انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 994)
دوشنبه 10/4/1392 - 0:41 -0 تشکر 616458
زمزمه ی خشکی دوباره زایند رود!

سلام
وای که دوباره خشکی زاینده رود زمزمه اش در شهر شنیده شده
می گویند وشنید شده که 20تیرورود آب به داخل زنده رود متوقف شده وخشک خواهد شد.
105روز :105روزی که از روز 19فروردین ،زنده رود دوباره با مردمش جانی دوباره گرفت واین عکس ها واقعا اعصاب آدم را گله هم می کند
بیایید دوستان به عنوان طومار از مسوولین اصفهان بخواهیم که ماه مبارک رمضان را بگذارند آب در زنده رود باشد.
از رییس جمهور منتخب واز تمامی مسسولین وزارت نیرووشرکت آب منطقه ای اصفهان می خوام که آب را در زاینده رود متوقف کنندکه ما بنشینیم وغصه بخوریم وهرروز باید روزها برود وبیایید تا دوباره زنده رود خشک شود
.دوشنبه 10/4/1392 - 18:17 - 0 تشکر 616652

سه شنبه 11/4/1392 - 0:0 - 0 تشکر 616732

حقیقت داره

چون یکی دو روز بعد از انتخابات آب زاینده رود از بالا دست بسته شد.

خودتون میتونید کم آبی در سطح زاینده رود رو توی این روزهای اخیر مشاهده کنید.

اللهم عجل لولیک الفرج
پنج شنبه 20/4/1392 - 19:16 - 0 تشکر 620655

22 تیرماه جریان آب در رودخانه زاینده‌رود متوقف می‌شود/ وجود شوره زار در رودخانه بعد از توقف زاینده رود


فارس: مدیر تأسیسات شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان گفت: 22 تیر ماه جاری پس از 100 روز رها‌سازی آب در رودخانه زاینده‌رود به منظور تأمین آب مورد نیاز برای کشت بهاره کشاورزان، جریان آب در زاینده‌رود متوقف می‌شود.


علی بصیر‌پور پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت آبی موجود در حوضه زاینده‌رود اظهار کرد: امسال هر تصمیمی که برای زاینده‌رود اتخاذ شده، به صورت جمعی و با مشورت و هماهنگی اعضای کمیته توزیع آب استان بوده است.


وی به یکی از مهم‌ترین دلایل رها‌سازی آب در رودخانه زاینده‌رود اشاره کرد و ادامه داد: تمام تأکیدات مدیران و مسئولان بر روی تأمین آب مورد نیاز برای کشت بهاره کشاورزان بوده است.


مدیر تأسیسات شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان با تاکید بر اینکه براساس مصوبه نخستین کمیته توزیع آب استان مقرر شده بود که آب به مدت 90 روز در رودخانه و برای کشت بهاره کشاورزان جاری باشد، تصریح کرد: اما کشاورزان بنا به دلایلی خواستار اضافه شدن 10 روز به زمان رها‌سازی آب در رودخانه شدند.


وی با بیان اینکه با توجه به این موضوع و رسیدگی‌های کارشناسی اعضای کمیته توزیع آب مقرر شد که 10 روز دیگر به زمان جاری شدن آب در مسیر رودخانه و برای کشت بهاره کشاورزان اضافه شود، اضافه کرد: 12 تیر ماه امسال در مصوبه نخستین رها‌سازی آب در رودخانه به عنوان خاتمه جاری بودن آب در رودخانه اعلام شده بود، اما در اصلاحیه این مصوبه 22 تیر ماه امسال به منظور زمان خاتمه جاری بودن آب در رودخانه مشخص شده است.


بصیر‌پور با اشاره به اینکه 22 تیر ماه امسال پس از 100 روز رها‌سازی آب در رودخانه زاینده‌رود به منظور تأمین آب مورد نیاز برای کشت بهاره کشاورزان، جریان آب در زاینده‌رود متوقف می‌شود، تاکید کرد: چرا که ادامه یافتن این زمان به منظور جاری بودن آب در رودخانه سبب شکننده شدن وضعیت آب شرب مورد نیاز در استان می‌شود.


وی با تاکید بر اینکه با توجه به این موضوع جریان آب باید در رودخانه متوقف شود تا وضعیت شرب موجود در استان به مخاطره نیفتد، افزود: به صورت قطعی جریان آب در رودخانه زاینده‌رود به صورت تدریجی متوقف می‌شود، اما به احتمال قوی پس از توقف جریان آب در مسیر رودخانه مردم به مدت 10 روز شاهد وجود شوره‌زار در رودخانه هستند.

جمعه 21/4/1392 - 0:18 - 0 تشکر 620720

واقعا وضعیت آب در اصفهان خیلی افتضاحه متاسفانه خونه ها آب ندارن اگه با بستنش فشار آب خوب میشه خوب ببندن ولی خدا ازشون نگذره که آب اصفهانی که خودش منطقه خشکه را به جای دیگه ندن

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

جمعه 21/4/1392 - 11:7 - 0 تشکر 620761

شنبه 22/4/1392 - 16:34 - 0 تشکر 621182شیشه فروش:

زنده رود در بهترین زمان می‌میرد! / تشکیل کمیته بحران برای زاینده رودایسنا: مدیرکل ستاد بحران استان اصفهان گفت: مشروط بر صرفه جویی چهارمحال و بختیاری، صنعت و شرب شهرهای اصفهان و کاشان زاینده رود در بهترین زمان ممکن بسته می‌شود.


منصور شیشه فروش در جمع خبرنگاران با بیان اینکه چون خشکسالی یک پدیده‌ی تدریجی است و باید آرام مدیریت شود، اظهار کرد: خشکسالی سال‌های اخیر فقط در استان اصفهان نیست و بخش وسیعی از کشور درگیر خشکسالی است.


وی با بیان اینکه بارش‌های استان و شهر اصفهان نسبت به سال‌های قبل بهتر بوده است، افزود: اسفند ماه سال گذشته به علت بالا رفتن ناگهانی دما و وزش باد تبخیر از روی مخازن آب ورودی سد زاینده رود افزایش پیدا کرد و می‌توان گفت در فروردین و اردیبهشت که باید میزان بالای ورودی آب را به سد داشته باشیم نه برف زیادی وجود داشت و نه سرمای شدیدی در زمستان به وقوع پیوسته بود و به همین دلیل ورودی سد امسال وضعیت نامطلوب‌تری را سپری کرد.


ریز گردها از ابتدای سال 30 بار دید افقی اصفهان را کاهش داد


 مدیرکل ستاد بحران استان اصفهان با اشاره به اینکه استان اصفهان سال گذشته زمستان سردی را پشت سر نگذاشت اما در اردیبهشت سال جاری سرمازدگی و بارش برف را تجربه کرد، گفت: این ناهنجاری‌ها موجب آسیب رسیدن به محصولات و هم چنین کمبود آب در استان شد اما خوشبختانه در تابستان دمای هوا نرمال است و افزایش چشم گیری نسبت سال گذشته ندارد.


وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون ریز گردها موجب 30 مورد کاهش دید در شهر اصفهان شده است، تصریح کرد: توده های گرد و غبار در درون استان از 17 کانون از جمله بادرود، سجزی و رودخانه زاینده رود ایجاد می‌شود که اراضی کشت نشده نیز به آن‌ها شده است.


مدیرکل ستاد بحران استان اصفهان با اشاره به اینکه خشک شدن چاه‌ها و افت چشمگیر سفره های آب زیر زمینی مخصوصا در سال گذشته باعث شد عوامل گشایش دریچه های سد زاینده رود در فروردین بود، گفت: آب برای تامین قسمتی از کشت بهاره، تغذیه سفره های آب زیر زمینی و چاه‌ها آب را از فروردین ماه سال جاری در رودخانه جریان یافت.


شیشه فروش با بیان اینکه کمیته بحران آب وزارت نیرو هر هفته دو بار تشکیل می‌شود تا در خصوص برنامه ریزی‌های لازم برای بسته و باز شدن رودخانه زاینده رود و دریچه های سد تصمیم گیری شود، ادامه داد: در این برنامه ای که توسط این کمیته برای بسته شدن آب ارائه شد، قرار بر این است که آب در بهترین زمان ممکن بسته شود به شرطی که در چهارمحال و بختیاری، صنعت و شرب شهرهای اصفهان و کاشان صرفه جویی صورت گیرد.


وی از کاهش 50 درصدی مصرف آب در بخش صنعت استان خبر داد و افزود: صنایع بزرگ 50 درصد آب مصرفی خود را کاهش داده‌اند و هم چنین در کنار صنایع بزرگ شهرداری‌های شهرهای استان نیز کاشت چمن در این فصل را حذف و از آبیاری فضاهای سبز در طول روز متوقف شده است.


مدیرکل ستاد بحران استان اصفهان تاکید کرد: 25 میلیارد تومان نیز به آب و فاضلاب استان کمک شده تا با بازسازی زون بندی‌ها و لوله های آب اجرای طرح آب‌رسانی به نحو مطلوب انجام گیرد.


افت فشار آب اصفهان به دلیل مصرف بالای مشترکان است


شیشه فروش به کشت 30 درصد اراضی کشاورزی در حوزه زاینده رود اشاره کرد و گفت: 250 میلیارد تومان برای کشت 38 هزار هکتار از اراضی با استفاده از سیستم نوین آبیاری اعتبار در نظر گرفته شده است تا صرفه جویی مناسبی در این بخش صورت گیرد.


وی تاکید کرد: افت فشار آب در روزهای اخیر در اصفهان به خصوص کلان‌شهر اصفهان به دلیل افزایش مصرف مشترکان و افزایش دمای هوا مشکلاتی را برای دستگاه های متولی آب ایجاد کرده است که این مشکلات در مجموعه آبفا و آب منطقه ای بررسی و مشکل کم آبی بر طرف شد.


مدیرکل ستاد بحران استان اصفهان خاطرنشان کرد: در حال حاضر وضعیت آب نسبت به روزهای گذشته بهتر شده است و با تدبیر و اقدامات شبانه روزی وضعیت بهبود خواهد یافت.

شنبه 22/4/1392 - 16:34 - 0 تشکر 621184سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان:

زاینده رود نباشد، نیمی از کشاورزان اصفهان بیکار می‌شوند/ بازش

ایلنا: سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به اینکه در خشکسالی‌های پنج سال گذشته بیشترین خسارت به بخش کشاورزی وارد شده است، گفت: در این مدت چهار هزار میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان خسارت به کشاورزی وارد شده است.

 محمد نصر اصفهانی در نشستی خبری، از کاهش۱۵ تا ۳۵ درصدی تولید محصولات کشاورزی در ۵ سال گذشته خبر داد و افزود: از مجموع ۲۳ شهرستان استان اصفهان، ۹ شهرستان در حوضهٔ زاینده‌رود واقع شده است و اگر زاینده‌رود نباشد بیش از نیمی از محصولات کشاورزی استان از بین می‌رود و ۴۱ درصد اشتغال در کشاورزی نیز از میان می‌رود.

وی کل سطح زیر کشت در حوزهٔ زاینده رود را نزدیک به ۱۸۰ هزار هکتار برشمرد و گفت: ۶۰ هزار هکتار از این منطقه، به طور مستقیم از آب زاینده ‌رود استفاده می‌کند.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان عدم تامین آب‌ کشت پاییزه و آب‌دهی کشت بهاره در سال زراعی جاری را تجربه‌ای بی‌سابقه دانست و ادامه داد: با وجود اینکه در شرایط عادی باید‌ ۶۰ هزار هکتار از مزارع استان به زیر کشت می‌رفت اما با توجه به خشکسالی موجود فقط در ۱۴ هزار و ۴۰۰ هکتار زراعت انجام شد.

وی افزایش ذخیره آب چاه‌های کشاورزی، آبیاری کشت‌های پاییزه و تولید علوفه را از تاثیرات مثبت بازگشایی آب برای کشت بهاره عنوان کرد و ادامه داد: تاکنون در بخش زراعت ۲۵۰ میلیارد تومان، باغات ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و محصولات دامی ۶۳ میلیارد تومان خسارت وارد شده است.

نصر اصفهانی با اشاره به ابلاغ برنامه توزیع از سوی وزارت نیرو گفت: با توجه به مشکلات پیش آمده در تحویل آب باز هم نتوانستیم کشت مطلوبی داشته باشیم اما توانستیم کشت مناسبی را در سال جاری رقم بزنیم.

وی جاری ماندن حتی یک روز آب بیشتر در بستر رودخانه را موجب آبیاری دو هزار هکتار از مزارع استان دانست و تاکید کرد: باز شدن آب برای کشت بهاره باعث شد تا چاه‌ها افزایش ذخیره پیدا کنند، کشت بهاره انجام بگیرد و یک معیشت نسبی برای کشاورزان رقم بخورد به همین دلیل زاینده‌رود از نظر اقتصادی برای استان اصفهان بسیار مهم است.

يکشنبه 23/4/1392 - 18:13 - 0 تشکر 621488

سلام

قرار بود دیروز بسته بشه ولی من امروز میخوندم که انگار 30درصد ورودی آب به رودخونه کم شده و قراره به تدریج بسته بشهو

يکشنبه 23/4/1392 - 23:33 - 0 تشکر 621525

من امروز خوندم که قراره تا آخر هفته برای تصمیم نهایی بسته شدن زاینده رود مشخص شود ولی ورودی آب به آن کم شده وتا آخر هفته کلا بسته می شود

دوشنبه 24/4/1392 - 0:53 - 0 تشکر 621537

آب رودخونه کلا بسته شده
این آبی که الان تو سطح شهر هست با یه سیستم لوله کشی قراره بین پلها بمونه
یعنی آب بین پلها در گردش باشه 

اللهم عجل لولیک الفرج
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی