانه او متحیّر شده، از خود بی‌خود شدم، چرا كه تاكنون چنین صوت زیبایى را كه متناسب با معانی آیات قرآن باشد از دیگرى نشنیده بودم و آن قارى كسى جز امیرالقرّاء، استاد محمد رفعت نبود.

وی در علم قرائت قرآن اُسلوبی منحصر به فرد داشت و به واسطه نبوغ ذاتیش در خلق اصوات و تسلط به تجوید و قدرت ادای حروف و مهارت در وقوف آیات الهی همواره در بین مشاهیر قراء قرآن، ممتاز و بی‌نظیر بوده است.

آرى نام شیخ محمد رفعت، در تاریخ قرائت قرآن نامى است بس آشنا، نامى كه هـمگان به شهـرت و عظمتش اعتراف كرده‌اند، نامى كه پیرامون او افسانه‌هـاى بیشمارى رونق گرفت، زیرا او را نابغه‌اى شگفت مى‌پنداشتند. 

 «محمد محمود رفعت» كیست؟

استاد محمد محمود رفعت در سال 1300 هجری قمری، مطابق با 1261 هجری شمسی در شهـر قاهـره، دیده به‌جهـان گشود، وی در سن شش سالگى به بیمارى شدیدى مبتلا شد و به همین علت بینایى خود را از دست داد و تا پایان زندگى از نعمت بینایی محروم شد

گویند یك‌بار افسرى كانادایى به نزد مدیر رادیوى انگلیس آمده، از او درخواست كرد تا ملاقات او را با استاد رفعت فراهـم آورد، چرا كه پس از استماع صوت وی تحت تأثیر قرار گرفته، پذیراى دین اسلام شده بود، مدیر رادیو نیز به خواسته این شخص پاسخ مثبت داده و زمینه ملاقات او را با این استاد فراهـم كرد تا جایى كه آن مرد توانست مدتى را در كنار او زندگى كند.

محمد رفعت از مفاخر جهان اسلام در زمینه تلاوت قرآن كریم بوده و در علم قرائات روشى منحصر به‌فرد داشته و در میان قاریان بزرگ جهان جایگاه ویژه‌اى به ‌خود اختصاص داده است به طوری كه از او به عنوان پدر علم قرائت قرآن كریم یاد می‌شود.

این افسر پس از انقضاى این مدت با بازگشت به سرزمینش، در وصف چنین نابغه‌اى كه تمامى ویژگى‌هـا و خصایص نبوغ در او جمع شده بود، مقاله‌اى را به ‌رشته تحریر در‌آورد، وى در آن مقاله عنوان كرد كه استاد محمد رفعت اولین و تنهـا قارى قرآن است كه تعدادى بی‌شمار از غیر مسلمانان شیفته تلاوت‌های زیباى او شده‌اند.

محمد رفعت از مفاخر جهان اسلام در زمینه تلاوت قرآن كریم بوده و در علم قرائات روشى منحصر به‌فرد داشته و در میان قاریان بزرگ جهان جایگاه ویژه‌اى به ‌خود اختصاص داده است به طوری كه از او به عنوان پدر علم قرائت قرآن كریم یاد می‌شود.

نخستین كسى كه با تشویق‌هاى خود، او را به سوى آموزش و قرائت قرآن كشانید، پدرش «محمود» بود و سپس نزد استاد «محمود حنفى» كه در شناخت الحان قرآنى، استاد برجسته‌اى بود شروع به فراگیرى قرآن كریم كرد.

مجله «كلّ شیء» از جمله نشریات معاصر استاد، در شماره 554 خود مى‌نویسد: روز‌هـاى سه‌شنبه و جمعه هـر هـفته، وقتى ساعت به 9 مى‌رسید، در محلى كه جلسه قرآن براى استاد محمد رفعت تشكیل مى‌شد، انبوهـى از جمعیت مسجد را احاطه مى‌كرد، آن‌گونه كه دیگر در آن مسجد مكانى خالى از جمعیت یافت نمى‌شد.

در این هـنگام تلاوت استاد محمد رفعت در این مجلس به طور مستقیم از رادیو به سرتاسر كشور پخش مى‌شد و همگان مى‌توانستند از صوت دلنشین استاد كه معانى آیات قرآن را نیز در اذهـان مستمعان بر جاى مى‌گذاشت استفاده كنند و هـمراه با احساسى از شوق و حوصله كه حاصل تأثیر آیات نورانى قرآن و صوت دلنشین استاد بود، به تلاوت نابغه دوران خود گوش فرا دهند و این در حالى است كه در آن ساعت، خیابان‌ها و محلات شهـر، خالى از سكنه شده و این استاد با صوت زیبایش توانسته بود مردم را به‌سوى قرآن جذب كرده و به قولى به آنان حیاتى دوباره ببخشد.

مشهـور است كه در سال 1356 هجری قمری، رادیوى بریتانیا تلاوت سوره هـود استاد رفعت را كه در مدت سه روز در مسجدى كه جمع كثیرى از مردم براى استماع آن اجتماع كرده بودند، ضبط كرد و به‌ دلیل برخوردارى از كیفیت بالایى كه این نوارهـا از لحاظ صوت، لحن و علم تجوید و قرائت، دارا است اكنون به عنوان یكى از مفاخر بزرگ بریتانیا محسوب مى‌شود.

از جمله كسانى كه در قرائت خود به تلاوت‌هـاى استاد رفعت استناد مى‌‌كنند، استاد «ابوالعینین شعیشع» است و استاد «عبدالباسط محمد عبدالصمد» نیز در ایام جوانى به تقلید از این استاد بزرگ مى‌پرداخت.

با تلخیص ازخبرگزاری قرانی ایکنا

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی