ورزش و تندرستی (بازدید: 209)
سه شنبه 8/5/1392 - 10:29 -0 تشکر 627221
آسیب دیدگی‌های شایع در اسکی کدامند؟

 

sky01.jpg

اسکی ورزشی است که نیاز به تجهیزات مناسب و یادگیری تکنیک‌های درست دارد. آسیب دیدگی‌های شایع در این ورزش در ناحیه پا، دست، سر و شانه هستند.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آماده سازی نادرست بدن یکی از مهم‌ترین فاکتورهای ایجاد آسیب دیدگی‌ در ورزش اسکی است به علاوه کمبود کنترل بر روی بدن نیز می‌تواند دلیل مصدومیت در این ورزش باشد. در اینجا به آسیب دیدگی‌های شایع اسکی و راه‌های جلوگیری از آنها می‌پردازیم.

 

آسیب دیدگی‌ رباط جانبی میانی (MCL) یکی از آسیب دیدگی‌های شایع است.

 

در کل آسیب دیدگی‌های ناشی از اسکی حاد و شدید هستند. معمولا این آسیب دیدگی‌ها بر اثر مصدوم شدن بدن به دلیل سقوط ایجاد می‌شوند یا به دلیل استفاده بیش از حد از ماهیچه‌ها برابر مدت زمان طولانی به وجود می‌آیند.

 

اسکی یکی از ورزش‌های تفریحی است و قبل از این که تفریح یا ورزش برای مسابقه باشد، وسیله حمل و نقل بوده است

 

دو نوع اسکی وجود دارد: اسکی آلپین که بیشتر در کشورهای اروپایی و در کوهستان انجام می‌شود. اسکی نوردیک که به کراس هم معروف است و بیشتر در کشورهای اسکاندیناوی انجام می‌شود، زیر مجموعه‌هایی برای این رشته‌ها وجود دارد که بستگی به تکنیک های مورد استفاده دارد. نامناسب بودن و بی کیفیت بودن تجهیزات ورزشی نیز ممکن است باعث بروز مشکل شود.

 

سه شنبه 8/5/1392 - 10:30 - 0 تشکر 627222

آسیب دیدگی‌های متداول1- آسیب دیدگی‌ زانویکی از دلایل اصلی ، آمار بالای آسیب دیدگی‌ زانو در اسکی این است که پا و مچ در کفش اسکی هستند و به خوبی پوشیده شده‌اند، اما زانوها تحت حفاظت نیستند و بیشتر در معرض خطر هستند. اگر دقیق تر بگوییم ، مهم‌ترین آسیب دیدگی‌ زانو در ناحیه رباط صلیبی (ACL) است. این رباط استخوان‌های زانو را به هم متصل می‌کند. در پرش اسکی بازان زانو به طور ناگهانی به سمت خارج می‌چرخد و این باعث آسیب دیدگی‌ ACL می‌شود.آسیب دیدگی‌ دیگر در ناحیه رباط جانبی میانی است. این آسیب دیدگی‌ زمانی ایجاد می‌شود که بدن اسکی باز و خود اسکی در دو جهت مخالف حرکت می‌کنند. از آنجایی که مچ پا ثابت است فشار به زانو وارد می‌شود. برای جلوگیری از این آسیب دیدگی‌ها اسکی باز باید بر روی تکنیک‌ها کار کند و در شرایط خطرناک واکنش سریع و درست نشان دهد.سه شنبه 8/5/1392 - 10:32 - 0 تشکر 627223
2- آسیب دیدگی‌ ناحیه دست و بازو

آسیب دیدن شست دست: با وجود این که این آسیب دیدگی‌ شایع ترین مصدومیت در بین اسکی بازان است و 75 درصد آنها را تشکیل می‌دهد، معمولا گزارش نمی‌شود. دلیل اصلی این آسیب دیدگی‌ نگه داشتن چوب اسکی در دست به هنگام سقوط کردن و افتادن است ، دست در این حالت زیاد کشیده می‌شود و شست دست نیز بیش از حد کشیده می‌شود. این آسیب دیدگی‌ به رباط شست دست ضربه می‌زند.راه جلوگیری از این آسیب دیدگی‌ انجام درست تکنیک‌هاست. استفاده از چوب‌های اسکی بی‌نوار و محافظ دست نیز می‌تواند از این مصدومیت جلوگیری کند.سه شنبه 8/5/1392 - 10:33 - 0 تشکر 627224

3- پیچ خوردگی مچ دست


این آسیب دیدگی‌ زمانی ایجاد می‌شود که اسکی باز یک لحظه تعادل خود را از دست می‌دهد و به زمین می‌خورد. هنگامی که دست زمین را لمس می‌کند، نیرو به ساعد دست وارد می‌شود. این باعث می‌شود رباط‌ها بیش از حد معمول کشیده شوند و پارگی‌های کوچک ایجاد شود. برای جلوگیری از این آسیب دیدگی‌ بهتر است اسکی بازان از مچ بند استفاده کنند.
سه شنبه 8/5/1392 - 10:34 - 0 تشکر 6272254- پیچ خوردگی مچ پا
به هنگام حرکت‌های ناگهانی اگر مچ پا خوب ثابت نشده باشد، آسیب دیدگی‌ ایجاد می‌شود. برای جلوگیری از این آسیب دیدگی‌ باید از تجهیزات مناسب و تکنیک‌های درست استفاده کرد، اخرا این آسیب دیدگی‌ در اسکی کمتر شده است.
5- شکستگی قسمت پایینی پااین آسیب دیدگی‌ هنوز یکی از شایع‌ترین‌هاست. کودکان معمولا در این زمینه حساس تر از بزرگسالان بالای 20 سال هستند.


برای جلوگیری از این آسیب دیدگی‌ باید از تجهیزات مناسب استفاده کرد. کفش اسکی باید سایز مناسب داشته باشد.سه شنبه 8/5/1392 - 10:37 - 0 تشکر 627226

6- آسیب دیدگی‌های ناحیه سر


درصد این آسیب دیدگی‌ها زیاد نیست. دلیل بیشتر آسیب دیدگی‌های ناحیه سر سرعت بالای اسکی بازان است. برای جلوگیری از این آسیب دیدگی‌ استفاده از کلاه ایمنی یکی از راه‌هاست. با وجود این که استفاده از کلاه روز به روز بیشتر می‌شود، هنوز فقط 40 درصد از اسکی بازان از کلاه استفاده می‌کنند. محققان می‌گویند کلاه ایمنی به طور کامل از سر حفاظت نمی‌کند و اسکی بازان باید سرعت خود را کمتر کنند تا دچار آسیب‌های مغزی نشوند.سه شنبه 8/5/1392 - 10:38 - 0 تشکر 627228

7- آسیب دیدگی‌ ناحیه شانه


یکی از آسیب دیدگی‌ها در رفتگی شانه است. معمولا هنگامی که اسکی بازان سقوط می‌کنند یا بر روی یک دست می‌افتند، شانه آسیب می‌بینند. احتمال درمان و بهبود این آسیب دیدگی‌ زیاد است. برای جلوگیری می‌توان از شانه بند استفاده کرد.

8- آسیب دیدگی‌ رباط صلیبی

این رباط دو استخوان کتف و ترقوه را به هم متصل می‌کند و فصل شانه را شکل می‌دهد. هنگامی که این رباط پاره شود، این دو استخوان از هم جدا می‌شوند. معمولا این آسیب دیدگی‌ به دلیل سقوط اتفاق می‌افتد.
برای جلوگیری از این مصدومیت باید از تکنیک‌ها درست استفاده کرد.
سه شنبه 8/5/1392 - 10:38 - 0 تشکر 627229

6- شکستگی استخوان بازو
هنگامی که اسکی باز با دست کشیده می‌افتد، بازو آسیب می‌بیند. در این نوع افتادن بازو و گردن آسیب می‌بینند. برای جلوگیری از این آسیب دیدگی‌ یادگیری افتادن درست می‌تواند شانه را حفاظت کند. اسکی بازان بهتر است به طور گروهی حرکت کنند تا اگر مشکلی برای یکی از آنها پیش آمد متوجه شوند.

سه شنبه 8/5/1392 - 13:3 - 0 تشکر 627373

از بابت زدن این مبحث مفید سپاسگزارم

سه شنبه 8/5/1392 - 18:19 - 0 تشکر 627474

با سلام
اسكی ورزش جالب و زیبایی است
ممنون
مطالب خوبی بود

چهارشنبه 9/5/1392 - 12:10 - 0 تشکر 627659

از حضور دائم شما سپاسگزارم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی