انجمن ها > انجمن شمال > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
شمال (بازدید: 117)
شنبه 5/5/1392 - 11:36 -0 تشکر 626194
تنها 3 درصد گلستانی‎‎ها عضو کتابخانه هستند

خبرگزاری فارس: تنها 3 درصد گلستانی‎‎ها عضو کتابخانه هستند

 

وقتی با ارزش‎ترین کالای اساسی مردم دیگر رخ برای تابیدن نداشته باشد یعنی «کتاب» از سکه افتاده و به انزوا کشیده شده، نگران‎کننده‎تر اینکه بگویند در نگارستان ایران «فقط سه درصد گلستانی‎‎ها عضو کتابخانه هستند».
به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، کاوش آمارها همواره تلنگری است که به ما نشان می‎دهند در کجای راه ایستاده‎ایم و برای رسیدن به نقطه مطلوب چقدر فاصله داشته و باید چه اندازه تلاش کنیم، اینک انگشت خطابه متوجه ماست چراکه اگر فرهنگ کتاب را در جامعه رونق می‎دادیم و پیوند این یار مهربان را با دوستدارانش عمق بیشتری می‎بخشیدیم شاید امروز گرانی کاغذ و مشکلات معیشتی، دلیل مناسب و قابل قبولی برای کاهش مطالعه در جامعه نبود، گرچه متولیان کتاب در این راستا نقش پررنگتری در ترویج مطالعه دارند، اما کارکرد رسانه‎ها نیز در این حوزه بی‎تاثیر نیست.

 

شنبه 5/5/1392 - 11:37 - 0 تشکر 626195

نقش بی‎بدیل تبلیغات در رسانه‎ها همواره توانسته معجزه کند، اما عملکردها چیز دیگری نشان می‎دهند یعنی یا رسانه‎ها هنوز به درستی با نقش خود آشنا نیستند و یا متولیان فرهنگی این معضل را به عنوان یک دغدغه اساسی قبول ندارند و یا اینکه محتوای کتاب‎ها نتوانسته به ذائقه مردم جواب بدهد.

شاید در این میان برخی گرانی کتاب را معضلی برای عدم مطالعه قلمداد کرده و می‎کنند که البته خرده بر این دسته افراد وارد است که چرا از ظرفیت کتابخانه‎ها که محلی برای دوستداران کتاب تلقی می‎شود و همواره آغوش گرم این مکان فرهنگی برای غنی‎سازی اوقات فراغت جوانان، نوجوانان، کودکان و تمام اقشار سنی باز است اما استفاده بهینه‎ای در این زمینه نمی‎شود.

به هر حال هر توجیهی که اکنون گریبانگیر کتاب شده ظلم بزرگی است که خطر آن متوجه تک‎تک ماست بنابراین نباید به سادگی از کنار موضوع مهمی که فرهنگ جامعه را تشکیل می‎دهد بگذریم به همین خاطر خبرنگار فارس تلاش کرد تا جویای علل کاهش مطالعه در استانی که همواره مهد بزرگانی چون میرداماد، فخرالدین اسعد گرگانی، ابوالحسن علی جرجانی، ابوالهیثم جرجانی، صوفی استرآبادی، فصیحی گرگانی، فهمی استرآبادی، درالدین هلالی استرآبادی، سحابی استرآبادی، مختومقلی فراغی، حکیم لامعی گرگانی، حکیم میر فندرسکی و... است را جویا شود.

شنبه 5/5/1392 - 11:37 - 0 تشکر 626196

کتاب به انسان کمال می‎بخشد


یک دختر جوان که روی نیمکت پارک به مطالعه مجله‎ای مشغول است نظرم را به خود جلب می‎کند جلو می‎روم و درباره چگونگی گذراندن اوقات فراغتش از او می‎پرسم؛ سهیلا رنجبر معتقد است که فراغت را باید به دیده فرصت نگاه کرد و برای تمام اوقات آن مدیریتی شایسته داشت.

این دانشجوی 23 ساله «همنشینی با کتاب» را با ارزش‎ترین چیز برای پر کردن اوقات فراغت عنوان می‎کند و می‎افزاید: جوانان این روزها کمتر به کتاب بها می‎دهند و اکثر وقت خود را با تفریحات بیهوده، بی‎هدف و یا تماشای تلویزیون به بطالت می‎گذرانند که باید این مسئله از سوی خانواده‎‎ها و مسئولان جدی‎تر گرفته شود.

رنجبر با تاکید بر اینکه کتاب به انسان کمال می‎بخشد، متذکر شد: همانطور که جسم ما نیاز به غذا دارد، روح نیز باید به سمت تکامل پیش برود که اگر این مهم در جامعه و خانواده نهادینه شود یقیناً در کاهش آسیب‎های اجتماعی نقش زیادی خواهد داشت.

وی ادامه می‎دهد: امروز اگر با افزایش معضلات اجتماعی همچون بزهکاری، اعتیاد و بسیاری از ناهنجاری‎ها مواجه هستیم به دلیل این است که میزان مطالعه در جامعه کم شده لذا باید با شیوه‎های جذاب جامعه به سمت کتاب و کتابخوانی سوق داده شوند.

شنبه 5/5/1392 - 11:37 - 0 تشکر 626197

درس خواندن و مطالعه کردن در جامعه ما بازاری ندارد

محمد صابری نوجوان 16 ساله گرگانی می‎گوید: نمی‎دانم چرا به خواندن کتاب علاقه زیادی ندارم، همیشه در زمان مدرسه، خدا خدا می‎کنم زودتر تابستان شود تا از دست درس و کلاس خلاص شوم، مادرم همیشه مرا نصیحت می‎کند که درس بخوانم تا در آینده برای خودم کسی شوم اما وقتی می‎بینم دیگران که درس خوانده‎اند و به جایی نرسیده‎اند هیچ حسی برای ادامه تحصیل در خودم نمی‎بینم.

وی اذعان می‎کند: می‎دانم که درس خواندن معلوماتم را زیاد می‎کند و شاید راه درستی انتخاب نکرده باشم، ولی علاقه من به چیز دیگری است، دوست دارم به کارهای فنی بپردازم و از الان که نوجوان هستم برای خودم پس‎اندازی داشته باشم، چون درس خواندن و مطالعه کردن در جامعه ما بازاری ندارد.

شنبه 5/5/1392 - 11:38 - 0 تشکر 626198

از دنیای کتاب می‎توان به دنیای تجربیات دیگران سفر کرد


اما دوست محمد دیدگاه دیگری دارد و معتقد است که از دنیای کتاب می‎توان به دنیای تجربیات دیگران سفر کرد، راهی که انسان گاهی از طریق دَه، بیست یا سی سال می‎تواند به دست آورد از طریق مطالعه کتاب می‎تواند در مدت کمتری به آن برسد.

حسین می‎افزاید: به نظر من، خرید کتاب هزینه نیست چون در قبال مبلغی اندک می‎توان به بسیاری از تجربیات چندین ساله که هزینه‎های هنگفت و عمر زیادی برای آن صرف شده دست پیدا کنیم، در مجموع مطالعه را یک مسیر روشن می‎بینم که جز خوشبختی چیز دیگری به دنبال ندارد.

شنبه 5/5/1392 - 11:38 - 0 تشکر 626199

معلمان در بالا بردن بنیه علمی نقش‎آفرین هستند


یک معلم بازنشسته نیز با بیان اینکه فرهنگ مطالعه باید در جامعه رشد یافته و تقویت شود، متذکر شد: جامعه‎ای می‎تواند به پیشرفت برسد که از توان علمی بیشتری برخوردار باشد بنابراین اگر می‎خواهیم به اقتدار کشورمان کمک کنیم باید به درس و مطالعه بیشتر بها دهیم.

احمد صادقی با تاکید بر اینکه معلمان در بالابردن بنیه علمی نقش‎آفرین هستند، ابراز داشت: باید با ترفندهای مختلف و جذاب دانش‎آموزان را به فرهنگ مطالعه ترغیب کنیم که ارائه سی‎دی‎های آموزشی، علمی، دینی، فرهنگی، اخلاقی و ... در جامعه ما کم نیستند فقط باید مربیان عزم جدی داشته باشند و متربی را در راستای مسیر درست هدایت کنند آن وقت می‎توان به آنچه مطلوب است دست یافت.

شنبه 5/5/1392 - 11:39 - 0 تشکر 626200

ظرفیت خالی 32 درصدی در عضویت کتابخانه‎های گلستان

مدیرکل کتابخانه‎های عمومی گلستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه بر اساس افق 1404 باید 35 درصد گلستانی‎ها عضو کتابخانه باشند، گفت: نزدیک به 40 هزار نفر عضو کتابخانه های عمومی استان هستند که نسبت به استانداردها فاصله زیادی داریم.

سیدحسین علوی افزود: بر اساس استانداردهای پیش‎بینی شده و با توجه به جمعیت قریب به یک میلیون و 800 هزار نفر در گلستان باید 35 درصد از شهروندان، عضو کتابخانه‎ها باشند در حالی که تنها سه درصد از گلستانی‎ها عضو کتابخانه هستند و این وضعیت نگران‎کننده است.

وی ادامه داد: طبق استانداردها و افق چشم‎انداز باید تعداد اعضای کتابخانه‎های عمومی نزدیک به 600 هزار نفر برسد که نشان می‎دهد فاصله بسیار عمیق است به عبارتی 32 درصد ظرفیت خالی در عضویت کتابخانه‎های گلستان داریم.

مدیرکل کتابخانه‎های عمومی گلستان اضافه کرد: چنانچه تعداد اعضای کتابخانه‎های دانشگاهی، آموزشگاهی و سایر مراکز آموزشی را جمع‎بندی کنیم برآورد عضویت در کتابخانه‎های استان حدود یک‎صد هزار نفر است که نشان می‎دهد با افق چشم‎انداز فاصله بسیار زیادی وجود دارد.

علوی با بیان اینکه ظرفیت سالن‎های مطالعه در گلستان 4 هزار نفر است، تصریح کرد: 200 دستگاه رایانه برای جستجوی منابع و انجام خدمات کتابخانه‎ای فعال است به نوعی می‌توان گفت مقدمات برای مطالعه فراهم است ولی با ظرفیت‎های خالی در این زمینه مواجه هستیم که باید این مسئله جدی گرفته شود.

شنبه 5/5/1392 - 11:39 - 0 تشکر 626202

اوقات فراغت فرصتی برای شکوفایی و پرورش استعدادها


آری در فصل تابستان، مدارس تعطیل می‎شوند اما تربیت هیچگاه تعطیل‏‎شدنی نیست، معتقدیم ایام تعطیلات می‎تواند فرصتی برای تربیت باشد چراکه پرورش استعدادها در این روزها، قدرت بیشتری برای شکوفایی پیدا می‎کنند.

جامعه اسلامی نیازمند تفکراتی اسلامی است، دشمنانی که این تفکر ناب را نشانه رفته‎اند هیچگاه نمی‎خواهند تا جوان و نوجوان ایرانی به رشد و کمال دست یابد اما دوستداران نظام اسلامی هدفی مقدس دارند البته این مهم را باید در عمل، نشان دهند و تمام هم و غم‎شان این باشد که قطار حرکت و تعالی هیچگاه در مسیر پیشرفت، سرعت کم نکند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی