انجمن ها > انجمن شمال > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
شمال (بازدید: 93)
يکشنبه 16/4/1392 - 12:45 -0 تشکر 618403
بررسی باستان شناختی قلعه "درِّه شیر" منطقه نَمارستاقِ آمل

http://anthropology.ir/node/10674  میثم فلاح
 
قلعه ای کوهستانی در دامنه شمالی البرز (مازندران)

 
Sans titre.JPG

آغاز خانه سازی بشر همواره با اندیشه دفاع در برابر دشمنان همراه بوده و قلعه ها مظاهر بارز این اندیشه دفاعی انسان بوده است. به طور کلی قلعه ها به دو گروه عمده تقسیم می شود: قلاع کوهستانی و قلاع دشت و جلگه. با توجه به تقسیم بندی قلعه های ایران به دو نوع جلگه ای و کوهستانی، مصالح ساختمانی آنها نیز متفاوت است . این قلاع با توجه به موقیت استراتژیکی و جغرافیایی که احداث می شد، نقش مهمی را در نظر سازندگان آن ایفا می نمود. از برخی از آن ها بعنوان پادگان های نظامی، از برخی دیگر بعنوان برج های مراقبت و دیدبانی، از برخی دیگر بعنوان مکان سکونتگاهی و ..... استفاده می گردیده است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی