دانش و فن آوری (بازدید: 151)
پنج شنبه 6/4/1392 - 10:19 -0 تشکر 615381
تشخیص بیماری ها فقط با یک قطره خون

 
دانشمندان نسل جدیدی از دستگاه های تشخیصی را ساخته اند که می تواند فقط با استفاده از یک قطره خون یا مایعات بدن، بیماری یا ویروس ها را تشخیص دهد.


به گزارش مهر، پژوهشگران موسسه فناوری نیوجرسی، دستگاهی را بر پایه نانولوله های کربنی ساخته اند که با قابلیت حفظ درجه بالایی از تفکیک فضایی می تواند به تشخیص غیرتهاجمی و سریع سلول های متحرک تکی کمک کند.
این پژوهشگران می گویند با استفاده از حسگرها دستگاهی ساخته ایم که به پزشکان کمک می کند یک قطره کوچک از مایع یا خون را بر روی یک منطقه فعال از دستگاه گذاشته و خواص الکتریکی سلول ها را اندازه گیری کنند. به گفته این محققان آنچه در این شیوه منحصر به فرد است چگونگی اندازه گیری خواص الکتریکی یا الگوهای سلولی است.
این شیوه نشان دهنده چگونه تفاوت خواص بین انواع سلول هاست. در این مطالعه محققان سه نوع مختلف از این سلول ها با استفاده از سه کاوشگر الکتریکی مختلف ارزیابی کردند. به گفته محققان این یک مطالعه اکتشافی است و نمی خواهیم بگویم یک نشانه داریم.
محققان می گویند سلول ها بر اساس خواص الکتریکی شان با یکدیگر تفاوت دارند. با این حال، ایجاد یک نشانه، زمان می برد. می دانیم که توزیع بار های الکتریکی در یک سلول سالم، وقتی که بیمار می شود، تغییر می کند.
برای ساخت این دستگاه از فناوری های استاندارد نیمه هادی های اکسید فلزی مکمل (CMOS) استفاده شده و همین امر ساخت مقیاس پذیر آن را ( حتی تا چند نانومتر) ممکن کرده است.
فواصل تعبیه شده در این دستگاه شش میکرون است یعنی به اندازه یک سلول و یا کوچکتر از یک سلول. برای نشان دادن توانایی این دستگاه برای تشخیص سلول های مختلف محققان از طیف سنجی امپدانس بر روی سلول های متحرک کلیوی جنینی انسان، سلول های عصبی موش و سلول های مخمر استفاده کردند.

اندازه گیری ها همراه و بدون سلول ها و نانولوله ها انجام شد. محققان دریافتند نانولوله ها برای تشخیص حضور سلول ها بسیار ضروری هستند.
نانولوله های کربنی ساختارهای بسیار قوی و رسانای الکتریسته با قطر یک نانو متر یعنی به اندازه 10 اتم هیدروژن هستند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی