ورزش و تندرستی (بازدید: 157)
يکشنبه 20/5/1392 - 12:9 -0 تشکر 631035
گفت‌وگوی «فراوالیبالی» با خولیو ولاسکویی
در خصوص موفقیتهای رشته والیبال با ولاسکو گفتوگویی داشتیم.شما به ولاسکو از20 چه نمرهای میدهید؟
چرا از20؟
 
چون در کشور ما ملاک نمره برتر از20 محاسبه میشود.
(مکث) من نمره17 میدهم. البته با توجه به مسالهای که شما درباره ملاک نمره در ایران گفتید. نظر شما چیه؟
 
به نظر میرسد مردم نمره20 به شما و تیم والیبال بدهند. چون نتایج درخشانی کسب شد.
خیلی خوشحالم که این حرف را از شما به عنوان واسطهای بین ورزشکاران و مردم میشنوم. حق با شما است نتایج خوبی کسب کردیم. در خاک ایتالیا 4امتیاز گرفتیم، کوبا را شکست دادیم در یک مسابقه موفق به شکست آلمان شدیم. اما نباید فراموش کنیم که بازی دوم با آلمان به این تیم باختیم. این یعنی ما نقطه ضعفهایی هم داریم که باید روی آنها کار کنیم.
 
اما این اولین تجربه ایران بود و برای اولین حضور شرایط دلگرمکنندهای رقم خورد.
بله، من هم به شرایط تیمم امیدوار شدم. اما این موفقیت نسبی (البته به نظر من جای کار بسیار دارد) نباید باعث شود که ما غفلت کنیم. فراموش نکنیم که دیگر هیچ تیمی ضعیف نیست. ما رقابتهای آسیایی را در پیش داریم. ما باید برای صعود به المپیک تلاش کنیم. باید دوباره به لیگ قهرمانان جهان صعود کنیم و همه این بایدها نیازمند تلاش شبانه روزی، رفع ضعفها، پیدا کردن بازیکنان متعدد و جایگزین، بازیهای تدارکاتی و هزاران نیاز دیگری است که در حین کار متوجه آنها میشویم. بنابراین برای من به عنوان مربی تیم هیچ چیز به پایان نرسیده بلکه همه چیز آغاز شده است. میدانید چرا؟ چون توقعات از چنین تیمی که همه از آن به عنوان پدیده اسم میبرند زیاد است. حتی من که مربی تیم هستم از بازیکنانم توقعاتی دارم. انتظار دارم که یک اشتباهی را چندین مرتبه و در یک مسابقه تکرار نکنند. پس طبیعی است که مردم و علاقمندان توقعات بیشتری داشته باشند.
 
ولی رسیدن به تمام عناوین قهرمانی هم غیرممکن است!
بله صددرصد. این موضوع را حتی تیمهایی که قهرمان المپیک هم میشوند میدانند که امکان کسب درخشانترین نتایج در هر شرایطی وجود ندارد. ولی ما که تازه اول کار هستیم باید از نظر فنی ارتقا پیدا کنیم. یعنی باید به تدریج زمینهها را برای رسیدن به بالاترین دستاوردهای موجود در والیبال فراهم کنیم. منظورم قهرمانی نیست. قهرمانی هر چند در ورزشی مثل والیبال اتفاقی نیست، اما از قهرمانی ارزشمندتر موفقیت تیمهای پایه مثل نوجوانان و جوانان است. در حال حاضر و با توجه به علاقهای که در بین مردم ایجاد شده استعدادیابی یکی از اهدافی است که باید آن را دنبال کنیم. به نظرم مردم و دوستداران ورزش به غیر از فوتبال به والیبال هم علاقمند شدند و این موضوع باعث میشود که فرزندانشان را به سمت والیبال سوق دهند. به خصوص که ما در والیبال حاشیههایی مثل فوتبال نداریم و من امیدوارم که این رشته ورزشی همچنان بدون حاشیه باقی بماند.
خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 20/5/1392 - 12:10 - 0 تشکر 631036


دلیل بیحاشیه بودن والیبال این است که تمام مطبوعات ورزشی در ایران سالها فقط به فوتبال پرداختند و از توجه به سایر رشتههای ورزشی غافل بودند.

خب این اتفاق بدی نیست. چون به دور از هیاهو و جنجال والیبال پیشرفت کرد. ولی امیدوارم از الان که والیبال به سطح مورد نظر مردم رسیده وارد حاشیهها نشود.
شما از حاشیههایی که فوتبال ایران دارد خبر دارید؟

بله به هر حال من هم چیزهایی میشنوم که با واقعیت تناقض دارد. ولی من حواسم به کار خودم است تا به کار فوتبالیستها. البته مسابقات فوتبال ایران را هم دنبال میکنم به خصوص مسابقات مقدماتی جام جهانی و خیلی خوشحال شدم که تیم ایران توانست به جام جهانی صعود کند.در گفتوگویی که با کارلوس کیروش داشتیم معتقد بود که کار شما سختتر است.

(میخندد) چرا چنین اعتقادی داشت؟میگفت والیبال هر توپش یک امتیاز دارد که باید از آن نهایت استفاده را کرد ولی در فوتبال شانس 90دقیقه با مربی و تیم همراه است.

ببینید جذابیت ورزش نسبت به سایر سرگرمیهای مردم به غیرقابلپیشبینی بودن آن است. شاید کمتر کسی تصور میکرد که ما مقابل ایتالیا و یا آلمان که از تیمهای قدر اروپا و حتی دنیا هستند به پیروزی برسیم و یا تیم فوتبال ایران برابر کره جنوبی و در خاک این کشور مستقیم به جام جهانی صعود کند.


شما به مسابقات جام کنفدراسیونها که در برزیل برگزار شد نگاه کنید. برزیل در فینال با سه گل اسپانیا را که در چند سال اخیر به یک غول تبدیل شده است درهم کوبید. پس همین نتایج غیرقابلپیشبینی است که بازیهای جام جهانی فوتبال، المپیک و ... را جذاب میکند. اجازه بدهید یک مثال والیبالی برایتان بزنم.


مسابقه فینال والیبال المپیک لندن برزیل در گیم سوم از روسیه جلو بود و احساس کرد که همه چیز به پایان رسیده اما این روسها بودند که تا آخرین ثانیه هم امید داشتند و هم توانستند با تغییر تاکتیک، قهرمانی را از چنگ برزیل درآورند. آن روز من به نتیجه این مسابقه تا چند ساعت فکرمیکردم. برزیل برای قهرمانی فقط دو امتیاز کم داشت اما در آخر سه بر دو مغلوب شد.


این یعنی موفقیت در ورزش وابسته به تفکراتی است که در ثانیهها اعمال میشوند. من فکر میکنم که کارلوس کیروش زیادی به من لطف داشته (میخندد) اما شما این را از من بپذیرید که موفقیت در هر رشته ورزشی نیازمند داشتن زیرساختهایی است که یکشبه حاصل نشده و نتیجه سالها تلاش و زحمات انسانهایی است که پشت صحنه هستند.


وقتی فیلمی اسکار میگیرد همه به بازی خوب هنرپیشه و در نهایت به کارگردان توجه میکنند اما مخاطب معمولی به صداگذاری، نورپردازی، دکور، گریم، طراح لباس و ... توجهی ندارد. بدون این عوامل یک فیلم نمیتواند اسکار بگیرد. پس در ورزش هم همینطور است. الان همه من و بازیکنان تیمم را میبینند ولی نتایجی که الان به دست آمده حاصل حداقل دو دهه زحمت و البته صبر بوده که باید مورد تقدیر قراربگیرد.خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 20/5/1392 - 12:11 - 0 تشکر 631037
شما فکر میکنید که سقف والیبال ایران تا کجا است؟

سوال سختی است و البته من ترجیح میدهم که به این سوال جواب ندهم.


چرا؟

چون جواب دادن به این سوال مسئولیت و وظایف مربیان و بازیکنان و در مجموع، مجموعه والیبال را سخت میکند.


اما باعث امیدواری هم میشود.

بله امیدواری هم ایجاد میکند اما ممکن است که توقعات کاذب هم ایجاد کند. مثلا اگر من بگویم رسیدن به المپیک سقف والیبال ایران است اگر به این هدف نرسیم آن زمان همه انتقاد میکنند. به غیر از این به نظرم چون ورزش یک مقوله پویا است سقفی ندارد. شما باید همیشه برای بهترین بودن تلاش کنید. مثلا مسابقات تنیس ویمبلدون را بررسی کنید بزرگان تنیس دنیا چه در بخش زنان و چه در بخش مردان حذف شدند اما همچنان جزو بهترینها هستند. یا در همین والیبال علیرغم اینکه ایتالیا از ما شکست خورد ولی سابقه چندین قهرمانی جهان و حضور در المپیک را دارد. پس بهتر است به جای درنظرگرفتن سقفی برای رسیدن به آرزوهایمان به دنبال موفقیت و بهتر شدن روزبه روز باشیم.
درس بزرگی بود.

(میخندد) من قصدم این نبود که به شما نکتهای را یادآوری کنم یا درسی بدهم. این موضوع را از این جهت گفتم که همه مردم چه آنهایی که ورزشکار هستند که چه آنهایی که در سایر زمینههای هنری فعالیت دارند باید این نکته را به یاد داشته باشند که بهترین بودن و بهترین ماندن کار سختی است. قصدم درس دادن به شما نبود.

خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 20/5/1392 - 12:12 - 0 تشکر 631038

شما رمز موفقیت خودتان را در چه میبینید؟

من موفقیتهای فردیام را در نتایجی که با تیمهای مختلف که مربیگری آنها را بر عهده داشتم میبینم.


به هر حال باید تابع یکسری شرایط هم باشید تا به موفقیت برسید!

 بله بدون پیشزمینه امکان موفقیت وجود ندارد. من سعی میکنم در هر شرایطی آرامشم را حفظ کنم. چون این موضوع به من کمک میکند که بتوانم بهترین تصمیم را بگیرم. اگر قرارباشد با چند امتیاز عقبافتادن عصبانی شوم و یا اضطراب بر من حاکم شود من این فشار و سختی را به بازیکنانم هم منتقل میکنم. مساله دیگری که من به آن معتقدم نظم و برنامهریزی است. امکان ندارد که روزی بدون برنامهریزی کارم را آغاز کنم. تمام سعی من بر این است که برنامههای روزانهام را به نحو احسن انجام دهم و فقط دلخوش به انجام آنها نباشم. کیفیت انجام کارها نیز برای من حائز اهمیت است.


این احساس را به تیم هم منتقل کردهاید؟

بله من فقط تکنیکها و تاکتیکهای والیبال را به آنها آموزش نمیدهم. باید درسهای زندگی را نیز در قالب والیبال به آنها گوشزد کنم و خوشحالم که بازیکنان ایران با روی خوش از این مسائل استقبال کردند.


شما در کنفرانس خبری بعد از بازی دوم مقابل آلمان خیلی واقعبینانه به نقاط ضعف تیم اشاره کردید. جسارت پذیرش اشتباه و نقصان هم مساله مهمی است.

من نمیتوانستم آنچه را که مردم به چشم خودشان دیدند و کارشناسان درباره آن صحبت کردند کتمان کنم. آلمانیها در بازی دوم به غیر از شکست ما جو استادیوم را هم شکست داده بودند. حتی قبل از اینکه مسابقه آغاز شود. این نکته مهمی است که ما باید از آن درس بگیریم. در کمتر از 24ساعت از نظر روانی و روحی خودشان را با هیاهوی تماشاگران ایرانی وفق دادند. این یعنی از نظر روانشناسی ورزشی که کمتر مورد توجه کشورهای آماتور قرار میگیرد از ما جلوتر هستند. ما آماتور نیستیم ولی به روانشناسی ورزشی هم خیلی اهمیت نمیدهیم. به غیر از این از نظر فنی هم بهتر بازی کردند و باعث شدند که ما اشتباهات فردی زیادی داشته باشیم. ناخودآگاه ما را به این سمت سوق دادند. من عادت دارم از شکستها بیشتر درس بگیرم تا از پیروزیها. این شعار نیست، یک حقیقت است.خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 20/5/1392 - 12:12 - 0 تشکر 631039
پس قبل از اینکه منتقدان، شما و تیم را نقد کنند خودتان این کار را آغاز کردید.

مطمئن باشید که آنها هم به همین نکتهها اشاره میکردند.


در مصاحبههایتان همچون یک سفیر صلح و دوستی از ایران تعریف میکنید. دلیلش چیست؟

من تعریف اغراقآمیزی انجام ندادم. شما ایرانیها مردم بسیار بافرهنگی هستید. اگر کسی فرهنگ ایران را مطالعه کند میبیند که این فرهنگ، غنی و سرشار از نکات برجسته است. من از ایران به دلیل اینکه ایرانیان مرا دوست دارند تعریف نکردم. من از ایران تعریف کردم چون خیلی از خوبی و نیکیهای ایران و ایرانیها را به چشم خودم دیدهام. مطمئن باشید که بعد از این هم چنین کاری خواهم کرد.

میدانید که ایرانیها علاقه زیادی به فوتبال دارند. ولی نتایج تیم والیبال در بازیهای لیگ جهانی سبب شد که نگاهها به سمت رشته ورزشی دیگری نیز تغییر کند. یعنی در واقع ورزش در ایران از حالت تکقطبی در حال خارج شدن است. پیششرطهای لازم برای متناسب شدن پراکندگی علاقمندی در بین سایر رشتههای ورزشی چیست؟

من یک انتقاد دارم. مثلا وقتی تیمی به یک تورنمنت بزرگ صعود میکند همگان این تصور را دارند که کار پایان یافته است. همین که به این مسابقات مهم صعود کردیم افتخار بزرگی است. اما هیچکس حاضر نیست تواناییهای موجود را در نظر بگیرد و بگوید که ما میتوانیم به مرحله بعدی هم صعود کنیم.


تیم فوتبال ایران به رقابتهای جام جهانی1998 فرانسه صعود کرد. اما از آنجایی که اعتماد به نفس نداشت از صعود به مرحله بعدی باز ماند. چرا ؟ چون با سختی به جام جهانی صعود کرده بود و همین برای همگان راضیکننده بود. همه خوشحال بودند که تیم فوتبال صعود کرده اما هیچکس فکر نکرد که خوشحالی کردن حد و اندازهای دارد و باید شرایط لازم برای صعود به مرحله بعدی مهیا شود.


الان هم همه از صعود تیم ملی به جام جهانی برزیل خوشحال هستند هر چند که متوجه شدم حاشیههایی هنوز وجود دارد اما به نظر من زمان خوشحالی کردن و شادمان بودن به سر رسیده و باید به این موضوع فکر کنیم که تیم ملی فوتبال به چه سخت افزارها و تمهیداتی نیاز دارد که در رقابتهای جام جهانی هم موفق باشد. میدانید رمز آن چیست؟


توجه به تیمهای پایه. در ایران بچههای زیادی را می بینم که در کوچه فوتبال بازی میکنند و یا در مدارس فوتبال ثبت نام میکنند اما کمیتهای باید وجود داشته باشد که استعدادها را شناسایی کند، آنها را آموزش دهد و پله پله این نسل را برای رسیدن به موفقیت آماده کند. این فقط شامل حال فوتبال نیست.

این اتفاق در والیبال افتاد و امروز شما ثمره آن را میبینید. پیششرط مهم برخلاف آنچه که همه فکر میکنند «پول» و «سرمایه» است به نظر من کشف استعدادها و قراردادن آنها در یک بستر مناسب و در مسیر حرفهایگری است. فقط خوشحال بودن از پیروزیهای مقطعی خوشایند نیست، چون عاقبت خوبی ندارد.


خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 20/5/1392 - 12:13 - 0 تشکر 631040
شما به خوبی مسائل ورزشی ایران را پیگیر هستید.

بله، من که فقط نباید به والیبال توجه کنم. والیبال هم جزئی از زنجیره ورزش ایران است. هر اتفاقی که در ورزش ایران رخ دهد متوجه والیبال هم میشود. من قبل از اینکه به ایران بیایم درباره شرایط ورزشی این کشور مطالعاتی داشتم که به من کمک بسیاری کرده است.
الان شما از شرایط موجود راضی هستید؟

ببینید من اهدافی دارم که دوست دارم و تلاش میکنم به آنها برسم نه برای اینکه کارنامه ورزشی و مربیگری خودم را پربارتر کنم برای اینکه دوست دارم برای والیبال ایران مثمرثمر باشم. بدون مهیا شدن آنچه که مدنظر من است موفقیت هم از ما دور میشود، ولی خوشبختانه تا اینجای کار شرایط بر وفق مراد بوده است.
همیشه یک مربی خوب یک بازیکن خوب هم میتواند باشد؟ و یا یک بازیکن خوب بوده است؟

یک مربی خوب شاید نتواند یک بازیکن خوب باشد اما یک بازیکن خوب میتواند یک مربی خوب باشد. مثلا به مسابقات بسکتبال سطح اول دنیا نگاه کنید بازیکنان جثههای فوقالعادهای دارند در حالی که مربی آنها فردی عادی است. من قدم اندازه بازیکنانم نیست بنابراین شاید در خیلی از لحظات نتوانم مثل بازیکنانم از زمین بلند شوم. اما یک مربی خوب باید علم مربیگری داشته باشد. بازی حریف را بخواند، در لحظه بتواند تصمیمگیری کند و در این تصمیمگیری مردد نباشد. علم مربیگری از توانایی بازیگری مجزا است.
قبل از آغاز رقابتهای والیبال لیگ جهانی در تنهایی خودتان به چنین نتایجی فکر میکردید؟

(مکث میکند) من به تیمم امید داشتم، شرایط بازیکنانم را میدانستم، حتی این احتمال را میدادم که برخی از بازیکنان در این مسابقات پدیدهای برای والیبال ایران باشند، اما قدرت پیشبینی نتایج را نداشتم (میخندد). من این احتمال را نمیدادم که ما ممکن است شانسی یک تیم قدر را شکست دهیم اگر به شکست تیمهای بزرگ فکر میکردم با اتکا به پشتوانهای بود که در اختیار داشتم. مطمئن بودم که براساس شانس خوب تیمم و یا بدشانسی تیم حریف موفق به کسب نتیجه نمیشویم. اگر موفق شویم زحمت کشیدیم بنابراین با منطق به مسابقات نگاه میکردم.
خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 20/5/1392 - 12:14 - 0 تشکر 631041

آیا این امکان وجود دارد که روزی تیم والیبال ایران موفق به صعود به المپیک شود؟

آرزوهای انسانها خیلی دور از دسترس نیستند. چون وقتی که به یک آرزویی میرسید تازه احساس میکنید این آرزو آنقدرها هم که فکر میکردم دستنیافتنی نبود. بنابراین صعود به المپیک یک آرزو و یا رویای محال نیست، اما کار سختی است. در واقع راه سختی پیش رواست، ولی از زمانی که یک آرزوی محال بود فاصله بسیار گرفته و در حال حاضر در مسیر واقعگرایی است.
الان اولین برنامهای که برای تیم ملی والیبال دارید چیست؟

اولین برنامهام که به نظر خودم کار سختی است این است که بازیکنانم را از حال و هوای مسابقات لیگ جهانی خارج کنم. در واقع اجازه ندهم که باور کنند همه چیز به راحتی به دست میآید.
یعنی احساس غرور را از آنها بگیرید؟

صددرصد. مغرورشدن از ویژگیهای انسانهاست، به خصوص زمانی که کار بزرگی انجام میدهند غرور آفت بزرگ و بازدارندهای برای موفقیتشان است. من باید احساس غرور را از بازیکنانم دور کنم.بازتاب این موفقیتی که با تیم ایران داشتید در کشورتان چگونه بود؟

روزنامههای آرژانتین بیشتر از اینکه از من بنویسند از بازیکنانم نوشته بودند (میخندند) این باعث خوشحالی من است که مردم کشورم با هزاران کیلومتر فاصله درباره ثمره و دسترنج من بنویسند. من به تیمم افتخار می کنم و وقتی کسی از آنها تعریف میکند احساس غرور میکنم.اما گفتید غرور آفت بزرگی برای انسانها است.

بله درست میفرمایید شما خیلی نکتهسنج هستید. بهتر است این نوع غرور را غرور مثبت نامگذاری کنیم. این غرور با بیاعتنایی که آدم به آن دچار میشود فرق دارد.
زمانی که مربیگری تیم ایران را به عهده گرفتید به نظر خودتان ریسک بزرگی کردید؟

حتی اگر مربیگری تیم روسیه، قهرمان المپیک را هم میپذیرفتم ریسک بزرگی بود اما والیبال ایران در مرحله شکوفایی بود و به نظرم اقدام من ریسک نبود. همه شرایط را سنجیدم و از اینکه روی نیمکت ایران مینشینم و یک تیم پرنشاط دارم بسیار خوشحالم. 
همشهری دانستنیها/شماره 163/افسون حضرتیخدا در همین نزدیکی است
دوشنبه 21/5/1392 - 9:12 - 0 تشکر 631379

انتخابت عالی بود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی