انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 289)
شنبه 8/4/1392 - 0:48 -0 تشکر 615852
شوك نزولی طلای جهانی

دنیای اقتصاد- امسال بدترین سال برای سفته‌بازان طلا در سی‌سال گذشته بوده‌است. قیمت طلا در شش ماهه گذشته 452 دلار کاهش داشته است كه به معنای از دست رفتن 25 درصد ارزش اونس در 180 روز گذشته است. حدود نیمی از این میزان کاهش ارزش در 30 روز اخیر رخ داده؛ به همین دلیل تحلیلگران این دوره کاهش را مشابه اتفاق دوره زمانی 1980 می‌دانند؛ دوره‌ای که طلا یک سقوط بزرگ را تجربه کرد.  بهبود وضعیت اقتصادی آمریکا و احتمال متوقف شدن اجرای سیاست‌های انبساطی پولی تا اواسط سال 2014 از دلایل کاهش اخیر قیمت طلا است. این دلایل موجب شد بهای طلا به زیر 1200 دلار برسد؛ گرچه در ادامه کمی تعدیل شد. بلومبرگ در توصیف این کاهش ارزش پس از یک دوره متوالی افزایش گزارش داد: این بدترین وضعیت در سه سال اخیر به حساب می‌آید. درخصوص آینده طلا دو رویکرد وجود دارد؛ برخی از تحلیلگران نمودارهای فنی معتقدند که قیمت طلا امکان بازگشت به سطوح بالاتر از مقدار کنونی را دارد؛ اما برخی از بنگاه‌های مالی جهان همچون مورگان استنلی اعتقاد دارند که بهای طلا تا 1150 دلار هم افت می‌کند.
طلا در مرز 1200 دلار نوسان می‌كند
سقوط بزرگ
گروه بازار پول_ بهای طلا با سقوط به زیر 1200 دلار، به پایین‌ترین سطح قیمتی خود از آگوست 2010 (شهریور 89) رسیده است. طلا البته روز پنج‌شنبه در شرق آسیا تا 1180 دلار افت کرد که نسبت به قیمت روز چهارشنبه
بعدازظهر تقریبا 48 دلار کاهش ثبت کرده است. در عین حال از آنجا که روز پنج‌شنبه قیمت طلا در بازار لندن تا 1240 دلار هم افزایش یافته بود می‌توان گفت که روز پنج‌شنبه قیمت طلا تقریبا 60 دلار افت ثبت کرده است. دیروز اما بهای طلا تا بعد از ظهر در محدوده 1200 دلار نوسان داشت و بعداز نزول به 1190 به 1217 دلار در هر اونس هم رسید ولی دوباره افت كرد و تا ساعت30/19 به وقت تهران به1212دلار رسید. در 30 روز گذشته تا بعد از ظهر دیروز، بهای طلا در جهان تقریبا با 190 دلار کاهش روبه‌رو بوده است. در 365 روز منتهی به دیروز بعد از ظهر نیز طلا تقریبا 350 دلار به طور متوسط افت داشته است. بهای طلا در سپتامبر سال 2011 در بالاترین سطح بسته شده بازار نیویورک تقریبا به 1921 دلار رسید. طلا در این روزها بیش از هر چیز از کاسته شدن از برنامه تسهیل مقداری فدرال رزرو تاثیر می‌گیرد. در آخرین جلسه مقامات فدرال رزرو آمریکا  اعلام شد که برنامه خرید ماهانه 85 میلیارد دلار اوراق قرضه خزانه داری و رهنی به مرور تا پایان سال 2013 متوقف می‌شود و بانک‌هایی که در حال حاضر این اوراق را می‌خرند می‌توانند، خرید آن را کاهش دهند. این وعده البته به شرط تداوم بهبود اقتصادی در آمریکا مورد تاکید قرار گرفت. این اتفاق از 19 ژوئن (29 خرداد) مسیر قیمت طلا در جهان را وارد فاز تازه‌ای کرد. این زمان به نقطه عطفی برای بهای طلا در جهان تبدیل شد و بازارهای مالی برنامه‌ریزی‌های تازه‌ای را آغاز کرده‌اند. در این میان البته هنوز بخشی از آمارهای هفتگی و ماهانه اقتصادی آمریکا نوسانی بر قیمت طلا ایجاد می‌کند، اما رویکرد کلی افت قیمت را نشانه رفته است.
بحران مالی سال 2008 آمریکا که با ورشکسته شدن بانک‌های فردی مک، ‌هانی می و لمان برادرز‌آغاز شد افت ارزش سهام دست به دست شده و زنجیره‌وار سهام بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ در سراسر دنیا از آمریکا به اروپا و ژاپن را نیز در برگرفت در پایان موج اول خود در آمریکا است. تا قبل ازآغاز این بحران نرخ بهره دلار در آمریکا تا 25/5  درصد هم افزایش یافته بود.از آن سال به بعد نرخ بهره در آمریکا بین صفر تا 25/0 درصد ثابت مانده است. به نظر می‌رسد پس از اواخر امسال دوباره نرخ بهره در آمریکا افزایشی شود. این اتفاقات قطعا نقش طلا را در جذب نقدینگی‌ها کمرنگ‌تر خواهد کرد. در این روزها اما پیش‌بینی‌ها برای نرخ هفتگی طلا با حساسیت بیشتری مطرح می‌شود. در نظر سنجی این هفته بلومبرگ از میان 32نفر شرکت کننده تقریبا 15 نفر به افزایش قیمت جهانی طلا در هفته آینده رای داده‌اند. 14 نفر همچنان به ریزش قیمت طلا عقیده دارند و 3 نفر نیز ثبات قیمت آن در محدوده فعلی را مد نظر خود دارند. در دو هفته اخیر طلا البته 16 درصد ارزان شده است. سرعت افت قیمت 3 ماهه طلا، ریزش آن را در 3 دهه اخیر بی‌سابقه کرده است. به گمان برخی سال‌جاری میلادی بدترین سال برای طلا از سال 1981 به حساب می‌آید.
در عین حال برخی از تحلیلگران نمودارهای فنی معتقدند که قیمت طلا امکان بازگشت نیز دارد. برخی از بنگاه‌های مالی جهان همچون مورگان استنلی البته معتقدند که با متوقف شدن برنامه تسهیل مقداری و محرک‌های اقتصادی، بهای طلا تا 1150 دلار هم افت می‌کند.
در جهان برخی دیگر نیز چاپ پول توسط بانک‌های مرکزی جهان را دلیل افت ارزش طلا عنوان می‌کنند. این عده معتقدند که چاپ پول، سهام آمریکا را در ماه گذشته به رکوردهای بالایی رسانده، اما نتوانسته تورم را آن‌چنان افزایش دهد. همچنین بر اساس آمار اعلام شده تقاضا برای خرید سکه و نشان‌های طلایی در آمریکا نیز اخیرا تقاضای زیادی نداشته است. در ماه جاری میلادی ضرابخانه آمریکا تنها 47 هزار سکه عقاب نشان که همچون سکه بهار آزادی در ایران خریدار دارد، فروخته است، این در حالی است که در ماه مه‌ 70 هزار سکه و در ماه آوریل 209 هزار سکه فروخته شده است. این شرایط نشان می‌دهد که تقویت ارزش دلار آمریکا همچون سال‌های قبل از بحران مالی باردیگر طلا را برای کاهش به زیر 1000 دلار مهیا کرده است. برخی از کارشناسان معتقدند که قیمت طلا البته دیگر هیچ‌گاه به 500 دلار نمی رسد، اما یک کاهش بزرگ دیگر رانیز در پیش رو دارد.
سطح مقاومتی بعدی طلا
همچنین یک کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری تاکید کرد: با توجه به روند نزولی قیمت طلا در بازارهای جهانی سطح مقاومتی بعدی برای قیمت این فلز گرانبها 1150 دلار خواهد بود.به گزارش سایت طلا به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، «روبرت سینک» کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری تاکید کرد: در حالی که قیمت طلا به پایین‌ترین سطح خود در 3 سال اخیر رسیده است احتمال افت بیشتر قیمت آن وجود دارد و به نظر من اگر سطح مقاومتی 1150 دلاری شکسته شود قیمت طلا به زیر 1000 دلار خواهد رسید.
بر این اساس وی تصریح کرد: به نظر من قیمت‌های کنونی برای طلا بسیار حساس و بحرانی است و اگر سطح مقاومتی 1150 دلاری شکسته شود احتمال افت شدید قیمت طلا بسیار زیاد خواهد بود.
تجزیه و تحلیل‌های تکنیکال نیز نشان می‌دهد در صورت افت قیمت طلا به زیر 1150 دلار در هر اونس سقوط آزاد قیمت طلا بار دیگر تشدید خواهد شد و باید منتظر سه رقمی شدن قیمت طلا باشیم.
بر اساس گزارش سایت طلا، میزان ذخایر طلا در صندوق سرمایه‌گذاری اس پی دی آر نیز طی روزهای اخیر به شدت کاهش یافته است. موسسات مالی بزرگ جهان نیز پیش‌بینی خود نسبت به قیمت جهانی طلا را تا سال 2015 میلادی به شدت کاهش داده‌اند. موسسه گلدمن ساش پیش‌بینی کرده است که میانگین قیمت هر اونس طلا امسال به 1300 دلار و سال آینده به کمتر از 1050 دلار خواهد رسید. موسسه کردیت سوئیس نیز پیش‌بینی کرد میانگین قیمت هر اونس طلا تا 12 ماه آینده به کمتر از 1150 دلار خواهد رسید.
قیمت‌های داخلی
روز پنج‌شنبه، اما قیمت سکه در بازار داخلی تقریبا در محدوده 1 میلیون و 120هزار تومان باقی ماند. برخی در کف بازار قیمت یك میلیون و 85 هزار تومان را نیز برای آن اعلام کردند که با قیمت تابلوها البته تفاوت داشت. نیم سکه و ربع سکه، اما هر یک با 10 هزار تومان افزایش نسبت به قیمت روز چهارشنبه به ترتیب 580 هزار تومان و 380 هزار تومان فروخته شدند. قیمت این دو البته در ساعات اولیه بازار تقریبا 600 هزار تومان و 400 هزار تومان اعلام شده بود که در ادامه تعدیل شد. در این روز بهای هر گرم طلای 18 عیار تا 103 هزار تومان افزایش داشت. در بازار ارز قیمت دلار تا 3400 تومان بالا رفت و دوباره تا 3370 تومان تعدیل شد. یورو نیز به 4430 تومان رسید. درهم امارات هم 920 تومان فروخته شد.
بر اساس قیمت 1200 دلاری اونس جهانی طلا و نرخ 3370 تومانی دلار، ارزش طلای موجود در سکه تا 952 هزار تومان است. این مقدار البته بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده و سایر اضافات محاسبه شده است. در صورتی که قیمت طلا و دلار داخلی در سطوح فعلی باقی بماند، ممکن است قیمت سکه تا یك میلیون و 22 هزار تومان هم در کف بازار افت کند.
در عین حال بازار در این روزها ممکن است با تزریق‌های بیشتری نیز همراه شده و کاهش‌های تازه‌تری را نیز به خود ببیند.
شرکت‌هایی که سکه ذخیره‌سازی کرده‌اند یا بخشی از 4 میلیون سکه خانگی ممکن است برای درامان ماندن از زیان‌های بیشتر راهی بازار شود. خوش‌بینی‌ها روز پنج‌شنبه نمایی دیگر از خود را در بازار نشان داد. با این حال دلار فقط در زیر 3000
تومان خریدار دارد و سکه نیز در مرز یك میلیون تومان ممکن است با تقاضای خرید مواجه شود.


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی