انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 109)
سه شنبه 4/4/1392 - 21:22 -0 تشکر 615003
رابطه بین خرخر و اختلالات رفتاری حرکتی کودکان

اختلالات رفتاری حرکتی خواب در کودکان از شیوع نسبتا بالایی برخوردار است و تاثیر بسزایی در کارهای روزمره و کیفیت زندگی دارد.
‌نتایج یک پژوهش در کشور نشان می‌دهد بین خرخر و اختلالات رفتاری حرکتی در کودکان ارتباط وجود دارد.
به گزارش ایسنا ، اختلالات رفتاری حرکتی خواب در کودکان از شیوع نسبتا بالایی برخوردار است و تاثیر بسزایی در کارهای روزمره و کیفیت زندگی دارد.

از طرفی خرخر در کودکان یکی از مهم‎ترین دلایل اختلالات خواب است. لذا مطالعه‌ای با هدف تعیین ارتباط بین خرخر و اختلالات رفتاری حرکتی خواب در کودکان 2-12 ساله شهر قم توسط ابوالفضل مظفری، استادیار دانشگاه آزاد واحد قم انجام شد.

در این مطالعه که به صورت مورد شاهد طی سه ماه صورت گرفته، 100 کودک مبتلا به خرخر و 100 کودک غیر مبتلا به خرخر به روش نمونه‎گیری در دسترس مورد بررسی و مقایسه قرار گرفتند. ابزار گردآوری داده دو پرسشنامه استاندارد برلین و Childhood Sleep بود. اطلاعات توسط مصاحبه سازمان یافته از والدین کودکان گردآوری شد.

اطلاعات به دست آمده با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 18 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. طبق یافته‎های این پژوهش، میانگین اختلالات رفتاری حرکتی در گروه مورد و شاهد به ترتیب 13.78 و11.45 بود. آزمون تی مستقل اختلاف معنی‎داری را بین میانگین نمره اختلالات رفتاری حرکتی بین دو گروه مورد و شاهد نشان داد.

همچنین رابطه معنی‎داری بین خرخر و سابقه بزرگی آدنوئید و آپنه و اختلالات رفتاری حرکتی مشاهده شد. ولی بین سن کمتر و بیشتر از 7 سال با اختلالات رفتاری حرکتی و شدت خرخر با اختلالات رفتاری حرکتی رابطه معنی‎داری دیده نشد.
این مطالعه اهمیت اختلالات خواب به ویژه خرخر و اختلالات رفتاری حرکتی و ارتباط این دو را نشان می‎دهد. اهمیت دادن به این موضوعات موجب آگاهی والدین و همکاران در جهت تشخیص و درمان به موقع اختلالات خواب خواهد شد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی