بهداشت و سلامت (بازدید: 82)
پنج شنبه 6/4/1392 - 13:34 -0 تشکر 615512
مادران معتاد نوزادان معتاد بدنیا می‌آورند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: اعتیاد مادر موحب ایجاد ناهنجاری در جنین نمی‌شود، ولی به دلیل اینکه جنین در معرض مواد مخدر قرار می گیرد، به صورت معتاد به دنیا می‌آید و اگر مواد به نوزاد نرسد علایم ترک به وی دست داده و دچار تشنج می‌شود این عارضه در برخی موارد نیز منجر به مرگ نوزاد می‌شود.

 

دکتر سعیدی در گفت وگو با خبرنگار سلامت ایسنا - منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه جمعیت معتاد در زنان رو به افزایش است، گفت: اعتیاد به روانگردان‌ها و مواد محرک بیشتر نگران کننده است.گفت: اعتیاد به دو دسته تقسیم می‌شود، اعتیادی که از قدیم هم رواج داشته مانند مصرف تریاک و اعتیاد با مدل جدید صنعتی که عمدتا با مواد روانگردان و مواد صنعتی اتفاق می‌افتد. زندگی‌های صنعتی مدل‌های اعتیاد صنعتی را در پی داشته و تابعی از زندگی شهرنشینی و پیشرفت علم و تولیدات صنعتی است.

 

وی با بیان اینکه سرعت شیوع اعتیاد در زنان بیشتر شده و به ازای هر 8 مرد معتاد یک زن معتاد وجود دارد، گفت: افزایش اعتیاد در زنان به دلیل افزایش سطح تحصیلات و افزایش روابط اجتماعی بروز کرده است. البته سطح تحصیلات به خودی خود در پدیده اعتیاد تاثیرگذار نیست بلکه اولین تجربه اعتیاد در بین دوستان انجام می شود، آنها اغلب در خوابگاه‌ها به دلیل شرایط دوری از خانه و خانواده و در بین دوستان از هم تاثیر می گیرند.

 

سعیدی در خصوص داروهای لاغری که در عطاری‌ها و مراکز غیرمجاز عرضه می شود، گفت: برخی سالن‌های زیبایی و باشگاه‌های ورزشی با تبلیغ اینکه این مواد برای لاغری و شفافیت پوست موثرند محلی برای عرضه و تبلیغات مواد محرک است، اما باید گفت ممکن است که مواد محرک لاغری به همراه داشته باشد ولی داروی لاغری نبوده و فرد را بیمارگونه لاغر می‌کند، همچنین باعث رنگ پریدگی شده و فرد براین گمان است که صورتش شفاف و روشن شده است.

 

وی افزود: بسیاری از داروهای تحت عنوان داروی لاغری، چاق کننده و شفاف کننده صورت حاوی ترکیبات مواد مخدر هستند. معجون بیرجندی نمونه‌ای از آن است که در عطاری‌ها به فروش می‌رسد و حاوی عصاره حشیش است.

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه حدود 100 تا 150 هزار زن معتاد در کشور وجود دارد، گفت: زنان هسته مرکزی خانواده هستند و این اعتیاد در خانواده نیز تاثیرگذار است، برخی از این زنان در سن باروری بوده و این اعتیاد بر روی جنین تاثیرگذار است.

 

وی خاطرنشان کرد: معمولا اعتیاد مادر موحب ایجاد ناهنجاری در جنین نمی‌شود، ولی به دلیل اینکه جنین در معرض مواد مخدر قرار می گیرد، به صورت معتاد به دنیا می‌آید و اگر مواد به نوزاد نرسد علایم ترک به وی دست داده و دچار تشنج می‌شود، این عارضه در برخی موارد نیز منجر به مرگ نوزاد می‌شود.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی