بهداشت و سلامت (بازدید: 83)
پنج شنبه 30/3/1392 - 10:38 -0 تشکر 613318
تنها 5 درصد افراد دستان خود را درست می شویند

تحقیق جدید پژوهشگران دانشگاه ایالتی میشیگان بر روی بیش از سه هزار و 749 نفر نشان می دهد که تنها پنج درصد از افراد دستان خود را صحیح به گونه ای که میکروب های عفونت زا کشته شوند، می شویند.
 
"کارل بورش گروینک" سرپرست این پژوهش با اشاره به نتایج این تحقیق اعلام کرد: 33 درصد از افراد مورد مطالعه از صابون استفاده نکرده و 10 درصد هم اصلا دستان خود را نمی شویند. به گفته وی، مردان نیز به طور صحیح دستان خود را نمی شویند.این محقق خاطرنشان کرد: نتایج به دست آمده تعجب آور است چرا که پیش از این تحقیقات نشان داده است که اکثر مردم دستان خود را به طور صحیح می شویند.

این تحقیق تاکید می کند: شستن دست تنها راه موثر برای کاهش گسترش بیماری های عفونی است. عدم شستن کافی دست ها با شیوع 50 درصد از بیماری های ناشی از مواد غذایی مرتبط است. برای کشتن میکروب ها باید به مدت 15 الی 20 ثانیه، دست ها را شست و این در حالی است که این پژوهش شستن شش ثانیه ای دست ها توسط افراد را نشان داده است.

این پژوهش از نخستین مطالعاتی است که طول مدت شستن دست و استفاده یا عدم استفاده از صابون را مورد بررسی قرار داده است.

این تحقیق نشان داد: به طور کلی، پانزده درصد از مردان و 7 درصد از زنان دست هایشان را نمی شویند. همچنین تنها 50 درصد از مردان و 78 درصد از زنانی که دست هایشان را می شویند، از صابون استفاده می کنند.

بر اساس نتایج این پژوهش، احتمال اندکی وجود دارد که افراد به هنگام مشاهده سینک دستشویی کثیف دست هایشان را بشویند.

همچنین اغلب مردم، صبح هنگام تمایل بیشتری به شستن دست هایشان دارند و هرچه به شب نزدیکتر می شوند این تمایل کمتر می شود.

تحقیق فوق حاکیست: مردم به هنگام مشاهده علامت هشدار دهنده برای شستن دست، بیشتر به شستن دست ترغیب می شوند.

این پژوهش در مجله "Environmental Health" منتشر شده است.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی