ایران سرای من (بازدید: 369)
دوشنبه 13/3/1392 - 14:34 -0 تشکر 608353
توریسم چیست؟

 

 

گرچه بسیاری از ما در زندگی خود از کلمه توریست و توریسم استفاده کرده ایم ولی تعریف آنچه که دقیقا توریسم گفته می شود می تواند دشوار باشد.گردشگری یا توریسم ، صنعتی پویا و رقابتی است که نیاز به این توانایی دارد تا به طور ثابت با نیازها و امیال در حال تغییر مشتریان سازگار شوند چون رضایت، امنیت و لذت مشتری به طور ویژه ای نقطه تمرکز تجارت توریسم است.

 

از آغازش پیدایش بشر، احتمالا انسان دست به سفر زده است. غذا، آب، امنیت یا دستیابی به منابع (تجارت) از انگیزه های اولیه سفر وی بودند. اما ایده مسافرت برای لذت و اکتشاف بعدتر ظهور کرد. مسافرت همیشه به فناوری مورد استفاده بستگی دارد که ابزارها و روشی را برای مسافرت فراهم می آورد. مسافران بدوی از حیوانات اهلی شده سواری می گرفتند. اختراع چرخ و بادبان روشها یا شیوه ای از حمل و نقل است. هر بهبودی در فناوری فرصت هایی را برای افراد فراهم آورد تا مسافرت کنند. همانطور که جاده ها بهبود یافتند و حکومت ها به ثبات رسیدند علاقه به مسافرت برای اهداف آموزشی، دیدنی و مذهبی فزونی یافت. یکی از ابتدایی ترین راهنماهای سفر، ده جلد راهنمای سفر به یونان ۱۷۰ سال بعد از میلاد مسیح بود که توسط یک یونانی به نام پوسانیاس نوشته شده لود که را برای گردشگران رومی کاربرد داشت.

 

توریسم به مجموعه ای از فعالیت ها، خدمات و صنایع می گویند که امکانات مسافرت را فراهم می آورند که شامل امکانات حمل و نقل، رفاهی، خوراکی و آشامیدنی، فروشگاه های خرده فروشی، تجارت سرگرمی و دیگر خدمات درمانی فراهم شده برای افراد یا گروه هایی هستند که از خانه دور می باشند. سازمان جهانی گردشگری (WTO) مدعی است که گردشگری اخیرا بزرگترین صنعت در جهان با درآمد سالیانه بیش از سه تریلیون دلار است. توریسم به طور نمونه باعث ایجاد شش میلیون شغل در ایالات متحده شده است که این بخش بزرگترین کارفرمای این کشور است.

what is tourism توریسم چیست؟

خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
دوشنبه 13/3/1392 - 14:34 - 0 تشکر 608354


تعریف توریسم


براساس گفته مکینتاژ و گولدنر (۱۹۸۶) توریسم جمعی از پدیده ها و روابط ناشی شده از روابط متقابل گردشگران، تامین کنندگان تجاری، حکومت ها و جوامع میزبان در فرآیند جذب و میزبانی گردشگران و توریست هاست.بعضی از اصطلاحات برای توصیف گردشگران به کار می روند:


Excurionist: افرادی که برای لذت در دوره زمانی کمتر از ۲۴ ساعت سفر می کنند.


توریست خارجی: هر فردی که از کشوری دیگر برای دوره زمانی حداقل ۲۴ ساعت بازدید می کند به غیر از کشوری است که معمولا در آن زندگی می کند.


مسافرت: عمل حرکت به بیرون از جامعه مادری برای لذت یا تجارت


خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
دوشنبه 13/3/1392 - 14:34 - 0 تشکر 608355


سیستم های حمل و نقل


نوع و فراهم بودن حمل و نقل، مقاصد مسافرتی را تعیین خواهد کرد. توسعه امکانات رفاهی نیز با توسعه سیستم های حمل و نقل تعیین می شود. این سیستم ها در زیر لیست شده است:


کالسکه در مجارستان در سال ۱۵۰۰ بعد از میلاد مسیح اختراع شد.


راه آهن (۱۸۲۵) قطار مسافربری برای اولین بار در انگلستان به کار رفت.


قایق و کشتی (۴۰۰ سال قبل از میلاد مسیح به کار می رفت اما اولین خط اقیانوسی در سال ۱۸۴۰ به راه افتاد)


مدل T اتومبیل هنری فورد (۱۹۰۸)


سفر هوایی (۱۹۱۹) با خط هوایی لوفتانزا


سفر فضایی (۲۰۱۵) تاریخ برآورد شده برای سفر مسافران به فضای زیرمدار زمین


خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
دوشنبه 13/3/1392 - 14:34 - 0 تشکر 608356


ابعاد توریسم


همه فعالیت های گردشگری شامل یک یا چند مورد از ابعاد توریسم زیر است.


جاذبه گردشگری: انگیزه اصلی برای مسافرت هستند. آنها ممکن است مقصد اصلی باشند مانند جهان دیزنی یا مقصد فرعی که مکان های جالب و دیدنی باشند در کنار مقصد اصلی. مثلا بیشتر افرادی که به شرق لاس وگاس می روند توقفی هم در گراند کانیون می کنند. جاذبه های گردشگری معمولا بر اساس منابع طبیعی، فرهنگ، قومیت یا تفریح هستند.


منابع طبیعی: منابع طبیعی ترکیبی از ویژگی های فیزیکی، اقلیمی و زیبایی طبیعی در سطح منطقه است. چالشی که برای مدیریت منابع طبیعی وجود دارد این است که این مکان ها از اثرات توریست حفظ شوند.


فرهنگ: برای مشاهده روش زندگی مردم، دین، تاریخ، حکومت و سنن


قومیت: بازدید از خانواده و دوستان


سرگرمی: پیشرفت های توریستی در همه ابعاد در دیزنی ورلد، استودیوی یونیورسال، لاس وگاس تا وقایع و فستیوال های ویژه.


توریسم X-treme: توریسمی بر اساس فعالیت های ماجراجویی بزرگ


امکانات: هنگامی که توریست ها برای جاذبه های گردشگری به جایی می روند نیاز به امکاناتی و خدماتی دارند.


محل سکونت: انواعی از خدمات مانند کمپ، پارک، متل و هتل های پنج ستاره


غذا و آشامیدنی: نه تنها ماده اصلی را فراهم می آورند بلکه عامل مهمی به حساب می آیند.


خدمات پشتیبانی: معمولا تجارت های کوچک خرده فروشی که سوغاتی می فروشند. خرید قسمتی درست از تجربه مسافرتی است.توریست ها به دنبال مواردی تازه و منحصربفرد هستند که نشان دهنده منطقه و فرهنگی می باشند که آنها دارند بازدید می کنند.


زیربنا: خدمات اولیه ای که همه توریسم به آن وابسته است. این سیستم ها شامل آب و فاضلاب، شبکه های ارتباطی، امکانات درمانی، برق، پلیس، آتش نشانی و جاده هاست.


خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
دوشنبه 13/3/1392 - 14:35 - 0 تشکر 608357


حمل و نقل:


زمان و پول: جزیی حیاتی از توریسم است که توانایی رفتن از نقطه A به نقطه B و برعکس یا نقطه C، D، E و …. متغیرهای زمانی اینکه چه مدت زمان می برد تا به مقصد ویژه ای برسید و پول یعنی چه مقدار لازم است تا به مقصد برسید. توسعه توریسم وابسته به سهولت دسترسی و انواع حمل و نقل دردسترس است.مهمان نوازی:


مهمان نوازی: نگرش جامعه در هر مکان به توریست منتقل می شود و باعث احساس خوش آمد و ایمنی گردشگر می شود. این اثرمتقابلی بین توریست و جمعیت محلی است.


خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
دوشنبه 13/3/1392 - 14:35 - 0 تشکر 608358

نیازهای اساسی برای توریسم


الف-زمان، هر چه زمان تفریح افزایش یابد فرصتی نیز برای مسافرت امکان پذیر می کند. تغییرات در روزها یا ساعات کاری و تقویم های مدرسه ای اثر بر این می گذارد که چگونه و چه زمان افراد می توانند سفر کنند.


ب-پول، مهمترین نیاز برای مسافرت درآمد اختیاری ات. درآمد اختیاری پول باقیمانده است پس از اینکه تعهدات پولی مانند غذا، اجاره و مالیات پرداخت شد.


ج-تحرک، دسترسی به امکانات حمل و نقل (خودرو، اتوبوس، هواپیما، قطار یا کشتی) و ساعات مورد نیاز برای رسیدن به مقصد.


د- انگیزه، دلیلی است که مردم مسافرت می کنند. انگیزه ممکن است شامل به دنبال چیزی نو بودن، آموزش، ملاقات با افراد، ماجراجویی یا کاهش استرس است.


خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی