انجمن ها > انجمن شمال > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
شمال (بازدید: 86)
چهارشنبه 19/4/1392 - 13:58 -0 تشکر 620274
جنگل که رفت...

مازندنومه؛یادداشت مهمان،احسان سمیع زاده:طرح مسائل و مشکلات زیست محیطی شاید زمانی یک موضوع فانتزی به شمار می آمد، اما اکنون به یکی از مهمترین موضوعاتی بدل شده که همه ی ما به نوعی با آن دست به گریبان هستیم و تکرار آن هم مفید به فایده است.

برخی می گویند: زباله هایی همچون باقی مانده غذا، پوست میوه جات و... جذب طبیعت می شوند و در آینده خطری برای محیط زیست ایجاد نمی کنند،بنابراین آنها را در طبیعت رها می کنند.

با قبول اینکه این گفته صحیح است همین جا باید به کسانی که این گونه فکر می کنند متذکر شد،درست است که این زباله ها قابلیت جذب را در طبیعت دارند و نسبت به سایر زباله ها سریع تر جذب می شوند،حداقل زمانی را برای جذب شدن نیاز دارند.

چهارشنبه 19/4/1392 - 13:59 - 0 تشکر 620275

با رها کردن آنها در طبیعت جلوه بصری و زیبای طبیعت را از بین می بریم و گاهی نیز برخی از این زباله ها بوی بدی از خود ساطع می کنند.پس از هر تفریح و مسافرتی بهتر است زباله هایی مثل پوست میوه ها را در زمین دفن کرد و زباله های دیگر را همراه با خود به شهر آورده و در سطل های مخصوص زباله قرار دهیم.

عده ای دیگر هستند که متاسفانه زباله های پلاستیکی (انواع بطری های نوشیدنی، ظروف یک بار مصرف و...) را در طبیعت رها می کنند.


منابع گوناگون اعداد و ارقام متفاوتی را برای مدت زمان جذب این گونه زباله ها برشمرده اند (از 300 تا 600 سال) اما چیزی که به نظر مهم تر می رسد، کُند و آرام بودن دوره جذب است.


به این افراد باید گفت که با رها کردن هر زباله پلاستیکی در طبیعت برای نسل های آینده چه چیزی به یادگار می گذاریم؟ آیا رها کردن زباله در طبیعت راحتی ما را در پی دارد و یا بر دشواری های ما می افزاید؟مسئله مهم دیگری که مسافران و گردشگران در مازندران با آن مواجه می شوند نحوه آتش روشن کردن در جنگل است.


برخی مسافران در نحوه ایجاد آتش و خاموش کردن آن بی توجه هستند و سالانه بخشی از جنگل های زیبای شمال کشور از جمله مازندران را دچار آتش سوزی می کنند.

چهارشنبه 19/4/1392 - 13:59 - 0 تشکر 620276

دانستن چند نکته به صورت خلاصه و مطرح کردن برخی مسائل ساده و به نظر پیش پا افتاده می تواند کارگشا و موثر باشد:


1. مطمئن شوید اطراف آتش به شعاع 1 تا 5/1 متر عاری از موجود زنده است.
2. اگر نتوانستید چنین مكانی را پیدا كنید از گودال كوچك بر روی زمین استفاده و یا با سنگ چین نمودن ، موقعیت بر افروختن آتش را مهار کنید.
3. آتش روشن نکردن پیرامون منابع سوختی موجود در طبیعت (شاخه و برگ درختان خشک، مراتع خشک شده و...)
4. موقع خواب یا موقع حركت و ترک محل ، مطمئن شوید كه آتش به طور كامل خاموش شده است. از آب و یا خاک مرطوب برای خاموش نمودن آتش استفاده كنید.
5. به عنوان یک طبیعت گرد متعهد ، مسئول آتش برافروخته شده را بپذیریم. این را هم بدانیم که افروختن آتش کار ساده ای است اما استفاده از آتش و مهار آن نه.


اما در صورتی که در اثر سهل انگاری خود و دیگران با یک آتش سوزی روبه رو شدیم چه اقداماتی را باید انجام دهیم:اول : با حفظ خونسردی سمت باد را تشخیص داده و جهت آتش را تخمین بزنیم.


دوم: تنها در صورت محدود بودن آتش سوزی با استفاده از قطع رابطه آتش با برگ های خشک روی زمین و خار و خاشاک و شاخه های خشک درختان و مواد اشتعال زا محدوده آتش را به حداقل ممکن برسانیم.


سوم : در صورت سرکش بودن آتش و عدم امکان کنترل و مهار آن تنها سعی کنیم خود و سایرین را به نقطه ای امن خارج از محدوده آتش هدایت نموده ،سریعا" واحدهای امداد و نجات، محیط بانان، جنگل بانان و سایر مراجع ذیربط را مطلع نمائیم. (تلفن رایگان امداد جنگل و مرتع 09696)


چهارم: با مشاهده هرگونه آتش رها شده توسط دیگران به عنوان یک عامل اساسی در پیشگیری از آتش سوزی از کنار آتش رها شده بی تفاوت و غیر مسئولانه عبور ننموده و خود اقدام به خاموش نمودن آتش کنیم. شاید این آتش رها شده خود سر منشاء آتش سوزی بزرگی شود.


«جنگل که رفت


هیزم شکن سرایدار شد


و بر دیوار مدرسه


با زغال نوشت:


حفظ محیط زیست


حفظ زندگی است!»


نکته آخر این که:بعد از ترک طبیعت چیزی به جز رد پا در آن باقی نگذاریم و چیزی هم به جز عکس از آن با خود به یادگار نبریم.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی