انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 771)
پنج شنبه 20/4/1392 - 0:47 -0 تشکر 620426
حماسه 5 رمضان اصفهان

اولین مقررات حکومت نظامی در سال 1357 که سال اوج گیری انقلاب بود، در شهر اصفهان و در ماه مبارک رمضان به اجرا گذارده شد. بهانه‌ای که سبب برقراری حکومت نظامی در اصفهان شد ، حوادثی بود که پیرو شکسته شدن تحصن 11 روزه مردم اصفهان در منزل آیت‌الله سیدحسین خادمی به وقوع پیوست.
ادامه مقاله در این لینک

اللهم عجل لولیک الفرج
پنج شنبه 20/4/1392 - 0:52 - 0 تشکر 620427


تاریخ انقلاب شهادت می دهد

حوادث بزرگ انقلاب اسلامی اصفهان در روزهای هفدهم تا نوزدهم ماه مبارک رمضان از چنان گستردگی و صراحتی در مخالفت با رژیم پهلوی برخودار بود، که به جد موجب نگرانی و احساس خطر دولت و مسوولین محلی گردید. زیرا در کنار بزرگی و بی سابقه بودن رخدادهای اعتراض آمیز و سطح خواسته های عمومی، که حکایت از تغییر در نوع و شیوه های حکومت داشت، از سوی دیگر رهبری قیام مردمی در دست روحانیون و روشنفکران مذهبی بود، که نه زبان سازش با رژیم را می دانستند و نه حربه های تهدید و تطمیع در آن ها موثر بود. اعتقاد به ارزش های دینی، باور به قیامت و حیات جاوید، زندگی بخش دانستن شهادت در راه خدا و انقلاب به نام خدا از رهبران عالی و میانی، به تدریج در بدنه ی مردم کشور به ویژه جوانان، افرادی معتقد و دین باوری را پرورش داد، که جز به پیروزی و محقق شدن حکومت اسلامی در ایران به چیز دیگری نمی اندیشیدند.

در طی جریانات انقلاب اسلامی بنیان و مبانی اندیشه ی سیاسی حاکم بر مردم اصفهان را، همچون سایر مناطق کشور، اصول و اعتقادات تشیع تشکیل می داد که این اصول در منابع اصیل و اولیه اسلامی موجود بوده و امام خمینی رهبر انقلاب، از اواسط دهه ی چهل آن ها را در قالب سلسله درس ها و بحث هایی از حکومت اسلامی و ولایت فقیه در حوزه ی علمیه ی نجف اشرف تدریس و تدوین نموده بود.

اللهم عجل لولیک الفرج
پنج شنبه 20/4/1392 - 14:32 - 0 تشکر 620585

پنج رمضان از زبان شیخ‌مهدی مظاهری
• «منزل آیت‌الله خادمی، محل تحصن بود؛ درحالی‌که برای آقای خادمی به‌واسطه کهولت سن و بیماری، چنین شرایطی دشوار بود اما تحمل می‌کردند. شب پنجم رمضان جلوی منزل ایشان آن اتفاق افتاد.» 
• «آن سال‌ها مراسم دعای ابوحمزه ثمالی را به‌صورت سیار و هر شب در یک مسجد، برگزار می‌کردم. شب پنج رمضان هم در مسجد بهشت، واقع در خیابان آپادانا مراسم دعای ابوحمزه داشتیم که خبر رسید جلوی منزل آیت‌الله خادمی درگیری و تیراندازی شده، عده‌ای از مردم به شهادت رسیده و عده‌ای دیگر مجروح شده‌اند؛ مجروحان را به بیمارستان عسگریه آورده‌اند که نیاز به خون دارند.»
• «بلافاصله بالای منبر اعلام کردم که چنین اتفاقی افتاده، مجروحین در بیمارستان هستند و مردم بروند خون بدهند که به‌همین دلیل توسط تقوی رئیس وقت ساواک مورد بازجوئی قرار گرفتم که اولاً چرا به مردم گفته‌ام بیمارستان بروند برای اهدای خون و دیگر این‌که چرا بالای منبر گفته‌ بودم که ما حکومت اسلامی می‌خواهیم و نه حکومت کفر! این شد که باقی ماه رمضان را به‌همراه آقایان پرورش، فقیه‌ایمانی، میردامادی، مهاجر، زهتاب و محبوبی در زندان گذراندیم.»

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی