پاسخ به شبهات (بازدید: 283)
يکشنبه 5/3/1392 - 20:37 -0 تشکر 606422
وجوب شرعی شركت در انتخابات

شركت در برخی از امور مثل انتخابات یا راهپیمایی ها برای تعیین حق سرنوشت افراد و جامعه است و شركت در آنها نه تنها واجب كفایی كه در برخی از موارد واجب عینی است اگر شركت در این راهپیماییها و انتخابات و... برای حفظ نظام باشد بنا بر فتوای امام حفظ نظام از اوجب واجبات است و چنانكه از بیانات مقام معظم رهبری و برخی مراجع عظام تقلید و از فرمایشات حضرت امام خمینی(ره) استفاده می شود شركت در انتخابات یك وظیفه شرعی و قانونی است.
علاوه بر آن ترغیب و تشویق دیگران به حضور در پای صندوق های رأی و آفرینش حماسه ملی در تاریخ كشوراست.این یك تكلیف شرعی وملی ماست و نباید در این مورد انسان به خود هیچ یأس وامیدی راه دهد.
اگر چنانچه در مورد انتخاب فرد اصلح مردد هستید، وظیفه شما تحقیق و تفحص و پیگیری از برنامه ها و عملكردها و رفتارهای فرد است؛ البته مشورت با افراد بی غرض و سالم در این زمینه نیز نقش مهمی دارد كه انتخاب فرد اصلح را آسان می كند. تا این حد سعی و تلاش وظیفه ماست.

نویسنده : سایت احكام و فلسفه احكام از مجموعه سایت های پرسمان دانشجویی
http://ahkam.porsemani.ir

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی