سينما و تلویزیون (بازدید: 130)
جمعه 14/4/1392 - 3:4 -0 تشکر 617951
ضرغامی: پخش مسابقات والیبال از مناظره‌ها برایم سخت‌تر بود


ضرغامی در حاشیه‌ی دومین همایش ملی ارتقای کیفیت آثار محصولات در فعالیت‌های فرهنگی، گفت: ایجاد یکنواختی میان همه‌ی مدیران مهم‌ترین اصل است چیزی که امروز فاقد آن هستیم.

او در این زمینه با اشاره به دیدگاه امام (ره) در قبال رادیو و تلویزیون، گفت: امام (ره) فرمایش مهمی به رادیو و تلویزیون کردند و آن اینکه اگر یک موسیقی از رادیوی خودمان پخش شود حلال است و اگر این موسیقی از رادیو عربستان پخش شود حرام است. در حال حاضر ما این مطلب را تازه در رسانه، خوب متوجه شده‌ایم. در نتیجه در این زمینه بستری که رسانه انجام می‌دهد، بسیار مهم است.

رییس سازمان صداوسیما همچنین با اعتقاد بر اینکه رسانه مجموعه‌ای از تولیدات است اما ویژگی‌های دیگری به آن هویت می‌دهد، گفت: زمانی که می‌نشینیم و تبیین می‌کنیم که تولیدات چگونه هستند باید سعی کنیم عینک بینش‌مان را یک مقدار سیستماتیک‌تر کنیم.

 

«قانون» مازیار میری از فیلم‌های تأثیرگذار مذهبی و دینی بود

ضرغامی همچنین به اختلاف نظر خود و حداد عادل در زمینه‌ی پخش فیلم «قانون» مازیار میری که در جشنواره شرکت داده نشد،‌ اشاره کرد و گفت: آخرین مخالفت بنده با آقای حداد عادل شش ماه پیش بر سر فیلم «قانون» بود که از این فیلم با مشخصات منفی یاد کردند. در حالی که این فیلم به نظر من از فیلم‌های تأثیرگذار مذهبی و دینی بود که اگر جملاتی از آن حذف می‌شد این قابلیت را داشت که پخش شود اما درست نقطه‌ی مقابل من نظر آقای حداد عادل بود.

رییس سازمان صداوسیما با اشاره به مطالب بالا به این نکته رسید که همه‌ی این اختلافات است که وقتی در ظرف رسانه قرار می‌گیرد، مهم است و توضیح داد: تاثیری که یک اثر کیفی دارد خیلی از تولیدات سطحی که بی‌مایه است، بهتر است. اما این تبصره دارد که تبصره‌ی آن وظیفه‌ی ماست. البته معنای آن این نیست که از تولیدات جدی کم کنیم و فقط چند کار کیفی انجام دهیم. در این خصوص نگاه جامع به حوزه‌ی رسانه مهم است و کیفیت با خلاقیت نسبت مستقیم دارد.

 

*** نباید بگذاریم که فضای تنگ‌نظری وسیع‌تر شود

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به این موضوع که در جمهوری اسلامی نباید بگذاریم که فضای تنگ‌نظری که بخش زیادی از آن جهل است و بحث دیگری از آن که جهل نیست، وسیع‌تر شود، در این زمینه کسانی که ناظرند نقش کلیدی دارند اما به جای اینکه نقش کلیدی در تقویت حوزه‌ی فرهنگ باشند، متاسفانه آن را کلیدی بر قفل کردن کسانی کرده‌اند که می‌خواهند در این عرصه کار کنند.

ضرغامی سپس با طرح پرسش‌هایی گفت: آیا دستگاه کنترل کیفیت در بحث فرهنگ این حداقل‌ها را دارد؟ آیا مسؤولان بالاتر هماهنگی و هارمونی دارند؟ آیا شاخص‌هایی داریم که سلیقه را جدا کنند؟ متاسفانه نه. ما در حال حاضر کیفیت‌ها را نمی‌توانیم کنترل کنیم و مدلی نداریم. زمانی که مدل می‌آوریم با همه‌ی دستگاه‌ها باید به یک بینش واحد برسیم که اینگونه نیست.

 

*** اگر بخواهیم شرع را رعایت کنیم نباید والیبال را نشان دهیم

ضرغامی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به حاشیه‌ی پخش مسابقات والیبال تیم ایتالیا و ایران از تلویزیون اشاره کرد و گفت: پیش از این جلسه‌ای صورت گرفت که در این جلسه اعلام کردیم که بالاخره چه باید کنیم اگر بخواهیم شرع را رعایت کنیم نباید این مسابقات را نشان دهیم به جهت اینکه وضعیت پوشش تماشاگران نامناسب است اما در قبال این تصمیم که با بزرگان کشور انجام گرفت، آن‌ها اعلام کردند که باید بازی پخش شود.

ضرغامی در این زمینه به صحبت‌های محسن اژه‌ای اشاره کرد که گفته‌ بود، من خودم بازی ایران و ایتالیا را دیدم اما متوجه صحنه‌های پوشش خانم‌ها نشدم.

ضرغامی با اشاره پوشش خانم‌ها در مسابقات والیبال که باعث خنده حضار نیز شد، گفت: در مسابقه بعدی دوستان را می‌فرستیم تا در این مسابقات به خانم‌هایی که پوشش ندارند، یک گرمکن بدهند تا بپوشند!

این مساله باعث خنده‌ی حاضران در جمع شد و ضرغامی نیز با خنده اعلام کرد ببینید ما تا اینجای کار را هم دنبال می‌کنیم.

 

*** مسابقه را با هفت ثانیه تأخیر پخش کردیم

وی همچنین گفت: در بازی تماشاگران به زمین چسبیده‌اند و پوشش تماشاگران زن نیز نامناسب است. حال شرایط برای ما بسیار دشوار است به جهت اینکه مسابقه را با هفت ثانیه تأخیر پخش کردیم و شاید هیچ‌کس باورش نشود به همین دلیل بخش‌هایی از صحنه را حذف کردیم و بخش‌هایی را نیز آرشیوی گذاشتیم که همه مخاطبان در این بازی اعصابشان خورد شد اما واقعا زمانی که بازی ایتالیا تمام شد از دست‌اندرکاران پخش تشکر و قدردانی کردم. پوشش این مسابقات از مناظره ها برایم سخت‌تر بود.

وی همچنین به این نکته نیز اشاره کرد که در والیبال نمی‌توان کاری کرد تا بخش‌هایی که به لحاظ شرعی با پخش رسانه‌ی ما مشکل دارد پخش نکرد؛ به جهت اینکه جمعیت به زمین چسبیده‌اند و نمی‌توان کاری کرد. اما ایرانیانی که جمع شده بودند و حجاب نیز نداشتند و همچنین سالن را روی سرشان گذاشته بودند نمی‌توانستیم به دلایل شرعی اینها را نشان دهیم. در این راستا با جلسه‌ای گذاشتیم به این نتیجه رسیدیم که مسابقه‌ی والیبال ایران و کوبا را که شنبه‌ی آینده پخش می‌شود را نباید پخش کنیم چون بدتر می‌شود. اما با این حال همه به ماهواره پناه می‌برند که در ادامه‌ی این مباحث تصمیم گرفتیم بازی پخش شود.

 

*** عکس‌هایی که در مناظره‌ها نشان دادیم کار خوبی بود

ضرغامی در حاشیه‌ی این مراسم به مناظره‌هایی که پخش شد اشاره کرد و گفت: اولین مناظره‌ای که پخش شد خیلی‌ها اشکال گرفتند و ما منعطف شدیم اما اصل برداشت از واقعیت مهم است. عکس‌هایی که نشان دادیم کار خوبی بود. 50 درصد از مردم در نظرسنجی گفتند که این عکس‌ها به هیچ وجه حرمت نامزدها را زیر سوال نبرده است.

وی همچنین گفت: مناظره‌ی اول که پخش شد همه آن را به «مسابقه هفته‌» مرحوم نوذری تشبیه کردند و لطیفه‌هایی نیز از بابت آن ساخته شد. بماند جوک‌هایی که برای آقای جلیلی و خانم اشتون ساخته شد و یا لطیفه‌هایی که پس از پخش سریال «یوسف پیامبر (ع)» ساخته می‌شد و در بین مردم می‌چرخید. در حالی که همه‌ی اینها نقض آن طرف و یا آن برنامه نیست.

 

*** یکی از آسیب‌های ما در حوزه‌ی کیفیت است

ضرغامی در پایان صحبت‌هایش با تأکید بر اینکه یکی از آسیب‌های ما در حوزه‌ی کیفیت است، گفت: اگر حوزه‌ی رسانه منعکس‌کننده تولیدات فرهنگی است، باید حساب جدایی برای آن پیدا کنند. فکر می‌کنم باید انقلابی برای ایجاد شاخصه‌های اصلی این امر صورت بگیرد. این مساله را شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند تولیت آن را بر عهده بگیرد.

ایسنا

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی