انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 410)
جمعه 25/5/1392 - 18:16 -0 تشکر 633625
بزرگترین اجرام در کیهان

نجوم-اجرام در کیهان

شاید برای شما هم چنین سوالی پیش آمده باشد که بزرگترین‌ها در دنیای پیرامون ما کدام اجسام می‌باشند. اگر تاکنون در نزدیکی اهرام مصر و یا برج دبی ایستاده باشید عظمت و بزرگی این سازه‌ها شما را حیرت زده خواهند نمود. اما آنچه در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت  به چنان ساختارهای عظیمی‌در جهان اشاره دارد که حتی تصور اندازه برخی از آنها نیز دشوار است.  

در ادامه این مطلب، ۱۰ انتخاب برتر برای بزرگ ترین اجرام در کیهان را به شما معرفی خواهیم نمود. در این مقاله با بزرگ ترین  سیاره، بزرگ ترین ستاره، بزرگ ترین سنگ آسمانی، بزرگ ترین سیاهچاله ، بزرگ ترین کهکشان، و دیگر ساختارهایی از کیهان آشنا خواهید شد که شاید تاکنون حتی نام آنها را نیز نشنیده باشد. اینها بزرگترین اجرام در جهان هستی می‌باشند:

جمعه 25/5/1392 - 18:19 - 0 تشکر 633627
بزرگترین سیارک


“سرس” بزرگ ترین سیارکی (asteroid) است که تاکنون شناسیایی شده است. این سیارک در حدود ۶۰۰ مایل (به بزرگی کالیفرنیا) قطر دارد. سرس آنقدر عظیم است که نیروی گرانشی اش آنرا وادار به داشتن شکلی کروی نموده و همچنین لقب “سیاره کوتوله” به آن داده شده است. این سیارک  آنقدر بزرگ است که شامل ۲۵% درصد از جرم کمربند سیارک‌ها می باشد. اگر شما کلیه اجرام موجود در کمربند سیارک‌ها را در کنار یکدیگر جمع کنید، جسم حاصله تنها ۲٫۵ برابر از سرس بزرگتر خواهد بود

جمعه 25/5/1392 - 18:20 - 0 تشکر 633628بزرگترین سیاره


سیاره TRES4که در صورت فلکی هرکول واقع شده است دارای قطری ۷۰% بزرگتر از سیاره مشتری است، اگرچه جرم آن هشتاد درصد از  مشتری کمتر می باشد. این بزرگترین سیاره ای است که تاکنون شناسایی نموده ایم.


بروزرسانی: یافته‌های علمی جدید نشان می دهد که ظاهراً سیاره فراخورشیدی WASP-17bحتی از سیاره TRES4نیز بزرگتر است. باوجود اینکه شعاع آن دوبرابر سیاره مشتری است، تنها نیمی از جرم مشتری را داراست. این حتی آنرا در درجه ای سبک تر از سیارهTRES4قرار داده است.

جمعه 25/5/1392 - 18:20 - 0 تشکر 633630بزرگترین ستاره


VY Canis Majorisبزرگترین ستاره ای است (در قطر) که تاکنون شناسایی شده است. این ستاره از خانواده ستارگان مشهور به “غول‌های قرمز” می باشد. قطر این ستاره ۲۰۰۰ بار بزرگ تر از خورشید است و برای پرسرعت ترین اتومبیل جهان ۲۶۰۰ سال زمان نیاز است تا مسیر دور آن را یکبار پیمایش نماید. اگر شما  ستاره VY Canis Majoris  را جایگزین خورشید منظومه شمسی نمایید، شعاع آن از سیاره زحل عبور خواهد نمود (برای مقایسه اندازه آن با خورشید به تصویر مقابل نگاه کنید )

جمعه 25/5/1392 - 18:20 - 0 تشکر 633632بزرگترین سیاه چاله


سیاه چاله‌ها از لحاظ فیزیکی مناطق عظیمی از فضا نمی باشند. اما با نظر گرفتن جرم بسیار بالای آنها، سیاه چاله‌ها از جمله بزرگترین اجرام موجود در کیهان قلمداد می شوند. quasar OJ287بزرگترین سیاه چاله ای است که ما تاکنون شناسایی نموده ایم. بر اساس محاسبات تخمین زده می شود که این سیاه چاله بسیار عظیم جرمی معادل با ۱۸ میلیارد برابر جرم خورشید داشته و در مرکز یک کهکشان واقع شده است. برای درک بهتر، این سیاه چاله را جسمی در نظر بگیرید که از کل منظومه شمسی ما نیز بزرگتر است . اگر می خواهید بدانید یک سیاه چاله تا چه اندازه می تواند بزرگ باشد،  بر اساس تحقیقات دانشمندان هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد!


 بروزرسانی (۱۱/۲۸/۲۰۱۲): یافته‌های جدید علمی هر روزه ما را شگفت زده می نمایند. محققان دانشگاه تگزاس، با بکارگیری تلسکوپ Hobby-Eberly، سیاه چاله تازه ای را یافته اند که این سیاه چاله در حال حاضر به عنوان بزرگترین ابرسیاه چاله شناخته می شود. این سیاه چاله در مرکز کهکشان NGC 1277واقع شده است. این سیاه چاله آنقدر عظیم است که ۱۴ درصد از جرم کل کهکشان را به خود اختصاص داده است. 

جمعه 25/5/1392 - 18:21 - 0 تشکر 633633


بزرگترین کهکشان-نجوم


 بزرگترین کهکشان


یک ابرکهکشان، کهکشانی است که با بسیاری از کهکشان‌های دیگر ادغام شده و آنها در مرکز خوشه کهکشانی واقع شده اند. تاکنون بزرگترین نمونه ای که شناسایی گشته است، بر اساس توافقات ابر-کهکشان IC1101می باشد. اندازه آن ۶ میلیون سال نوری می باشد و این در حالیست که کهکشان راه شیری دارای اندازه ای تنها معادل ۱۰۰هزار سال  نوری است. (یعنی اگر با سرعت نور حرکت نمایید، زمانی معادل ۱۰۰ هزار سال طول می کشد تا از یک سمت کهکشان، به سمت دیگر بروید )


IC1101، تقریباً ۶۰ برابر از کهکشان ما بزرگتر می باشد.

جمعه 25/5/1392 - 18:21 - 0 تشکر 633634نواحی رادیویی


همانطور که  ماده در معرض یک سیاهچاله تحلیل می رود، در سرعت‌های بالا و در قطب‌های سیاهچاله‌ها، مقداری از ماده و انرژی به بیرون پرتاب می شود. این تشعشعات به شکل نواحی بسیار عظیم و  جریان‌هایی از انرژی رادیویی بوده که با یک تلسکوپ رادیویی قابل مشاهده می باشند. بزرگترین نمونه مشاهده شده تاکنون در کهکشان ۳C236واقع در  صورت فلکی اسدالاصغر (شیر کوچک) می باشد. اندازه آن محدوده ای در حدود ۴۰ میلیون سال نوری است. اندازه این جریان‌ها از یک سو تا سوی دیگر، حتی از بزرگترین  کهکشان‌ها نیزعظیم تر می باشند.

جمعه 25/5/1392 - 18:22 - 0 تشکر 633635حباب‌های آلفا لیمان


این حباب‌ها ، حاصل تولد خوشه‌های کهکشانی و  با عمری بسیار کوتاه می باشند. آنها یک جسم بی شکل پر شده از گاز بوده که به طور کامل منعقد نشده و یا هنوز به محدوده گرانشی و یکپارچگی نرسیده اند. آنها از لحاظ شکل ظاهری شبیه یک جانور تک سلولی یا ماهی ژله ای می باشند. بزرگترین نمونه شناسایی شده دارای وسعتی معادل ۲۰۰ میلیون سال نوری بوده و در صورت فلکی دلو قرار گرفته است

جمعه 25/5/1392 - 18:22 - 0 تشکر 633636
Bootes Void


 کهکشان‌ها معمولاً در خوشه‌ها مقیم شده اند. حتی کهکشان ما (راه شیری) نیز اینچنین است. این خوشه‌ها به آهستگی و به واسطه نیروهای گرانشی به یکدیگر متصل شده و در گروه‌هایی در امتداد فضا/زمان بسط می یابند. اما سایر بخش‌های غیرمقیم چطور؟


بزرگترین آنها  “Bootes Void” خوانده می شود. این ناحیه “تهی”، منطقه ای با وسعت ۲۵۰ میلیون سال نوری می باشد. منطقه ای آنقدر وسیع که در آن ۲۵۰۰ کهکشان راه شیری را می توان در کنار یکدیگر قرار داد. تهیگاه‌ها مانند حفره‌هایی در کیهان می باشند و  “Bootes Void” بزرگترین آنهاست. 

جمعه 25/5/1392 - 18:22 - 0 تشکر 633637ابرخوشه شپلی


این عظیم ترین شی به هم پیوسته با نیروی گرانش است که ما تاکنون می‌شناسیم. ابرخوشه شپلی مجموعه ای از کهکشان‌هاست که محدوده آن بالغ بر ۴۰۰ میلیون سال نوری می‌باشد. این بدان معناست که کهکشان راه شیری ما ۴۰۰۰ برابر کوچکتر از این ساختار است و عبور از آن حتی برای پرسرعت ترین فضاپیماها  تریلیون‌ها سال به طول خواهد انجامید. 


جمعه 25/5/1392 - 18:23 - 0 تشکر 633638شبکه کیهانی


اکثر ستاره شناسان بر این باورند که بزرگترین ساختار در جهان هستی، شبکه کیهانی است. این شبکه را می‌توانید مانند داربستی بی انتها از خوشه‌ها و ابرخوشه‌های کهکشانی احاطه شده با ماده تاریک در نظر بگیرید که دارای ساختاری شبیه به شبکه ای سه بعدی ازتارهای عنکبوت است. خوشه‌های کهکشانی و ماده تاریک “هاب”هایی را می‌سازند که رشته‌های کهکشان‌ها این‌هاب‌ها را به یکدیگر متصل نموده  و شبکه ای شبیه به تصویر روبرو اینجا می‌نمایند.


و اما این شبکه تا چه اندازه بزرگ است؟ اگر کهشکان راه شیری یک دانه خشخاش بود، آنگاه شبکه کیهانی از جهان قابل مشاهده، به اندازه استادیوم ‘رز باول’ می‌بود.

nojavanha.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی