انجمن ها > انجمن دانشجویی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
دانشجویی (بازدید: 154)
جمعه 31/3/1392 - 21:45 -0 تشکر 613815
تسهیلات سازمان سنجش برای داوطلبان معلول در کنکور 92


مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به ارائه تسهیلات لازم برای داوطلبان معلول در کنکور 92، از ارائه تسهیلات بیشتر در گزینش نهایی برای این دسته از داوطلبان خبر داد.
دکتر حسین توکلی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه تسهیلات ویژه برای داوطلبان نابینای مطلق، کم‌بینا، ناشنوا مطلق، کم‌شنوا و معلولان جسمی حرکتی در نظر گرفته شده است، اظهارکرد: این دسته از داوطلبان باید در در زمان ثبت‌نام بند 22 تقاضانامه را تکمیل و تاییدیه سازمان بهزیستی، را به سازمان سنجش ارسال کرده باشند.

وی با اشاره به ثبت‌نام 1823 داوطلب معلول در کنکور سراسری 92، گفت: از این تعداد 241 نفر نابینای مطلق، 373 نفر کم بینا، 91 نفر ناشنوای مطلق، 180 نفر کم‌شنوا و 932 نفر معلول جسمی حرکتی هستند. توکلی با بیان اینکه حوزه امتحانی این دسته از داوطلبان از حوزه سایر داوطلبان مجزا تعیین شده است، اظهارکرد: حوزه امتحانی این دسته از داوطلبان در تهران دانشکده علوم توانبخشی و بهزیستی می‌باشد.

وی افزود: سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش استثنایی در تعیین مراقبان ذیصلاح با سازمان مجری آزمون همکاری لازم را داشته است. مشاور عالی سازمان سنجش ادامه داد: به منظور فراهم کردن تسهیلات لازم برای پاسخگویی به سوالات داوطلبان نابینای مطلق علاوه بر در نظر گرفتن منشی مسلط به زبان عربی و انگلیسی سوالات برخی از دروس به صورت خط بریل تهیه شده است.

توکلی با اشاره به سوالات دروسی که به صورت خط بریل طراحی شده است، اظهارکرد: کلیه سوالات دروس زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، فرهنگ و معارف اسلامی و زبان انگلیسی دفترچه عمومی (شماره1) به خط بریل طراحی شده است. وی افزود: برای داوطلبان گروه آزمایشی علوم انسانی سوالات ریاضی، اقتصاد، زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، تاریخ، جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق، روانشناسی (دفترچه شماره 2) به صورت خط بریل طراحی شده است.

مشاورعالی سازمان سنجش با بیان اینکه سوالات زبان تخصصی انگلیسی داوطلبان گروه زبان‌های خارجه به خط بریل طراحی شده است، اظها کرد: علاوه بر دفترچه‌های تهیه شده، دفترچه سوالات آزمون در اختیار نابینایان مطلق که در سن بزرگسالی دچار این عارضه شده‌اند، قرار می‌گیرد، چرا که ممکن است این دسته از داوطلبان به خط بریل تسلط نداشته باشند و بر اساس دستورالعمل مربوطه توسط منشی قرائت می‌شود.

توکلی افزود: برای حدود 72.61 درصد داوطلبان نابینای مطلق گروه علوم انسانی و 20.75 درصد داوطلبان زبان‌های خارجه سوالات به صورت خط بریل تهیه شده است. وی با اشاره به ثبت‌نام 241 داوطلب نابینای مطلق در کنکور 92، گفت: از این تعداد 175 نفر در گروه آزمایشی علوم انسانی، 50 نفر در گروه آزمایشی زبان‌های خارجه، سه نفر در گروه آزمایشی ریاضی، چهار نفر در گروه آزمایشی علوم تجربی و 9 نفر در گروه آزمایشی هنر ثبت‌نام کرده‌اند.

مشاور عالی سازمان سنجش افزود: بنابراین سوالات عمومی و اختصاصی 93.6 درصد کلیه داوطلبان نابینای مطلق به خط بریل طراحی شده است. توکلی با بیان اینکه فواصل صندلی‌ برای آنهایی که نیاز به منشی دارند، رعایت شده است، اظهارکرد: بر این اساس زمان قرائت سوالات توسط منشی برای داوطلبان مزاحمتی برای داوطلبی که وضعیت مشابه دارد، ایجاد نمی‌شود.

وی با بیان اینکه برای داوطلبان کم‌بینا دفترچه حاوی سوالات آزمون عمومی و اختصاصی به صورت درشت خط تهیه شده است، در خصوص زمان پاسخگویی به سوالات برای این دسته از داوطلبان، گفت: زمان پاسخگویی به سوالات ریاضیات، فیزیک، فیزیک مکانیک و شیمی 1.5 برابر زمان داوطلبان عادی در نظر گرفته شده است.

مشاور عالی سازمان سنجش افزود: همچنین زمان پاسخگویی به سوالات اعم از عمومی و اختصاصی برای این دسته از داوطلبان 1.3 برابر زمان داوطلبان عادی در نظر گرفته شده است.
توکلی در پایان به نحوه گزینش داوطلبان معلول اشاره کرد و گفت: گزینش نهایی داوطلبان معلول در سهمیه منطقه‌ای، به اینگونه است که چنانچه فرد سهمیه یک باشد به عنوان داوطلب سهمیه دو و اگر سهمیه دو باشند به عنوان داوطلب سهمیه سه، گزینش می‌شود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی