بهداشت و سلامت (بازدید: 104)
چهارشنبه 29/3/1392 - 15:10 -0 تشکر 613022
گرما برای قلب مضر است

شاید شما هم جزو افرادی باشید که در تابستان و همراه با گرم شدن هوا میلتان به غذا کاهش می یابد و نسبت به بقیه فصول عصبانی‌تر هستید و گاهی با مشکل تپش قلب نیز مواجه می ‌شوید.
این حالت تا حدی طبیعی است، چون گرما بر فعالیت قلب ما اثر دارد. به طور معمول وقتی هوا گرم‌تر می‌ شود، بدن ما به طور خودکار در صدد تعدیل این گرما و حفظ دمای ثابت بدن علی رغم افزایش دمای محیط برمی ‌آید. همانطور که می ‌دانید، هیپوتالاموس در مغز متوجه تغییرات دمایی می‌ شود و پیام‌هایی را به قسمت‌های گوناگون بدن می ‌فرستد.
غدد عرق با گرفتن این پیام سعی می‌ کنند که با کمک تعریق، سطح پوست را خنک کنند. رگ‌های خونی نیز منبسط می‌ شوند تا گرما از عروقی که از نزدیک پوست عبور می ‌کنند، آزاد شود، یعنی در یک کلام کار قلب زیادتر می ‌شود. تصور کنید در فردی که دارای بیماری قلبی باشد، افزایش کار قلب یعنی بالا رفتن خطر سکته قلبی.

شاید شما هم دیده یا شنیده‌اید که در گرمای تابستان و ترافیک سنگین، آمار مرگ ناگهانی بیشتر از زمستان است. اگر در تهران یا حتی مناطق خشک کویری زندگی می‌ کنید، باید خوشحال‌تر باشید، چون خشکی هوا موجب می‌ شود عرق شما تبخیر شده و خنک شوید. اما در شهرهایی مانند بوشهر و بندرعباس که رطوبت هوا بالاست، نه تنها گرما، بلکه حجم خون هم بالاتر است، بنابراین قدرت تبخیر عرق کمتر می ‌شود. در این مناطق که رطوبت هوا بالاست، به دلیل افزایش حجم خون، کار قلب بیشتر می ‌شود.
توصیه من به همه کسانی که مشاغل آنها طوری است که مجبورند در هوای گرم کار کنند و از نعمت هوای خنک کولر محروم‌اند، این است که با پوشیدن لباس رنگ روشن، نوشیدن آب به اندازه کافی (وقتی شما تشنه اید، خون غلیظ و حاوی آب کمتری است و باید به پیام هیپوتالاموس مبنی بر حس تشنگی گوش کنید و حتما آب کافی بنوشید) و کم‌کردن گرما تا حد قابل قبول مانند شستن پاها یا قراردان پاها در آب خنک به سلامت قلب خود کمک کنند.
اگر شما یک بیمار قلبی هستید و به گرگرفتگی عروق دچارید، یادتان نرود که باید با پزشک خود در خصوص گرمای محیط کار مشورت کنید.
بسیاری از رانندگان تاکسی را می‌ بینیم که با هوشیاری، روی سقف ماشین خود باربند حصیری بسته‌اند و یک بطری کوچک آب و یخ همراه خود دارند که در طول روز از آن می ‌نوشند و یا دست و صورت خود را با آن می ‌شویند.
سعی کنید از بحث‌های تنش‌زا و ایرادگرفتن به رانندگی یکدیگر بپرهیزید یا در این گرما با دعوا و ترس، بیش از این به قلب خود آسیب نزنید. نکته دیگر اینکه هرگز در گرما به فعالیت ورزشی نپردازید و یادتان باشد که ساعت 8 تا 10 صبح در پارک یا خانه که هوا خنک‌تر است ورزش کنید.
این باور غلطی است که می ‌گویند باید صبح زود پس از نماز ورزش کنید، چون آن موقع قلب شما هنوز آماده نیست و با این کار فشار مضاعفی به آن وارد می‌ کنید.
ساعت شش صبح از خواب بیدار شوید، صبحانه میل کنید و حدود ساعت هشت، ورزش کنید.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی