ورزش و تندرستی (بازدید: 306)
پنج شنبه 2/3/1392 - 16:32 -0 تشکر 605630
سالگرد رفتن حجازی به آسمان آبی

 

ناصر حجازی دوم خرداد ۱۳۹۰ در اثر سرطان ریه درگذشت. در تاریخ ایران و جهان بسیاری از بزرگان بودند که محبوبیت بسیاری داشتند، ولی هیچ گاه مفتخر به لقب اسطوره نشدند مثل برق و باد گذشت. از آن روزها که فوتبال‌دوستان ایرانی برای بهبود کاپیتان و بهترین دروازه بان تاریخ فوتبال خود، دست به دعا شده بودند و اجل مهلت دوباره‌ای به او نداد، دو سال گذشت.

فردا دوم خرداد، دومین سالگرد درگذشت ناصر حجازی است؛ مردی که در یازده سال، ۶۲ بار سنگربان تیم ملی بود (‌تعداد بازی‌ها و تورنمنت‌ها در آن سالها بسیار کمتر از امروز بود). مردی که با تیم ملی قهرمان آسیا شد، به جام جهانی رفت، با تاج سابق قهرمان ایران و آسیا شد، در آستانه پیوستن به منچستریونایتد بزرگ قرار گرفت و ده‌ها افتخار بزرگ و کوچک دیگر کسب کرد؛

مردی که به مرور و در سال‌های پایان فوتبالش به عنوان بازیکن، یکی از محبوبترین آبی‌های پایتخت بود. در آن سال‌ها، حجازی پس از ترک تاج ـ که حالا نام استقلال را یدک می‌کشید ـ دوباره به این تیم بازگشته بود و در کنار منصور پورحیدری و گروهی دیگر از بازیکنان سابق این تیم، استقلال جدید را پی‌ریزی کردند.

به گزارش ندای چناران ، سال گذشته در نخستین سالگرد درگذشت ناصر حجازی،‌ شمار بسیاری از مردم با حضور در بهشت زهرا، بنرهایی را نصب کرده بودند و پس از خواندن فاتحه، درست مثل حضور در ورزشگاه شعارهایی را در حمایت از ناصر حجازی و همچنین آتیلا حجازی سر ‌دادند.

در آن روز علی فتح‌الله زاده مدیرعامل استقلال، پرویز مظلومی، بهتاش فریبا، علیرضا منصوریان، علی پروین، کریم باقری، سیاوش اکبرپور، رضا عنایتی، وحید طالب‌لو از جمله نفراتی بودند که در مراسم سالگرد ناصر حجازی حضور پیدا کرده بودند. همچنین در قسمت دیگری از قطعه نام‌آوران

بهشت زهرا مراسم چهلمین روز درگذشت علی مودت پیشکسوت فوتبال و رسانه برگزار شد مرحوم ناصر حجازی دروازه‌بان اسبق تیم‌های ملی و استقلال روز دوم خردادماه سال گذشته به دلیل بیماری ریوی در بیمارستان کسری تهران دار فانی را وداع گفت.

در تاریخ ایران و جهان بسیاری از بزرگان بودند که محبوبیت بسیاری داشتند ولی هیچگاه مفتخر به لقب اسطوره نشدند مثل برق و باد گذشت. از آن روزها که فوتبالدوستان ایرانی برای بهبود کاپیتان و بهترین دروازه بان تاریخ فوتبال خود ، دست به دعا شده بودند و اجل مهلت دوباره ای به او نداد دو سال گذشت. ولی باز هم مردان دیگری در استقلال بودند که بیش از حجازی افتخار آفرین بودند و هیچگاه در حد او محبوب نشدند( منصور پورحیدری مصداق بارز این ادعاست) .

اتفاقات ریز و درشت (توطئه های واقعی و غیر واقعی ) و کسب نتایج ضعیف باعث شد که ناصر حجازی از استقلال کنار گذاشته شود و دوره جدیدی در استقلال با مردان جوانتر آغاز گردد. در سالهای پایانی عمر ، حجازی دیگری را شاهد بودیم. مردی که با رفتار و مصاحبه هایش به عنوان سمبل اعتراض فوتبالی ها شناخته میشد و سخنان بی پروا و شجاعانه اش او را نه فقط در بین استقلالیها بلکه در بین همه فوتبالدوستان و حتی عموم مردم محبوبتر از پیش ساخت.

 

در تاریخ ایران و جهان بسیاری از بزرگان بودند که محبوبیت بسیاری داشتند ولی هیچگاه مفتخر به لقب اسطوره نشدند. به طور مثال در دنیای سینما مارلون براندو؛ یا آل پاچینو، همفری بوگارت و….بازیگران بزرگ و برجسته ای بودند ولی آن کس که اکثر سینما دوستان از او با عنوان اسطوره یاد میکنند جیمز دین بود( بازیگری که بیش از ۶ فیلم بازی نکرد ) .

در همین فوتبال خودمان بازیکنان بزرگ و نابغه ای آمدند و رفتند ولی خاطره اسطوره بزرگ منچستر یونایتد یعنی جرج بست هیچگاه از اذهان پاک نخواهد شد.

شعری که خودش بجا در مورد خود گفته بود : من آن گلبرگ مغرورم، که می‌میرم ز بی‌آبی، ولی با خفت و خواری، پی شبنم نمی‌گردم.

پنج شنبه 2/3/1392 - 16:33 - 0 تشکر 605631

دو سال از آخرین پرواز ناصر خان حجازی گذشت ،


پروازی که یک طرفه بود و بازگشت ندارد ،


پروازی که همه انسانها روزی مسافر ان میشوند ،


شأید مانند هر پرواز دیگری با تاخیر انجام شود ، ولی‌ بدون شک انجام  میشود .


چه زود گذشت ،


کودک بودم ، در امجدیه ناصر خان حجازی را تشویق میکردم .


فکر میکردم همیشه جوان میمانم ، فکر میکردم ، ناصر خان همیشه دروازبان تاج خواهد بود .


فکر میکردم ، همیشه به امجدیه میروم و تاج را تشویق میکنم ،


چه زود گذشت ،


من پیر شدم ، امجدیه ویران شد ، نام " تاح " تغییر کرد و ناصر خان از دنیا رفت .یاد ناصر خان گرامی و خاطرات ناصر خان جاودانه خواهد ماند .


بجای غم و عزاداری ، زندگی‌ پر افتخار تو را جشن میگیرم .


چون همیشه در قلب من تا زمانی که مسافر آن پرواز یک طرفه نشده باشم خواهی ماند ،


به یاد آن روزها .


" حجازی بیا اینجا "


" حجازی دوست داریم "در اندرون من خسته دل ندانم کیست


که من خموشم و او در فغان و در غوغاست


پنج شنبه 2/3/1392 - 16:37 - 0 تشکر 605632


خبرگزاری فارس: دو سال از مرگ «گلبرگ مغرور» گذشت/ «ناصرخانِ» آبی‌ها ماندنی‌تر شد  در سالی که استقلال دوباره قهرمان لیگ برتر شده، خواستیم از «ناصرخان» بنویسیم، هر چه فکر کردیم چیزی بهتر از شعری که خودش خیلی بجا در مورد خود گفته بود به ذهنم نرسید: «من آن گلبرگ مغرورم، که می‌میرم ز بی‌آبی، ولی با خفت و خواری، پی شبنم نمی‌گردم»

«ناصرخان» انگار توی خونه‌اش نشسته بود، همچنان پرغرور، بازی‌های تیم محبوبش را نگاه می‌کرد، اما به ناگاه، بیماری سر رسید، درست در مقطعی که او هرگز به شکست فکر نمی‌کرد.


او بیش از همه اهل خانه به بهبود امید داشت، مدت‌ها با مرگ مبارزه کرد، همچنان که در مستطیل سبز همیشه امیدوار و مبارز بود.


«ناصرخان» روز 23 آذر سال 1328در تهران به دنیا آمد. در عمر 62 ساله‌اش، به عنوان گلر تیم ملی فوتبال و باشگاه استقلال در بین مردم مشهور و به دلیل خلق و خوی خاصش نیز محبوب شد.


او در این مدت افتخارات زیادی کسب کرد که از جمله آن می‌توان به 2 قهرمانی در جام ملت‌های آسیا، قهرمانی در بازی‌های آسیایی، شرکت در المپیک و جام‌جهانی و همچنین قهرمانی در لیگ و جام باشگاه‌های آسیا اشاره کرد.


ناصر حجازی همچنین از سوی AFC به عنوان دومین دروازه‌بان قرن آسیا نیز انتخاب شد.


این چهره نامدار که طرفداران زیادی در بین مردم داشت، بعد از یک سال و نیم مبارزه با بیماری سرطان، سرانجام روز 2 خرداد سال 90 در بیمارستان کسری جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.


مرگ «ناصرخانِ» آبی‌ها نه تنها باعث فراموش شدن وی نشد، بلکه وی را در قلب هواداران فوتبال ماندنی‌تر کرد.


پنج شنبه 2/3/1392 - 16:38 - 0 تشکر 605633

الفبای جاودانگی ناصر حجازی

ساعت 10:55 دوم خرداد كه می‌شود دو سال؛ دو سال بدون ناصر حجازی. «گلبرگ مغروری» که لباس اسطوره‌ها را پوشید و ابدی شد. دروازه‌بان و مربی محبوب آبی‌ها که در نخستین حضور ایران در جام‌جهانی، از دروازه ایران حراست می‌کرد.

ساعت 10:55 دوم خرداد كه می‌شود دو سال؛ دو سال بدون ناصر حجازی. «گلبرگ مغروری» که لباس اسطوره‌ها را پوشید و ابدی شد. دروازه‌بان و مربی محبوب آبی‌ها که در نخستین حضور ایران در جام‌جهانی، از دروازه ایران حراست می‌کرد.

حجازی اما محبوبیت رشک‌برانگیز خود را مدیون موفقیت‌هایش نبود. درست مانند غلامرضا تختی، ایستادن کنار مردم و سر خم نکردن مقابل ناملایمت‌ها، از حجازی اسطوره‌ای ساخت که هیچ‌کس شکست‌هایش را به خاطر نیاورد.

ناصر حجازی دوم خرداد ۱۳۹۰ در اثر سرطان ریه درگذشت. در تاریخ ایران و جهان بسیاری از بزرگان بودند که محبوبیت بسیاری داشتند، ولی هیچ گاه مفتخر به لقب اسطوره نشدند مثل برق و باد گذشت. از آن روزها که فوتبال‌دوستان ایرانی برای بهبود کاپیتان و بهترین دروازه بان تاریخ فوتبال خود، دست به دعا شده بودند و اجل مهلت دوباره‌ای به او نداد، دو سال گذشت.

جمعه 3/3/1392 - 14:21 - 0 تشکر 605771

امیر قلعه نویی سرمربی تیم استقلال مربیگری خود را به عنوان دستیار مرحوم ناصر حجازی آغاز کرد. امیر قلعه نویی در سال 76 کفش هایش را آویخت و کار مربیگری را در کنار ناصر حجازی آغاز کرد. این عکسی از نیمکت استقلال در هفته های ابتدایی لیگ 77 است که حجازی سرمربی تیم بود و قلعه نویی و ملک احمدی هم دستیاران او. البته قلعه نویی بعد از چند هفته از این تیم جدا شد  و راهی سفرو به دوره مربیگری باشگاه لورکوزن رفت تا همکاری کوتاهی با ناصر حجازی داشته باشد. او در آلمان یک ماهی را زیر نظر کریستوف دام سرشناس آموزش دید. در برگشت مقصد قلعه نویی شهرداری تهران بود . او مدیر اجرایی ورزش شهرداری شد. بعد از مدتی در تیم های کشاورز ، استقلال نوین ، برق تهران ، استقلال اهواز و در نهایت استقلال تهران مربی شد. این پروسه نزدیک به 5 سال طول کشید اما بعد از آن قلعه نویی مرد شماره یک نیمکت های فوتبال ایران./ش
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی