انجمن ها > انجمن دانشجویی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
دانشجویی (بازدید: 258)
يکشنبه 20/5/1392 - 19:22 -0 تشکر 631192
10توصیه طلایی برای داوطلبان مجاز به انتخاب رشته کنکور

توصیه میشودو20 درصد انتخاب‌های اول را برای رشته‌های ایده‌آل و مورد علاقه تان بگذارید و دقت کنید که عجولانه، احساسی و از روی اجبار انتخاب رشته نکنید.

به گزارش  مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، یکی از ضرورت ها در انتخاب رشته آشنایی و آگاهی داوطلبان با رشته ها و موارد مختلف کارنامه است؛ متاسفانه برخی از داوطلبان آشنایی چندانی با رشته هایی که انتخاب می کنند ندارند و جزئیات کارنامه خود، همچون تراز، نمرات کل و ... را نمی شناسند.

گروه آموزش متوسطه و اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی آموزش و پرورش مازندران، 10 توصیه را برای داوطلبان مجاز به انتخاب رشته کنکور سراسری 92 ارائه کرده است: 

يکشنبه 20/5/1392 - 19:23 - 0 تشکر 631194

1-مراقب اشتباهات خود باشید:

توجه کنید که انتخاب امروز شما، شغل و درآمد و قسمتی از آینده شما را تعیین می‌کند، بنابراین باید مراقب اشتباهات خودتان باشید چرا که گاهی برخی اشتباهات قابل جبران نیست؛ دقت کنید که عجولانه، احساسی و از روی اجبار انتخاب رشته نکنید؛ حتما می‌دانید بیشترین افت تحصیلی را دانشجویانی داشته‌اند که رشته دانشگاهی‌شان را بر اساس اجبار و از روی احساس انتخاب کرده‌اند.

يکشنبه 20/5/1392 - 19:24 - 0 تشکر 631195

2-به انتخاب خود آگاه باشید:

شما باید از قبل با برخی اطلاعات و جزئیات کارنامه خود آشنا باشید؛ اگر بدون آگاهی وارد انتخاب رشته شوید موفق نخواهید بود؛ این وظیفه داوطلب است که نسبت به رشته‌های مختلف و شرایط انتخاب واحد اطلاع کسب کند، بنابراین با استفاده از سایت سنجش و دیگر پایگاه‌های اطلاع رسانی معتبر در حوزه کنکور می‌توانید نسبت به رشته‌هایی که می‌خواهید انتخاب کنید و جزئیات انتخاب رشته آگاه شوید؛ در این زمینه توجه کنید که حتما اطلاعیه‌های سازمان سنجش را رصد کنید تا از اصلاحیه‌هایی که در دفترچه انتخاب رشته انجام می‌شود، مطلع شوید.

يکشنبه 20/5/1392 - 19:24 - 0 تشکر 631196

3-مراقب مراکز غیرمعتبر انتخاب رشته باشید:


مطمئن شوید پایگاه‌ها و مراکزی که برای انتخاب رشته و مشاوره انتخاب می‌کنید معتبر است؛ متأسفانه این روزها مراکز مشاوره انتخاب رشته مثل قارچ رشد می‌کند و زیاد می‌شود و افرادی در آن به ارائه مشاوره می‌پردازند که حتی متخصص هم نیستند؛ بنابراین سعی کنید به مشاوران آموزش و پرورش و یا مراکز معتبر مشاوره انتخاب رشته مراجعه کنید.

يکشنبه 20/5/1392 - 19:25 - 0 تشکر 631197

4-مشورت کنید:

توصیه می‌کنیم که حتماً با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید؛ این که بگویید دوستانم کدام رشته را انتخاب کرده‌اند، من هم همان را انتخاب می‌کنم، اشتباه است؛ تا می‌توانید مشورت کنید به خصوص با اعضای خانواده، چون اگر خانواده‌ها پشتیبان فرزندشان باشند، آنها در ادامه تحصیل شان موفقیت بیشتری خواهند داشت.


يکشنبه 20/5/1392 - 19:25 - 0 تشکر 631198

5-از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنید:

برخی‌ها اشتباه می‌کنند و می‌گویند ما فقط رشته پزشکی می‌خواهیم و فقط کد رشته‌های پزشکی را انتخاب و خود را از بقیه انتخاب‌ها محروم می‌کنند؛ سازمان سنجش اجازه انتخاب 150 کد رشته را به داوطلبان داده است که باید از تمام این ظرفیت ها استفاده کرد و انتخاب‌ها را به 10، 20 و یا 30 رشته محدود نکرد؛ البته نکته‌ای که در این بین باید مورد توجه شما قرار گیرد این است که اگر رشته‌های روزانه را انتخاب کنید و قبول شوید اما در آن رشته ثبت‌نام نکنید، یک سال از شرکت در کنکور محروم می‌شوید، بنابراین باید دقت کنید که رشته‌های روزانه‌ای که می‌دانید اگر قبول شوید، نمی‌روید را انتخاب نکنید.

يکشنبه 20/5/1392 - 19:26 - 0 تشکر 631199

6-رشته های مورد علاقه‌تان را فراموش نکنید:


سعی کنید در انتخاب‌هایتان برای رشته‌های مورد علاقه و ایده‌آل هم جایی بگذارید؛ توصیه می‌شود 20 درصد انتخاب‌های اول را برای رشته‌های ایده آل و مورد علاقه‌تان بگذارید؛ 60 تا 65 درصد را واقع گرایانه انتخاب کنید که با توجه به تراز و مشاوره‌ها ارائه می‌شود و 15 یا 20 درصد انتخاب‌های پایانی را هم برای رشته‌هایی بگذارید که مطمئن هستید در آنها قبول می‌شوید.


يکشنبه 20/5/1392 - 19:26 - 0 تشکر 631200

7-اولویت بندی کنید:

اگر سازمان سنجش بر اساس نمره و تراز، شما را در انتخاب دوازدهم قبول کرد، افسوس انتخاب سیزدهم‌تان را نخورید؛ یعنی اگر قرار است افسوس آن کد انتخابی سیزدهم خود را بخورید، آن را در انتخاب‌های بالاتر قرار دهید.


يکشنبه 20/5/1392 - 19:26 - 0 تشکر 631201

8-به جزئیات توجه کنید:

برخی رشته‌ها دارای جزئیات خاصی است که باید با مراجعه به دفترچه انتخاب رشته از آن آگاه شوید، مثل رشته‌های نیمه متمرکز که شرایط ویژه‌ای دارد چرا که علاوه بر نمره عملی به انجام مصاحبه هم نیاز دارد.


يکشنبه 20/5/1392 - 19:27 - 0 تشکر 631202

9-از دانشگاه فرهنگیان غافل نشوید:


داوطلبان گرامی، از دانشگاه فرهنگیان غافل نشوید. همانطور که می دانید قبول شدن در دانشگاه فرهنگیان به منزله داشتن شغل و موقعیت اجتماعی خواهد بود. البته 2 گروه از داوطلبان از دانشگاه فرهنگیان غافل می شوند؛ یک گروه افرادی هستند که رتبه خوبی دارند و یک عده هم آن هایی که رتبه چندان خوبی ندارند و فکر می کنند قبول نمی شوند، توصیه من این است که اگر مجاز به انتخاب رشته های روزانه شده اید حتما کد رشته های دانشگاه فرهنگیان را هم انتخاب کنید.


يکشنبه 20/5/1392 - 19:27 - 0 تشکر 631203

10-دانشگاه‌‌های غیرانتفاعی نکته آخر هم این که دانشگاه های غیرانتفاعی را هم در انتخاب تان جای دهید، اگر رتبه تان طوری است که در رشته مورد علاقه تان در دانشگاه روزانه قبول نمی شوید اما در دانشگاه های غیر انتفاعی در همان رشته قبول خواهید شد، حتما آن را انتخاب کنید؛ شما باید دیدتان را نسبت به دانشگاه های غیر انتفاعی عوض کنید و آن را به عنوان یک ظرفیت ببینید.

با وجود ارائه این توصیه ها حتما شما باز هم سوالاتی در زمینه انتخاب رشته کنکور سراسری دارید، بنابراین تا روز چهارشنبه می توانید سوال های تان را به شماره 2000999 ارسال کنید تا ما جواب آن را از مشاوران تحصیلی بگیریم. دقت کنید که حتما در ابتدای پیامک کلمه «مشاوره» را درج کنید.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی