دانش و فن آوری (بازدید: 86)
جمعه 3/3/1392 - 15:52 -0 تشکر 605785
پیشگیری از حملات تروریستی با یک مدل ریاضی

پیشگیری از حملات تروریستی با یک مدل ریاضی
پژوهشگران دانشگاه رایرسون در کانادا یک مدل ریاضی از چگونگی گسترش اطلاعات شبکه های تروریستی سلسله مراتبی ارائه کرده اند که می تواند حملات تروریستی را پیشگیری کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، راهبرد آنها می تواند به عوامل ضد تروریسم در شناخت سلسله مراتب شبکه های تروریستی یاری رسانده و امکان پیش بینی حملات تروریستی و انهدام شبکه های آنها را پیش از آنکه نقشه های خود را برای حمله عملی کنند، فراهم آورد.

شبکه های تروریستی اغلب به صورت سلسلسه مراتب تنظیم می شوند یعنی اطلاعات در یک جهت جریان می یابد.

محققان کانادایی مدل خود را "شبکه های هدایت شده بدون چرخه " یا "نمودار مارپیچی هدایت شده" نام گذاری کرده اند.

ماهیت محدود و یک طرفه تماس بین اعضا در این نوع شبکه ها به ناشناس ماندن کمک می کند و برای رهبران تروریستی آسان می شود تا پیام خود را به مخاطبان بسیاری اعلام کنند.

در این شبکه ها رهبران می توانند فرض کنند که در شبکه بزرگ آنها دستکم یک نفر مطابق دستورات آنها عمل خواهد کرد. اما این شبکه های اجتماعی سلسله مراتبی معایب جدی نیز دارند که عوامل ضد تروریسم می توانند از آنها برای شناسایی و حتی از بین بردن شبکه های تروریستی پیش از آنکه بتوانند حمله ای را به انجام برسانند استفاده کنند.

محققان در توصیف مدل ریاضی خود شیوه ای که اطلاعات از بالا به پایین جریان می یابد را به جریان گدازه های آتشفشانی از کوه پایین می ریزند تشبیه کردند. هیچ راه عملی وجود ندارد برای آنکه این گدازه ها به همه جا نرسد اما می توان این آسیب را با متوقف سازی جریان گدازه در چند نقطه استراتژیک اندک، کاهش داد.

مزیت اصلی این مدل انعطاف پذیری آن است : می توان از آن برای کندسازی گسترش اطلاعات در طول زمان استفاده کرد. همچنین به یاری عوامل ضد تروریسم  – آنهایی که جریان گدازه را متوقف می کنند- می آید،  توانایی برای یک واکنش پویا، همانطور که مسیرهای  جدید خود را نشان می دهند.

این مدل در تعدادی از فرضیات  کارا از جمله ساختار اجتماعی سلسله مراتبی که در سراسر شبکه تروریستی استوار است، به خوبی عمل کرده است.

به گفته دانش پژوهان با این مدل ریاضی می توان دریافت آیا وقوع یک حمله تروریستی کار یک گروه کوچک است یا یک مغز متفکر و یک شبکه پشت چنین حملاتی حضور دارد.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی