انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 193)
يکشنبه 23/4/1392 - 7:10 -0 تشکر 621281
در این سیاره آبی رنگ باران شیشه می‌بارد!

در این سیاره آبی رنگ باران شیشه می‌بارد!

دانش > نجوم - اخترشناسان آمریکایی و اروپایی موفق شدند تا با استفاده با اطلاعات تلسکوپ فضایی هابل، برای نخستین بار رنگ حقیقی یک سیاره فراخورشیدی را تعیین کنند، سیاره‌ای به رنگ آبی.

محمود حاج‌زمان: شبیه به زمین خودمان به نظر می‌رسد، این طور نیست؟ با این وجود، این سیاره جای چندان راحتی برای زندگی نیست. دمای سطح این سیاره با نام HD 189773b به 1000 درجه سلسیوس می‌رسد، و در آنجا از آسمان شیشه می‌بارد.

دلیل آنکه سیاره HD 189773b شبیه به زمین به نظر می‌رسد، رنگ آبی آن است. اخترشناسان برای نخستین بار موفق شده‌اند تا رنگ حقیقی یک سیاره فراخورشیدی را تعیین کنند؛ سیاراتی که به دور ستارگانی به غیر از خورشید در حال گردش هستند.
به کمک داده‌های جمع‌آوری شده تلسکوپ فضایی هابل، گروهی از اخترشناسان اروپایی و آمریکایی به اندازه‌گیری بازتاب نور سیارات فراخورشیدی پرداختند. از آنجایی‌که سیارات فراخورشیدی نزدیک به ستاره خود گردش می‌کنند، این گروه مجبور بود تا نور بازتابی سیاره را از نور ستاره مادر آن جدا کند. برای این منظور، محققان اندازه‌گیری‌های قبل، حین و بعد از عبور سیاره از مقابل ستاره‌اش (نسبت به زمین) را مورد استفاده قرار دادند.

مقایسه رنگ سیارات

به دلیل فاصله نسبتا نزدیک سیاره HD 189773b از زمین که تنها 63 سال نوری است، این سیاره به خوبی توسط تلسکوپ هابل و سایر تلسکوپ‌ها مورد بررسی قرار گرفته است. تصور می‌شود رنگ آبی این سیاره به دلیل وجود ذرات سیلیکات در جو آن است، که باعث پراکندگی نور آبی می‌شود. به دلیل دمای سطح سیاره، این ذرات به شکل شیشه چگالش می‌یابند و سپس بر اثر بادهای ویران‌کننده 7 هزار کیلومتر بر ساعت سیاره، شروع به پرواز در جو می‌کنند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی