انجمن ها > انجمن عمومی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عمومی (بازدید: 3281)
يکشنبه 7/7/1387 - 1:46 -0 تشکر 61071
چگونه در محیط کار با دیگران برخورد کنیم؟؟؟؟

در محیط كار، با دیگران چگونه رفتار كنیم؟

هر فردی باید بداند كه چگونه می‌تواند با دیگران ارتباط برقرار نماید. به یاد داشته باشید كه عدم مهارت‌های رفتار با دیگران، سبب دلسردی و ناامیدی می‌شود. یك انسان موفق می‌داند كه كار كردن با دیگران به خصوص در دنیای كنونی، ارتباطی توام با مهارت را می‌طلبد. جامعه‌شناسی می‌گوید: «هنگام برخورد با مردم به خاطر داشته باشید كه با مخلوقات منطقی طرف نیستید، با موجوداتی كه سرشار از غرور، خودبینی و تعصب هستند، طرف هستید.» در این نوشته سعی شده است تا برخی از قوانین اصلی ارتباطات انسانی در فضای كاری به شما معرفی شود. پس با ما همراه باشید.

1- دیگران را با نام صدا بزنید:                 
این خوشایندترین صدا برای گوش هر كسی است. وقتی نام فردی را به كار می‌برید، در حقیقت پیغام خود را تنها برای آن شخص ارسال می‌كنید. این كار شما سبب می‌شود فرد مقابل دریابد كه برای او اهمیت و ارزش قائل هستید. جملات خود را با اسامی افراد بیامیزید و با سوالاتی نظیر: «علی، امروز خوب هستی؟» آغاز نمایید.

2- اشتباه خود را بپذیرید:                                     
اگر این مسئله را بپذیرید كه اعتراف به اشتباهات در محیط كار، یكی از ستوده‌ترین اعمال است، پس با اعتراف به اشتباه خود، هرگز فكر نخواهید كرد كه وجهه خود را از دست خواهید داد.
یادمان باشد در اعتراف به اشتباهاتمان زیاده روی نكنیم مثلا لازم نیست با عذرخواهی فراوان در جلسات، اقدام به بیان اشتباهات خود نمایید. جمله «من اشتباه كردم و متوجه آن هستم» كفایت می‌‌كند.

3- دیگران را با معیارهای بالا در نظر بگیرید:
اندك افرادی در بین ما هستند كه معمولا عقل‌كل خطاب می‌‌شوند. به نظر می‌رسد این گونه افراد فكر می‌كنند كه هیچ كس جز خودشان قادر به انجام صحیح امور نیست. جزو این گروه از افراد نباشید. به قابلیت‌های دیگران اعتماد نمایید. در واقع به آنها در انجام دادن كارها به بهترین وجه ممكن اطمینان داشته باشید. این به معنای داشتن انتظارات بیش از حد نیست.
باور داشتن یك فرد او را تشویق به انجام كارها با حداكثر توان می‌كند و از ناامیدی جلوگیری می‌كند.

4- علاقه‌ای صادقانه  از خود نشان دهید:
به سخنان خود دقت كنید و بدانید چه وقت باید آنها را بیان كنید. هر فردی در محیط كار شما، دارای سابقه‌ای از علایق و تجارب و سلایق گوناگون است. حتی اگر نقطه اشتراكی با هم ندارید، در مورد اطرافیانتان اطلاعات كسب نمایید. مردم دوست دارند كه دیگران آنها را به خاطر داشته باشند پس در سخن گفتن دقت نمایید.

5- از دیگران تعریف و تمجید كنید:          
در مورد تعریف خود صریح باشید و نشان دهید كه در مورد آنچه كه فرد انجام داده است، آگاهی دارید، به طور مثال بگویید: «علی، تو خیلی خوب جلسه را اداره كردی به خصوص وقتی همه از مسیر موضوع اصلی منحرف شده بودند». در عین حال سعی كنید به ندرت و فقط زمانی كه واقعا نیاز است، انتقاد نمایید، انتقاد را طوری بیان كنید كه مانند یك نصیحت سازنده از طرف دوستی قابل اعتماد در نظر گرفته شود.

6- مراقب حرف‌هایتان باشید:                          
اگر قصد ندارید، كاری را انجام دهید، هرگز نگویید كه آن را انجام خواهید داد. یادتان باشد اعتبار شما، ارتباطی تنگاتنگ با گفتارتان دارد. اگر به قول خود عمل نكنید، در مورد كارهای بزرگ به شما اعتماد نخواهد شد و در نتیجه پیشرفتی حاصل نمی‌شود.

7- قدردانی و سپاسگزاری فراموش نشود:
اگر فردی لطفی به شما كرد، تشكر نمایید و مقابله به مثل كنید و این را بدانید كه شما به خودی خود مستحق لطف نیستید و كسی به شما بدهكار نیست. پس تشكر فراموش نشود.

8- با فكر و ملاحظه باشید:                             
اگر قبل از صحبت نمودن خوب فكر كنید شاید هیچ‌وقت، ابهامی در گفتارتان سبب سوء تعبیر نشود.در صورت بروز سوءتفاهم یادمان باشد، نظرات دیگران را محترم بشماریم. ببینید چرا آنها این‌گونه فكر می‌كنند. به جای مشاجره از دیگران بخواهید در مورد مواضع‌شان توضیح دهند، مجبور نیستید، موافقت كنید، اما می‌توانید بگویید: «من متوجه هستم شما چه می‌گویید.»

9- از خودگذشتگی فراموش نشود:                  
بد نیست گاهی اوقات از مكان شغلی خود خارج شده، به دیگران در كارهای‌شان كمك نمایید. این عمل را بدون این‌كه از شما درخواست شود، انجام دهید، گفتن: «كمك لازم ندارید؟» شما با این كار، دیگران را تشویق به از خودگذشتگی نموده و در نتیجه محیط كاری مثبت قوی ایجاد خواهد شد و دیگر این كه برای خود لطفی دو جانبه را خریداری می‌نمایید، چرا كه مهربانی همیشه باز می‌گردد.

10- متواضع و فروتن باشید:                        
یادمان باشد اگر به كامیابی دست یافتیم، خود از آن تعریف نكنیم بلكه دیگران خود متوجه آنها گردند، «همچنان كه گفته‌اند، مشك آن است كه خود ببوید نه آن كه عطار بگوید.»

11- به حفظ آبروی دیگران كمك كنید:          
اگر همكارتان اشتباهی كرد با خندیدن به اشتباهی كه شخص (نه با خندیدن به خود شخص) مرتكب شده، به همراه ضربه‌ای دوستانه به شانه‌های او از پریشانی‌اش بكاهید و بگویید: «این برای بهترین افراد هم ممكن است پیش بیاید.» با این كار به او و دیگران اطمینان می‌دهید كه دنیا به پایان نرسیده است.

 

 

باید بروم در خلوت سرخ

تا بتوانم  ترانه ی آگاهی بخوانم

و خدا است تنها پناهم

خلوت، تولد حقیقتم خواهد شد

 

يکشنبه 7/7/1387 - 2:47 - 0 تشکر 61080

سلام . اتفاقا من دقیقا همینطوری هستم اما با بزرگتر از خودم خیلی راحت نیستم و با نام خونوادگی صداش میکنم . ما باید طی مدتی خصوصیات اخلاقی طرف مقابل رو دریابیم و بعد باهاش همونطوری رفتار کنیم که مناسبش باشه .

نه اینکه یه آدم جلاد و خودبین و مغرور رو با نام کوچیک صداش کنیم . آخه بعضی ها واقعا خشک هستند .

خداحافظ تبیان .

کاش میدانستم که کجا دلها به ظهور تو آرام خواهد گرفت  

يکشنبه 7/7/1387 - 6:10 - 0 تشکر 61095

با سلام من نمیدونم اینا رو از کجا گیر آوردید اما قبل از اینکه اشاره ای بکنید من به این موارد آشنایی کامل داشتم  اینو جدی عرض می کنم خدمتتون من با کلیه این نکات در کارهای مختلف و موقعیت هایی که داشتم رسیدم مخصوصا کار با خانم ها برای بنده تجربه فوق العاده خوب و ارزنده ای بود چون خانم ها در کارشون فوق العاده دقیق و حساس هستند و همینطور روحیه تعامل و همکاری بالایی هم دارند.یا علی

يکشنبه 7/7/1387 - 21:0 - 0 تشکر 61308

اینا همه درسته اما من از رک حرف زدن و صادقانه و بی پرده حرف زدن بیشتر خوشم میاد. بهر حال رفیق اونیه که مثل آیینه باشه یعنی هم صاف و صادق و هم عیب های دوستشو نشون بده و در رفع اونا کمک کنه نه اینکه فقط چاپلوسی کنه و ... ( منظورم بند 6 و 7 بود )

دوشنبه 8/7/1387 - 2:26 - 0 تشکر 61369

خیلی خوب و مفید بود

من خودم با تجربه ی کمی که دارم فهمیدم که نباید به علایق و سلایق دیگران بی احترامی کرد و باید آنها را حتی به خاطر علایق مثبتشان تحسین کرد و خوشرویی هم خیلی کمک می کنه و مثبت اندیشی و قانون جاذبه .

دوشنبه 8/7/1387 - 23:37 - 0 تشکر 61609

سلام

البته موارد شش و هفت جدای از چاپلوسی و پاچهخواری هست مسلما....

دوستان از تجربیات خودشون بیشتر بگن ...تا همه استفاده کنند

 

باید بروم در خلوت سرخ

تا بتوانم  ترانه ی آگاهی بخوانم

و خدا است تنها پناهم

خلوت، تولد حقیقتم خواهد شد

 

دوشنبه 8/7/1387 - 23:37 - 0 تشکر 61610

سلام

البته موارد شش و هفت جدای از چاپلوسی و پاچهخواری هست مسلما....

دوستان از تجربیات خودشون بیشتر بگن ...تا همه استفاده کنند

 

باید بروم در خلوت سرخ

تا بتوانم  ترانه ی آگاهی بخوانم

و خدا است تنها پناهم

خلوت، تولد حقیقتم خواهد شد

 

چهارشنبه 10/7/1387 - 12:49 - 0 تشکر 61867

به نام خدا

ســـلام

چند مورد اول رو خودم شدیدا عمل می كنم ولی وقتی طرف مقابل منو با فامیلی صدا میكنه دیگه روم نمیشه اون رو با اسم صداش كنم.

موارد بعدی رو هم تا حدودی رعایت میكردم و بعضی هاشون رو هم نه و لی سعی میكنم بیشتر توجه كنم.ممنون.

.

اللَّهُــــــــمّے صَــــــلٌے  و سَلّـــــمّے علَےَ مُحمَّــــــــدْ وَ آلِےَ مُحمَّـــــــــدْ و عجِّـــــــلْ فرَجَهُــــــمّے
 
 
پنج شنبه 11/7/1387 - 11:29 - 0 تشکر 62038

به نام خدایی که همیشه در قلب ماست

سلام

به نکات جالب و ریزی اشاره کردین ولی عمل به بعضیاش یکم سخته، و اعتماد به نفس بالا میخواد.

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی