پاسخ به شبهات (بازدید: 258)
پنج شنبه 3/5/1392 - 8:21 -0 تشکر 625355
حکم استعمال اسپری و استفاده از لوازم آرایشی در ماه رمضان

روزه

حجت‌الاسلام حسین وحیدپور، عضو ستاد ترویج احکام در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا به حکم استعمال اسپری‌های تنگی نفس در ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: اسپری‌هایی که برای تنگی نفس بیماران استعمال می‌شود، مبطل روزه نیست، اما اگر به صورت مایع به گلو برسد، روزه را باطل می‌کند.

 وی استعمال اسپری‌ خوشبو کننده دهان را هم به شرط نرسیدن به حلق مبطل روزه ندانست و افزود: اسپری خوشبو کننده دهان اگر به صورت گاز به حلق برسد مانعی برای روزه نیست و حکم اسپری آسم را دارد که مراجع فرموده‌اند اگر به صورت مایع در نیاید، روزه را باطل نمی‌کند.

 عضو ستاد ترویج احکام با بیان این‌که برخی اسپری‌ها ابتدا به صورت گاز است و بعد تبدیل به مایع می‌شود، تصریح کرد: استفاده از اسپری چه آسم و چه خوشبوکننده دهان تا زمانی که به صورت گاز است اشکالی ندارد اما اگر پس از یک مرحله گاز تبدیل به مایع شد و به حلق رسید، روزه باطل است.

 وی ادامه داد: حکم اسپری‌ها که از حالت گاز به حالت مایع تبدیل شده و به حلق می‌رسد نیز با هم متفاوت است که در اینجا اگر روزه‌دار بداند گاز اسپری تبدیل به مایع می‌شود و در هنگام روزه‌داری از آن استفاده کند، عمدی است و روزه‌اش قضا و کفاره دارد و اگر نداند و تبدیل به مایع شود، حکم عمد را پیدا نمی‌کند.

 حجت‌الاسلام وحیدپور در ادامه استفاده از لوازم آرایشی برای زنان را در ماه مبارک رمضان، باطل کننده روزه ندانست، اما توضیح داد: آرایش زنان ارتباطی با روزه ندارد و روزه را باطل نمی‌کند اما اگر در معرض دید نامحرم قرار گیرند گناه است و هر گناهی مانع قبولی روزه می‌شود.

 وی همچنین استفاده از لوازم آرایشی که مربوط به لب است را به صورت احتمالی مانعی برای روزه ندانست و اظهار داشت: اگر فرد روزه‌دار احتمال دهد که این مواد آرایشی در طول روز با آب دهانش مخلوط می‌شود و به حلق می‌رسد، نباید از آن استفاده کند که در صورت استفاده و رسیدن آن به حلق، روزه باطل است.

 

این عضو ستاد ترویج احکام، مسواک زدن پس از اذان صبح را دچار اشکال ندانست و گفت:‌ مسواک زدن به شرط اینکه آب و خمیر دندان به حلق نرسند اشکال ندارد اما اگر مراقبت کرد و رسید عمدی محسوب نمی‌شود و اشکالی ندارد اما اگر مراقبت نکرد عمدی است و روزه را باطل می‌کند، این روزه قضا و کفاره دارد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی