انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 237)
شنبه 11/3/1392 - 11:15 -0 تشکر 607695
نگار خانه رضوان

نگارخانه رضوان؛       


هنر، زبان گویایی است و رسالت‌های گوناگونی بر عهده دارد. گاه در تمجید واقعیت‌ها برمی‌آید تا مخاطبان را با زوایای مختلف و ویژگی‌های پدیده‌ای آشنا كند و زمانی نیز زبان منتقدان می‌شود و با ظاهری آراسته، ناآراستگی‌های جامعه را به رخ می‌كشد.

چند روزی است نگارخانه رضوان میزبان آثار گرافیست جوان مشهدی، عاطفه شید مؤدب است كه در این آثار به بیان معضلات اجتماعی با زبان زیبای هنر و در قالب پوستر پرداخته است. او كه تحصیلات تكمیلی‌اش را در دانشكده هنرهای زیبای دانشگاه تهران گذرانده، در نمایشگاه‌های گوناگون داخلی و خارجی آثارش را به نمایش درآورده است.

عاطفه شید مؤدب در پوستر‌هایش به بیان مشكلات روز جامعه و معضلات اجتماعی از جمله مشكلات زنان سرپرست خانوار، آلودگی هوا، ایدز و... از طریق آثار گرافیكی پرداخته است.

او كه در آثارش از عناصر گرافیكی ساده بهره می‌برد، به دنبال بیان مفاهیم و منظور خود از طریق تصاویر است و بر این باور است كه باید پوستر به گونه‌ای طراحی شود كه مخاطبان بدون این‌كه تیتر آن را بخوانند مفهوم آن را درك كنند.

در آثار وی سادگی در طراحی و استفاده از رنگ‌های تخت به چشم می‌خورد و انتقال محتوا از طریق ارتباط تصویری میان اثر و بازدید كننده صورت می‌پذیرد.

عاطفه شید مؤدب از این‌كه گرافیست‌های فعلی قلم خود را كنار گذاشته‌اند و تنها به رایانه اتكا دارند اظهار تأسف كرد و گفت: «سر هم كردن چند عكس قدرت طراحی بالایی نمی‌خواهد و ویژگی آثار به نمایش در آمده در این نمایشگاه این است كه ابتدا از طریق طراحی دستی، اثر اولیه خلق شده سپس به كمك رایانه بازتولید انجام گرفته است».

وی بهترین اثر به نمایش در آمده را پوستر «زنان سرپرست خانوار» می‌داند و دلیل این مسئله را این‌گونه بیان می‌كند:«زنان سرپرست خانوار به دلیل این‌كه سطح تحصیلات پایینی دارند از طریق خیاطی و كارهایی از این دست امرار معاش می‌كنند، بنابراین در این اثر سعی شده نشان داده شود كه این افراد از دل و جان كار می‌كنند و در عین حال درآمد پایینیدارند».

او برای خلق هر كدام از آثار به نمایش در آمده بیش از یك هفته وقت گذاشته است و رنگ پوسترها را به كمك مؤلفه‌های روان‌شناسانه انتخاب می‌كند. مثلاً رنگ نارنجی اشتها را تحریك می‌كند و خاكستری می‌تواند آلودگی هوا را نشان دهد.

این نمایشگاه از چهارم خرداد ماه برپا شده و تا نهم ماه جاری ادامه خواهد داشت.

منبع: سایت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی