انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 213)
جمعه 31/3/1392 - 21:51 -0 تشکر 613818
خورشید وارد انقلاب تابستانی شد

در فضا کره زمین در پی چرخش مداری خود به دور ترین نقطه نسبت به خورشید می رسد که پس از گذر از آن وارد فصل تابستان می شویم.
به گزارش باشگاه خبرنگاران ؛ دایره البروج مسیر حرکت ظاهری یک سال خورشید نسبت به زمین، بر روی کره آسمان است از دید ناظران زمینی در این دایره فرضی خورشید در مدت زمان یک سال و با عبور این دایره یک بار به دور زمین می چرخد. این دایره در حقیقت مدار حرکت انتقالی زمین را به دور ستاره خورشید مشخص می‌کند و در واقع طرح مدار زمین بر کره آسمان است یعنی دایره‌ای است که از تلاقی سطح مدار حرکت انتقالی زمین با کره آسمان ایجاد می‌شود.

نام های دایره البروج
  دیره البروج به 12 قسمت مساوی تقسیم شده است که هر بخش یک آن برج، معادل ۳۰ درجه یا دوبعد ساعتی تخمین زده شده و با نام 12 صورت فلکی نا مگذاری شده اند و در حال حاضر به دلیل پدیده‌ای به نام تقدیم اعتدالین، ۱۲ صورت فلکی منطقه البروج نسبت به ۱۲ برج هم‌نام آنها در آسمان جابجا شده و تقریباً هر صورت فلکی به اندازه یک برج (معادل ۳۰ درجه) به سمت شرق آسمان حرکت کرده است.

مدارچرخش زمین
 زمین در مداری بیضوی شکل به دور ستاره خورشید که تنها ستاره منظومه شمسی است در حال چرخش است در این چرخش گاهی در نزدیک ترین فاصله به خورشید و گاهی در دورترین نقطه به ستاره خورشید قرار می گیرد.

انقلاب تابستانی
زمانی که زمین در نقطه ای از دایره البروج که دارای بیشترین فاصله در شمال استوای سماوی می رسد بیشترین زاویه با افق را ایجاد می کند و فصل تابستان در نیمکره شمالی آغاز می شود و در این هنگام افرادی که در منطقه راس السرطان زندگی می کنند خورشید را دقیقا در بالای سر خود می بینند.
بعد از انقلاب تابستانی روز ها رفته رفته کوتاه و شب ها بلند می شوند به همین دلیل گذشتگان ما اولین روز تابستان را با عنوان بلند ترین روز سال به نام تیرگان جشن می گرفتند.

محور کج زمین علت به وجود آمدن فصل ها
زمین در محو چرخش خود دارای انحرافی 23 درجه ای است که این انحراف علت اصلی به وجو آمدن فصل های چهار گانه در سیاره ما است و در در انقلاب تابستانی کج شدگی محور چرخش زمین دقیقا به سمت خورشید است به همین دلیل انرژی و نور بیشتری از خورشید را دریافت می کنیم و با وجو اینکه سیاره زمین در انقلاب تابستانی فاصله زیادی که از خورشید دارد هوا گرم تر است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی