انجمن ها > انجمن شمال > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
شمال (بازدید: 496)
پنج شنبه 30/3/1392 - 19:13 -0 تشکر 613582
ببر مازندران یا ببر کاسپین


8179161 tiger 4a معرفی ببر مازندران یا ببر کاسپین + عکس

 

ببر مازندران (Panthra tigris virgata) یا ببر هیرکانی، که در برخی نقاط به آن ببر کاسپین می گویند، (به مازندرانی: سِرخِ شیریا مازرون ِببر) گربه سان اساطیری ایران زمین و کشورهای آسیای مرکزی و غربی بوده‌است که حدود نیم قرن پیش منقرض شده‌است و در ناحیه گسترده‌ای از چین تا دریای سیاه می‌زیسته‌است. جنگل‌های هیرکانی، قفقاز، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قزاقستان، قرقیزستان و غرب چین مسکن این گونه از ببر بوده‌است که امروزه منقرض گردیده‌است اما هنوز ادعاهایی اتفاقی دربارهٔ رویت آن گزارش می‌شود در نمایش‌های معروف روم باستان، از ببر هیرکانی برای جنگ با پهلوانان استفاده می‌شد. تا حدود قرن هفدهم، آشنایی بیشتر دنیای غرب با همین ببر هیرکانی بوده‌است و چندان اطلاعاتی درباره‌ی ببرهای هندوستان نداشته‌اند و شاید به همین علت است که شکسپیر در داستان مکبث از ببر مازندران سخن می‌گوید.

يکشنبه 16/4/1392 - 12:18 - 0 تشکر 618383

غرشی که برای همیشه خاموش شد


سال 1332 شمسی بود که سروان احمد هنرور در بیشه ای نزدیک به روستای آقا میش حوالی شهرستان کلاله آخرین گلوله خود را به سمت شیرسرخ خزر شلیک کرد.


حدود نیم قرن پیش بود که گربه سان اساطیری ایران، همان ببر مازندران که بر آن لقب ببر ایران یا شیر سرخ داده شده بود، منقرض گشت.

*مشخصات ببر مازندران


ببر ایران پس از ببر بنگال بزرگ ترین ببر در جهان به شمار می رفت.


طول بدن آن حدود 2 تا 3 متر بود و وزن ببر نر حدود 250 و ماده نیز 200 کیلوگرم بود.


زیستگاه آن شامل بیابان های سرد تا جنگل های سرد برف گیر بود.

آن ها بیشتر در کشورهای ایران، ترکمنستان ، قزاقستان و قرقیزستان یافت می شدند اما در ایران بیشتر از سایر مناطق بودند.


اما علت انقراض این گربه سان اساطیری در ایران، شکار او و طعمه هایش، نابودی جنگل ها و تالاب ها و استفاده از طعمه های مسموم بو د ولی حمله گاه و بی گاه خودشان به دلیل کمبود طعمه به دام های مردم سبب از بین رفتن و انقراضشان شد.


سروران احمد هنرور در  روستای آقا میش شهرستان کلاله آخرین گلوله خود را به سمت شیرسرخ خزر شلیک کرد ولی نمی توان او را به خاطر کشتن آخرین ببر مازندران ملامت کرد چون حتی اگر او هم آن ببر را شکار نمی کرد ، ببر مازندران منقرض می شد زیرا بزرگترین گربه سان ایران از سالها قبل از آن در سرازیری انقراض افتاده بود وتعداد ببرها آنقدر کم شده بود که دیر یا زود منقرض می شدند. 

ناگفته نماند که صاحب نظران در پاسداری از محیط زیست علت این رویداد مسعود میرزا می‌دانند.


مسعود میرزا ملقب به ظل السلطان پسر ارشد ناصرالدین شاه قاجار را یکی از مسئولان انقراض ببر مازندران می دانند.


او با اینكه سه سال از برادر خود مظفرالدین میرزا بزرگتر بود اما هیچ وقت به عنوان ولیعهد انتخاب نشد و عقده رسیدن به تاج و تخت پادشاهی خود را از طریق شکار حیوانات، عقده گشایی می کرد.


به بیان دیگر ظل السلطان حداقل 20 درصد کل ببرهای ایران را کشته است و به این ترتیب جمعیت این گونه را به اندازه چشمگیری کاهش داده است.


او در سفری به بابل 2 قلاده و در سفری دیگر به شبه جزیره میانکاله (جنوب شرقی دریای خزر و در استان گلستان فعلی) 35 ببر دیگر را شکار کرد.


شاید کشته شدن این تعداد ببر در آن زمان ممکن بود موجبات شادی برخی از مردمان محلی را فراهم کند اما ضربه ای سخت به اکوسیستم منطقه به حساب می آید.


از افرادی که در این خصوص صحبت کرده اسکندر فیروز اولین بنایگذار حفاظت زیست که در کتاب خود آورده است: شاید کل جمعیت ببر در آن زمان بیش از چیزی حدود چهار یا پنج برابر این رقم نبوده و لذا همین یک شکار عظیم ضربه سهمناکی در کاهش تعداد ببر بوده است.


*از ببر مازندران تنها یک عکس باقی مانده


امروزه می‌توان با صراحت گفت که تنها از ببر مازندران تنها یک عکس باقی مانده است.


گفتنی است: در حالی که در کشور ما جایگاه ببر از پلنگ و شیر پایین تر است، باز هم مردمان کشورمان ببر را نماد شجاعت و نیرومندی می‌دانند.


در این خصوص نیز می‌توان به اشعار فردوسی درباره  ببر اشاره کرد.


در نهایت باید گفت: شاید نبود مناطق در ایران و استان‌های شمالی و نبود امکانات لازم ببر‌های مازندران را تنها در یک قاب عکس چوبی محاصره کرده است.گزارش از ندا فاضلی
باشگاه خبرنگاران جوان

يکشنبه 16/4/1392 - 12:29 - 0 تشکر 618390

درود دوست عزیز
فعالیت شما چشم نواز هست.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی