بهداشت و سلامت (بازدید: 76)
دوشنبه 24/4/1392 - 13:25 -0 تشکر 621720
پلاک دندانی به پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه می‌انجامد

یک دندانپزشک گفت: پلاک دندان در واقع یک لایه بی‌رنگ است که همراه بقایای مواد غذایی و به علت حضور میکروب‌ها می‌تواند به تخریب مواد غذایی و ایجاد محصولاتی منجر شود که همزمان پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه را به همراه دارد.

خبرگزاری فارس: پلاک دندانی به پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه می‌انجامد

مصطفی فاطمی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار داشت: در داخل دهان یکسری میکروب‌ها وجود دارند که جزو فلور نرمال دهان محسوب می‌شوند.

این دندانپزشک افزود: بلافاصله بعد از تمیز کردن کامل دهان و دندان‌ها، یک لایه نازکی از بزاق که حاوی مواد غذایی باقیمانده و میکروبهاست روی سطح دندان و لثه را می‌پوشاند که اصطلاحاً به این لایه پلاک میکروبی می‌گویند.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی تصریح کرد: حضور پلاک میکروبی به همراه بقایای مواد غذایی می‌تواند به علت وجود میکروب‌ها به تخریب مواد غذایی و ایجاد محصولاتی منجر شود که همزمان پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه را به همراه خواهند داشت.

وی افزود: در محل‌های مجاور مجاری غدد بزاقی مثل پشت دندان‌های پایین و ناحیه خلفی فک بالا ، افزوده شدن مواد معدنی بزاق به این پلاک میکروبی می‌تواند باعث تشکیل جرم و ایجاد یک چرخه معیوب التهاب و تخریب بافت‌های دندان و لثه شود.

فاطمی ادامه داد: از آنجا که نباید و نمی‌توان میکروب‌های داخل دندان را حذف کرد تنها راه جلوگیری از اثر سوء این پلاک دندانی، حفظ بهداشت دهان و کاهش زمان مجاورت مواد غذایی با این میکروب‌ها است بدین ترتیب از تشکیل جرم و عوارض آن پیشگیری شده و علاوه بر آن پوسیدگی نیز به وجود نخواهد آمد.

این دندانپزشک ادامه داد: پلاک دندان در واقع یک لایه بی رنگ است و اگر ماده سفید رنگی - متریاآلبا - در ناحیه لبه لثه دندان مشاهده شد، این ماده به علاوه مواد غذایی می‌تواند عامل اصلی التهاب و تشکیل جرم بعدی شود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی