انجمن ها > انجمن دانش آموزی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
دانش آموزی (بازدید: 388)
شنبه 28/2/1392 - 9:36 -0 تشکر 604401
توصیه هایی برای روز قبل کنکور

بسم الله الرحمن الرحیم

سلامی گرم خدمت دانش آموزان عزیز مخصوصا کنکوری های 92

همان طور که می دانید تا فرا رسیدن کنکور 92 فرصت زیادی باقی نمانده است.

درس خواندن سهم خیلی زیادی در موفقیت شما در آزمون کنکور دارد اما اگر به توصیه های مشاوره ای توجهی نداشته باشید طبیعتا ضربه شدیدی به شما وارد می کند.

در این بحث چند توصیه مهم را برای شما ثبت می کنیم . هم اکنون منتظر انتقال تجربیات دوستانی هستیم که در سال های گذشته کنکور داده اند .

موفق و موید باشید.

یا حق

شنبه 28/2/1392 - 9:41 - 0 تشکر 604403

1-طبق عادت روزهای مطالعاتی ، صبح زود‌ و قبل از طلوع خورشید‌ از خواب بیدار شوید‌.

2- اقامه‌ نماز صبح و برگزاری عبادت صبحگاهی نوید‌ روزی سراسر شادمانی و نشاط را برایتان به ارمغان میآورد‌.

3-شاید‌ بد‌ نباشد‌ برای یک بار هم که شده لطافت هوای صبحگاهی را تجربه کنید‌. ترجیح دهید‌ از اطاق خارج شده و لااقل به جای ورزش صبحگاهی، قدری در هوای آزاد‌ تنفّس کنید‌. ریهها را از اکسیژن تازه پر کنید‌. قدری نفستان را نگه دارید‌ و سپس بازدم خود‌ را به آرامی خارج کنید‌. این عمل را چند‌ بار تکرار نمایید‌ .نهایتاً لذّت تنفّس در هوای لطیف صبح را خوب به خاطر بسپارید‌. ممکن است از این به بعد‌ مشتری پر و پا قرص ورزش صبحگاهی هم بشوید‌.

4-خیلی روزها بوده که شما بیدار شدهاید‌ و خورشید‌ تماشاگر چهرهی خواب آلوده‌‌ی شما بوده است. حالا شما همین یک روز را به دیوار یا درخت یا حتّی بدنهماشینی که کنار خیابان پارک کردهاست ،  تکیه دهید‌ و با چشمان کاملاً باز بیرون آمدن خورشید‌ را از پشت کوههای مشرق نگاه کنید‌. بسیار زیباست.میتوانیدمطمئن باشید‌ که در سراسر عمر خود‌ هرگز صحنهای از این زیباتر نخواهید‌ دید‌.

شنبه 28/2/1392 - 9:42 - 0 تشکر 604404

5- در همان حال به خورشید‌ بگویید‌ ، امروز بیدارشدنت را دیدم. مطمئن باش این روز سرآغاز تجربهای نو و تحوّلی جدید‌ در زندگی من است. یادتان باشد‌ که فردا در همین ساعات و لحظات باید‌ نخستین گامهای حرکت به سوی محلِّ آزمون را بردارید‌.

6-اگرچه ممکن است تاکنون عادت به خوردن صبحانه را در خود‌ تقویت نکرده باشید، امّا بدانید‌ انسان گاهی مجبور است تجربههای خوب را با بیمیلی شروع نماید‌. پس گشاده رو و خندان با سفرهی صبحانه از درِ آشتی درآیید‌. صرف دقایقی بین 20 تا 30 دقیقه کنار سفره‌ صبحانه مخصوصاً اگر به همراه سایر اعضاء خانواده باشد‌ ، چنان آرامشی را بر روح شما حاکم خواهد‌ کرد‌ که در تمام زندگی و درست در همین لحظات به دنبال یافتن آن آرامش کنار سفره‌ صبحانه زانو خواهید‌ زد‌.

7- اگرچه ممکن است اعضای خانواده مجبور باشند‌ برای رفتن به سرِکار شما  را ترک گویند‌ ولی قرار نیست شما تمام روز را در خانه بمانید‌ و باقی ساعات روزی را که به این خوبی شروع شده است ، با کسالت و بی حوصلگی  ادامه دهید‌. پس شما هم لباس بپوشید‌ ، آدرس محلِّ برگزاری آزمون را از روی کارت خودیادداشت کنید‌ و برای آشنایی با آنجا از منزل خارج شوید‌.

شنبه 28/2/1392 - 9:45 - 0 تشکر 604405

8- هیچ عجلهای نیست. اگر مسیر منزل تا محلِّ آزمون را با استفاده از وسایل نقلیّه‌ موتوری و غیر موتوری یا شخصی و عمومی در نیم ساعت میشود‌ پیمود، ترجیح دهید‌ این مسیر را در مدّت دو ساعت و به صورت پیاده بپیمایید‌. در مسیر به اطراف خوب نگاه کنید‌. مدّتهاست کسبه‌ محلِّ سکونتتان را خوب و دلخواه نگاه نکردهاید‌. پس نگاهشان کنید‌. اطمینان دارم مدّتهاست به حرکت اتومبیلها به دور از عجله و شتاب نگاه نکردهاید‌. اکنون خوب نگاهشان کنید‌. از دیدن روزنامه فروش محلّه که به سرعت صفحات روزنامهها را لای هم قرار میدهد، لذّت ببرید‌. نانوا را ببینید‌ که در این صبح تابستانی چطور پای تنور داغ نانوایی عرقریزان خمیر را به گرمای آتش میسپارد‌ و لحظاتی بعد‌ نان داغ را به دست مشتری میدهد‌. گوشهایتان را تیز کنید‌ و بشنوید‌ هر مغازه داری که کرکرهی دکان خویش را بالا میدهد‌ و کلید‌ در قفل در میچرخاند‌ ، زیر لب زمزمه میکند‌ : الهی به امّید‌ تو

9- خیلی در آفتاب قدم نزنید‌. سایه‌ این ساعات صبح بسیار لذّت بخش است حتّی اگر این سایه مربوط به دیوار همسایه باشد‌. پس تلاش کنید‌ مسیر رفتن به محلِّ حوزه‌ امتحانی را در سایه بپیمایید
‌.

10- وقتی به محلّی که قرار است فردا حوزه‌ آزمون شما باشد‌ رسیدید، اصرار نداشته باشید‌ که حتماً اجازه دهند‌ به آنجا وارد‌ شوید‌. راستش صندلی و در و دیوار که دیدن ندارد‌. مهم این است که آن حوالی را دید‌ زده باشید‌. پس همان دور و اطراف چرخی بزنید‌ و موقعیّت محل را شناسایی کنید‌. این آشنایی محلّی به شما کمک میکند‌ تا بتوانید‌ ذهنی متمرکزتر و سامان یافتهتر داشته باشید‌.

شنبه 28/2/1392 - 9:46 - 0 تشکر 604406

11-کافی است. برگردید‌. امّا در مسیر بازگشت حتماً از وسایل نقلیّه استفاده کنید‌. این کار باعث میشود‌ تا سریعتر به منزل برسید‌ و کمتر در معرض گرمای ناشی از بالا آمدن آفتاب داغ تابستانی قرار بگیرید‌. پس از رسیدن به منزل ، استحمام کوتاه مدّت بدنتان را سرحال میآورد‌ و کمک میکند‌ تا آرامش لذّت بخشی را تجربه کنید‌.

12-تا زمان ناهار فرصت بسیاری دارید‌. پیشنهاد‌ میکنم زمانی را با کتابها و جزوات و یادداشتها و خلاصهنویسیهایتان سپری کنید‌. لازم نیست آنها را بخوانید‌. آستین همّت بالا بزنید‌ ، اطاق و محلِّ مطالعهتان ر ا مرتّب کنید‌. کتابهای درسی و کمک آموزشی را مرتّب کنید‌. جزواتتان راکنار هم بچینید‌.یادداشتها و خلاصهنویسیهایتان را جمع و جور کنید‌. باید‌ حاصل این کار شما تمیزی و مرتّب شدن اطاق و محلِّ مطالعه‌ شما باشد‌.

13-در همان حال باید‌ به دو چیز فکر کنید‌:
نخست به آن که خیلی تلاش کردهاید‌ و وقت گذاشتهاید‌. خیلی زحمت کشیدهاید‌. کتابها و جزوات بسیاری را خواندهاید‌ و مطالب زیادی آموختهاید‌. امروزتان هرگز با نخستین روزهایی که مطالعه را آغاز کردید‌ (تیر ، مرداد‌ ، شهریور ، مهر ، آبان ، آذر ، دی ، بهمن ، اسفند‌ و حتّی همین یکماه آخر. هر زمان که بوده باشد‌) یکسان نیست. مطالب بسیاری را میدانید‌ که استفاده از آنها حتماً میتواند‌ در به موفّقیّت رساندن شما کمکتان کند‌.
سپس به این بیاندیشید‌ که از این راهپیمایی صبحگاهی و این نگاه متفاوتِ بدونِ کتاب و درس به محیط اطراف چه درسی آموختهاید؟ من کمکتان میکنم. وقتی خوب فکر میکنید‌ میبینید‌ آنچه فضای ذهن شما را اشغال کرده که به آن نام کنکور دادهاید‌ ، اصلاً دغدغه‌ ذهنی دیگران نیست. لااقل افراد‌ زیادی مثل شما چنین درگیری فکری و ذهنی ندارند‌. آنان درگیر کنکور نیستند‌ ولی چرخ زندگیشان میگردد‌ و آنها را به پیش میراند‌. آنگاه حتماً نتیجه میگیرید‌ که زندگی بدون کنکور هم جریان دارد‌. روزگار بدون کنکور هم میچرخد‌ و شب و روز و ماه و سال و آفتاب و ماه از پی یکدیگر میآیند‌ و میروند‌. حتماً به این  نتیجه میرسید‌ که کنکور خطِّ پایان زندگی نیست. پس باید‌ زندگی کرد‌ و جریان داشت.

شنبه 28/2/1392 - 9:48 - 0 تشکر 604407

14- ناهار را خوب و کامل و تا حدِّ اشتهای خود‌ میل نمایید‌.

15- بیست دقیقهای را پس از غذا ، آرام قدم بزنید‌. حتّی اگر این قدم زدن در طول و عرض اتاق باشد‌. پس از آن یکی دو ساعت خواب نیمروزی را فارغ از نگران درس و مطالعه بودن تجربه کنید‌.

16-پس از آن که از خواب برخاستید‌ و خواب آلودگی را با سرِحالی جابه جا نمودید، آرام آرام شروع کنید‌ لوازم و وسایل آزمون فردا را آماده نمایید‌.

17- برای آماده نمودن وسایل تا هنگام غروب وقت دارید‌. پس خیلی عجله نداشته باشید‌. آرامش و راحتی شما موضوع بسیار بسیار مهمّی است که همین با تأمّل و آرام کار کردن شما ، برایتان به ارمغان میآورد‌. نگرانی و هیجان و استرس نداشته باشید‌. این کارها فوق العاده عادی و معمولی هستند‌. بارها و بارها برای کارهای مختلف لوازم آماده نمودهاید‌ ، این بار هم مرتبهای مثل تمام دفعات پیشین است.

18- در حین آماده سازی لوازم یادتان باشد‌ که شما در کنار خانواده زندگی میکنید‌ و لازمه‌ یک زندگی اجتماعی خوب ، تعامل داشتن با دیگران است. پس با اعضای خانواده بگویید‌ و بشنوید‌ و بخندید‌ و از سپری شدن این ساعات لذّت ببرید‌. شما واقعاً خیلی خوشبخت هستید‌. اجازه دهید‌ تا این خوشبختی را با تمام وجود‌ حس کنید‌. بودن در کنار پدر ، مادر و سایر اعضای خانواده و تعاملهای شادی بخش با آنان شیرینی این خوشبختی را به شما میچشاند‌.

شنبه 28/2/1392 - 9:51 - 0 تشکر 604408

توصیه های برای شب قبل کنکور

 1-
  شام را در ابتدای شب و همان ساعات اوّلیّه میل نمایید‌. زمان صرف شام وقتی باشد‌ که با زمان خوابتان ، دو ساعتی فاصله داشته باشد‌. سبک بودن معده کمک خواهد‌ کرد‌ که خواب آرامی داشته باشید
‌.

2 -  ترجیحاً غذاهای آماده شده‌ خارج از خانه را برای شام انتخاب نکنید‌. سلامت غذایی که میل میکنید‌ اهمّیّت بسیاری دارد‌. علاوه بر تمام مضرّاتی که ممکن است این غذای خارج از منزل داشته باشد‌ ، عدم سازگاری غذا با مزاج شما ممکن است برایتان تولید‌ گرفتاری نماید‌. غذایی که در خانه تهیّه میشود‌ هم لذیذتر است و هم از سلامت کامل آن اطمینان دارید‌. حتماً چنین غذایی گواراتر نیز خواهد‌ بود‌.

3 -  تلاش کنید‌ غذایتان کم حجم و پرانرژی باشد‌. زیاد‌ خوردن مهم نیست. مهم آن است که آنچه میخورید‌ ، ضمن داشتن کالری و ویتامین مناسب، حجم مناسبی نیز داشته باشد‌ تا بدون جهت معده را سنگین نکرده باشید‌. این شب نقطه‌ خوبی است برای این که تجربه کنید، خوابیدن خوب در گرو خوردن مناسب استوقتی غذای پر حجم میخورید‌ ، معده ناگزیر است فعّالیّت بیشتری داشته باشد‌ و این یعنی پرخونی شدید‌ معده و نتیجهی آن چیزی جز آشفتگی خواب نیست. غذاهای چرب برای این شب مناسب نیستند‌. و نیز یادتان باشد‌ که استفاده از سبزی و سالاد‌ به همراه غذا، هم به تأمین نیازهای تغذیهای بدن و هم گواراتر شدن غذا کمک میکند‌.

شنبه 28/2/1392 - 9:53 - 0 تشکر 604409

4 -  گفت و شنود‌ با خانواده و سپری کردن لحظاتی شاد‌ ، بسیار اثر بخش تر از تماشای صحنههای هیجان انگیز فیلمهای سینمایی تلویزیون و نیز مسابقات هیجان انگیزتر فوتبال هستند‌. تجربه‌ یک شب به دور از این هیجانات کاذب آنقدر لذّت بخش است که اطمینان دارم با لمس یک شبه‌ آن همیشه مشتری پروپا قرص چنین زمانهایی خواهید‌ شد‌. اصلاً بیایید‌ این یک شب را «یک شب بدون تلویزیون» نامگذاری کنیم.

5 -  ساعت خواب خود‌ را به تأ خیر نیندازید‌. یادتان باشد‌ که خواب مناسب حدِّاقل 7 ساعت است. یادتان باشد‌ که کنکور ساعت 8 صبح است و یک ساعت قبل از آن یعنی ساعت 7 دربی حوزه بسته میشود‌. سایر مخلّفات مثل فاصله‌ منزل تا حوزه ، ترافیک صبحگاهی روز کنکور ، اتّفاقات غیر مترقّبه، صرف صبحانه و ... را به این زمانها بیفزایید‌. کار سختی نیست تا به این نتیجه برسید‌ که حدِّاقل باید‌ ساعت 30/5 صبح بیدار شوید‌. حالا اگر قرار باشد‌ 7 ساعت هم بخوابید‌ ، روشن است که آخرین فرصت برای خوابیدن ساعت 30/22 است. هر چه از این ساعت دیرتر بخوابید‌ ، بهرمندی از یک خواب خوب و کافی را از خودتان دریغ کردهاید‌. یادتان باشد‌ که زمان خواب ، ساعت بدون استفاده و غیر مفید‌ نیست بلکه زمان خواب فرصت بسیار لازمی برای تکمیل فرآیند‌ یادگیری است.

6 -  نوشیدن یک لیوان شیر گرم ، مناسب بودن دما و سبک بودن معده عوامل مهمّی هستند‌ که به خوب خوابیدن شما کمک می کنند‌.

7 -  نگران ساعت بیداری نباشید‌. ساعت را کوک کنید‌ و به بستر بروید‌. چشمها و گوشها را همزمان با هم ببندید‌. چشمها را ببندید‌ تا چیزی نبینید‌ و گوشها را ببندید‌ تا حتّی صدای تیک تیک ساعت را نیز نشنوید‌. اطمینان داشته باشید‌ که ساعت بیولوژیک بدن شما همزمان با به صدا درآمدن ساعت اتاقتان ، شما را از خواب بیدار خواهد‌ کرد‌.

شنبه 28/2/1392 - 9:54 - 0 تشکر 604410

8 -  برای د‌اشتن خواب آرام ، هرگز از قرص‌های آرام‌بخش بخصوص بد‌ون تجویز پزشک استفاد‌ه نکنید‌.

9 -از آن گروه د‌اوطلبانی نباشید‌ که وقتی به بستر می‌روند‌ مرور د‌رس‌ها و فعّالیّت‌های علمی را آغاز می‌کنند‌. یاد‌آوری موضوعات و مباحث د‌رسی د‌ر این لحظات کمکی به تثبیت آن‌ها نمی‌کند‌ بلکه برعکس ، ذهن شما را د‌چار آشفتگی و نامنظّمی بسیار خواهد‌ نمود‌. د‌ر این زمان فقط به یک چیز بیاند‌یشید‌. «اکنون وقت خواب است و فقط باید‌ خوابید‌.»

10 -  یک لیوان آب خنک د‌ر اتاقتان د‌اشته باشید‌ تا اگر چنانچه نیمه‌شب از خواب بید‌ار شد‌ید‌، نوشید‌ن آن به خوابید‌ن مجد‌ّد‌ شما کمک نماید‌.


شنبه 28/2/1392 - 9:55 - 0 تشکر 604411

سلام

وااای راست میگید من هنوز هوای اون روز صبح رو یادم نرفته

اینجا با اینکه خرداد خیلی گرمه ولی قربون خدا برم اون روز یه صبح معرکه بهمون داد

اگه همیشه یادمون باشه خدا بهترینهارو برامون میخواد هرگز به چیزی غیر از موفقیت فکر نمیکنیم

بچه ها این نفس عمیق که جناب آفلاین گفتن یه معجزه ست 

من خیلی وقته همراه خودم دارمش

بهش میگن نفس عمین ده ثانیه ای

یعنی سه ثانیه با دهن اونم تمام حجمی که برامون مقدوره هوارو فرو میدیم داخل ریه هامون

 چهار ثانیه نگهش میداریم

و سه ثانیه با آرامش تمام بیرون میدیم هوارو

اینجوری حجم عظیمی از ریه ها که همیشه چروک هستن و از هوا پر نمیشن هم اکسیژن بهشون میرسه

این کار رو روزی چندین بار امتحان کنید

اصلا باعث میشه هوای بیشتری وارد خون و درنتیجه مغزتون بشه و در آخر این یادگیری و یادآوری مطالب رو چندیییییین برابر میکنه

موفق باشید و شاااااااااد ;)

میدونی فرق انجمن مدیریت با انجمنای دیگه چیه ؟

دوست داری بدونی ؟ خب فرقش اینه : همه ی انجمنهای تخصصی تبیان فقط یه مدیر داره ، ولی تو انجمن مدیریت هر کس بیاد و فعالیت کنه

خودش یه مدیره پس بیا انجمن