سينما و تلویزیون (بازدید: 1777)
سه شنبه 14/3/1392 - 22:6 -0 تشکر 608823
چگونه با موبایل فیلم كوتاه بسازیم


سینما خبر؛ بهترین لحظات عمر ما به صورت غیر منتظره رخ می دهد . شاید بخواهیم این لحظات را جایی غیر از حافظه خودمان ذخیره كنیم و شاید بخواهیم این لحظه را در غالب یك موبایل فیلم به رقابت بگذاریم.  اما خیره شدن به دنیا از داخل دوربین موبایل چطور باشد كه بهتر به نظر برسد؟!

با هوشمندتر شدن گوشی های موبایل و قابلیت های فراوان آنها در تصویربرداری «HD» یا «فول اچی دی» و همچنین نرم افزارها و برنامه های متعدد موبایل برای تدوین فیلم ، تهیه یك فیلم با موباسیل بسیار آسان شده است.

همچنین از ساخت یك فیلم كوتاه گرفته تا گزارش یك حادثه مهم ، گوشی های همراه هوشمند می توانند همانند یك دوربین دستی ما را یاری كنند ، از سوی دیگر رقابت كمپانیهای بزرگ همچون «اپل» ، «نوكیا و سامسونگ» در عرصه ارائه تصویرهای عكسبرداری و فیلمبرداری با كیفیت است . خوشبختانه گوشی های هوشمند امروزی تصاویری با كیفیت بیش از 720 پیكسل ارائه می دهند و برنامه های فوق پیشرفته ای را برای بهتر ارائه دادن تصاویر پیشنهاد می كنند.

 

از كجا باید شروع كرد؟

برای ساخت فیلم كوتاه با موبایل باید به چند نكته ظریف توجه كرد. «گاراو راتوری» (Gaurav Raturi) فیلم ساز و مؤسس (Filmbooth) كه مجموعه بزرگی از فیلمهای كوتاه دارد می گوید : «ایده خود را به صورت فیلمنامه ای مصور در ذهن داشته باشید و نسبت به مدت زمان كلی فیلم ، صرفا جهت تدوین آن آگاه باشد . در صورتی كه تخمین صحیحی از مدت زمان فیلم داشته باشید ، ؟؟ فیلمبرداری در موقعیت برای شما ساده تر خواهد بود.

 

به این نكات قبل از آغاز كار توجه بیشتری كنید :

1. كار اولیه : تعدادی فیلم كوتاه كه با موبایل ساخته شده تماشا كنید و آن را مورد بررسی قرار دهید. بعد از آنكه موقعیت فیلمبرداری را انتخاب كردید ، دقت كنید چه زمانی از روز نور بهتری برای ساخت فیلم به شما می دهد . با انعكاس نور روی اجسام موقعیت فیلمبرداری می تواند با زمان مناسب روز برای فیلمبرداری را انتخاب كنید. برای مشاهده نمونه های این نكته به سایت Vimeo.com می توانید مراجعه كنید.

 

2. طرح داستان یا فیلمنامه (StoryBoard) : تمام فیلمسازان بزرگ ابتدا به طرح داستان یا فیلمنامه خود می اندیشند. در این مورد قانون كلی وجود ندارد بلكه به خلاقیت سازنده فیلم بازمی گردد . ولی فیلمسازی با موبایل محدودیت های خود را دارد و در زمان خاص باید فیلمنامه یا طرح داستان به سرعت در ذهن فیلمساز ایجاد شود حال می خواهد این طرح از محیط اطراف باشد.

 

3. حالت هواپیما (Airplane Mode) : قبل از آغاز كار حتما سیم كارت را خارج كنید یا اینكه گوشی را در حالت هواپیما قرار دهید. چرا كه نمی خواهید روند فیلمسازی شما با یك تماس ناخواسته متوقف شود ! باطری را نیز چك كنید.

 

4. جهت / زاویه (orientation) : هرگز از حالت پرتره (portrait) گوشی همراه خود برای تصویربرداری استفاده نكنید. همیشه از وضعیت افقی تصویربرداری استفاده كنید . این حالت نه تنها كنترل بهتری برای نگه داشتن گوشی به شما می دهد ، بلكه زاویه ویدئو را برای تماشا در كامپیوتر یا تلویزیون هم‌‌تراز و میزان می كند. در حالت عمودی (vertical) نیز می توان فیلمبرداری كرد ولی حین تدوین باید آن را چرخاند تا ستونهای سیاه كنار آن معروف به «پیلار باكسینگ‌» از بین برود.

 

 

5. آمبیانس و نور (Ambiance & lighting) : نور مناسب برای فیلم گرفتن حیاتی است. به خاطر همین است كه كارشناسان می گویند ، شما باید در نور روشن فیلم بگیرید. البته این به معنای فیلم گرفتن در وسط ظهر نیست . چرا كه در این موقع روز كنتراست تصویر خیلی خشن و نامناسب است. اگر هم مجبور به این كار هستند ، گوشی خود را از زاویه مرتفع به طوری كه ‌آسمان از فریم تصویر شما بیرون باشد ،‌نگه دارید. بهترین پیشنهاد ما برای شما تصویربرداری در روز ابری ، زیر سایه ، صبح زود یا عصر است. سنسورهای به كار رفته در دوربینهای موبایل قابلیت تصویر گرفتن در حالتهای مختلف نور در یك فریم را ندارند. از سویی همانطور كه شرایط ایده آل را برای تصویرگرفتن از محیط خارجی را فراهم می كنید ، تصویرگرفتن در داخل به دلیل تنظیم نبودن نور (نور خیلی كم یا خیلی زیاد) نیازمند مهارت بیشتری است.

 

در محیط داخل ، اجسام انعكاس نور بیشتری دارند. پیشنهاد می شود برای  اینكار «كاتر سیاه» (كه همان پوشش فضای داخلی با پارچه سیاه است) استفاده شود. در محیط خارج معمولا نور پراكنده می شود و كنترل آن ‌آسانتر است.

1-5 صدا (آمبیانس) (Ambiance) ، میكروفونی كه روی گوشی های موبایل نصب شده نمی تواند صدای خوبی برای فیلم شما ارائه دهد. این روزها ، گوشی های همراه تصویر بهتری ارائه می دهند تا صدای خوب . صدای محیط اطراف نیز می تواند از كیفیت صدای دیالوگ شما كم كند. پیشنهاد می شود برای داشتن كیفیت صدای خوب از میكروفون جانبی استفاده كنید.

2-5 برای فیلم خود می توانید از موسیقی استفاده كنید البته اگر اجازه ‌آن را داشته باشید. سعی كنید موسیقی برای خودتان باشد اگر از قطعه موسیقی شخصی استفاده می كنید باید در تیتراژ حتما به آن اشاره شود.

3-5 حین تصویربرداری مراقب باشید تا لوگو و آرم های تجاری در فیلم شما مشخص نباشد. تا حد ممكن از افتادن این تصاویر در فیلمتان جلوگیری كند و در صورتی كه از چشم شما خارج بود ، حتما آن را هنگام تدوین محو كنید.

4-5 حضور بازیگران و شركت  كنندگان در فیلم شما باید با  اجازه آنها باشد و همانند موسیقی در تیتراژ به نام آنها اشاره شود.

 

6- فاصله فیلمبرداری (Distance) : فاصله باید تا حدی باشد كه تصویر مناسبی ارائه دهد. یك «نَه» بزرگ روی آیكون «زوم» (درشت نمایی) بزنید. حتی اگر در گوشی همراه خود برنامه ثبت ویدئو دارید ، نباید باز هم از «زوم» استفاده كنید. با كاربرد این آیكون علاوه بر ارائه تصویری پر از لرزش و تار ، تصویر آهسته تر نیز می شود . بنابراین سعی كنید به آرامی به شیء موردنظر خود نزدیك شوید.

 

 

7- تدوین (Editing) :

1-7 تدوین اولیه : اگر به ابزار تدوین دسترسی ندارید ، پس از گرفتن هر سكانس ، تصویربرداری را قطع كرده و تا مهیا شدن شرایط لازم برای سكانس بعدی صبر كنید. چرا كه اگر سكانس بعدی دیرتر گرفته شود بهتر از آن است كه با كیفیتی نامناسب باشد (توجه داشته باشید كه برنامه تدوین ندارید) . این برای ساخت یك فیلم كوتاه 3 دقیقه ای مناسب است.

2-7 تدوین پیشرفته :‌در صورتی كه گوشی شما آیفون است می توانید از برنامه (imovie) سیستم عامل (MCos) استفاده كنید. در غیر این صورت (windows live movie maker) نرم افزاری ارزان قیمت و با كاربرد آسان است. برنامه های (FCP) و (Adope premier) در كنار ارائه تسهیلات متفاوت ، تا حدودی هزینه بر نیز می باشد.

 

سینما خبر

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی